Przejdź do zawartości

Alkoholizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu (zespół uzależnienia)
Alcoholismus habitualis
Alcoholismus chronicus
Ilustracja
Klasyfikacje
ICD-10

F10.2

MeSH

D000437

Szkodliwość i ryzyko uzależnienia od poszczególnych narkotyków (w tym alkoholu)

Alkoholizm– termin wieloznaczny, w wąskim znaczeniu jest to choroba alkoholowa czyliuzależnienieodalkoholu etylowego,a w szerokim znaczeniu są to następstwa nadmiernego używania alkoholu, nie tylko zdrowotne, lecz również społeczne (jakopatologiapijaństwo) i inne[1][2].

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzeń wszystkich narządów, jednak najbardziej dotykamózgu,serca,wątroby,trzustkiiukładu odpornościowego[3][4].Alkoholizm może prowadzić do chorób psychicznych, majaczenia alkoholowego,zespołu Korsakowa,a takżearytmii serca[3][4][5].Picie alkoholu podczasciążymoże powodowaćalkoholowy zespół płodowy[6].Kobiety są narażone na szkodliwe skutki działania alkoholu bardziej od mężczyzn, przede wszystkim z powodu mniejszej masy ciała, słabszego metabolizmu alkoholu i większego udziału tłuszczu w masie ciała[7].U niektórych osób intensywne nadużywanie alkoholu prowadzi finalnie do upośledzeń umysłowych i demencji na tle alkoholowym.

Oddziaływanie środowiska i predyspozycje genetyczne są dwoma podstawowymi czynnikami ryzyka choroby alkoholowej i każdy z nich jest odpowiedzialny za około połowę ryzyka[3].Stres i związane z nim choroby, takie jak zaburzenia lękowe, również mają wpływ na powstawanie zaburzeń na tle alkoholowym – osoby w sytuacjach stresowych statystycznie częściej sięgają po alkohol, którego otępienny efekt pomaga im w radzeniu sobie zdysforią[8].

Wśród osób mających rodzica lub rodzeństwo dotknięte chorobą alkoholową, prawdopodobieństwo zapadnięcia na nią jest trzy do czterech razy większe niż w ogóle populacji. Mimo tego mniejszość takich osób zostaje alkoholikami[3].Wśród środowiskowych czynników ryzyka choroby alkoholowej można wyróżnić społeczne, kulturowe i behawioralne bodźce[9].Wysoki poziom stresu i lęku oraz niski koszt i łatwa dostępność alkoholu zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę alkoholową[3][8].Niektóre osoby kontynuują picie, żeby zapobiec lub złagodzić objawy odstawieńcze[3].Osoba chora, która przestanie pić alkohol, może odczuwać objawy odstawieńcze o niskiej intensywności nawet przez wiele miesięcy[3].Z medycznego punktu widzenia, choroba alkoholowa jest chorobą zarówno psychiczną jak i fizyczną[10][11],zazwyczaj diagnozowaną przy użyciu kwestionariuszy medycznych[3][12].Dodatkowe informacje zebrane po przeanalizowaniu kwestionariuszy pomagają w potwierdzeniu diagnozy[3].

Prewencja alkoholizmu polega na działaniach mających na celu zmniejszenie stresu i lęku osób narażonych[3][8],regulowaniu i ograniczaniu sprzedaży alkoholu (w szczególności młodocianym), opodatkowaniu alkoholu (w celu uzyskania bariery cenowej) oraz działaniach edukacyjnych i leczniczych[13].

Istnieje parę form leczenia alkoholizmu[14].Z powodu problemów medycznych, które mogą wystąpić podczasodstawiania alkoholu,powinno ono przebiegać w kontrolowany sposób[14].Jedna z popularnych metod stosowanych w celu łagodzenia nieprzyjemnych skutkówzespołu abstynencyjnegopolega na przyjmowaniu przez uzależnionegoleków benzodiazepinowych,takich jakDiazepam[14].Leki te mogą być przyjmowane zarówno podczas przebywania wośrodku terapii uzależnień,jak i indywidualnie[14].LekiAkamprozat,DisulfiramlubNaltreksonrównież mogą być wykorzystywane w celu przeciwdziałania dalszemu piciu[15].Choroby psychicznelub inneuzależnieniamogą komplikować leczenie alkoholizmu[16].Różne formypsychoterapiitakie jak indywidualna, grupowa, czygrupy wsparciasą stosowane, by powstrzymać osobę uzależnioną od powrotu do alkoholizmu[17][18].Jedna z takich grup wsparcia toAnonimowi Alkoholicy[19].

Wg szacunkówŚwiatowej Organizacji Zdrowia,w 2016 roku było na świecie ok. 380 milionów alkoholików, co stanowi 5,1% populacji powyżej 15 roku życia[7][20].Wg szacunkówPARPA,w 2020 8% konsumentów alkoholu w Polsce piło go codziennie lub prawie codziennie[21].Alkoholizm jest najbardziej powszechny wśród mężczyzn i młodych osób[3].Na świecie, alkoholizm jest najmniej rozpowszechniony w Afryce (1,1% dorosłej populacji), a najbardziej wEuropie Wschodniej(11%)[3].139 000 osób umarło z powodu alkoholizmu w 2013, co stanowi 24% wzrost w porównaniu do 112 000 zgonów w 1990[22].Uważa się, że nadużywanie alkoholu jest bezpośrednią przyczyną 5,9% wszystkich zgonów[23].Alkoholizm skracaoczekiwaną długość życiao około 10 lat[24].W języku polskim istnieje wiele obelżywych lub nieformalnych określeń na osobę nadużywającą alkoholu, np.pijak,moczymorda,żul[25].W 1979Światowa Organizacja Zdrowiazarekomendowała używanie określeniaZespół zależności alkoholowejzamiast określeniaAlkoholizm[26].

Charakterystyka[edytuj|edytuj kod]

Światowe roczne spożycie czystego alkoholu w litrach na osobę (15+)[27]
Legenda:

pow. 19 litrów

15 litrów

10 litrów

5 litrów

pon. 0,2 litra

brak danych

Spożywanie zazwyczaj w dużych dawkach alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, nie podlega jego woli, jednak możliwe jest jego powstrzymanie i utrzymanie abstynencji. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z ciągłym lub cyklicznym nadużywaniem alkoholu. Rodzaj napoju alkoholowego nie ma znaczenia – człowiek nie uzależnia się od konkretnego piwa, wina, wódki, whisky czy koniaku, ale od zawartego w tych napojach alkoholu.

Epidemiologia w Polsce[edytuj|edytuj kod]

Odsetek kobiet w wieku 15+ uzależnionych od alkoholu. Źródło danych: WHO, wskaźnik RSUD_1.

>12%

10-12%

8-10%

6-8%

4-6%

2-4%

0-2%

Odsetek mężczyzn w wieku 15+ uzależnionych od alkoholu. Źródło danych: WHO, wskaźnik RSUD_1.

>12%

10-12%

8-10%

6-8%

4-6%

2-4%

0-2%

W 2016 roku liczbę osób w wieku >15 lat uzależnionych od alkoholu w Polsce szacowano na ok. 2,2%[28].

Alkoholizm jest jednym z głównych problemów zdrowotnych w Polsce[29].

Objawy uzależnienia[edytuj|edytuj kod]

Aby móc mówić o uzależnieniu od alkoholu, muszą wystąpić minimum trzy z następujących objawów:

  • silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy)
  • upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu – trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu
  • picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania
  • objawy abstynencyjne– drżenia mięśniowe,nadciśnienie tętnicze,tachykardia,nudności,wymioty,biegunki,bezsennośći inne zaburzenia snu, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość,padaczka,nastrój drażliwy lub obniżony, lęk
  • zmieniona, najczęściej zwiększona, tolerancja alkoholu – ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu
  • zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1–2 wzorców
  • postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań
  • picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego

Powikłania spowodowane nadużywaniem alkoholu[edytuj|edytuj kod]

Współwystępowanie z innymi problemami i skutki[edytuj|edytuj kod]

Alkoholizm to takżeproblem społeczny– zwykle cierpi nie tylko sam uzależniony, ale także jego rodzina, najbliżsi i sąsiedzi

Poniżej znajdują się problemy, z jakimi spotykają się alkoholicy. Obok podany jest procent alkoholików, których dotyczy dany problem (na podstawie badania Programu Aktywizacji Placówek Odwykowych[32]):

  • zaburzenia życia rodzinnego – 94%
  • problemy w kontaktach z ludźmi – 84%
  • problemy finansowe – 82%
  • przemoc wobec bliskich – 57%
  • problemy z prawem (karalność) – 51%

Alkoholizm zwiększa przestępczość, sprzyja szerzeniu sięchorób wenerycznychi ujemnie wpływa na potomstwo. Nadużywanie alkoholu jest powodem powstawania problemów w rodzinach oraz ich rozpadu[33].

Pojęcie alkoholizmu[edytuj|edytuj kod]

Pojęciealcoholismus chronicumwprowadziłMagnus Hussw roku 1849.

W 1960 r.Elvin Morton Jellinekopublikował pracę pt.Koncepcja alkoholizmu jako choroby.E.M. Jellinek pierwszy przedstawił, w jaki sposób dochodzi do powstawania i pogłębiania się uzależnienia od alkoholu, podzielił proces powstawania choroby na fazy. Autor wyróżnia następujące stadia choroby alkoholowej:

  • faza wstępna prealkoholowa– trwa od kilku miesięcy do kilku lat, zaczyna się od konwencjonalnego stylu picia – człowiek odkrywa, że picie alkoholu nie tylko daje przyjemne doznania, ale także łagodzi przykre stany emocjonalne; wzrasta tolerancja na alkohol
  • faza ostrzegawcza– zaczyna się w momencie pojawienia się luk pamięciowych –palimpsestów
  • faza krytyczna– rozpoczyna się od utraty kontroli nad piciem
  • faza przewlekła– zaczyna się wraz z wystąpieniem wielodniowych ciągów

Autor podkreślał, iż zatrzymanie choroby jest możliwe na każdym etapie i w każdej fazie. Od czasu dzieła Jellinka pojawiły się inne typologie alkoholizmu.

W 1983 George Villant opublikował książkę pod tytułemNaturalna historia alkoholizmu,w której zaprezentował rezultaty kilku badań potwierdzających i pogłębiających pojęcie alkoholizmu jako choroby. Podsumowując swoje badania, autor stwierdził, że alkoholizm ma charakter postępujący, jego objawy występują jednak w innej kolejności niż przedstawił to Jellinek. Villant podał dwie możliwości zakończenia rozwoju choroby alkoholowej: osoby nią dotknięte podejmują abstynencję albo czeka je śmierć. Jak wynika z danych, nieliczna grupa zdołała powrócić do picia niepatologicznego, czy też powstrzymać proces uzależnienia. Jednak w trakcie kontynuowania badań zaobserwowano, iż grupa ta systematycznie malała.

Bardzo użyteczna jest klasyfikacja alkoholizmu opracowana przez Komitet Ekspertów dla Spraw Alkoholizmu Światowej Organizacji Zdrowia. Klasyfikacja ta znajduje się w VIII Rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn zgonów obowiązującej w Polsce od 1 stycznia 1970 r. Przedstawia się ona następująco:

Epizodyczne picie nadmierne
Picie nadmierne nieregularne, okresy nadmiernego picia stosunkowo krótkie, oddzielone dłuższymi przerwami. Grupa pijących tego typu obejmuje pewną liczbę osób z nieprawidłowymi cechami osobowości, które przejawiają się w stanach upicia.
Nawykowe picie nadmierne
Ciągłe picie nadmierne. Pijący nadmiernie, systematycznie i regularnie. W fazie tej nie występuje jeszcze „utrata kontroli”.
Nałóg alkoholowy
Toksykomania alkoholowa. Stan psychicznego i somatycznego uzależnienia od alkoholu, w którym występuje z początku zwiększenie się tolerancji alkoholu oraz pojawiają się psychiczne i fizyczne objawy odstawienia (alkoholowy zespół abstynencyjny). Dla fazy tej szczególnie charakterystyczna jest utrata kontroli picia, tj. niemożność powstrzymania się od kontynuowania picia, a w fazie nałogu dalej posuniętego – zmniejszenie się tolerancji alkoholu. W fazie najdalej zaawansowanego alkoholizmu najczęściej występują różnego rodzaju powikłania psychiczne o charakterze psychotycznym i najwyraźniej zaznaczają się fizyczne, psychiczne i socjalne skutki przewlekłej intoksykacji alkoholowej. Do tego punktu należy zaliczyć większość przypadków określanych jako alkoholizm przewlekły.
Alkoholizm inny i nieokreślony
Do tej grupy zalicza się alkoholizm, którego z różnych powodów (np. brak wiarygodnych danych) nie można zaklasyfikować do jednej z wyżej wymienionych grup alkoholizmu. Można tu zaliczyć także niektóre przypadki picia „na tle patologicznym”, tj. towarzyszącego innym zaburzeniom psychicznym, gdy alkoholizm taki nie wysuwa się na pierwszy plan, a jego formy nie można zaklasyfikować do jednej z poprzednich trzech grup.

Prawo[edytuj|edytuj kod]

Spożywanie alkoholu w określonychmiejscach publicznychjest w wielu krajach niezgodne z prawem i podlega karzegrzywny.Osoby wstanie nietrzeźwości,które np. swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym odprowadzane są doizby wytrzeźwień

Uznając życie obywateli w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra Narodu,Sejm PRLprzyjął dnia 28 października 1982ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi(Dz.U. z 2023 r. poz. 2151), która zezwala sądowi zobowiązać chorego do leczenia w zakładzie odwykowym lub poradni[30].

Leczenie[edytuj|edytuj kod]

Terapia psychologiczna[edytuj|edytuj kod]

  • Osoba uzależniona może skorzystać z pomocy:

Terapiegrupowe lub indywidualne – polegają głównie na zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy z zakresu alkoholizmu, co umożliwia choremu przyznanie się (przed samym sobą) oraz akceptację siebie jako alkoholika. Zajęcia terapeutyczne pomagają w przebudowie stylu życia na abstynencki, który umożliwia długotrwałą abstynencję, uczą rozpoznawania i radzenia sobie zgłodem alkoholowym,a także zapobiegania występowaniu nawrotów choroby.

WspólnotaAnonimowych Alkoholików
Nie oferuje leczenia, ani profesjonalnej lekarskiej pomocy. Proponujeprogram 12 krokóworaz dzielenie się siłą, nadzieją i swoimi doświadczeniami w drodze do trzeźwości na mitingach AA. WAAnie jest wymagana abstynencja – jedynym warunkiem przynależności do wspólnoty jest pragnienie zaprzestania picia.
KlubyAbstynenta
Są miejscem spotkań osób niepijących (także osób nieuzależnionych).Abstynencistawiają sobie za cel propagowanie poprzez swoją postawę – trzeźwego modelu życia.
Publiczne i niepubliczneOśrodki Terapii Uzależnień
Oferują profesjonalną psychoterapię uzależnienia, prowadzoną przez specjalistów certyfikowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Pracują w trybie ambulatoryjnym (poradnie) i stacjonarnym (tzw. całodobowe lub zamknięte).

Proces zdrowienia z choroby alkoholowej jest bardzo trudny i skomplikowany, uzależniony przede wszystkim od chęci i dobrej woli zainteresowanego. Około 70% pacjentów po terapiach nie osiąga trwałych efektów.

Z badań przeprowadzonych przez Millera i Hestera wynika, że 1/3 pacjentów osiąga, po odbyciu leczenia, trwałą abstynencję, a 1/3 poprawę funkcjonowania bez utrzymywania całkowitej abstynencji. Zdaniem innych badaczy 2/3 osób leczonych z powodu alkoholizmu uzyskuje poprawę, aczkolwiek wymiar sukcesu zależy od przyjętego kryterium. Jeszcze inne badania wykazały, że 70% wszystkich leczących się, bardzo wyraźnie ograniczyło liczbę dni picia alkoholu oraz osiągnęło ogólną poprawę stanu zdrowia[34].

Leczenie farmakologiczne[edytuj|edytuj kod]

Lekami stosowanymi w przypadku uzależnienia od alkoholu są[35]:

W 2012 przeprowadzono metaanalizę kilku eksperymentów polegających na podaniu osobom chorym na chorobę alkoholową jednorazowej dawkiLSDw kontekście trwającej jednocześnie innej terapii. Wyniki wskazują na istotną statystycznie skuteczność tego działania, powodującego w rezultacie zmniejszenie stopnia nadużywania alkoholu. Efekt ten utrzymuje się przez 3 do 6 miesięcy[42][43].

Syndrom odstawienia[edytuj|edytuj kod]

Próbom leczenia nałogu może towarzyszyć tzw. syndrom odstawienia (nazywany równieżalkoholowym zespołem abstynencyjnym). Prowadzi on do somatycznych i psychicznych zaburzeń wynikających z zaprzestaniem dostarczania alkoholu do organizmu.

Najpopularniejsze objawy to:

  • bóle i zawroty głowy
  • powracające stany niepokoju
  • mdłości i wymioty
  • napady padaczki
  • majaczenie alkoholowe (nazywane równieżdelirium)

Symptomy mogą występować nawet po jednorazowym spożyciu alkoholu. Wynikają one z przyzwyczajenia mózgu do obecności toksyn stymulujących. Objawy mogą się nasilać po przerwaniu regularnego spożywania alkoholu (ciąg alkoholowy). Mogą występować wówczas drżenia i majaki. Wśród osób uzależnionych, delirium i padaczka występują średnio u 2% osób i mogą występować przy każdej próbie porzucenia nałogu[44].

Profilaktyka za pomocątestu przesiewowego[edytuj|edytuj kod]

Najpowszechniej używanym na świecie narzędziem stosowanym w badaniach przesiewowych w zakresie alkoholu jestAlcohol Use Disorders Identification Test.Obecnie jest dostępny w około 40 językach. AUDIT zapewnia ramy dla interwencji, stanowiące pomoc osobom spożywającym niezdrowe alkohole, sprzyja ograniczaniu lub zaprzestaniu spożywania alkoholu, a tym samym unikania szkodliwych konsekwencji z nim związanych. Pomaga również w identyfikacji uzależnienia od alkoholu i określonych skutków szkodliwego picia[45].

Klasyfikacja DSM-IV[edytuj|edytuj kod]

kod DSM-IV nazwa choroby
303.90 Uzależnienie od alkoholu
305.00 Nadużywanie alkoholu
303.00 Zatrucie alkoholem
291.81 Zespół odstawienia alkoholu
291.9 Zaburzenia związane z alkoholem niewyspecyfikowane gdzie indziej

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Andrzej Święcki:Współczesne klasyfikacje choroby alkoholowej według ICD i DSM.psychologia.edu.pl. [dostęp 2020-12-10].
  2. Bohdan TadeuszWoronowicz,Alkoholizm jest chorobą,wyd. 2, Warszawa: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 1998,ISBN83-86103-85-X,OCLC749913950.
  3. abcdefghijkl Diagnostic and statistical manual of mental disorders: DSM-5.Wyd. 5. Washington, DC: American Psychiatric Association, 2013, s.490–97.ISBN978-0-89042-554-1.
  4. ab Alcohol's Effects on the Body.14 września 2011. [dostęp 2015-05-09]. [zarchiwizowane ztego adresu].
  5. Romeo J., Wärnberg J., Nova E., Díaz L.E., Gómez-Martinez S. i inni.Moderate alcohol consumption and the immune system: a review.„The British Journal of Nutrition”. 98 Suppl 1, s. S111-5, październik 2007.DOI:10.1017/S0007114507838049.PMID:17922947.
  6. Fetal Alcohol Exposure.14 września 2011. [dostęp 2015-05-09]. [zarchiwizowane ztego adresu].
  7. ab Global status report on alcohol and health 2018.World Health Organization, 2018, s. 72, 80.ISBN978-92-4-156563-9.
  8. abc Moonat S., Pandey S.C.Stress, epigenetics, and alcoholism.„Alcohol Research”. 34 (4), s. 495–505, 2012.PMID:23584115.PMCID:PMC3860391.
  9. Agarwal-Kozlowski K., Agarwal D.P.[Genetic predisposition for alcoholism].„Therapeutische Umschau”. 57 (4), s. 179–84, kwiecień 2000.DOI:10.1024/0040-5930.57.4.179.PMID:10804873.
  10. Mersy D.J.Recognition of alcohol and substance abuse.„American Family Physician”. 67 (7), s. 1529–1532, April 2003.PMID:12722853.
  11. Health and Ethics Policies of the AMA House of Delegates.czerwiec 2008. [dostęp 2015-05-10]. [zarchiwizowane ztego adresu]. Cytat: H-30.997 Dual Disease Classification of Alcoholism: The AMA reaffirms its policy endorsing the dual classification of alcoholism under both the psychiatric and medical sections of the International Classification of Diseases. (Res. 22, I-79; Reaffirmed: CLRPD Rep. B, I-89; Reaffirmed: CLRPD Rep. B, I-90; Reaffirmed by CSA Rep. 14, A-97; Reaffirmed: CSAPH Rep. 3, A-07)
  12. Higgins-Biddle J.C., Babor T.F.A review of the Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), AUDIT-C, and USAUDIT for screening in the United States: Past issues and future directions.„The American Journal of Drug and Alcohol Abuse”. 44 (6), s. 578–586, 2018.DOI:10.1080/00952990.2018.1456545.PMID:29723083.PMCID:PMC6217805.
  13. World Health Organization:Alcohol.styczeń 2015. [dostęp 2015-05-10]. [zarchiwizowane ztego adresu].
  14. abcdBlondell R.D.Ambulatory detoxification of patients with alcohol dependence.„American Family Physician”. 71 (3), s. 495–502, luty 2005.PMID:15712624.
  15. Testino G., Leone S., Borro P.Treatment of alcohol dependence: recent progress and reduction of consumption.„Minerva Medica”. 105 (6), s. 447–66, grudzień 2014.PMID:25392958.
  16. DeVido J.J., Weiss R.D.Treatment of the depressed alcoholic patient.„Current Psychiatry Reports”. 14 (6), s. 610–8, grudzień 2012.DOI:10.1007/s11920-012-0314-7.PMID:22907336.PMCID:PMC3712746.
  17. Morgan-Lopez A.A., Fals-Stewart W.Analytic complexities associated with group therapy in substance abuse treatment research: problems, recommendations, and future directions.„Experimental and Clinical Psychopharmacology”. 14 (2), s. 265–273, maj 2006.DOI:10.1037/1064-1297.14.2.265.PMID:16756430.PMCID:PMC4631029.
  18. Albanese A.P.Management of alcohol abuse.„Clinics in Liver Disease”. 16 (4), s. 737–762, listopad 2012.DOI:10.1016/j.cld.2012.08.006.PMID:23101980.
  19. Tusa A.L., Burgholzer J.A.Came to believe: spirituality as a mechanism of change in alcoholics anonymous: a review of the literature from 1992 to 2012.„Journal of Addictions Nursing”. 24 (4), s. 237–246, 2013.DOI:10.1097/jan.0000000000000003.PMID:24335771.
  20. World Population Prospects – Population Division – United Nations.
  21. Rowicka, M., Postek, S., Zin-Sędek, M:Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce raport z badań kwestionariuszowych 2020 r..
  22. ((GBD 2013 Mortality Causes of Death Collaborators)).Global, regional, and national age-sex specific all-cause and cause-specific mortality for 240 causes of death, 1990–2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013.„Lancet”. 385 (9963), s. 117–171, styczeń 2015.DOI:10.1016/S0140-6736(14)61682-2.PMID:25530442.PMCID:PMC4340604.
  23. Alcohol Facts and Statistics.[dostęp 2015-05-09]. [zarchiwizowane ztego adresu].
  24. Schuckit M.A.Recognition and management of withdrawal delirium (delirium tremens).„The New England Journal of Medicine”. 371 (22), s. 2109–2113, listopad 2014.DOI:10.1056/NEJMra1407298.PMID:25427113.
  25. synonim.net: Inne określenia słowa alkoholik.
  26. WHO:Lexicon of alcohol and drug terms published by the World Health Organization.[zarchiwizowane ztego adresu].
  27. Global Status Report on Alcohol 2004.
  28. Poland. Alcohol consumption: levels and patterns[online],Światowa Organizacja Zdrowia,2018[dostęp 2021-01-30].
  29. KrystynaZambrzyckai inni,Alkoholizm i jego następstwa[online], umb.edu.pl[dostęp 2023-09-06].
  30. abWitold S.Gumułka.i inni,Encyklopedia zdrowia,wyd. 6, t. I, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 1076–1077,ISBN83-01-11680-3.
  31. Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski:Interna Szczeklika 2017.Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2017.ISBN978-83-7430-517-4.
  32. Instytut Psychologii Zdrowia – Efekty terapii w różnego typu placówkach odwykowych.
  33. Scoring drugs,„The Economist”,2 listopada 2010,ISSN0013-0613[dostęp 2019-03-30].
  34. Bohdan T. WoronowiczNa zdrowie. Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu, s. 161.
  35. Leki stosowane w leczeniu alkoholizmu w bazie eMedicine[online][dostęp 2017-08-04](ang.).
  36. abMarilyn D.Skinneri inni,Disulfiram Efficacy in the Treatment of Alcohol Dependence: A Meta-Analysis,„PLoS ONE”,9 (2),2014,DOI:10.1371/journal.pone.0087366,ISSN1932-6203,PMID:24520330,PMCID:PMC3919718[dostęp 2017-08-04].
  37. Barbara J.Mason,Charles J.Heyser,Acamprosate: A prototypic neuromodulator in the treatment of alcohol dependence,„CNS & neurological disorders drug targets”, 9 (1),2010,s. 23–32,ISSN1871-5273,PMID:20201812,PMCID:PMC2853976[dostęp 2017-08-04].
  38. OlivierAmeisen,Complete and prolonged suppression of symptoms and consequences of alcohol-dependence using high-dose baclofen: a self-case report of a physician,„Alcohol and Alcoholism”, 40 (2), 2004, s. 147–150,DOI:10.1093/alcalc/agh130.
  39. L.Leggio,J.C.Garbutt,G.Addolorato,Effectiveness and safety of baclofen in the treatment of alcohol dependent patients,„CNS & Neurological Disorders Drug Targets”, 9 (1),2010,s. 33–44,DOI:10.2174/187152710790966614,PMID:20201813.
  40. JiaLiu,Lu-NingWang,Baclofen for alcohol withdrawal,„The Cochrane Database of Systematic Reviews”, 8, 2017, CD008502,DOI:10.1002/14651858.CD008502.pub5,PMID:28822350.
  41. CSST Evaluation du rapport bénéfice/risque du Baclofène dans le traitement des patients alcoolo-dépendants[online], Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des Produits de Santé, 17 kwietnia 2018[dostęp 2018-10-06][zarchiwizowane zadresu2018-10-06].
  42. ArranFrood,LSD helps to treat alcoholism,„Nature”,2012,DOI:10.1038/nature.2012.10200,ISSN1744-7933[dostęp 2018-09-29](ang.).
  43. Teri S.Krebs,Pål-ØrjanJohansen,Lysergic acid diethylamide (LSD) for alcoholism: meta-analysis of randomized controlled trials,„Journal of Psychopharmacology”, 26 (7), 2012, s. 994–1002,DOI:10.1177/0269881112439253.
  44. Syndrom odstawienia – Blog[online], Ośrodek leczenia uzależnień Oaza, 27 czerwca 2019[dostęp 2020-06-29].
  45. Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT)[online], auditscreen.org[dostęp 2022-02-17].

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]