Przejdź do zawartości

Anubis

Sprawdzona
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anubis
bógmumifikacji,opiekun zmarłych
Ilustracja
Występowanie

mitologia egipska

Teren kultu

starożytny Egipt

Rodzina
Ojciec

SetlubOzyrys

Matka

Neftyda

in
p
wE16
Anubiswhieroglifach

Anubis(gr.’Άνουβις) – wegipskiej mitologiibógo głowieszakala,ściśle łączony zmumifikacjąi życiem pozagrobowym. Wjęzyku Starożytnego Egiptubył znany jakoInpw[1].Najstarsza znana wzmianka o nim pochodzi ztekstów piramidz okresuStarego Państwa,gdzie łączony jest zpogrzebemfaraona[2].W tej epoce był najważniejszym bogiem związanym ze śmiercią, lecz w Średnim Państwie zastąpił goOzyrys[3].

Przydomki Anubisa pochodzą ze związku z jego pogrzebową rolą, np. mianoTen, który jest na swoim pagórkumiało podkreślać, że jest on strażnikiem umarłych i ich miejsc świętych (cmentarzy), aTen, który jest w miejscu balsamowaniamówiło o jego udziale w procesie mumifikacji[2].Jak wiele egipskich bóstw, Anubis miał wiele ról w zależności od sytuacji i na ogół występował na czele wszystkich publicznych procesji w Egipcie.

Wizerunek

[edytuj|edytuj kod]
Anubis jako szakal

Anubisa łączono z mumifikacją i ochroną zmarłych w ich podróży dozaświatów.Zwykle przedstawiano go jako człowieka o głowie szakala lub w postaci czarnego zwierzęcia (psa bądź szakala) z przewiązaną szyją i cepem w zgięciu tylnej nogi[4].W starożytnym Egipcie szakal był zazwyczaj kojarzony z cmentarzami, ponieważ odsłaniał ludzkie zwłoki i je zjadał[3].Charakterystyczna czerń, w jakiej wyobrażano to bóstwo, „nie miała nic wspólnego z szakalem, lecz z barwą rozkładającego się ciała i czarną glebą doliny Nilu, która symbolizowała odrodzenie”[3].

W kontekście grobowym Anubis zawsze jest przedstawiany jako towarzysz mumii zmarłego, którego ma strzec. Podczas balsamowania preparator mumii był rytualnie przebrany za niego wkładając odpowiednią maskę. Scena ważenia serca zKsięgi umarłychzwykle pokazuje Anubisa dokonującego pomiaru decydującego, czy zmarły może wejść do podziemi – królestwa Ozyrysa. Pieczęcie grobowe z okresu Nowego Państwa przedstawiają to bóstwo na szczycie dziewięciu łuków, co miało symbolizować jego dominację nad nieprzyjaciółmi Egiptu[2].

Rola w kulcie i mitologii

[edytuj|edytuj kod]
Ceremonia otwarcia ust

W następstwie połączenia dwóch systemów kosmologicznych (heliopolitańskiejEnneadyi hermopolitańskiejOgdoady),Atumzostał utożsamiony zRa,zaś Anubis stał się mniej ważnym bogiem z zaświatów, ustępując wŚrednim Państwiepopularniejszemu Ozyrysowi. Jednak „Anubis otrzymał miejsce w rodzinie bogów jako… syn Ozyrysa i Neftydy, i w tej roli pomógłIzydziezmumifikować jego zmarłego ojca”[3].Kiedy pojawił się mit o Ozyrysie i Izydzie, wynikało z niego, iż ciało Ozyrysa zostało przekazane w darze Anubisowi. W związku z tym stał się on boskim patronem balsamistów: ilustracje z Księgi Umarłych pokazują podczas obrzędu mumifikacji kapłana noszącego maskę szakala, który podtrzymuje mumię.

Był naczelnym bóstwem nomu kynopolitańskiego, na którego obszarze, w miejscowości Szaruna odkryto cmentarzysko mumii psów jako jego zwierząt kultowych. W badanej i rekonstruowanej przez polskich archeologów świątyni królowejHatszepsutwDeir el-Baharipoświęcona mu była osobna kaplica. Oddawano mu cześć również w rejonieMemfis,AbydosiDendery.

Poza kulturą staroegipską

[edytuj|edytuj kod]
Hermanubis

W dawnych źródłach greckich bywał identyfikowany zKronosem.W późnych czasach, w okresie ptolemejskim, łączono go jednak zHermesemi w ten sposób powstałsynkretycznyHermanubis[5][6].Centrum jego kultu znajdowało się wKynopolis(po grecku „Psie Miasto” ). PowieśćMetamorfozy albo złoty osiołApulejuszadostarcza dowodu na to, że Anubisa czczono w cesarstwie rzymskim przynajmniej w II wieku n.e. Później Hermanubis pojawia się jeszcze w alchemicznej literaturześredniowieczairenesansu.Chociaż Grecy i Rzymianie gardzili egipskimi bogami, uważając ich za dziwacznych i prymitywnych (Grecy nazywali Anubisa „Szczekaczem” ), bóstwo to niekiedy łączono zSyriuszemna niebie iCerberemwHadesie.

W obecnej kulturze

[edytuj|edytuj kod]

Postaci wzorowane na mitologicznym Anubisie bądź tylko nawiązujące w luźny sposób do tej postaci, pojawiają się w licznych książkach, serialach, filmach czy grach komputerowych.

Edwin Long – Przygotowania do święta Anubisa (1889)
Edwin LongPrzygotowania do święta Anubisa(1889)

Literatura

[edytuj|edytuj kod]
  • Jaroslav Černý,Religia starożytnych Egipcjan,Warszawa 1974
  • Jadwiga Lipińska,Marek Marciniak,Mitologia starożytnego Egiptu,Warszawa 1986
  • Siegfried Morenz,Bóg i człowiek w starożytnym Egipcie,Warszawa 1972
  • Tadeusz Andrzejewski,Księga Umarłych Piastunki Kai,Warszawa 1951

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. The Gods of Ancient Egypt – Anubis.Tour Egypt.(ang.).
  2. abcWilkinson, Richard H.:The complete gods and goddesses of ancient Egypt.London: Thames & Hudson, 2003, s. 188–190.ISBN0-500-05120-8.(ang.).
  3. abcdCharles Freeman:The Legacy of Ancient Egypt.New York: Facts on File, 1997, s. 91.ISBN978-0-816-03656-1.(ang.).
  4. Ancient Egypt: the Mythology – Anubis.egyptianmyths.net.(ang.).
  5. Hermanubis.[dostęp 2010-04-20]. [zarchiwizowane ztego adresu(2010-04-09)].(ang.).
  6. Hermanubis | English | Dictionary & Translation by Babylon.[dostęp 2010-04-20]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-03-04)].(ang.).