Przejdź do zawartości

Armata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Armata polowaMle 1897,pierwsza nowoczesna szybkostrzelna armata będąca protoplastą armat współczesnych
Armata przeciwpancernaPaK 38
Armata przeciwlotniczaFlak 18

Armatadziałoprzeznaczone głównie dostrzelania płaskotorowego,zazwyczaj do celów znajdujących się bezpośrednio w polu widzenia. Dawniej ogólne określenie dział różnego rodzaju.

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

Armaty charakteryzują się płaskim torem lotupocisku(strzelając „na wprost” ) przez co w przeciwieństwie domoździerzyihaubicnie są w stanie razić celów znajdujących się za przeszkodami terenowymi. Wyposażane są zazwyczaj w długielufy(40-75 kalibrów[1]) zapewniające bardzo wysokąprędkość wylotową(800-1200 m/s) i skuteczność uderzeniową pocisku. Nie jest to jednak regułą a do armat zaliczane są przykładowo równieżdziała bezodrzutoweigórskiewyposażane w stosunkowo krótkie lufy. Ponadto armaty cechują się dużądonośnościąi wysokąszybkostrzelnością(ok. 25 strz./min dla armatpółautomatycznychi ok. 500 strz./min dlaarmat automatycznych)[2][3][4][5].

Wyróżnia sięarmaty polowe(o ogólnym przeznaczeniu) oraz armaty specjalne (przeciwpancerne,przeciwlotnicze,czołgowe,kolejowe,nadbrzeżne,okrętoweitp.)[3][4][5].

Etymologia

[edytuj|edytuj kod]

Nazwa „armata” wywodzi sięetymologicznieodłacińskiegoarmataznaczącego „uzbrojona” i została zapożyczona dojęzyka polskiegow XV w. Pierwotnie nazwą tą określano ogół broni zaczepnej i obronnej, a w okresie XVI-XVII w. zaczęto stosować ją do broniartyleryjskiejjako ogólne określenie dział wszelkiego rodzaju. W tym samym okresie stosowano ją również na określeniemarynarki wojennejwzorując się na nazwieWielkiej Armadyhiszpańskiej. Z czasem nazwa ta zaczęła być stosowana wyłącznie do określonego rodzaju dział (strzelających płaskotorowo)[6][3].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Krupa (red.) 2007 ↓,s. 39.
  2. armata,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2023-05-16].
  3. abcMała Encyklopedia Wojskowa Tom 1 ↓,s. 58.
  4. abTorecki ↓,s. 15.
  5. abLaprus ↓,s. 20.
  6. Gradowski i Żygulski 1994 ↓,s. 106.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]