Przejdź do zawartości

Artemida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artemida
Ἄρτεμις
bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności, płodności, niosąca pomoc rodzącym kobietom,księżycai śmierci
Ilustracja
Artemida zLuwru– rzymska kopia rzeźbyLeocharesa
Występowanie

mitologia grecka

Atrybuty

łuk, strzały i kołczan

Siedziba

Olimp

Teren kultu

starożytna Grecja

Odpowiednik

Diana(rzymski)

Rodzina
Ojciec

Zeus

Matka

Leto

Rodzeństwo

Apollin(brat-bliźniak)

Posąg Artemidy z Efezu

Artemida, Artemis;stgr.ἌρτεμιςÁrtemis,łac.Diana) – wmitologii greckiejbogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności; wielka łowczyni.

Artemidę uznawano za boginięksiężycai śmierci. Wierzono bowiem, że bliźniacze rodzeństwo charakteryzuje podobna konstrukcja duchowa. Ze względu na związek między obrotami księżyca aprzypływamiiodpływamimorza,Artemidę zaczęto uważać za bóstwo opiekuńcze rybaków.

Jej atrybutami były łuk, strzały i kołczan, a ulubionym zwierzęciem łania. Była córkąZeusaiLatony,siostrą bliźniaczkąApollina.Należała do grona 12bogów olimpijskich.Bogini-dziewica[1].

Ulubionym zajęciem bogini było przemierzanie nocą dzikich górskichdolin,kotlin,gajówilasów.Podróżowała zawsze w towarzystwie wiernych jejnimf.Jej obecność najbardziej odczuwano w pobliżurzekiźródeł,w okolicach podmokłych i bagiennych. Uważano, że to podczas księżycowych nocy bezpieczniejsi są podróżni i trzody – Artemida była bowiem postrachem dla groźnych zwierząt. Jej ukochanym terenem łowieckim byłaArkadia– dziewicza kraina wzgórz i zalesionych kotlin. Bliźniacza więź z Apollem, a także afirmacja życia spowodowały, że uznano ją za wielką miłośniczkętańcaimuzyki.

Jej ulubionym napojem była woda źródlana, którą ceniła wyżej niżambrozję.Uwielbiała także mięso pieczone na ogniu.

Utożsamiano ją zrzymskąboginiąDianąoraz zmałoazjatyckąboginią księżyca i śmierci,Hekate.W badaniach współczesnych utożsamiono z nią staropolskąDziewannęoraz łużycką Dziwicę[2][3].

Mścicielka matki

[edytuj|edytuj kod]

Razem z bratem Apollinem wystrzelała z łuku dzieciNiobew obronie honoru matki. Niobe przechwalała się, że jest lepsza od Leto, która urodziła tylko dwoje dzieci. Chełpiła się tym, że ona ma siedmiu synów i siedem córek. Bliźniacy postanowili pomścić matkę. Apollo zabił po kolei siedmiu synów Niobe. Niobe wciąż jednak krzyczała, że ma jeszcze siedem córek i jest lepsza od Leto. Wtedy Artemida napięła swój łuk i zaczęła wybijać dziewczynki. Choć Niobe błagała, by oszczędzono jej najmłodszą córkę, Artemida przeszyła dziewczynkę w ramionach Niobe. Zrozpaczona matka skamieniała.

Akteonbył myśliwym. W lesie spędzał całe dnie polując ze swymi psami. Pewnego dnia trafił na polanę z jeziorem. W owym jeziorze Artemida właśnie kąpała się z nimfami. Akteon wpatrywał się w nagie ciało bogini. Artemida dostrzegła Akteona. Rozgniewała się, że ktoś podglądał ją podczas kąpieli. Za karę zamieniła Akteona w jelenia, a na jego psy zesłała atak szału. Psy nie poznały swego pana i zaczęły go gonić. Rozszarpały go żywcem. Kiedy szał minął, psy zaczęły szukać Akteona rozpraszając się w lesie. Chiron wykonał posąg myśliwego, aby psy mogły być przy nim.

Kallisto

[edytuj|edytuj kod]

Artemida nie miała litości dla dziewcząt z jej orszaku, jeśli złamały śluby czystości.Kallisto,ulubienica Artemidy boleśnie się o tym przekonała.Zeuspewnego razu zapłonął pożądaniem do pięknej dziewczyny. Przybrał postać Artemidy i zbliżył się do niej. Kiedy już trzymał Kallisto w objęciach wrócił do swej postaci i posiadł ją. Po dziewięciu miesiącach Artemida dowiedziała się, że Kallisto jest w ciąży. Syn dostał imięArkas.Artemida wygnała dziewczynę ze swego orszaku i przy poparciu zazdrosnej o męża Hery zmieniła ją w niedźwiedzicę. Kiedy pewnego dnia już dorosły Arkas wybrał się na polowanie, spotkał swoją matkę w ciele niedźwiedzicy. Nie poznał jej i chciał ją zabić. Przeszkodził mu Zeus przenosząc swoją kochankę i syna na niebo jako konstelację Wielkiej iMałej Niedźwiedzicy. Przeciwieństwem Kallisto była inna towarzyszka Artemidy –Britomartis,która nie poddając się zalotom kreteńskiego króla Minosa, w ucieczce rzuciła się do morza, a później znalazła schronienie w świętym gaju bogini.

Kult Artemidy

[edytuj|edytuj kod]

Była zarazem boginią płodności i śmierci, stąd cechą charakterystyczną jej kultu było okrucieństwo. W niektórych miejscach składano jej ofiary z ludzi i okaleczonych zwierząt (Erymantos) bądź też palono ich żywcem (Kalidon). WSparciepodczas dorocznej ceremonii poddawano rytualnej chłoście chłopców (tzw. melleirenów) tak, aby ich krew tryskała na ołtarz bogini. Czczono ją także wArkadii.

WAttycenajważniejszym miejscem kultowym było sanktuarium wBrauron,znane z okresowych praktyk inicjacyjnych odbywanych przez nieletnie dziewczęta jako „niedźwiedzice”. Najbardziej znane jednak w świecie grecko-rzymskim sanktuarium (tzw. Artemizjon) znajdowało się wmałoazjatyckimEfezie, poprzez wieki wsławione „cudownym” posągiem Artemidy (Diany) Efeskiej.

Artemida w sztuce

[edytuj|edytuj kod]

Bogini przedstawiana jest zwykle jako młoda dziewczyna z łukiem i strzałami w lesie, w towarzystwie łani lub psów łowczych, często także ze swym orszakiem nimf. We włosach Artemidy lśni diadem w kształcie półksiężyca. Niektóre dzieła, na których przedstawiono Artemidę to kopia greckiej rzeźby z IV w. p.n.e., malowidło wazy z V w. p.n.e. ukazujące Artemidę i Akteona z psami, obraz P.P. RubensaDiana i Kallisto.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Artemis[online], pantheon.org[dostęp 2017-11-22][zarchiwizowane zadresu2017-06-11](ang.).
  2. Włodzimierz Szafrański:Pradzieje religii w Polsce.Warszawa: Iskry, 1979, s. 361-362.ISBN83-207-0035-3.
  3. Artur Kowalik:Kosmologia dawnych Słowian.Kraków: NOMOS, 2004, s. 65.ISBN83-88508-71-7.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]