Przejdź do zawartości

Asz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asz (przerys z pieczęci faraonaPeribsena)

Asz(egip.3š) – wstarożytnym Egipciebyłbogiemoazorazwinnicw zachodniejdelcie Nilu.Egipcjanie uważali go także za boga pustynnych plemion Libu i Tinhu[1],znanych jako „ludzie z oazy”.

Był związany z bogiempustyniSetem,a obecność jego kultu wcześnie jest poświadczona w czasachII dynastii.Choć na jednym z zabytków tytułowany jest „Panem Czehenu” (Libii), podaje się w wątpliwość jego libijskie pochodzenie, wysuwając przypuszczenie, iż mógł być raczej miejscowym bóstwem egipskiego rejonu przygranicznego z władzą rozciągniętą na sąsiednie obce terytorium (podobnie jakNeitczySopdu)[2].

Według innych ustaleń, pierwsza znana wzmianka o tym bóstwie datowana jest na okresprotodynastyczny.Za rządów II dynastii wzrosło jego znaczenie, gdy postrzegany był jako obrońca królewskich posiadłości. Znaczenie Asza było na tyle istotne, że wspominany bywa aż do czasówXXVI dynastii[potrzebny przypis].

Przedstawiano goantropomorficzniez głową ludzką, lecz niekiedy z głową sokoła lub tzw. zwierzęcia Seta[3]bądź jakiegoś pustynnego stworzenia, np. lwa,szakala,jastrzębia[1]albo węża.

A
S
C7
Aszwhieroglifach

Niektóre wizerunki Asza ukazują go z wieloma głowami, co jest niespotykane u innych egipskich bogów. Jego wyobrażenie jest najwcześniejszym znanym wsztuce starożytnego Egiptuprzedstawieniem boga jako człowieka z głową zwierzęcia[potrzebny przypis].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abGeorge W. Hart:The Routledge dictionary of Egyptian gods and goddesses.London: Routledge, 2005.ISBN0-415-36116-8.
  2. Jaroslav Černý:Religia starożytnych Egipcjan.Warszawa:PIW,1974, s. 114-115.
  3. Wiesław Bator:Religia starożytnego Egiptu.Kraków:Wydawnictwo WAM,2004, s. 163; Jaroslav Černý:Religia starożytnych Egipcjan,dz. cyt., s. 24.