Atena Partenos
Atena Partenos– statua kultowaAteny-Dziewicy, wykonana w latach447–438 p.n.e.przezFidiaszadlaPartenonuwAtenach[1].
ObokZeusa Olimpijskiegobyła największągreckąrzeźbą sakralną, jej wysokość wynosiła 12 m (wraz zbazą). Posąg ten uznawany był za jedno z największych dzieł Fidiasza. Wykonany był w technicechryzelefantynowej(zezłotaikości słoniowej). Umieszczony był wewnątrz Partenonu[1].Rozmiary bazy (bok o długości 8,1 m) zaważyły na planie Partenonu. Jegonawaśrodkowa ma niespotykaną długość, a to w celu pomieszczenia posągu wraz z bazą.
Statua wyobrażała stojącą, pełną majestatu boginię w hełmie i długimpeplosie,zegidąi figurąNike(o wysokości 1,77 m) na prawej dłoni orazwłóczniąitarcząprzy lewym boku. Szczyt jejhełmuzdobiłgryfmiędzy dwomasfinksami,egidę – głowaMeduzy,tarczę –amazonomachiaigigantomachia,sandały –centauromachia,a bazę – płaskorzeźbionyfryzukazujący scenę narodzinPandory[1],czemu przygląda się 12 bogów. Na tarczy przedstawione są, pośródGrekówwalczących zAmazonkami,postaciePeryklesai Fidiasza.
Całość, bogatopolichromowana,działała na wyobraźnię wiernych ogromem, bogactwem i dekoracyjnością. Posąg wielokrotnie uzupełniano (kruszec wagi około 1151 kg stanowił bowiem skarb państwa ateńskiego) i reperowano. Prawdopodobnie uległ on zniszczeniu w pożarze między429a485n.e.,jeśli wcześniej nie został wywieziony doKonstantynopola[1].
Ideę oryginału w różnym stopniu przechowały replikirzymskiem.in.Atena Warwakion,Atena Lenormant[1],Atena z Pergamonu,Atena z Palmyry(odkryta w czasiepolskichwykopalisk w1975). Przedstawienia Ateny Partenos znajdują się także na Gemmie Aspazjosa imedalionachzkurhanuKul ObanaKrymie[1].Z kilku zachowanych kopii najważniejszą jest posąg z Warwakionu, ukazujący boginię ze wszystkimi atrybutami, a więc w hełmie, z prawą ręką podpartą kolumienką, dźwigającą na dłoni posąg Nike, lewą opuszczoną przytrzymującą tarczę. Najlepszą kopię głowy widać na Gemmie Aspazjosa (II wiek n.e.).
Przypisy
[edytuj|edytuj kod]Bibliografia
[edytuj|edytuj kod]- Kazimierz Michałowski, Jadwiga Lipińska, Piotr Bieliński:Encyklopedia sztuki starożytnej: Europa, Azja, Afryka, Ameryka.Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe: Wydaw. Naukowe PWN, 1998, s. 97.ISBN83-221-0684-X(WAiF).
- Twardecki A.,Słownik sztuki starożytnej Grecji i Rzymu,Unia Wydawnicza „Verum”, Warszawa 1998, s. 27,ISBN83-85921-75-3.