Przejdź do zawartości

Behemot

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Behemot iLewiatan,grafikaWilliama Blake’a.
Behemot wedługSłownika wiedzy tajemnejCollina de Plancy,1863.

Behemot(hebr.בהמותBəhēmôth,Behemot,B'hemot„bestie; zwierzęta”;arab,بهيموث albo بهموتBahīmūth) – nieprzetłumaczone imię zwierzęcia wspomnianego wKsiędze Hioba,40,15[1].Wraz zLewiatanemjest on przedstawiony jako stworzenie dowodzące wielkości i mocy stwórczej Jahwe w opozycji do Hioba[2].Przedstawiony jako postać podobna dohipopotamalubsłonia.

Najprawdopodobniej, בהמותbəhēmôthto liczba mnoga słowa בהמהbəhēmāh,znaczącego „zwierzę”, „bestię”wjęz. hebrajskim[3],co sugeruje, że stworzenie to jest wielkości kilku zwierząt.

Niektóre teorie

[edytuj|edytuj kod]

Wśród biblistów istnieją podzielone opinie co do tego, czy Behemota należy interpretować jako rzeczywiście istniejące zwierzę czy istotę mityczną[2].

Samuel Bochart (1599-1667) wHierozoiconiesugerował, że Behemot to hipopotam, domyślając się, że hebrajskie słowo behemoth może pochodzić od egipskiego „p'-ih-hw” – „wół wodny”[4].Etymologiczne skojarzenie Behemota z hipopotamem okazało się nieprawidłowe, gdyż takiego słowa w języku egipskim nie było[5].Mimo to pewne elementy opisu Behemota, jak potężne ciało i przebywanie w pobliżu wody, powodują, że ta interpretacja jest podtrzymywana przez niektórych biblistów. Wykopaliska potwierdzają występowaniehipopotamów nilowychw dolinieJordanudo IV w. p.n.e.[2]

Wedługmidraszu,niemożliwym jest pokonanie Behemota przez kogokolwiek, z wyjątkiem jego Twórcy – w tym przypadkuJahwe.Późniejsza tradycjażydowskagłosi, że na uczcie na Końcu Świata Behemot zostanie złożony w ofierze i spożyty razem zLewiatanemiZizem.Hebrajski Behemot jest utożsamiany z perskimHadhajosz.

PrzezAugustyna z Hipponyutożsamiany był zdiabłem(O Państwie Bożym,XI,15)[6].

Niektórzykreacjoniści młodej Ziemi,jak na przykładAlfred Palla,identyfikują Behemota zbrachiozaurembądźdiplodokiem.Według nich biblijny opis zwierzęcia, np.: „jego ogon masywny i długi jak pień cedru, kości niczym metalowe rury, niemożliwość złapania go na hak” (Hi 40:16-24) pasuje do dużych lądowych dinozaurów, ale nie do hipopotama czy słonia[7].Niemniej, Philip J. Senter obalił tezę że Behemot był dinozaurem[8].

Nawiązania w literaturze

[edytuj|edytuj kod]

Imię BehemotMichaił Bułhakownadał członkowi śwityWolandaz powieściMistrz i Małgorzata”,występującemu pod postacią kota, mogącego zamieniać się w człowieka.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Hi 40,15w przekładach Biblii.
  2. abcAnnette Krüger:Behemot.[w:]Das wissenschaftliche Bibellexikon im Internet[on-line]. bibelwissenschaft.de. [dostęp 2015-08-06].(niem.).
  3. Jorge Luis Borges,Zofia Chądzyńska (tłum.):Księga istot zmyślonych.Warszawa:Prószyński i S-ka,2000, s. 24.ISBN83-7255-740-3.
  4. Samuel Bochart, Hierozoicon, t. 2, kol. 753-769.
  5. Karel van der Toorn, Bob Becking, Peter van der Horst, Dictionary of Deities and Demons in the Bible, s.v. „Behemoth”, str. 166.
  6. Święty Augustyn:O Państwie Bożym.Wiktor Kornatowski (tłum.). T. II. Warszawa: De Agostini, 2003, s. 33.ISBN83-7316-057-4.
  7. Alfred Palla.Czy biblijny behemot był dinozaurem?.„Znaki Czasu”.4/2010.
  8. Philip J.Senter,Leviathan, Behemoth, and Other Biblical Tannînim: Serpents, Not Dinosaurs[online], asa3.org, styczeń 2019[dostęp 2023-11-05](ang.).