Przejdź do zawartości

A-50 Szmiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano zBerijew A-50)
Berijew Iljuszyn A-50
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

ZSRR

Producent

Iljuszyn/Berijew

Typ

samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia

Konstrukcja

Górnopłat

Załoga

5-7

Historia
Data oblotu

1982

Liczba egz.

około 40

Dane techniczne
Napęd

4silniki turboodrzutoweSołowiow D-30KP

Ciąg

4 × 118kNkażdy

Wymiary
Rozpiętość

50,54 m

Długość

46,59 m

Wysokość

14,76 m

Masa
Startowa

172 370 kg

Osiągi
Prędkość maks.

850 km/h

Pułap

13 000 m

Zasięg

7300 km

Dane operacyjne
Użytkownicy
ZSRR(hist.) /Rosja,Indie
Rzuty
Rzuty samolotu

A-50 Szmiel(ros.Шмель –trzmiel) – radziecki czterosilnikowysamolot wczesnego ostrzeganiazbudowany na podstawie transportowegoIł-76przy współpracy biur konstrukcyjnychIljuszynaiBerijewa.Wnomenklaturze NATOokreślany jakoMainstay.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

W kwietniu 1965 roku na uzbrojenie wojsk obrony przeciwlotniczejZwiązku Radzieckiegoprzyjęto zbudowany na bazie pasażerskiej maszynyTu-114,samolotostrzegania i kontroli obszaru powietrznegoTu-126.Sercem kompleksu rozpoznania radiolokacyjnego przeznaczonego do wykrywania celów powietrznych i morskich przenoszonego przez Tu-126 był system Liana (Лиана)[1][2].Już w momencie wprowadzenia do służby nie spełniał on wymogów narzuconych przez radzieckie siły powietrzne. Aby temu zaradzić, jeszcze przed przyjęciem do służby Tu-126, w czerwcu 1964 roku, w Moskiewskim Instytucie Naukowo-Badawczym Przyrządów (Московский научно-исследовательский институт приборостроения) będącym częścią Przedsiębiorstwa Naukowo-Badawczego „Wega-M” (Научно-производственное предприятие „Вега-М” ), rozpoczęto prace naukowo-badawcze nad nowym systemem radiolokacyjnym przeznaczonym do przenoszenia na pokładach samolotów, trwające do 1971 roku. Od nowego systemu oczekiwano zachowania parametrów systemu Liana w zakresie zasięgu wykrywania i jego prawdopodobieństwa, ale z możliwością śledzenia celów na ziemi oraz wykrywania obiektów o zmniejszonej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego. Dodatkowym, nowym parametrem miała być zdolność do automatycznego naprowadzenia na wykryte obiekty własnych samolotów przechwytujących. Z drugiej strony biuro doświadczalno-konstrukcyjne Nr 156 (Опытное конструкторское бюро № 156), późniejszeBiuro Projektowe Tupolewa,rozpoczęło prace nad nowym nośnikiem dla projektowanego kompleksu rozpoznawczego. Wśród potencjalnych możliwości rozważano modernizację Tu-126 lub przystosowanie do nowej roli samolotuTu-142.Pod uwagę brane były również samoloty pasażerskieTu-154lub całkowicie nowa konstrukcja, zbliżona doamerykańskiegoBoeinga 707Tu-156.Żadna z rozpatrywanych przez biuro Tupolewa propozycji nie została zmaterializowana. W sierpniu 1969 roku biuro doświadczalno-konstrukcyjne Nr 240, późniejszebiuro konstrukcyjne Iljuszyna,otrzymało zlecenie rozpoczęcia prac nad samolotem Ił-70, będącym zmodernizowanym pod kątem przystosowania do przenoszenia kompleksu ostrzegania i kontroli obszaru powietrznego samolotemIł-76.Formalna uchwała rządowa o budowie samolotu dalekiego rozpoznania radiolokacyjnego i dowodzenia została wydana w kwietniu 1973 roku[3].

A-50 w asyścieSu-27

Uchwała dotyczyła zabudowy opracowanego przez Moskiewski Instytut Naukowo-Badawczym Przyrządów nowego systemu radiolokacyjnego, który otrzymał oznaczenie E-821 Szmiel (Шмель) na samolocie Ił-76M, którego miała dokonaćbiuro konstrukcyjne Berijewz Taganorskiego Zakładu Produkcji Maszyn. Przystosowany prototyp, jeszcze bez kompleksu zadaniowego i dedykowanych jemu systemów, oblatano w grudniu 1978 roku. W porównaniu do transportowej wersji płatowca, zlikwidowano tylne stanowisko strzeleckie, zabudowano okna dziobowej części kadłuba, powiększono owiewki podwozia głównego, w których planowano umieścić wyposażenie elektroniczne. Antena systemu Szmiel umieszczona została w obrotowym dysku o średnicy 10,8 m i grubości 2 m. Dysk, który obracał się z szybkością 6 obrotów na minutę, wspierał się na dwóch pylonach umieszczonych na górze tylnej części kadłuba. Radar pracował na częstotliwości roboczej pasma S, 2–4 GHz. Szczelinowa antena o wymiarach apertury 10 × 1,7 m. Cały kompleks ważył około 13 ton. Obok systemu ostrzegania i kontroli obszaru powietrznego, samolot wyposażony został w układ rozpoznania i przeciwdziałania elektronicznego. System ostrzegający o promieniowaniu radiolokacyjnym Sirena-2. Wyrzutnik pułapek radiolokacyjnych i flar termicznych. Wszystkie okna samolotu od wewnątrz zasłonięto specjalnymi panelami pokrytymizłotem,w celu redukcji absorpcji promieniowania elektromagnetycznego do wnętrza samolotu[3].

Docelowy system radiolokacyjny zainstalowano na drugim i trzecim prototypie, które posłużyły do kompleksowego przebadania jego działania. Próby państwowe systemu, w których wykorzystano drugi i trzeci prototyp, trwały od 1980 roku do 1985. Próby wykazały konieczność instalacji dodatkowych powierzchni aerodynamicznych, których celem była polepszenie stateczności podłużnej płatowca. Oficjalnie samolot oznaczony jako A-50 został przyjęty na uzbrojenie w listopadzie 1989 roku, jednak dostawy seryjnych maszyn rozpoczęto już w 1985 roku. Trwały one do 1991 roku i zakończyły się przyjęciem 23 samolotów[3].

System Szmiel był zdolny do równoczesnego śledzenia 50 celów. Jego zasięg w przypadku dużych celów powietrznych wynosi 350 km, 400 km dla celów nawodnych i 230 km dla celów powietrznych wielkości samolotu myśliwskiego. Automatyczny system naprowadzający może współpracować jednocześnie z dziesięcioma maszynami przechwytującymi. Na pokładzie A-50 znajduje się 10 stanowisk operatorów systemu. Na ostatnich z pięciu dostarczonych siłom powietrznym maszyn zmodernizowano system rozpoznania elektronicznego oraz wyposażono je w dodatkowe wyrzutnikidipoliradiolokacyjnychi flar termicznych[3].

Modernizacja

[edytuj|edytuj kod]
A-50U na płycie lotniska

W styczniu 1984 roku podjęto decyzję o modernizacji systemu radiolokacyjnego, nowa wersja otrzymała oznaczenie Szmiel-2 a jego nosiciel A-50M. Zakładano zwiększenie zasięgu wykrywania, zwiększenie liczby śledzonych celów, zwiększenie liczby naprowadzanych myśliwców przechwytujących oraz zwiększoną odporność na zakłócenia. Nosicielem miał zostać nowy Ił-76 z silnikami PS-90. Projekt modernizacyjny nie został zrealizowany z uwagi na brak środków finansowych do kontynuowania prac, w październiku 1990 roku prace zakończono. Kolejną wersją miała być A-50U. Celem prac miało być również polepszenie parametrów wykrywania i śledzenia celów, ale w mniejszym zakresie niż przewidywał projekt A-50M. Dzięki takiemu rozwiązaniu spodziewano się mniejszych nakładów finansowych. Oznaczenie „U” odnosiło się do słowa uproszczony (upraszczennyj/упрощенный). W 1993 roku rozpoczęto budowę wersji A-50U, ale i tym razem brak środków finansowych zmusił wytwórnie do zaprzestania dalszych prac w 1995 roku. W 2000 roku rozpoczęto projekt o kryptonimie Titan-U, którego celem była kolejna modernizacja wyposażenia samolotu. Płatowiec ponownie otrzymał oznaczenie A-50U. Tym razem „U” oznaczało „ulepszony” (usowierszenstwowannyj). Koncern Radiowy „Wega” opracował nową, gruntownie zmodernizowaną wersję radiolokatora, która otrzymała oznaczenie Szmiel-M. Taganroski Lotniczy Kompleks Naukowo-Techniczny imienia G.M. Berjewa zajął się zabudową nowego systemu na pokładach samolotów. Do najważniejszych zmian jakie pojawiły się w Szmiel-M można zaliczyć cyfrowy układ przetwarzania sygnałów. Operatorzy pokładowi otrzymali konsole z monitorami ciekłokrystalicznymi. Samoloty otrzymały nowe systemy walki elektronicznej, system przesyłania informacji oraz systemy łączności. Kabinę pilotów wyposażono w wielofunkcyjne wyświetlacze. Dzięki zaimplementowanym zmianom udało się zmniejszyć masę samolotu o blisko dwie tony. Na pokładzie samolotu wygospodarowano miejsce do odpoczynku załogi. A-50U po raz pierwszy wzbił się w powietrze w październiku 2004 roku. Od grudnia 2007 roku do listopada 2009 roku samolot przechodził próby państwowe, które zaowocowały potrzebą wprowadzenia poprawek konstrukcyjnych. Pierwszy A-50U Titan-U został przekazany rodzimym siłom powietrznym w 2011 roku. Do 2019 odebrano kolejne pięć maszyn. W 2020 roku rosyjskie lotnictwo dysponowało 15 samolotami podstawowej wersji A-50 i sześcioma A-50U[3].

A-50 nr RF-93966 w roku 2016 na podmoskiewskim lotnisku wKubince

Służba

[edytuj|edytuj kod]

Federacja Rosyjska wykorzystywała samoloty radarowe A-50 m.in. od 2015 r. podczas konfliktu wSyrii,a w grudniu 2021 r., kilka tygodni przedswoją inwazją na Ukrainę,jeden z nich („Sergiej Atajanc”, nr RF-93966) został przebazowany naBiałoruśi później przez rok koordynował działania rosyjskiego lotnictwa przeciw Ukrainie. 26 lutego 2023 roku, nabiałoruskim lotnisku w Maczuliszczachuszkodzony został A-50U o numerze bocznym czerwony 43. Przy użyciu wirnikowych, bezzałogowych aparatów latających, na talerzu anteny radiolokatora i antenie łączności satelitarnej umieszczono niewielkie ładunki wybuchowe. W wyniku ataku, samolot nie był zdolny do dalszej służby operacyjnej i kilka dni później, o własnych siłach odleciał do Taganrogu w celu naprawy uszkodzeń. Przebazowanie odbywało się na niewielkiej wysokości, co może wskazywać iż po ataku, maszyna nie była w stanie utrzymać hermetyzacji kadłuba[4].

14 stycznia 2024 roku, podczas toczących się działań wojennych wynikurosyjskiego ataku na Ukrainę,A-50 o numerze rejestracyjnym RF-50601 został zestrzelony przez wojska ukraińskie bądź przez własne systemy przeciwlotnicze Rosji nadMorzem Azowskimw okolicyKyryliwki[5][6].

23 lutego 2024 roku zmodernizowany A-50U (RF-50610, czerwony 42) został zestrzelony nadKrajem Krasnodarskim.Zdaniem strony Ukraińskiej, zestrzelenie było efektem wspólnej akcjiSił Powietrznych Ukrainyi ukraińskiego wywiadu wojskowego. Maszyna prawdopodobnie została zestrzelona przy użyciu rakiety systemuS-200 Wega.Z drugiej strony, nieoficjalnie za winnego zestrzelenia strona rosyjska obwinia własną obronę przeciwlotniczą ibratobójczy ogień.Nie wykluczony jest również scenariusz, w którym to celowy ukraiński atak przy użyciu rakiet S-200 i/lub bezzałogowych aparatów powietrznych, sprowokował rosyjską obronę powietrzną do otwarcia ognia w kierunku własnego samolotu[7].

Użytkownicy

[edytuj|edytuj kod]
  • Rosja
  • Indie
    • Indyjskie Siły Powietrzne– Indie zamówiły trzy maszyny w październiku 2003 roku. Indyjskie samoloty otrzymały oznaczenie A-50EI. Pierwszy z nich wzbił się do swojego dziewiczego lotu 29 listopada 2007 roku. Maszyny wyposażone są w silniki PS-90A76 oraz system zadaniowyPhalconz radarem ze skanowaniem elektronicznym EL/M-2075. Za ich integrację z płatowcem odpowiadała izraelska firmaIsrael Aerospace Industries[8].W 2016 roku indyjski rząd autoryzował zakup kolejnych dwóch samolotów. Tak samo jak pierwsze trzy samoloty, następne dwa będą miały ten sam typ radaru[9].

Byli użytkownicy

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Jefim Gordon, Władimir Rigamnt,Rosyjskie AWACS-y,„Skrzydlata Polska”, nr 7 (1994), s. 46–48,ISSN0137-866x
  2. Specjalistyczny samolot wojskowy Tu-126,„Skrzydlata Polska”, nr 17-18 (1991), s. 35,ISSN0137-866x
  3. abcdeTomasz Kwasek,Współczesne wojskowe samoloty wczesnego ostrzegania. Rozwiązania rosyjskie, chińskie i indyjskie. Część III,„Lotnictwo”, nr 3 (2021), s. 22–35,ISSN1732-5323
  4. Marcin Strembski,Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 lutego - 23 marca 2023,„Lotnictwo”, nr 4 (2023), s. 16–24,ISSN1732-5323
  5. Ogromna strata rosyjskiego lotnictwa. Patriot znów w akcji?.Defence24. [dostęp 2024-01-16].
  6. Last flight of Russia’s downed A-50 AWACS plane.Yahoo. [dostęp 2024-01-16].(ang.).
  7. Marcin Strembski,Wojna powietrzna nad Ukrainą luty 2024 r.,„Lotnictwo”, nr 3 (2024), s. 26-34,ISSN1732-5323
  8. Poleciał pierwszy A-50EI,„Lotnictwo”, nr 1 (2008), s. 5,ISSN1732-5323
  9. Indie kupią więcej A-50EI,„Lotnictwo”, nr 4 (2016), s. 7,ISSN1732-5323

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]