Przejdź do zawartości

Bitwa pod Fariskur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Fariskur
VI wyprawa krzyżowa
Czas

6 kwietnia 1250

Miejsce

Egipt

Wynik

Zwycięstwo egipskich Ajjubidów

Strony konfliktu
EgipscyAjjubidzi Krzyżowcy
Dowódcy
Al-Mu’azzam Turan Szah Ludwik IX Święty
Siły
nieznane 15 000 ludzi
Straty
100 ludzi 6000 ludzi
pojmanie Ludwika IX
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
27,00°N29,00°E/27,00000029,000000
List z 1246 od Güyüka do papieża Innocentego IV.

Bitwa pod Fariskur– bitwa z 6 kwietnia1250roku pomiędzykrzyżowcamiprowadzonymi przezLudwika IX,królaFrancji(późniejszego Ludwika Świętego), a siłamiegipskimidowodzonymi przezTuran Szahaz dynastiiAjjubidów.

Przebieg

[edytuj|edytuj kod]

Przy pełnym poparciupapieża Innocentego IVw czasieSoboru w Lyonie,król Francji Ludwik IX wraz z braćmi Karolem d'Anjou iRobertem d’ArtoisrozpocząłVI krucjatęprzeciwEgiptowi.Celem krucjaty było pokonanie Egiptu, zniszczeniedynastii Ajjubidóww Egipcie, Syrii i odzyskanieJerozolimy.27 lutego Al-Mu’azzam Turan Szah, nowysułtan,przybył do Egiptu zHasankeyf.Egipcjanie używaliognia greckiegoprzeciw krucjacie Ludwika IX. Zniszczyli i zajęli wiele statków zaopatrzeniowych. Wkrótce oblegani krzyżowcy zaczęli cierpieć głód i choroby. Niektórzy z nich stracili wiarę i przeszli na stronę muzułmańską. Ludwik IX zaproponował Egipcjanom przekazanieDamiettyw zamian za Jerozolimę i niektóre miasta na wybrzeżuSyrii.Egipcjanie świadomi niekorzystnej sytuacji krzyżowców, odrzucili ofertę króla. 5 kwietnia krzyżowcy ewakuowali się z obozu i zaczęli wycofywać się na północ, w kierunku Damietty. W panice i pośpiechu zapomnieli zniszczyć most pontonowy, który został rzucony przez nich przez kanał. Egipcjanie po przekroczeniu kanału dogonili krzyżowców w Fariskur, gdzie rozegrała się bitwa.

Ludwik IX

Zaskoczeni rycerze cypryjscy rozproszyli się i rzucili do ucieczki. Armiachrześcijanzaczęła się chaotycznie wycofywać. „Franciszek, dwa razy wysłał Iluminata, by zasięgnąć języka, ale ten nie przyniósł żadnych wiadomości. Za trzecim razem pospieszył do Franciszka z wieścią, że uczestnicy krucjaty, w całkowitej rozsypce, kierują się w stronę obozu, a tuż za nimi postępuje armiaSaracenów.Nic nie mogło ich uratować przed masakrą.” Na polu walki wybuchła panika. Król próbował jej zapobiec, wydając rozkazy. Gdy został zaatakowany przez pewnego Araba, zwyciężył, dzięki czemu uchronił się od całkowitej klęski. „Nikt nie wie, ilu ludzi zginęło tamtego dnia. Większość historyków zgadza się, że na polu bitwy poległo pięć tysięcy uczestników krucjaty; przynajmniej tysiąc dostało się do niewoli. Saraceni ścięli głowy pięćdziesięciu pojmanym rycerzom z każdego zzakonów rycerskich.Nie ulega wątpliwość, że ktoś zwrócił uwagę Pelagiuszowi, że klęska nastąpiła dokładnie w rocznicę ścięciaJana Chrzciciela…”[1].

Ostateczna klęska krzyżowców i pojmanie Ludwika IX pod Fariskur spowodowała wstrząs we Francji. Ludwik IX został wykupiony za 400 000dinarów.Po wypuszczeniu zobowiązał się nie wracać do Egiptu i oddać Damiettę. Po wpłaceniu okupu opuścił Egipt 8 maja 1250 roku wraz z braćmi i 12 000 innych jeńców.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Tekst stworzony podstawie: Adrian House „Święty Franciszek z Asyżu”https://web.archive.org/web/20070514025327/http:// templariusze.info/readarticle.php?article_id=30

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]