Przejdź do zawartości

Chiaroscuro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Caravaggio,Wieczerza w Emaus
Drzeworyt chiaroscuro (Antonio da Trenta,Sybilla Tyburtyńska i August– na podst. rysunku Parmigianina)

Chiaroscuro(wł.chiaro– "jasny" iscuro– "ciemny" ) – termin stosowany czasem wymiennie ze "światłocieniem"[1],ale kładący bardziej nacisk na różnice w natężeniu światła, podczas gdy "światłocień" oznacza ogólny rozkład świateł i cieni w dziele (malarskim, graficznym, rysunkowym), dzięki którym uzyskuje się wrażenie trójwymiarowości.

Nazwą tą określa się również ostre kontrasty światłocieniowe, charakterystyczne m.in. dlaCaravaggia.Nazwę technice nadał ponoćLeonardo da Vinci,stosując ją po raz pierwszy w 1483 w swym obrazieMadonna w grocie.

Ponadto nazwę "chiaroscuro" nosi jedna z odmiandrzeworytu,zwanego również światłocieniowym albo barwnym tonowym. Do wykonania odbitki wykorzystywano kilka oddzielnych desek z różnymi częściami kompozycji – na jednej wykonywano właściwy rysunek, a na pozostałych światła i cienie w różnym natężeniu. Odbitkę uzyskiwano w wyniku nakładania na siebie odbić z kolejnych płyt. Technika ta pojawiła się we Włoszech i Niemczech na początku XVI wieku, gdzie była stosowana na szeroką skalę jako technika reprodukcyjna. Reprodukowano w niej m.in. dziełaRafaelaiParmigianina.Wykonywali je m.in.Hans BurgkmairiDomenico Beccafumi.Po XVI wieku drzeworyt chiaroscuro stracił na popularności.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. M. Rzepińskakwestionuje tłumaczenie pojęcia chiaroscuro jako światłocień, gdyż na termin tennie ma dokładnego, a równie zwięzłego odpowiednika w języku polskim. Oznacza to bowiem modelunek uzyskany stosowaniem wartości z szeregu ciemne – jasne. Mówiąc natomiast o światłocieniu mamy na myśli skalę środków o wiele bardziej wyrafinowanych i różnorakich. Wynikają one z uwzględnienia problemów różnego natężenia, lokalizacji i barwy źródła światła, a także z uwzględnieniem substancji rzeczy(M. Rzepińska,Siedem wieków malarstwa europejskiego,Wrocław 1979, s. 29)