Przejdź do zawartości

Chlamydie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chlamydie
Ilustracja
Chlamydia trachomatis(brązowe) na podłożu McCoya
Systematyka
Domena

bakterie

Klasa

Chlamydiae

Rząd

Chlamydiales

Rodzina

Chlamydiaceae

Rodzaj

Chlamydie

Nazwa systematyczna
Chlamydiae

Chlamydie(łac.Chlamydiae) – rodzajbakteriibezwzględnie wewnątrzkomórkowych. Bakterie te nie wytwarzają własnegoATP,lecz wymieniają swojeADPna ATP gospodarza. Bakterie pokrewneriketsjom.W swojejbłonie komórkowej zewnętrznejposiadająlipopolisacharyd(LPS), podobnie jak większośćbakterii Gram-ujemnych,jednak w przeciwieństwie do nich nie posiadają w ścianiekwasu muraminowegoorazpeptydoglikanu.Są zdolne do syntezy własnychbiałekdzięki posiadaniurybosomów.

Cykl rozwojowy

[edytuj|edytuj kod]

Wszystkie bakterie z tej grupy mają podobny cykl reprodukcji. Ciałka elementarne (EBelementary bodies), malutkie komórki o średnicy około 300 nm. Zawierająnukleoid.Są to formy inwazyjne dla komórek, do których wnikają w wynikufagocytozy.Po 6-8 godzinach przekształca się w ciałko pierwotne o rozmiarach od 0.5 do 1 μm, które pozbawione jest nukleoidu (pozostaje wodniczka) ibłonpowierzchniowych z komórki gospodarza. Wewnątrz znajduje się ciałko RB (reticulate body). W ciągu następnych 18-24 godzin ciałko powiększa się, a RB ulegają wielokrotnym podziałom. Otaczająca je wodniczka wypełnia się ciałkami wtrętowymi. Następnie ciałka są uwalniane poza komórkę i już jako ciałka EB zakażają kolejne komórki powtarzając cykl.

Chlamydie nie są zdolne do syntetyzowaniaATP(fosforylacji), w związku z czym wykorzystują ATP zakażonego organizmu.

Patogeneza

[edytuj|edytuj kod]

Wytwarzają wielebiałek szoku cieplnego.

Chlamydie są bakteriami bezwzględnie wewnątrzkomórkowymi i jako takie nie mogą być hodowane na podłożach bakteriologicznych. Natomiast mogą rosnąć w hodowlach komórkowych. Chlamydie można namnażać wzarodkukurzym oraz w różnych tkankach zwierzęcych czy w komórkach hodowli tkankowej.

Zakażenie hodowli wciąż pozostaje najbardziej czułym i swoistym sposobem wykrywania wszystkich gatunkówChlamydiae. IdentyfikacjaChlamydiaew hodowli opiera się na wykryciu obecności ciałek wtrętowych. Ciałka wtrętowe, które łączą się zprzeciwciałamiswoistymi dla rodzajuChlamydiaei przeciwciałami przeciwkoC. trachomatisświadczą o zakażeniuC. trachomatis.Ciałka wtrętowe niełączące się z przeciwciałami przeciwkoC. trachomatisoznaczają zakażenie albo przezC. psittaci,albo przezC. pneumoniae.Dotychczas nie opracowano żadnej metody pozwalającej rozróżnić te dwa drobnoustroje.

Przyczyny zakażenia

[edytuj|edytuj kod]

Bakterią zakazić się można poprzez kontakt seksualny: dopochwowy, oralny lub analny z osobą zakażoną. Istnieje również ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu.

Zakażenie chlamydiowe u obu płci

[edytuj|edytuj kod]

Zapalenie odbytu występujące u osób uprawiających seks analny – objawia się wydzieliną śluzowo-ropną, często z domieszką krwi, oraz uczuciem pieczenia w okolicach odbytu.

Zapalenie gardła występuje u osób uprawiających seks oralny – ma przebieg bezobjawowy.

Zespół Reitera: występuje triada objawów: odczynowe zapalenie stawów, zapalenie spojówek, zapalenie cewki moczowej. Na skórze i błonach śluzowych mogą wystąpić łuszczycopodobne zmiany grudkowo-krostkowe.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]