Przejdź do zawartości

Cloud Hosting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cloud Hostingusługa hostingowadziałająca w oparciu o technologię chmury obliczeniowej (ang.cloud computing), która zapewnia dostęp do zasobów całego klastra serwerów.

Technologia[1]

[edytuj|edytuj kod]

Hosting w chmurze to nowoczesne rozwiązanie polegające na zsynchronizowanej i jednolitej pracy sieci serwerów. Pod każdym względem przewyższa ono tradycyjny hosting.

Hosting współdzielony w chmurze

[edytuj|edytuj kod]

Usługa hostingowa w technologii Cloud świadczona jest w modeluSaaS-oprogramowanie jako usługa(ang. Software as a Service). Jest to kompleksowe rozwiązanie, które zapewnia dostęp do infrastruktury, a także do zasobów i aplikacji niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania. Cloud Hosting w modelu SaaS jest przeważnie stosowany do obsługi stron WWW, sklepów i różnego rodzaju serwisów internetowych. Korzystanie z usługi w tym modelu nie wymaga wiedzy specjalistycznej w zakresie zarządzania serwerem.

Dynamiczne przydzielanie zasobów

[edytuj|edytuj kod]

Za zarządzanie klasterem serwerów odpowiadająload balancery.Urządzenia przydzielają zasoby na podstawie analizy obciążenia, przekierowują je w razie awarii sprzętu, konserwacji systemów, wymiany podzespołów lub planowego wyłączenia pojedynczego serwera.

Powielanie elementów chmury

[edytuj|edytuj kod]

W prawidłowo zbudowanej chmurze wszystkie elementy są wielokrotnie duplikowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności tego rozwiązania. Powieleniu podlega każdy element infrastruktury (tory zasilania, zasilaczy każdego urządzenia, load balancery etc.), a także wszystkie informacje przechowywane na macierzach. System tego typu zapewnia, że wyłączenie dowolnego serwera nie powoduje przerwy czy spowolnienia w działaniu stron internetowych, czy serwisów pocztowych.

Rozmieszczenie serwerów[2]

[edytuj|edytuj kod]

Usługa Cloud Hosting cechuje się niezawodnością i bezpieczeństwem danych, dzięki rozproszonej sieci fizycznych serwerów, które znajdują się w centrach danych. Infrastruktura techniczna zapewnia bezpośredni dostęp do szerokopasmowych łącz internetowych o bardzo dużej przepustowości (często zlokalizowane są w kluczowych punktach wymiany ruchu internetowego –Internet Exchange Point), specjalistycznego zabezpieczenia budynku (np. alternatywne źródła zasilania, zabezpieczenia przeciwpożarowe, ograniczenie dostępu do sprzętu) oraz obecność doświadczonego personelu technicznego.

Porównanie Cloud Hostingu i tradycyjnej technologii

[edytuj|edytuj kod]

W porównaniu do tradycyjnego hostingu, gdzie użytkownik otrzymuje dostęp do dokładnie określonej powierzchni dyskowej na pojedynczym serwerze i współdzieli z innymi moc obliczeniową jednego procesora, strony odsługiwane przez Cloud Hosting mają stały dostęp do wszystkich zasobów chmury, a także mocy obliczeniowej dziesiątek ultraszybkich procesorów. Dostępność pełnych zasobów sieci serwerów zapewnia najwyższe możliweSLA(dostępność usługi) oraz najszybsze generowanie stron WWW.

Cloud Hosting w Polsce[3]

[edytuj|edytuj kod]

Jedynym podmiotem na polskim rynku świadczącym usługę hostingu współdzielonego w technologii Cloud jestnazwa.pl.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. l,Cloud Hosting czy hosting tradycyjny?[online], AntyWeb.
  2. l,Cloud Hosting[online], nazwa.pl.
  3. l,Czas na prawdziwą chmurę[online], Spider's Web.