Przejdź do zawartości

Cmentarz Rakowicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz Rakowicki
Obiekt zabytkowynr rej. A-584 z 7 czerwca 1976[1]
Ilustracja
Cmentarz Rakowicki, główna aleja (2010)
Poprzednie nazwy

Cmentarz Miejski

Państwo

Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Rakowicka 26
31-510 Kraków

Typ cmentarza

komunalny

Stan cmentarza

czynny

Powierzchnia cmentarza

35 ha

Data otwarcia

1803

Zarządca

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Rakowicki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Rakowicki”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Rakowicki”
Ziemia50°04′30″N19°57′07″E/50,07500019,951944
Strona internetowa
Plan cmentarza Rakowickiego
Świecka ceremonia pogrzebowaWisławy Szymborskiej(2012)

Cmentarz Rakowicki,dawniejCmentarz Miejskicmentarzkomunalny wKrakowie,wdzielnicy Iprzy ul. Rakowickiej 26, naWarszawskiem.Założony w 1803, był pierwszym cmentarzem komunalnym w mieście. Zajmuje powierzchnię ok. 35 ha, na planie prostokąta (700 x 500 m), pomiędzy ulicami:Rakowickąna wschodzie,Prandotyna północy orazal. 29 Listopadana zachodzie. Od południa sąsiadował z koszarami artylerzystów, arsenałem, magazynamiarmii Austro-Węgier.

Nazwa cmentarza pochodzi od nazwy drogi (obecnieulicy Rakowickiej) wiodącej do odległej o 2 km dawnej wsiRakowice.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Wytyczany i urządzany był w latach 1800–1802 (na obszarze 5,6 ha), a czynny jest od połowy stycznia 1803 r. Powstał na terenie podmiejskiego wówczasfolwarkuBosackie we wsiPrądnik Czerwonyna pograniczuOlszy,w związku z wydanym zakazem pochówków na dotychczas istniejących cmentarzach przykościelnych w obrębie miasta (edykt józefiński z 1784 r[2].). Teren o powierzchni 10mórg chełmińskichza 1150złotych reńskichwykupiły odkarmelitów bosych z Czernejwładze austriackie. Koszt urządzenia cmentarza pokryło miastoKrakówi okoliczne gminy:Rakowice,Prądnik BiałyiPrądnik Czerwony,Olsza,Grzegórzki,Piaski,Bronowice WielkieiBronowice Małe,Czarna Wieś,Nowa Wieś,Krowodrza,Kawiory,którym przyznano prawo do grzebania na nim zmarłych. Pierwszy pogrzeb miał miejsce w styczniu 1803 (18-letniej Apolonii z Lubowieckich Bursikowej, zmarłej 15 stycznia 1803 r.). W 1807 r. wybudowano studnię, a w 1812 r. ze składek publicznych ufundowano okazały krzyż.

Cmentarz był kilkakrotnie powiększany. Po raz pierwszy w 1836 r., kiedy od karmelitów czerneńskich dokupiono kolejne 10 mórg gruntu za 5 tys.złotych polskich.Rozplanowanie cmentarza zlecono architektowi, dyrektorowi wydziału budownictwa miejskiego,Karolowi R. Kremerowi,który, w 1839 r., zaprojektował jego założenie parkowe. Nowo nabyty grunt poświęcono 2 listopada 1840 r. Otaczający go mur wzniesiono z materiału uzyskanego z rozbiórkikościoła Wszystkich Świętych.

W 1863 r. miasto zakupiło od karmelitów i odWalerego Rzewuskiego5 mórg i 1743 sążni gruntu, położonego przy zachodnim murze cmentarza. Poświęcono go we wrześniu 1866 r. i od razu rozpoczęto chowanie tam zmarłych (epidemia). Kolejne poszerzenie cmentarza miało miejsce jesienią 1886 r. – o ponad 15 mórg (pośrodku nowej alei pochowanoJana MatejkęorazMacieja Jakubowskiego). Na przełomie 1933 i 1934 r. poszerzono cmentarz w kierunku północnym o dawny plac ćwiczeń saperów (ponad 15 ha) do obecnej wielkości (likwidując ulicę Modrzewiową).

6 czerwca 1856 r. wydano zezwolenie na budowę nowej kaplicy, jednak dopiero w latach 1861–1862 w centralnym punkcie cmentarza wzniesionokaplicę Zmartwychwstania Pańskiego(fundacjiAnnyiLudwika Helclów), na miejscu wówczas istniejącej drewnianej. W 1877 r. wzniesiono budynek administracyjny oraz kostnicę według projektu Salomona Saarego.

W 1976 r. został wpisany do rejestru zabytków.

W 1981 r. powołanoObywatelski Komitet Ratowania Krakowa,w ramach którego działa komisja ds. Ratowania Cmentarzy Krakowa i Ziemi Krakowskiej. OKRK organizuje coroczne kwesty na rzecz zabytkowych grobowców i nagrobków. Prace prowadzone są na cmentarzu Rakowickim i Nowym Cmentarzu Podgórskim (przy współpracy Stowarzyszenia Podgórze.pl). OKRK gromadzi fundusze na renowację zabytkowych grobowców na specjalnym koncie. Z funduszy remontowane są groby nieposiadające dysponentów.

Znaczenie

[edytuj|edytuj kod]

Nekropoliajest miejscem pochówku krakowian, zarówno zwykłych obywateli miasta, jak i tych zasłużonych, m.in.: twórców kultury, naukowców, przedstawicieli znanych rodów, działaczy niepodległościowych, politycznych i społecznych, uczestników ruchów niepodległościowych, powstań, obu wojen światowych.

Na cmentarzu istnieją m.in. wydzielone kwatery uczestników powstańlistopadowego,styczniowego,krakowskiego,I wojny światowej(z wszystkich trzech armii zaborczych – żołnierze ci najczęściej zmarli podczas pobytu w szpitalach wojskowych), członkówLegionów Polskich,uczestnikówszarży pod Rokitną,robotników zabitych podczas strajków w1923 ri1936.Kwatery były miejscem uroczystości patriotycznych[3].

Cmentarz jest zabytkiem o dużej wartości historycznej i artystycznej. Wiele nagrobków jest dziełem znanych rzeźbiarzy i architektów, m.in.Teofila Żebrawskiego,Feliksa Księżarskiego,Sławomira Odrzywolskiego,Jakuba Szczepkowskiego, a także rzeźbiarzy:Tadeusza Błotnickiego,Wacława Szymanowskiego,Karola Hukanai innych.

Cmentarz Rakowicki jest zarządzany razem ze znajdującym się obok, przy ul. J. Prandoty,cmentarzem wojskowym.

Pochowani

[edytuj|edytuj kod]
Z tym tematem związana jest kategoria:Pochowani na cmentarzu Rakowickim.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie[online],Narodowy Instytut Dziedzictwa,23 lipca 2024.
  2. Stanisław Potępa,Cmentarz Stary na Zabłociu w Tarnowie,Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnów 1986, s. 5.
  3. Kraków i Wszystkich Świętych w 20-leciu międzywojennym. Wędrówka żywych do umarłych [FOTO][online], Krowoderska.pl, 31 października 2020[dostęp 2020-11-01](pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]