Przejdź do zawartości

Cyborg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cyborg(odang.cybernetic organism– organizm cybernetyczny[1]) –organizm,któregoprocesy życiowerealizowane są lub wspomagane przez urządzenia techniczne[2].

Rodzaje cyborgów

[edytuj|edytuj kod]

Pojęcie to stworzone zostało przezManfreda ClynesaiNathana Kline’a,którzy po raz pierwszy użyli go w swoim artykule z 1960 roku, opublikowanym w czasopiśmieAstronautics[3].Publikacja ta zawierała rozważania o możliwości integracji człowieka z maszyną oraz przedstawiała zalety takiego podejścia w dziedzinie przyszłej eksploracji kosmosu. Inspiracji dla ukutego pojęciacyborgdostarczyła autorom dynamicznie rozwijająca się wówczas dziedzina naukicybernetyka.Termincyborgszybko podchwycony został przez autorówksiążek,filmówikomiksówfantastycznonaukowych.Do najbardziej znanych cyborgów należą:Luke Skywalker,Darth Vader,Generał Grievous,Inspektor Gadżet,RoboCop,a także cywilizacjaBorg.Występowanie cyborgów jest elementem charakterystycznym literatury nurtucyberpunk(np. książkiWilliama GibsonaNeuromancer,Johnny Mnemonic).

Jeżeli w definicjicyborgapoprzestanie się na kryterium „połączenia człowieka i maszyny” to za cyborga uznać należałoby każdego człowieka posiadającego jakikolwiekimplantbędący urządzeniem mechanicznym lub elektronicznym (np.rozrusznik serca). Dlatego termin stosowany jest raczej w odniesieniu do ludzi, którychukład nerwowypołączony jest z elementami elektronicznymi (np.komputerem) metodą inwazyjną i ewentualnie także z urządzeniami mechanicznymi. Komputer i układ nerwowy powinny wzajemnie na siebie oddziaływać. Zgodnie z tą definicjącyborgiemnie jest np. osoba poddająca się badaniuEEG,którejmózgw sposób nieinwazyjny podłączony jest do komputera badającego bioelektryczne czynności centralnego ośrodka nerwowego; nie jest nią również osoba posiadająca w mózguelektrodęstymulującą jego pracę podczas m.in.choroby Parkinsona(gdyż implant oddziałuje na mózg, zaś mózg nie ma wpływu na działanie implantu). Cyborg jako istota ludzka wsparta urządzeniami elektronicznymi lub mechanicznymi cechuje się posiadaniem dodatkowych (nienaturalnych dla ludzi) umiejętności (np. widzenie w podczerwieni) lub usprawnieniem naturalnych umiejętności lub wydajności (np. lepsza pamięć i zdolności analityczne, większa siła, wyostrzone zmysły).

Inne informacje

[edytuj|edytuj kod]

Wmediach społecznościowychcyborgami nazywane sąboty społecznościowe,których aktywność stanowi połączenie automatyzacji i działań człowieka[4].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. pod readakcją Jana Tokarskiego:Słownik wyrazów obcych PWN.Warszawa: 1971.
  2. cyborg,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2012-07-28].
  3. Cyborgs and SpaceAstronautics(wrzesień 1960), Manfred E. Clynes i Nathan S. Kline.
  4. Zi Chu i in.:Detecting Automation of Twitter Accounts: Are You a Human, Bot, or Cyborg?.[w:]EEE Transactions on Dependable and Secure Computing[on-line]. 2012. [dostęp 2021-02-11].