Przejdź do zawartości

Cytra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cytra
gr.kitara
Ilustracja
Klasyfikacja naukowa
314.122-5

Chordofon prosty lub cytra

Klasyfikacja popularna
Chordofonyszarpany
Podobne instrumenty

Gusli,Guqin,Guzheng,Kanklesnt,Kantele,Kanun,Kannel,Kokles,Koto,Langeleik,Swarmandal

Cytra(zgr.kitara, z lac. Cithara) – instrument muzyczny z grupychordofonówszarpanych[1].Współczesna odmiana cytry pochodzi z terenówNiemieciAustrii.Jej nazwa wskazuje na pokrewieństwo ze starogreckąkitarą,podobnie jak nazwagitara.

Instrument o płaskim pudle rezonansowym często w formie trapezu, z co najmniej kilkunastoma (od 12 do 50) strunamistrojonymidiatonicznie.Niekiedy obok strun pojedynczych ma kilka grup strun akordowych. Dźwięki stroi się przekręcając kołki za pomocą specjalnego klucza, podobnie jakfortepian,cymbałyczyharfę.

Rodzaje cytr

[edytuj|edytuj kod]

Rozróżnia się 3 podstawowe rodzaje cytr:

  • Cytra koncertowa– magryfpodobnym do gitarowego, z 5 strunami A-A-E-G-C służącymi do grania melodii oraz 12 strun basowych przeznaczonych do grania wypełnienia, akompaniamentu. Struny melodyczne szarpie się przy pomocy plektronu prawym kciukiem, basowe – pozostałymi palcami prawej ręki. Struny melodyczne skracane są podobnie jak w gitarze palcami lewej ręki, według progów. Podczas gry instrument leży płasko przed muzykiem.
  • Cytra alpejska– odmiana cytry koncertowej, wyróżnia się większą liczbą strun basowych dochodzących do 27, większym pudłem rezonansowym, często wzmocnionym dodatkowym elementem dla zrównoważenia naciągu większej liczby strun.
  • Cytra akordowalubgitarowa- o większych rozmiarach od koncertowej, nie ma progów.

Akordy (C-dur, F-dur, G-dur, D-dur, A-dur, E-dur) gra się lewą ręką szarpiąc struny nałożonym na kciuk pierścieniem. Prawa ręka gra plektronem melodię na strunach melodycznych. Podczas gry instrument trzymany jest w sposób podobny jak w grze naharfielub podobnie jak cytra koncertowa leży przed muzykiem – na kolanach lub na stole.

Moodswinger, cytra elektryczna, 2006, Yuri Landman

Cytraakordowajest zbudowana z dwóch części:

  • części wiolinowej – prawej
  • części akordów – lewej

Część wiolinowa zawiera dźwięki poukładane kolejno co pół tonu – chromatycznie. Niektóre nie mają wszystkich półtonów, te umożliwiają grę w tonacji C-dur, D-dur, G-dur i A-dur i Cis-dur. Niektóre cytry mają podwójne struny przypadające na jeden dźwięk.

Druga część zawiera kilka akordów składających się z jednej struny basowej oraz 3 lub 6 strun z kolejnymi dźwiękami tworzącymi akord. Akordy te – kolejno: C-dur, G-dur, F-dur, D-dur, A-dur, E-dur występują tylko w 6-akordowej cytrze. Cytra 3-akordowa ma odpowiednio C-dur, G-dur i F-dur. 5-akordowa ma C-dur, G-dur, F-dur, D-dur i A-dur.

Prostsze cytry (zwane po niemiecku Kinderzither) nie zawierają strony z akordami.

Liczba strun w cytrze akordowej zależy od jej typu i waha się od 21–25 (cytry bez akordów) poprzez 41 (5-akordowa, 5 akordów po 4 struny i 21 strun wiolinowych) aż po 92 (6 akordów po 7 strun i 2*25 strun wiolinowych).

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. LilianaZganiacz-Mazur,Słowniczek muzyczny,Warszawa: Wydawnictwo Muzyczne Contra, 2004,ISBN83-7215-333-7,OCLC69293488[dostęp 2020-02-27].

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]