Przejdź do zawartości

Daimyō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Daimyō(jap.Đại danhdaimyō)– panowie feudalni w średniowiecznejJaponii,po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy.Daimyōzarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziałysamurajów. Za rządówsiogunówz roduTokugawównastąpił podziałdaimyōnafudai-daimyō– bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraztozama-daimyō,nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.

W 1635 r., w obawie przed samowolą, nieposłuszeństwem lub buntami ze stronydaimyō,wprowadzono restrykcyjny system kontroli (sankin-kōtai) nad nimi, polegający na tym, że każdydaimyōze swoją rodziną i świtą co drugi rok musiał przebywać na dworze sioguna wEdo.Gdy wracał do swojej prowincji, jego rodzina zostawała w Edo jako zakładnicy. Ponadto, szlaki ich podróży wyznaczano tak, aby nie mogli się po drodze spotykać i knuć intryg przeciwko siogunowi. Było to także dla panów feudalnych znacznym obciążeniem finansowym.

Słowodaimyōbyło używane w Japonii od starożytności, ale przechodziło istotne zmiany znaczeniowe. Pierwotnie mogło się odnosić do chłopa-obszarnika, do właściciela licznychshōenów(posiadłości ziemskich) lub znamienitego wojownika. Obecne znaczenie tego słowa jest skojarzone z panem feudalnym okresuEdo.

W języku polskim słowo najczęściej zapisywane jest zgodnie ztranskrypcją Hepburnajakodaimyōlub bez przedłużenia (daimyo). Niektóre słowniki języka polskiego (m.in.Wielki słownik wyrazów obcychpod red. Marka Bańki) odnotowują spolszczoną pisowniędajmio.W starszych publikacjach dotyczących Japonii spotkać można się również z formądaimio.

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

  • Jolanta Tubielewicz,Historia Japonii,Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, Wrocław 1984,ISBN83-04-01486-6
  • John WhitneyHall,Japonia od czasów najdawniejszych do dzisiaj,KrystynaCzyżewska-Madajewicz(tłum.), Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979,ISBN83-06-00205-9,OCLC69506398.
  • Kenkyusha’s New Japanese-English Dictionary,Kenkyusha Ltd., Tokyo 1991,ISBN4-7674-2015-6
  • Nihon-no rekishi,Kabushiki-gaisha Shogakukan, Tokyo 1974