Przejdź do zawartości

Danie główne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Danie główne:stekserwowany zziemniakami,sałatkąpomidorową iwinemmetodą niemiecką, tj. na talerzu do spożycia

Danie główne– potrawa serwowana jako główny elementposiłku,oprócz dodatków[1](z reguły:przystawki,zupyideseru).

Podział na dodatki i danie główne nadaje strukturę doświadczeniu spożywania jedzenia, nadając posiłkowi porządek i znaczenie[1].Na danie główne (w kuchniach narodóweuropejskichbędące najczęściej elementemobiadulubkolacji) składają się zwyczajowo takie potrawy jakryby,mięso,w tymdrób,podawane z reguły zsosem,ziemniakami,makaronem,kasząlubryżemi różnorodnymiwarzywami[2].Daniem głównym może być też potrawa jarska czy przygotowana na bazieseralubjaj[3].

W warunkachrestauracyjnychserwowanie dań głównych wymaga wiedzy i zręcznościkelnera.Danie takie może być podawane metodą angielską ze stolika pomocniczego dowiezionego do stołu, przy którym siedzą obsługiwani klienci, lub metodą francuską zpółmiskówwniesionych na salę. Najpopularniejsza jest jednak metoda niemiecka, czyli podawanie dania głównego na talerzu w formie gotowej do spożycia[4].Danie główne może być w niektórych sytuacjach zastąpione przez obfitąprzystawkę[5].

Razem z daniem głównym na stole stawia się wodę (np. w przezroczystym dzbanku), a także stosowne do serwowanych dańalkohole,główniewino[6].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abRichard Shusterman,Somaestetyka i gastronomia. Kilka myśli o sztuce jedzenia,w:Prace Kulturoznawcze 21,nr 2, Wrocław, 2017, s. 33
  2. CDN,Kolebka sztuki kulinarnej, czyli kuchnia francuska
  3. Beszamel,Kuchnia francuska: czym się wyróżnia? Wszystko o kuchni francuskiej
  4. Doradztwo Hotelarskie,Metody podawania do stołu
  5. Ewa Bekier-Jaworska, Klaudia Koprucha, Marta Lubaś,Wykorzystanie dań regionalnych oraz lokalnych obiektów gastronomicznych w rozwoju turystyki kulinarnej na terenie miasta Zamość,w:Turystyka Kulturowa,nr 12/2014, s. 29
  6. Smak i Styl,Kolejność podawania potraw