Przejdź do zawartości

Dazibao

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jedna z pekińskich gazet codziennych wywieszona w gablocie w pobliżu wiaduktu Sanyuanqiao

Dazibao(chiń. upr.Báo chữ to;chiń. trad.Báo chữ to;pinyindàzìbào;tłumaczone często jakogazetka wielkich hieroglifówlubgazetka wielkich znaków) – to wChinachręcznie kaligrafowana gazetka wywieszana na ogół na murze lub ścianie w miejscu publicznym, zawierająca protest, tekst propagandowy lub innego rodzaju informacje, często spoza oficjalnego obiegu. Tego rodzaju gazetki pojawiały się już w czasachCesarstwa Chińskiego,ale nabrały znaczenia po rewolucji demokratycznej w 1911 roku, kiedy rozpoczęto walkę z analfabetyzmem. Jako dazibao wywieszano często także gazety o ograniczonym nakładzie, fragmenty artykułów, pamflety polityczne itp.

Dazibao szeroko pojawiały się wChRL.Gazetka wywieszona przez Nie Yuanzi ( Nhiếp nguyên tử ) i innych studentów 25 maja 1966 r. naUniwersytecie Pekińskimutrzymywała, że uczelnię opanowaliburżuazyjni antyrewolucjoniści. KiedyMao Zedongnakazał opublikować jej tekst wDzienniku Ludowym,stał się on przesłanką do wybuchurewolucji kulturalnej,w trakcie której dazibao odegrały wielką rolę, służąc jako podstawowy nośnik rewolucyjnej propagandy[1].U schyłku rewolucji w 1975 r. prawo do wywieszania dazibao wpisano do chińskiej konstytucji.

W grudniu 1978 roku dazibao w rejonieXidanwPekiniezapoczątkowały ruch prodemokratyczny. Mur, na którym je wywieszano, nazwanoMurem Demokracji.Deng Xiaoping,który z poparciem frakcji proreformatorskiej zdobył wówczas władzę, początkowo popierał autorów dazibao. Kiedy zaczęli oni krytykowaćkomunizmjako taki i domagać się demokracji, wiosną 1979 roku nakazał likwidację Muru Demokracji. Jednym ze słynniejszych wystąpień, które się na nim pojawiły, był apel o tzw.Piątą modernizację(czyli demokratyzację) ogłoszony w dazibao przezWei Jingshenga.Prawo do nieograniczonego wywieszania dazibao zniesiono w 1980 roku[2].

Tradycja używania gablot i tablic jako masowego medium jest w Chinach nadal bardzo popularna. W wielu miastach można dzięki niej przeczytać za darmo codzienne gazety. Tablice osiedlowe wykorzystuje również chińska propaganda do prowadzenia działań edukacyjnych (tj. dbałość o środowisko) i agitacyjnych (np. zwalczanie sektyFalun Gong).

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Edward Kajdański:Chiny. Leksykon.Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 53.ISBN83-05-13407-5.
  2. Jakub Polit:Chiny.Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2004, s. 280.ISBN83-88542-68-0.