Przejdź do zawartości

Diegeza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kadr z filmuCzłowiek z kamerąDzigi Wiertowa z 1929 roku.Autotematycznymielementami świata przedstawionego jest zarówno kamera, jak i jej operator

Diegeza(zgr.διηγεῖσθαιdihgeῖsthai 'opowiadać (szczegółowo)'[1]) – pojęcie z zakresunarratologiiokreślające wszystkie elementy składające się naświat przedstawionydzieła[2].

Pojęcie diegezy jest stosowane zwłaszcza w odniesieniu do struktury dziełafilmowego.Poszczególne składowe, takie jak warstwa dźwiękowa: efekty akustyczne, muzyka, komentarz narratora można określić jako diegetyczne, a więc usytuowane niejako „wewnątrz” świata filmu, bądź jako niediegetyczne – pochodzące spoza niego[3].

Sposób konstrukcji diegezy może wpływać naimmersję,czyli niejakie „zanurzenie” odbiorcy w dziele czy też jego usytuowanie w stosunku do niego. Czynnikiem wpływającym na odbiór diegezy może być np. jej spójność[4]lub brak takowej.

O braku spójności diegetycznej dzieła filmowego był przekonany np. radziecki reżyserDziga Wiertow,który twierdził, iż nie występują więzi pomiędzy poszczególnymiujęciamifilmowymi[5].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]