Przejdź do zawartości

Dobrzyca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dobrzyca
miastowgminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Rynek w Dobrzycy
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

Polska

Województwo

wielkopolskie

Powiat

pleszewski

Gmina

Dobrzyca

Prawa miejskie

1440-1934; 2014[1]

Burmistrz

Jarosław Pietrzak

Powierzchnia

19,81[2]km²

Wysokość

132 m n.p.m.

Populacja(2022)
• liczba ludności
• gęstość


2949[2]
149[2]os./km²

Strefa numeracyjna

62

Kod pocztowy

63-330

Tablice rejestracyjne

PPL

Położenie na mapie gminy Dobrzyca
Mapa konturowa gminy Dobrzyca, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dobrzyca”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dobrzyca”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dobrzyca”
Położenie na mapie powiatu pleszewskiego
Mapa konturowa powiatu pleszewskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Dobrzyca”
Ziemia51°51′54″N17°36′07″E/51,86500017,601944
TERC(TERYT)

3020034

SIMC

0196380

Urząd miejski
Rynek 14
Strona internetowa

DobrzycamiastowPolsce,wwojewództwie wielkopolskim,wpowiecie pleszewskim,siedzibagminy miejsko-wiejskiej Dobrzyca.Jest to druga pod względem liczby mieszkańców miejscowośćpowiatu pleszewskiego.

Położenie

[edytuj|edytuj kod]

Położona na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad rzeczką Potoka (do XVI wieku nosiła nazwę Dobrzyca), która wpływa do Lutynki. 11 km na wschód odKoźmina Wielkopolskiego,17 km na południowy wschód odJarocina,12 km na południowy zachód odPleszewa.Leży na skrzyżowaniu dróg powiatowych zOstrowa Wlkp.do Jarocina i z Pleszewa doKrotoszynaiKoźmina Wlkp.W miasteczku znajdowała sięstacja Dobrzycarozebranego odcinka Krotoszyn – PleszewKrotoszyńskiej Kolei Dojazdowej.

Pociągi skończyły kursować 12 stycznia 1986 r. Obecnie,najbliższy czynnyprzystanek kolejowy jest wKotlinie,około 10 km w kierunku północny wschód i obsługuje połączenia ze stacjamiPoznań Główny,Kępno,Ostrów Wielkopolski,Łódź Kaliska,Odolanów,Ostrów w godzinach 4:40 - 22:57.

Połączenia z innymi miejscowościami zapewniają Jarocińskie Linie Autobusowe, Pleszewskie Linie Autobusowe iMZK Ostrów Wlkp. Stacja kolejowa obsługująca połączenia regionalne i ogólnopolskie to stacjaPleszewwKowalewie,znajdująca się w odległości około 10 km. Przez Dobrzycę przebiega lokalny łącznik Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej. Oznaczony jest jako szlak niebieskiszlak rowerowy niebieski.Prowadzi z Twardowa przez Kotlin, Strzyżew, Dobrzycę do Pleszewa.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Wykopaliskaarcheologicznedokumentują przeszłość Dobrzycy już na czasy rzymskie.

Dobrzyca przyjęła nazwę od pierwszego właściciela Mikołaja Dobrzyckiego herbuherbu Leszczyc,którego wpis do ksiąg ziemskich pochodzi z 1327 r. Osada rozwijała się dzięki traktowi handlowemu biegnącemu z Koźmina doKalisza.Lokacja miasta (naPrawie magdeburskim) nastąpiła prawdopodobnie przed rokiem 1440. Dziś przyjmuje się, że prawa miejskie iherbotrzymała 8 maja 1440 od królaWładysława,zwanego później Warneńczykiem.

Z chwilą otrzymania praw miejskich nastąpił podział Dobrzycy. Dzieliła się wtedy ona na Dobrzycę miasto i Dobrzycę wieś zwaną również Klonowem. Dobrzycę i Klonów oddzielała rzeczka Patoka. Otrzymanie praw miejskich przyczyniło się również do rozkwitu gospodarczego (duże znaczenie miało prawo natargiijarmarki). Miasto w bardzo szybkim tempie stało się bardzo zamożne, dzięki korzystnemu położeniu przy szlaku handlowym wiodącym zKoźmina Wlkp.doKalisza.Mieszkańcom pozwolono zakładać sady między wsią Dobrzycą a młynem obok sadzawki. Zostali zwolnieni od wszelkiej pracy na rzecz dworu. Mieli również prawo użytkować dworskie pastwiska, zbierać chrust na opał i wycinać drewno budulcowe z wyłączeniem pańskiej kniei. W czasiewojny trzynastoletniejDobrzyca wystawiła w1458roku 1 pieszego na odsiecz oblężonej polskiej załogiZamku w Malborku[3].

O zamożności miasta może świadczyć zapis w Księdze Miejskiej z roku 1618, w którym dochód wyniósł 15florenówi 24grosze.

Kościół parafialnypw. Św. Tekli,widok na zakrystię

Była wtedy niewielkim miasteczkiem rolniczym. Księga chrztówkościoła parafialnegoz lat 1603–1640 podaje liczne rzemiosła wykonywane przez mieszkańców: młynarstwo, piekarstwo, rzeźnictwo, olejnictwo, stolarstwo, ciesielstwo, bednarstwo, kowalstwo, węglarstwo, kołodziejstwo, szewstwo, sukiennictwo, garbarstwo i garncarstwo. Mimo tak rozległego rzemiosła miasto liczyło nie więcej niż tysiąc mieszkańców.

W XVI w. pojawili sięBracia czescy.W XVII wieku, w czasiepotopu szwedzkiego,Dobrzyca została zniszczona.

W 1655 roku Dobrzyca i okoliczne miejscowości jakBudy,Koźmin Wlkp.,GalewiBorzęcicestały się miejscem postoju wojskhetmana polnegoJerzego Lubomirskiego(jak głosi legenda, sam Lubomirski nocował w dobrzyckim pałacu), który pobił wojska królewskie podCzęstochową10 sierpnia, ale sam poniósłszy znaczne straty cofnął się doWielkopolski.

Dobrzycę nawiedzały różne klęski, jakepidemiecholeryw latach 1624 i 1707-1712, a także pożary m.in. w 1545, 1611, 1752, 1753, 1756, 1777 i w 1820 oraz 23 września 1838 r.

Pod koniec XVIII wieku następuje ożywienie gospodarcze. Po pożarze w 1777 r. odbudowano miasto i nadano mu czytelny wyraz architektoniczny z czworobocznym rynkiem. W 1778 r. zbudowany został obecny kościół drewniany posiadający piękne wyposażenie wnętrza, jednolite rokokowe z lat 1780-1783, wykonane przez rzeźbiarza kaliskiego Franciszka Eytnera.

Miasto otrzymało nowe przywileje m.in. organizowało dwanaściejarmarkóww ciągu roku, przybywało również rzemieślników. W czasiezaboru pruskiegoDobrzyca należała dopowiatu Krotoszyn(1793-1919)[4].Według spisu urzędowego z 1837 roku miasto liczyło 937 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 122 dymy (domostwa)[4].

W czasieWiosny Ludóww 1848 r. mieszczanie wystąpili przeciwko władzom pruskim. Na czele Powiatowego Komitetu Narodowego stał dziedzicSośnicy,patriota – Michał Chłapowski.

W ręce polskie dobra dobrzyckie wróciły w 1890 r. Koniec XIX w. to okres, w którym na terenie Dobrzycy powstały pierwsze zakłady przemysłowe, np. mleczarnia, zakład produkcji pantofli, także Kółko Rolnicze,bank ludowy,organizacje społeczno-kulturalne jak Koło Śpiewacze, nadal działająceBractwo KurkoweorazOSP.

Pomnik poległym w walce o niepodległość i obronę ojczyzny

Po odzyskaniu przezPolskęniepodległości Dobrzyca miała charakter ośrodka rzemieślniczo-usługowego. Działało Towarzystwo Przemysłowców.

Powstawały liczne organizacje o charakterze świeckim i kościelnym np. Towarzystwo Wincentek,Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Żeńskiej,Koło Włościanek, OSP,Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”,Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich.

Ratusz Miejski z przełomu lat 20 i 30 XX wieku

Dobrzyca utraciłaprawa miejskiew 1934 r. z powodów zbyt małej liczby ludności (1187, Rada Ministrów uznała wówczas za minimalny poziom 3000 osób).

W 1939 r. rozpoczęła się w Dobrzycyokupacja niemiecka(okupacyjna administracja niemiecka narzuciła nazwęDobberschütz / Wartheland,która obowiązywała do wkroczenia wojsk radzieckich 24 stycznia 1945 r.)

W okresie powojennym rozwijała się spółdzielczość (m.in. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, Gminna Spółdzielnia, Spółdzielcze Kółka Rolnicze, spółdzielczość mleczarska). Powstało wiele obiektów, jak: Gminny Ośrodek Zdrowia, Szkoła Podstawowa, Bank Spółdzielczy. W wyremontowanych i rozbudowanych obiektach znalazły siedzibę Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna.

Zawiązała się Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dobrzycy. Dzięki wyprowadzeniu lokatorów zpałacu Gorzeńskichmogło powstaćMuzeum: Zespół Pałacowo-Parkowyw Dobrzycy.

W latach 1975–1998miejscowość należała administracyjnie dowojewództwa kaliskiego.Z dniem reformy administracyjnej w 1999 r. Dobrzyca została włączona dopowiatu pleszewskiegoi znalazła się w granicachwojewództwa wielkopolskiego.

Z okolic Dobrzycy pochodziłStanisław Mikołajczyk.W kronice parafialnejkościoła pw. św. Tekliw Dobrzycy pod datą 3 grudnia 1945 roku ówczesny proboszcz,ks. Stanisław Śniataławpisał:W poniedziałek, dnia 3 grudnia odbył się chrzest Kazimierza Józefa Ignasiaka, syna gospodarza Antoniego, którego do chrztu świętego trzymał wicepremier Rządu obecnego p. Stanisław Mikołajczyk, prezes PSL, szwagier Ignasiaka. Mimo że dopiero dziś rano dostojny chrzestny swój przyjazd zaanonsował, zebrało się gapiów w Kościele dużo, miasto przybrało się we flagi. Po chrzcie p. Premier z ojcem chrzestnięcia, kumoszką(kumoszka – matka chrzestna, którą była Joanna Dutkiewicz – Mielcarz, mieszkająca do dziś w Dobrzycy)i swym adjutantem wstąpili na probostwo i zabawili pół godziny. Jest moim dawnym znajomym, bo pochodzi ze Strzyżewa, uczęszczał do mnie na naukę katechizmową, brał ode mnie książki do czytania, gdy jeszcze biblioteka KSM była niewielką – a także dawałem mu ślub 21.10.1924 z Cecylią Ignasiakówną. Miło mi stwierdzić, że p. Mikołajczykowi kariera polityczna w głowie nie przewróciła i przynajmniej wobec mnie zachował się jak dawniejszy uczeń i wychowanek, a nie jak dostojna eminencja i działacz głośny nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Wieloletnią posługę proboszcza dobrzyckiej parafii pełnił ksiądzStanisław Śniatała,autor publikacjiDobrzyca – monografija historyczna.

Od 1990 r. istnieje Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, które było inicjatorem i wydawcą lokalnego miesięcznikaNotatki Dobrzyckie.W 1997 r. otwarto filię Wielkopolskiego Uniwersytetu Ludowego.

W 2014 r. odzyskała prawa miejskie[1].

Nadanie Dobrzycy statusu miasta w 2014 roku było pierwszym w XXI wieku nadaniem praw miejskich miejscowości położonej na terenieWielkopolski.Poprzedni taki akt nastąpił w 2000 i dotyczył miejscowościNekla(pow. wrzesiński). Za przykładem Dobrzycy kolejne wielkopolskie miejscowości rozpoczęły starania aby odzyskać prawa miejskie. W 2015 roku status miasta odzyskałChocz,w 2016Jaraczewoa w 2017Opatówek.

Właściciele

[edytuj|edytuj kod]

Od średniowiecza do czasów Odrodzenia

[edytuj|edytuj kod]
Pałac Gorzeńskich – elewacja frontowa, obecnieMuzeum Ziemiaństwa

Po raz pierwszy nazwa Dobrzyca pojawiła się w dokumencie z 1327 roku, wydanym przez sędziegokaliskiegoJakuba; wystąpił tam świadek – Nicolao de Dobrycia (Mikołaj Dobrzycki)herbu Leszczyc.Osada rozwijała się dzięki traktowi handlowemu biegnącemu z Koźmina doKalisza.Lokacja miasta (naPrawie magdeburskim) nastąpiła prawdopodobnie przed rokiem 1440, z tego roku bowiem pochodził dokument potwierdzający prawa dobrzyckich mieszczan, wydany przez ówczesnego dziedzica, Tumlina z Dobrzycy. Z Dobrzycy pisali w XV w. Przybysław, Jan Grzymek, jego matka Chwałka, potem Maciej i Tomisław, aż wreszcie wspomniany Tumlin, występujący w źródłach w latach 1435-1453. Tumlin był osobą zaufaną ówczesnegowojewody poznańskiegoŁukasza Górki.W latach 1447–1448 i 1451-1452 byłburgrabiąkaliskim, a następnie reprezentował wojewodę w jego różnych funkcjach.

Z roku 1491 pochodzi wzmianka o kolejnym Dobrzyckim: Grzymale z Dobrzycy, sędzi kaliskim. Dobrzyca stanowiła wówczas centrum dóbr, na które składały się miasto Dobrzyca, dwa folwarki oraz wieśStrzyżew.Bardzo szybko nastąpił jednak podział majętności. W 1510 roku dobra podzielone zostały pomiędzy Grzymisława a jego bratanków Jana i Mikołaja. Ożeniony w 1513 r. z Katarzyną Świańczyńską Jan, przejmuje całe przypadłe mu po ojcu części dobrzyckiego majątku, rezygnując na rzecz brata z części wsi Lgoty, z którą przez parę następnych stuleci związana będzie zapoczątkowana przez Mikołaja linii rodu Dobrzyckich. Jan Dobrzycki odziedziczonym majątkiem zawiadywał przez około 20 lat i zmarł prawdopodobnie około 1532 r. Kolejnym właścicielem został syn Jana urodzony z drugiego związku z Dorotą Zdunowską – Wojciech.

Stan ten trwał co najmniej do 1550 roku. W 1579 r. połowę dóbr przejął Dobrogost Cieleckiherbu Zaręba.Taki podział utrzymał się przez następne lata.

Siedemnasty i osiemnasty wiek

[edytuj|edytuj kod]

Kolejny zapis pochodzi dopiero z 1632 roku Według niego cześć dóbr znajdowała się w rękach Adama Franciszka Dobrzyckiego, który zmarł ok. 1612 r. Po jego śmierci majątek przeszedł w ręce jego syna Jana, który zmarł w 1631 r. Kolejnymi właścicielami dóbr dobrzyckich byli Adam Franciszek (zm. ok. 1660) i jego synowie: Chryzostom (zm. 1667) oraz Jan (zm. 1690) Druga połowa znajdowała się w rękach Gabriela Bojanowskiegoherbu Junosza.Jego syn Władysław dokonał wielu dziwnych operacji finansowych, sprzedając swój majątek w 1632 r. Chryzostomowi Mycielskiemuherbu Dołęga.Trzy lata później, w 1635 r. dobra przejmujeStanisław Przyjemskiherbu Rawicz,marszałek nadworny koronnyistarosta generalnywielkopolski(zm. 1642) Część dóbr z kolei przejął w 1638 r. Jan Szołdrskiherby Łodzia.Około 1650 r. właścicielem Dobrzycy został Stanisław Jaskólski,starostakrzemiński, a po nim jego syn i wnukowie.

Dopiero w 1697 r. całość dóbr ponownie znalazła się w rękach Michała Dobrzyckiego. Aczkolwiek informacja ta, nie jest w pełni wiarygodna, gdyż około 1662 r. część miasta i wsi Dobrzyca wraz z Klonowem posiadali Piotr i Jan Żychlińscyherbu Szeligaoraz wdowa po Janie, Anna z Powodowa Podolska, która dysponowała drewnianym dworem o dwóch izbach. Pozostała część Dobrzycy należała do Barbary Walewskiej, żony Piotra, starosty sieradzkiego.

Ostatecznie w 1717 r. wdowa po Michale, Anna z Radzewskich Dobrzycka (wraz z synami Antonim, Franciszkiem, Ignacym i Józefem) sprzedała DobrzycęAleksandrowi Gorzeńskiemuherbu Nałęcz,miecznikowikaliskiemu, późniejpodczaszemukaliskiemu a kwotę 106 500grzywienpolskich. Aleksander po śmierci żony, Anny Koźmińskiej w 1726 r. został duchownym. Początkowo był proboszczem dobrzyckim, późniejarchidiakonemioficjałemkaliskim,wreszciewikariuszemgeneralnymarchidiecezji gnieźnieńskiej.

21 marca 1739 r. Aleksander sprzedał Dobrzycę wraz z Klonowem,IzbicznemiKorytamisynowi Antoniemu Gorzeńskiemu (1710–1773). Ten był kolejnołowczym,stolnikiemichorążymkaliskim,konsyliarzemgeneralnymkonfederacji barskiej.W 1770 r. dobra dobrzyckie obciążone zostały przez wojska rosyjskie wysoką kontrybucją.

Osiemnasty i dziewiętnasty wiek

[edytuj|edytuj kod]
Kościół poewangelicki,późnoklasycystyczny

Na rok przed śmiercią, 20 czerwca 1772 r. Antoni odsprzedał dobra dobrzyckie swemu synowiAugustynowiza 280 000złotych polskich.Augustyn szybko wspiął się po szczeblach kariery, był kolejno stolnikiem, chorążym,podkomorzympoznańskim, a od 1788 r. generalnymadiutantemprzy króluStanisławie Auguście.W roku 1774 uzyskał pruski tytułhrabiowski,a w okresieksięstwa Warszawskiegobyłsenatoremiwojewodąpoznańskim. Był teżposłemnaSejm Wielki,współtwórcąKonstytucji 3 maja.Do swoich dóbr, na które wówczas składały się Dobrzyca – miasto oraz trzy wsie: Klonów,IzbicznoiStrzyżewpowrócił w 1795 r. i rozpoczął przebudowę odziedziczonej rezydencji. Zadanie to powierzył znanemuwarszawskiemuarchitektowiStanisławowi Zawadzkiemu.Z uwagi na związki Gorzeńskiego zmasoneriąsymbolika architektonicznapałacunawiązywała do tradycjiwolnomularskich.Augustyn, dwukrotnie żonaty, po raz pierwszy z Aleksandrą Skórzewską zŁabiszyna(zm. 1802), a od 1813 r. z nieznaną bliżej Błońską, umarł bezpotomnie w 1816 r. i zapisał Dobrzycę synowi swej siostry Korduli Turno z Gorzeńskichherbu Nałęcz,matce generała Kazimierza Turno,herbu Trzy Kotwice(ożenionego z Heleną z Rogalińskich), po którego śmierci w 1817 r. dobra przejął jego małoletni syn, Jan Napoleon Turno.

Źle prowadzony i zadłużony majątek w 1835 r. został zlicytowany. Dobra dobrzyckie w 1838 r. przejął baron Friedrich Heinrich Ernst von Kottwitz dla swojej córki Fryderyki. W 1841 r. przekazał Dobrzycę córce i jej mężowi. Następnie w latach 1866–1890 Dobrzycą zarządzał Arthur Bandellow (syn Fryderyki i Loisa, wnuk barona Kottwitza), który całkowicie zrujnował gospodarkę, zaniedbując nie tylko pałac, ale i folwarki.

W 1890 r. zaniedbane dobra nabył dla swego syna Józefa hrabiaZygmunt Czarneckiherbu Prus III(1823–1908), właścicielRuska,Gogolewa.SiekowaiPrzybysławia,znany bibliofil, erudyta, właściciel ogromnego i znaczącego w tym czasie księgozbioru liczącego około 7000 woluminów (sprzedanego po jego śmierci dolwowskiejbiblioteki Baworowskich,duża ich część, uratowana przedSowietami,znajduje się dziś wBibliotece Narodowej) oraz badacz dziejów masonerii. Hrabia Józef Czarnecki (1857–1922), ożeniony był ze Stanisławą z Lipskich,herbu Grabie,wnuczką generała Kazimierza Turno.

Wiek dwudziesty

[edytuj|edytuj kod]

Nowy właściciel dbał o majątek. Jako członek wydziału powiatowego przeprowadził przez Dobrzycę budowęKrotoszyńskiej Kolei DojazdowejrelacjiKrotoszynPleszew.Pierwszy etap (na odcinku Krotoszyn – Dobrzyca) otwarto 15 maja 1900; drugi (na odcinku Dobrzyca – Pleszew) – 10 lipca 1900 r. Czarnecki był też założycielem (wraz zks. Stanisławem Nizińskim) Kółka Rolniczego, któremu sam przez szereg lat przewodniczył oraz w 1898 Banku Ludowego, gdzie objął prezesurę Rady Nadzorczej. W 1898 r. hr. Czarnecki wraz ze wspomnianym już ks. Stanisławem Nizińskim oraz gospodarzem Andrzejem Morkowskim zainicjowali powstanie Banku Spółdzielczego, który rozpoczął swoją działalność na terenie 10 kwietnia 1898 roku.

Grób Józefa hr. Czarneckiego w Dobrzycy

Józef Czarnecki zmarł 18 października 1922 r. (pochowany został na dobrzyckim cmentarzu parafialnym i tu spoczywa do dnia dzisiejszego), a majątek dobrzycki przejął jego syn, Stefan. Dobrzyca pozostała w rękach Czarneckich do końca. W czasie, kiedy rządy sprawował hr. Stefan Czarnecki, pałac gościł marszałkaEdwarda Rydza-Śmigłego.
Majątek był w rękach rodziny Czarneckich do czasu wybuchu II wojny światowej. We wrześniu Stefan Czarnecki wstąpił do wojska, w 1945 został zamęczony wsowieckimłagrzeKołyma(zmarł bezpotomnie). W pałacu pozostała matka, hrabina Stanisława Czarnecka z Lipskich (1863–1948) z córkami Wandą i Stanisławą, która wraz z internowanym ziemiaństwem została wywieziona do Koźmina. Już wtedy dobra dobrzyckie były niezwykle mocno zadłużone, podobnie jak wiele innych majątków, na które premierWładysław Grabskinałożył – jak się okazało – zbyt wielkie zobowiązania finansowe.

Herb Dobrzycy

[edytuj|edytuj kod]
Hrabia Stefan Czarnecki (w środku) i jego goście
Osobny artykuł:Herb gminy Dobrzyca.

W roku 1440 Dobrzyca była wsią. Dopiero 16 maja 1440 r. otrzymałaprawa miejskiez rąkWładysława Warneńczyka.Wraz z przywilejem praw miejskich Dobrzyca otrzymała swójherb,który przedstawiał białykrzyż jerozolimski(zwany też patriarchalnym) na czerwonym polu.

Zherbem Dobrzycyłączą się dwie legendy. Pierwsza mówi o tym, że gdy królWładysław Jagiełłozwoływał pospolite ruszenie na wojnę zzakonem krzyżackim,wtedy to z Dobrzycy na ową wyprawę wybrało się czterech braci. Wszyscy oni zginęli w czasiebitwy pod Grunwaldem15 lipca 1410 r. W momencie, gdy dziedzic Dobrzycy Tumlin uzyskał od króla prawa miejskie dla Dobrzycy zastanawiano się nad herbem dla tego miasta. Wtedy to dziedzic opowiedział królowi o tych ochotnikach, którzy polegli w bitwie grunwaldzkiej i dla upamiętnienia tego wydarzenia herbem uczyniono znak składający się z czterech krzyży. Jakoby echem tego faktu jest herb umieszczony na sztandarze Bractwa Strzeleckiego z 1802 r., gdzie cztery krzyże umieszczone są pośrodku pola herbowego. Obecnie jedyny zachowany sztandar z 1927 r. jest własnością Bractwa i znajduje się wMuzeum w Dobrzycy.

Druga legenda wiąże się z jednym z dziedziców dobrzyckich. Mówi ona, że któryś z nich brał udział wwyprawach krzyżowych,stąd też na pamiątkę uczestnictwa wkrucjatachw herbie umieszczono krzyż jerozolimski.

Wizerunek herbu nie był umieszczony na żadnym z budynków w Dobrzycy. Przypuszcza się jedynie, że znajdował się on wewnątrz gmachu starego Ratusza Miejskiego, który spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta 29 października 1777 r. Herb miasta jako taki przetrwał bez zmian do czasów współczesnych, z tym, że w różnych okresach historycznych różna byłatarcza herbowa.Do dziś zachwiały sięrycinyprzedstawiające tarcze herbowe wraz z herbem Dobrzycy z lat: 1591, 1787, 1920 i 1933.

Herb miasta funkcjonował formalnie do 1934 roku kiedy to Dobrzyca została na 80 lat pozbawiona praw miejskich. Pozostawał jednak zawsze w pamięci mieszkańców jako symbol tej miejscowości. Dlatego też gdy pojawiła się taka możliwość po przemianach ustrojowych w Polsce w 1990 r. reaktywowany został jako herb gminy Dobrzyca. Prócz funkcji herbu gminy jest również używany jako logo. Używany jest on również jako znak nagłówkowy lokalnego pisma „Notatki Dobrzyckie”,na samochodach i sztandarachOchotniczej Straży Pożarnejoraz na witrynie internetowej gminy. Znajduje się on także na okrągłej pieczęcikościoła parafialnegoobwiedziony napisem wjęzyku łacińskimEcclesia Parochialis S. Theclae in Dobrzycaoraz jest jednym z symboli Bractwa Strzeleckiego.

Przyroda

[edytuj|edytuj kod]
Zespół Pałacowo Parkowy w Dobrzycy, sztuczna wyspa z Monopterem

Części miejscowości

[edytuj|edytuj kod]
  • Pleszewska
  • Bielawy
  • Dobrzyca
  • Klonów
  • Na kołku
  • Nowy Świat
  • Olesie
  • Osiedle
  • Praga
  • Wybudowanie

Według Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju TERYT[6]są tylko dwa podziały na: Nowy Świat (część miasta) i Olesie (część miasta).

Gospodarka

[edytuj|edytuj kod]

Niewielki, ponadgminny ośrodek handlowo-usługowy (policja, poczta, ośrodek zdrowia, wyodrębnione niewielkie centrum) oraz przemysłowy (przemysł spożywczy – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Kowalew-Dobrzyca (siedziba główna), gorzelnia, Vitax – wyspecjalizowany jest w produkcji herbat ziołowych i owocowych, farmaceutyków na bazie ziołowej, Adros – zakład drobiarski, eksportuje swoje produkty na teren całejEuropy,a przede wszystkim do krajów członkowskichUE.Znaczny udział pracujących poza rolnictwem. W mieście znajduje się siedziba Banku Spółdzielczego, który ma swoje oddziały wOdolanowie,RozdrażewieiSośniach.

Budynek dawnejstacji PKPpo zlikwidowanejKrotoszyńskiej Kolei Dojazdowej
  • kościół pw. św. Tekli,parafialny, przy Rynku, drewniany, zbudowany przez cieślę Antoniego Wilczerowicza w 1778 r., powiększony w 1834 r., zrokokowymwyposażeniem dłuta Franciszka Eytnera, w ołtarzu obrazy Augustyna Kierblewskiego z lat 1780–1782 i obrazGaetano Lapisa"Św. Józef z Dzieciątkiem" z 1756 r.,
  • kościół poewangelicki,późnoklasycystyczny(lata 30. XIX wieku), murowany,
  • dawny zajazd z końca XVIII wieku z sienią przejazdową w Rynku (zajazd pocztowy) przy ul. Rynek 16,
  • pałac Gorzeńskich,położony w niewielkiej odległości od Rynku, w rozległym parku utrzymanym w stylu angielskim,klasycystyczny(aktualnie mieści się w nimMuzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy),
  • Ratusz Miejski z przełomu lat 20. i 30. XX wieku,
  • dom mieszkalny przy ul. Pleszewskiej 1 (była parafia ewangelicka)
  • Platany największe drzewa w Wielkopolsce

Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej

[edytuj|edytuj kod]

Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej założono w 1990 r. Działa przede wszystkim na rzecz kulturalnego rozwojugminy.Upowszechnia jej historię, promuje walory przyrodnicze, turystyczne i krajoznawcze oraz lokalną twórczość artystyczną. Wydaje biuletynNotatki Dobrzyckie.Organizuje prelekcje, wystawy, konkursy, wycieczki krajoznawcze i uroczystości rocznicowe. Dzięki staraniom Towarzystwa upamiętniono tablicami osoby zasłużone dla gminy Dobrzyca (m.in. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP wLutynijest tablica upamiętniająca narodzinySamuela Twardowskiego).

Bractwo Strzeleckie

[edytuj|edytuj kod]
Zarząd Bractwa Strzeleckiego z 1924 r.

30 maja 1802 r. ówczesny dziedzic Dobrzycygen. Augustyn Gorzeńskipowołał do życiaBractwo Strzeleckie,nadając mu statut i powołując pierwszego cechmistrza w osobie Kacpra Szablewskiego, który był burmistrzem miasta. Wówczas bractwo liczyło 53 członków, rekrutujących się z obywateli dobrzyckich. Pierwsze strzelanie o tytuł króla Bractwa miało miejsce 8 czerwca 1802 r. W ciągu następnego roku do Bractwa wstąpiło 66 członków, wszyscy cieszący się nieposzlakowaną opinia.

Dobre czasy Bractwa skończyły się w 1835 r., kiedy to dobra dobrzyckie przeszły w ręce niemieckie. Reaktywacja działalności nastąpiła dopiero 29 maja 1891 r., kiedy to Dobrzycę kupił hr. Józef Czarnecki. W 1904 r. został wydany statut kanoniczny, nadający Bractwu wyraźnie katolicki charakter. Według statutu, proboszcz, burmistrz i dziedzic, z racji pełnionych funkcji w społeczeństwie – stawali się braćmi honorowymi. Na mocy tego statutu stowarzyszenie przyjęło nazwę Bractwo Strzeleckie im. św. Tekli w Dobrzycy. Z tego powodu też, sztandar Bractwa znajduje się w dobrzyckim kościele. Bractwo posiadało też ladę, czyli skrzynię, w której przechowywało swojeskarby.Ich wartość przed wybuchem II wojny światowej szacowano na około 1250 zł.

Okolicznościowa plakietka

Dokumenty (protokoły Bractwa z lat 1904–1939) oraz klejnoty Bractwa w czasie wojennej zawieruchy były przechowywane przez Józefa Lasocińskiego. Światło dzienne ujrzały dopiero 8 lutego 2003 r., kiedy to córka Józefa, Urszula Lasocińska zdeponowała je w sejfie parafialnym.

Z chwilą odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. nastąpiła reorganizacja Bractwa. Opracowany został nowy statut pod przewodnictwem ówczesnego proboszcza a projekt przedłożony najbliższemu z potomków Aleksandra Gorzeńskiego,Zbigniewowi hr. Ostroróg-Gorzeńskiemu.Nowy statut przyjęty i podpisany został w 1920 r. W 1927 r. Bractwo obchodziło 125. rocznicę założenia uroczystym Zjazdem okolicznych bractw połączonym z konkursowym strzelaniem.Królem Jubileuszowymzostał proboszcz dobrzyckiks. Stanisław Śniatała.Wybuch II wojny światowej w 1939 r. przerwał działalność Stowarzyszenia.

W 2006 roku reaktywowanoBractwo Strzeleckiepw. św. Tekli. W ten sposób nawiązano do pięknej tradycji kurkowej w Dobrzycy. Bractwo nawiązało do dawnego umundurowania dobrzyckich kurków, tj. ciemnozielona marynarka z czarnym kołnierzem i srebrnymi guzikami, ciemne spodnie z lampasami i ciemny kapelusz.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abRozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz.U. z 2013 r. poz. 869).
  2. abcPowierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2022 roku[online], Główny Urząd Statystyczny, 7 grudnia 2022[dostęp 2022-12-08].
  3. Kodex dyplomatyczny Wielkiej Polski; Codex diplomaticus Majoris Poloniae zawierający bulle papieżów, nadania książąt, przywileje miast, klasztorów i wsi, wraz z innemi podobnéj treści dyplomatami, tyczącemi się historyi téj prowincyi od roku 1136 do roku 1597; zebrany z materyałow przez Kaźmierza Raczyńskiego byłego Generała W. Polskiego i Marszałka nadwornego koronnego przysposobionych; wydany przez Edwarda Raczyńskiego, Poznań 1840, s. 182.
  4. abLeon Plater:Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜ztwa Poznańskiego.Lipsk:Jan Nepomucen Bobrowicz,Ksie̜garnia Zagraniczna (Librairie Étrangère),1846,s. 248.
  5. http:// rpdp.hostingasp.pl/Trees/UI/TreeFormRO.aspx?tID=144/Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych - Platan Konstytucyjny
  6. http:// stat.gov.pl/broker/access/definitionTree.jspa;jsessionid=A346285B8C30C02EB9517EAB2E9C63B0dostęp2014-01-04.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Grygier R.,Curia cum fortalicio (dwór i wieża obronna) podstawą układu rezydencjonalnego późnośredniowiecznej siedziby rycerskiej w Wielkopolscew:Rezydencje w średniowieczu i czasach nowożytnych,pod red. E. Opalińskiego i T. Wiślicza, Warszawa 2001
  • Jurek T.,Księga kaliska 1400 – 1409,Poznań 1991
  • Linette E.,Dobrzyca, Rozpoznanie historyczno-urbanistyczne. Wskazanie konserwatorskie,Poznań 1964
  • Miłobędzki A.,Architektura Polska XVII w.,Warszawa 1980
  • Pietrzak J., Wawrzyniak P.,Badania archeologiczno-architektoniczne pałacu w Dobrzycy, gm. loco, woj. Kaliskie, w lat. 1898 – 1992,msznps.,MZPP, Dobrzyca
  • Skuratowicz J.,Dwory i pałace w Wielkim Księstwie Poznańskim,Międzychód 1992
  • Skuratowicz J.,Dwory i pałace Wielkopolski. Klasycyzm,Poznań 2000
  • Śniatała Stanisław ks.,Dobrzyca – monografija historyczna,w:Notatki Dobrzyckienr 25 grudnia 2002, Dobrzyca 2002.
  • Teki Dworzaczka. Materiał historyczno-genealogiczny do dziejów szlachty wielkopolskiej XV-XX wiek, Biblioteka Kórnicka PAN, CD 1997
  • Historia Żydów w Dobrzycyna portalu Wirtualny Sztetl
  • PawełZarzyński,RobertTomusiak,KrzysztofBorkowski,Drzewa Polski,Warszawa:PWN,2016,ISBN978-83-01-18438-4,ISBN978-83-63895-68-6,OCLC934696860.
  • Krzysztof Borkowski,Polskie drzewa,Wyd. DALPO, Poznań, 2014,ISBN978-83-61766-08-7

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]