Przejdź do zawartości

Dominik Merlini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dominik Merlini
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 lutego1730
Castello nad jeziorem Lugano

Data i miejsce śmierci

20 lutego1797
Warszawa

Narodowość

Włochy

Dziedzina sztuki

architektura

Epoka

klasycyzm

Ważne dzieła

Pałac Na Wyspie
Domek Holenderski
Pałac Borchów w Warszawie
Cerkiew i monaster Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie

Płyta nagrobna Dominika Merliniego w katakumbach nacmentarzu PowązkowskimwWarszawie

Domenico Merlini(ur.22 lutego1730wCastello Valsoldanadjeziorem Como,zm.20 lutego1797wWarszawie) – działający w Polsce architekt pochodzący z regionu jeziorComo(Lombardia,Włochy) iLugano(Ticino,Szwajcaria), z którego wywodzą się najwybitniejsikomaskowieepoki baroku.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

W wieku dwudziestu lat opuściłLombardięi przyjechał doWarszawy.W mieście tym mieszkała wpływowa rodzina Fontanów, z którą Merlini był spokrewniony.

W chwili przybycia Merliniego doRzeczypospolitejkrólem byłAugust III Sas,zaś architektem królewskim −Jakub Fontana.To właśnie od niego się uczył. W wieku trzydziestu lat został architektem królewskim i pozostał nim aż do swej śmierci. Stanowisko piastował najpierw za rządów Augusta III Sasa, potemStanisława Augusta Poniatowskiego.Po śmierci swego krewniaka Jakuba Fontany, w1773roku objął urząd naczelnego architekta Rzeczypospolitej. Do jego głównych zadań należały konserwacja, remonty i opiekowanie się istniejącymi już gmachami. Dlatego też większość budowli, o których mówi się dziś, że były jego autorstwa, została po prostu przez niego przebudowana. Przebudowy te były jednak tak radykalne, że nawet z brył nie pozostawało wiele.

Do najsłynniejszych dzieł Dominika Merliniego zalicza sięPałac na Wodziew warszawskim kompleksie pałacowo-ogrodowym wŁazienkach Królewskich.Kompleks w znanym dzisiaj kształcie powstał według idei Merliniego, na miejscu wcześniejszej małej rezydencji królewskiej.

Na początku swej pracy budował on w stylu późnegobaroku,który jeszcze podówczas utrzymywał się w Europie. To, że zaczął projektować wstylu klasycystycznym,było w dużej mierze zasługą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Charakterystyczne dla stylu Merliniego są kamienne balustrady, którymi wieńczyłfasady(widoczne w pałacu Na Wodzie), liczne ozdobne wsporniki, czyli elementy znajdujące się między kolumną a podpieraną przez nią częścią dachu (gzymsem).

Merlini nie tworzył wyłącznie dla króla. Budował wiele dworów,pałacówi kamienic magnackich. Pozostawił po sobie ok. 50 dzieł. Największe z nich to Łazienki, poza tym przebudowa wnętrzZamku Królewskiego,kilka ratuszy w całejPolsce,m.in. wPiotrkowie Trybunalskim,obiekty użyteczności publicznej, teatry i kaplice.

Został desygnowany przezkonfederację targowickądo zasiadania wKomisji Skarbowej Koronnej[1].

Zmarł w 1797 wWarszawiei został pochowany wkatakumbachcmentarza Powązkowskiego(rząd 184-4)[2].

Ważniejsze projekty

[edytuj|edytuj kod]

W warszawskich Łazienkach

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Złota księga szlachty polskiej, r. XII, Poznań 1890, s. 157
  2. Cmentarz Stare Powązki: DOMINIK MERLINI,[w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne[dostęp 2019-12-19].
  3. Pałac w Jabłonnie. XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy.palacjablonna.pl. [dostęp 2021-04-25].
  4. Trybunał Koronny (Stary Ratusz) / lublin.eu - oficjalny portal miasta Lublin[online], lublin.eu[dostęp 2023-09-07].
  5. Pałac na Wyspie | Łazienki Królewskie[online], lazienki-krolewskie.pl[dostęp 2023-08-02](pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]