Przejdź do zawartości

Dominique Vivant Denon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dominique Vivant Denon
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 stycznia1747
Chalon-sur-Saône

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia1825
Paryż

Narodowość

francuska

Język

francuski

Dziedzina sztuki

dramat,egiptologia

Dominique Vivant, baron Denon,zwany powszechnieVivant DenonlubDominique Vivant Denon(ur.4 stycznia1747wChalon-sur-Saône,Francja[1],zm.27 kwietnia1825wParyżu,Francja) –francuskiarystokrata,artysta, dyplomata, podróżnik,archeologamator, jeden z pionierówegiptologii.Będąc artystą, pisał sztuki i zajmował się dekoratorstwem wnętrz, rysunkiem i malarstwem. Przyjaźnił się zWolteremiDavidem.

Życie i działalność

[edytuj|edytuj kod]

Za panowania królaLudwika XVDenon byłkustoszemkrólewskichgemm.Został sekretarzemambasadyfrancuskiej wPetersburgu,gdzie jego przełożonym był ambasadorFrançois-Michel Durand de Distroff.Denon pozyskał względyKatarzyny II.

W latach 1775–1782 przebywał na placówce dyplomatycznej wSzwajcariii był wtedy częstym gościem Woltera w jego posiadłości wFerney.Od 1782 przebywał na placówce wNeapoluw charakterze sekretarza ambasady, a późniejchargé d’affaires.Do Paryża powrócił w 1787 i został powołany na członka Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Następnie wyjechał z misją dyplomatyczną doWłoch.

Gdy wybuchłarewolucja francuska,przebywał weFlorencji[2],ale już w 1793 udał się do Paryża i tu się dowiedział, że jego majątek został skonfiskowany, a on sam wciągnięty został na listę emigrantów-arystokratów, osób groźnych dla Republiki. Opuszczony i biedny wegetował na ulicach Paryża utrzymując się ze sprzedaży swoich rysunków. Znalazł wówczas nowego protektora – malarza rewolucyjnego Jacques’a Louisa Davida, dla którego wykonywał miedziorytowe kopie strojów, projektowanych przez malarza, a mających zrewolucjonizować ówczesną modę. Poznał wtedy i zyskał życzliwośćRobespierre’a,który zwrócił mu majątek i skreślił go z listy emigrantów. Poznał wówczas równieżJózefinę Beauharnaisi za jej pośrednictwemNapoleona Bonaparte.

W 1798 Denon wziął udział, na osobiste zaproszenie Napoleona, w jego wyprawie doEgiptujako przedstawiciel Komisji Sztuk i Nauk przy sztabie wojsk francuskich. Po zdobyciu Kairu został członkiem świeżo założonegoInstytutu Egipskiego(Institut d’Egypte). Był jednym z najaktywniejszych członków Komisji. Dokonał pierwszego naukowego rozpoznanianekropoliiwGizie,zbadał komorę królewską wpiramidzie Cheopsai opisał głowęsfinksa.Następnie przydzielony został do korpusu generałaDesaixa,który wyruszył za wojskami Murada, wodzamameluków,doGórnego Egiptu.W trakcie wyprawy Denon prowadził wykopaliska na nekropoli wSakkarze.OdwiedziłLuksor,Denderę,Karnak,Dolinę Królów,Edfu,Elefantynęi dotarł doAsuanu.Prowadził dokładne notatki i szkicował, co tylko mógł. Często uciekał z asystującymi mu żołnierzami spod kul i szabelBeduinówi mameluków.

W tym samym czasie w Egipcie odkryto „kamień z Rosetty”,dzięki któremuJean-François Champollionw 1822 rozszyfrował egipskiehieroglify.Co prawda praca tego drugiego jest nieporównanie bardziej znana, niemniej suma dokonanych przez nich prac dała podwaliny pod współczesnąegiptologię.

Denon był pierwszym z uczonych, biorących udział w ekspedycji egipskiej, który zaprezentował światu owoc swych dokonań – już w 1802 wydał dwutomowy album zatytułowany „Podróże po Dolnym i Gónym Egipcie” („Voyage dans la Basse et Haute Egipte”), który bardzo szybko został przetłumaczony na język niemiecki i angielski. W Europie dzieło Denona odegrało ogromną rolę w rozbudzeniu zainteresowań Egiptem. Również 150 plansz przez niego wykonanych znalazło się w liczącym 24 tomy „Opisaniu Egiptu” („Descripton de l’Egypte”), dziele będącym plonem prac uczonych francuskich w Egipcie podczas wyprawy Napoleona. Dzisiaj jego piękne i dokładne rysunki stanowią często jedyne przedstawienie niektórych zniszczonych zabytków starożytnego Egiptu, jak np. świątyniAmenhotepa IIIna Elefantynie, która została rozebrana w 1822.

Grobowiec Denona na cmentarzu Père-Lachaise

Również w 1802 Denon został mianowany dyrektorem Centralnego Muzeum Sztuk, a w 1804 – generalnym dyrektorem francuskich muzeów. Na tym stanowisku odegrał ogromną rolę w powiększaniu zbiorówLuwru,podróżując po całej, dostępnej wówczas Francuzom, Europie.

Zmarł w 1825 i został pochowany na paryskimcmentarzu Père-Lachaise.Jego grób znajduje się prawie naprzeciwko grobu Fryderyka Chopina.

Nawiązania

[edytuj|edytuj kod]

Tak o Denonie napisał weFrancuskiej ścieżceWaldemar Łysiak:

  • Nazwisko: Denon – Dominik-Vivant Denon – tylko historykom sztuki i muzeologom coś mówi, ale jest to duże COŚ. Publiczność nic o tym człowieku nie wie, a zdarza się, że gdy ktoś o nim usłyszy lub przeczyta wzmiankę w jakimś dziele historycznym, myli potem Denona zDantonem.Za symbol tej ignorancji mogą służyć przewodniki po Luwrze lub wydany w serii popularnych zeszytów encyklopedycznych tomik Hachette’a „Pałac Luwr”, gdzie nie ma ani jednego słowa o Denonie! I pomyśleć, że ten człowiek stworzył najsławniejsze muzeum, i że przez cztery epoki (Ancien régime,Rewolucja,EmpireiRestauracja) był jedną z najciekawszych postaci swego czasu.

Milan Kunderaw opowiadaniuPowolnośćnawiązuje do opowiadaniaChwila ulotnaporównując XVIII- i XX-wieczne obyczaje[3].

Spuścizna pisarska

[edytuj|edytuj kod]

Dzieła wydane za życia i po śmierci[4]:

  • Julie, ou Le bon père: comédie en trois actes et en prose,Komedia Francuska, Paryż 1769.
  • Point de lendemain,1777 (na język polski przetłumaczona została jako „Chwila ulotna”i wydana w 1970 roku przez PIW).
  • Voyage en Sicile,1788.
  • Voyage dans la Basse et Haute-Égypte pendant les campagnes du général Bonaparte(w 2 tomach), 1802.
  • Monuments des arts du dessin chez les peuples tant anciens que modernes, recueillis par Vivant Denon,1829.
  • Histoire de Napoléon le Grand gravée en médailler sous la dir. de Mr Denon,1845.
  • L'Œuvre originale de Vivant Denon, collection de 317 eaux-fortes dessinées et gravées par ce célèbre artiste avec une notice très détaillée sur sa vie intime, ses relations et son œuvre par M. Albert de La Fizelière(w 2 tomach), 1873.
  • Sur l’Expédition de Bonaparte en Égypte,Actes Sud, Arles, 1998.
  • Lettres à Isabella Teotochi: 1788-1816,Paris-Méditerranée, Paris, 1998.
  • Lettres à Bettine,Actes Sud, Arles, 1999.
  • Les Monuments de la Haute-Égypte: manuscrit inédit,Comité Vivant Denon, Université pour tous de Bourgogne, Chalon-sur-Saône, 2003.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. DENON, Dominique Vivant.inha.fr, 5 listopada 2008. [dostęp 2016-09-28].(fr.).
  2. Według innych autorów w Wenecji.
  3. Milan Kundera:Powolność.Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 7-8.ISBN83-06-02672-5.
  4. Obok tytułu – wydawnictwo i rok wydania dzieła we Francji.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Ceram C.W.,Bogowie, groby i uczeni,PIW, Warszawa 2004, s. 89-92,ISBN83-06-02398-6.
  • Lipińska J.,W cieniu piramid,Ossolineum, Wrocław-Warszawa-Kraków 2003, s. 14-15,ISBN83-04-04604-0.
  • Łysiak W.,Francuska ścieżka,Ex Libris, Galeria Polskiej Książki, Chicago-Warszawa 2000,ISBN83-88455-26-5.
  • Sollers Ph.,Le Cavalier du Louvre, Vivant Denon,Plon, Paris 1995,ISBN2-259-00290-0.
  • Tyldesley J.,Egipt. Jak zaginiona cywilizacja została na nowo odkryta,Prószyński i S-ka, Warszawa 2005, s. 47-48,ISBN83-7469-395-9.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]