Przejdź do zawartości

Europa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europa
{{{alt grafiki}}}
Mozaika zdjęć satelitarnych Europy (z wyciętymi rzekami)
Państwo

Państwa Europy

Powierzchnia

10 523 000 km²

Miejscowości

największeaglomeracje[1]:
Moskwa,Paryż,Londyn,Essen-Düsseldorf,Madryt,Mediolan,Berlin,Warszawa,Wiedeń,Sztokholm,Rzym,Petersburg

Wysokość

max:4811 m n.p.m.,Mont Blanc;
min:28 mp.p.m.,Nizina Nadkaspijska

Rodzaj obiektu

kontynentlubsubkontynent

Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „Europa”
Ziemia50°N15°E/50,00000015,000000
Mapa
Mapa hipsometrycznaEuropy
Europa
Mapa politycznaEuropy

Europaczęść światależąca napółkuli północnej,na pograniczupółkuli wschodniejizachodniej.Jest uznawana zakontynent[2][3][4]albo za część świata tworzącą wraz zAzjąkontynentEurazję[5].

Nazwa Europy wywodzi się z greckiego słowaΕὐρώπη(Europe) i zwykle poprzez łacińską formęEuropaweszło do niemal wszystkich języków świata. Etymologia samego terminuΕὐρώπηjest niejasna: być może pochodzi ono odεὐρωπός(europos) – „łagodnie wznoszący się”, albo od asyryjskiegoereb,„zachód”. Inne teorie wywodzą pochodzenia nazwy od semickiego słowa oznaczającego „ciemny”[6].Używane jest też określenie Stary Kontynent.

Granice Europy

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Granica Europa-Azja.

Przebieg umownej granicy Europy z Azją na wschodzie i południowym wschodzie wzbudza kontrowersje. Kwestia ta jest różnie rozstrzygana w nauce poszczególnych krajów, a najwięcej rozbieżności w tej sprawie występuje w nauceanglosaskiej.

Zwykle przyjmuje się, że Europa rozciąga się odOceanu Atlantyckiegona zachodzie do górUralna wschodzie oraz odOceanu Arktycznegona północy doMorza Śródziemnego,Morza Czarnegoigór Kaukazna południu (Kaukaz w niektórych interpretacjach jest zaliczany do Europy, a w niektórych nie)[7][8].

Dane geograficzne

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Geografia Europy.

Europa leży w całości na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej. Od północy kontynent ten oblewany jest przezOcean Arktyczny,od zachodu przezOcean Atlantycki,a od południa przez będące częściami AtlantykuMorze ŚródziemneiMorze Czarne.Europę odAzjioprócz granicy lądowej oddzielają również cieśninyBosforiDardanele,odAfrykicieśninyGibraltarskaiSycylijska[9],natomiast odAmeryki PółnocnejCieśnina DuńskapomiędzyGrenlandiąaIslandią[10].

Powierzchnia Europy:to 10,2 mln km²[11]– 10,5 mln km²[12](z czego prawie 4 mln km² zajmuje europejska częściRosji). Stanowi to ok. 2% całej powierzchnikuli ziemskiej(ok. 7,5% powierzchni lądów) i Europa jako część świata jest większa tylko odAustralii.Europa stanowi 1/5Eurazjii jako jej największy półwysep jest najbardziej wysunięta na zachód.

Rozciągłość równoleżnikowa:5,6 tys. km (79°)
Rozciągłość południkowa:4,2 tys. km (35°)
Długość wybrzeży:38 tys. km
Średnia wysokość terenu:292 m n.p.m.
Najdalej wysunięte punkty Europy(wliczając należące do niej wyspy):

Najdalej wysunięte punkty kontynentalnej Europy[9]:

Linia brzegowa

[edytuj|edytuj kod]

Europa jest najbardziej rozczłonkowaną częścią świata, o silnie rozbudowanej linii brzegowej, której długość wynosi ok. 38 tys. km (bez linii brzegowej wysp).

Około 25% powierzchnikontynentustanowiąpółwyspy,spośród których największymi są[13]:

Riła– pasmo górskie w południowo-zachodniejBułgarii
  1. Półwysep Skandynawski(800 tys. km²)
  2. Półwysep Iberyjski(580 tys. km²)
  3. Półwysep Bałkański(470 tys. km²)
  4. Półwysep Apeniński(150 tys. km²)
  5. Półwysep Kolski(120 tys. km²)
  6. Półwysep Krymski(25 tys. km²)
  7. Półwysep Jutlandzki(24 tys. km²)
  8. Półwysep Bretoński(24 tys. km²)

(podana powierzchnia półwyspów ma charakter przybliżony)

Osobny artykuł:Wyspy Europy.

Wyspy stanowią blisko 7,5% powierzchni Europy, a największe z nich to:

  1. Wielka Brytania(218 476 km²)
  2. Islandia(103 125 km², geologicznie nie jest częścią Europy)
  3. Irlandia(84 406 km²)
    Irlandia
  4. Wyspa Północna Nowej Ziemi(48 904 km²)
  5. Spitsbergen(37 673 km²)
  6. Wyspa Południowa Nowej Ziemi(33 275 km²)
  7. Sycylia(25 710 km²)
  8. Sardynia(24 090 km²)
  9. Ziemia Franciszka Józefa(całyarchipelag– 16 134 km²)
  10. Ziemia Północno-Wschodnia(14 443 km²)
  11. Korsyka(8 680 km²)
  12. Kreta(8 366 km²)

Akweny otaczające Europę

[edytuj|edytuj kod]

Europę z racji jej półwyspowego charakteru otacza wiele mórz i zatok, stanowiących częściOceanu AtlantyckiegoiOceanu Arktycznego.

Typy wybrzeży europejskich

[edytuj|edytuj kod]

Wybrzeżekontynentu ma zróżnicowany charakter. Nabrzeżne tereny Europy prezentują praktycznie każdy ze sklasyfikowanych typów wybrzeża. Na północy występują główniewybrzeża fiordowe(zachodnie wybrzeżePółwyspu Skandynawskiego) iwybrzeża szkierowe(w Finlandii i Szwecji), często teżwybrzeża akumulacyjne(Holandia, Niemcy, Dania). W południowej części Europy najczęstsze są wybrzeża typudalmatyńskiego,a w zachodniej i południowo-zachodniej –riasowego.NadMorzem Czarnymspotykany jest typ wybrzeża określany jakowybrzeże limanowe.Poza tym spotkać można także wybrzeżaklifowe(m.in. naBałtyku) iferdowe.

Ukształtowanie powierzchni

[edytuj|edytuj kod]

Powierzchnia Europy jest w przeważającej częścinizinna.Najniższym punktem Europy jest depresja naNizinie Nadkaspijskiej(28 mp.p.m.). Około 74% powierzchni Europy położone jest na wysokości mniejszej niż 300 m n.p.m., blisko 1/5 obszaru ma wysokość 300–1000 m n.p.m., a jedynie 6% obszaru kontynentu leży na wysokości wyższej niż 1000 m n.p.m. Najwyższym szczytem Europy jestMont Blanco wysokości 4811 m n.p.m. (jeśli jednak do Europy wliczony zostanieKaukaz[7],to jej najwyższym szczytem jestElbrus,5642 m n.p.m.).

Wzdłużatlantyckiegowybrzeża Europy, od zachodniejFrancji,przezBelgię,Holandięaż doNiemiecciągnie się pasnizinNiż Środkowoeuropejski.WNiemczechpas ten rozszerza się znacznie i dalej na wschód obejmuje niemal całąPolskę,a także niemal całąEuropę Wschodnią,od północnych krańców kontynentu, po południowe (Niż Wschodnioeuropejski). Poza tym obszarem niziny na kontynencie europejskim znajdują się głównie wśród obszarów górskich (największe z nich to m.in.Nizina Wołoska,Nizina PadańskaiWielka Nizina Węgierska), a także na obszarach przybrzeżnych oraz na znacznej częściWysp Brytyjskich.

Niziny europejskie, jakkolwiek posiadają wspólną cechę w postaci równinnego charakteru posiadają zróżnicowaną rzeźbę terenu. Jest ona związana zezlodowaceniamiplejstoceńskimi,które wielokrotnie obejmowały znaczną część kontynentu. Największym z nich byłozlodowacenie skandynawskie,które objęłoWyspy Brytyjskie,Morze Północne,większą część Niemiec, Polskę iEuropę Wschodniąaż doDonu.Na obszarze tym występują typowe cechy krajobrazupolodowcowego.Należą do nichmoreny denneiczołowe,kemy,ozy,oraz zbiorniki wodne pochodzenia lodowcowego.

Około 143 tys. km² zajmują obszary położone poniżej poziomu morza. Największedepresjeznajdują się nadMorzem Kaspijskim(Nizina Nadkaspijska) i w północnej Holandii.

Wyżyny i góry

[edytuj|edytuj kod]
Alpy,na ostatnim planie najwyższy szczyt Europy –Mont Blanc
Osobny artykuł:Pasma górskie w Europie.

Obszary górzyste iwyżynneznajdują się naPółwyspie Skandynawskim(Góry Skandynawskie), północnej częściWielkiej Brytanii(Góry Kaledońskie), w Europie zachodniej i środkowej (m.in.Masyw Centralny,Góry Świętokrzyskie,Sudety,Ardeny,Harzi in.), a także na wschodnim skrawku kontynentu (Ural).

Poza tym przez obszar Europy, na południe od pasa nizin, ciągnie się kilka młodychłańcuchów górskich,rozdzielonych zapadliskami tektonicznymi. Należą do nich (od zachodu):Góry Betyckie,Pireneje,Alpy,Apeniny,Karpaty,Góry Dynarskie.

Budowa geologiczna

[edytuj|edytuj kod]

W Europie wyróżnia się trzy podstawowe jednostkitektoniczne:prekambryjskąplatformę wschodnioeuropejską,paleozoiczną platformęEuropy zachodniej i środkowej oraz fałdową strukturęalpidów.Platformy prekambryjską i paleozoiczną łączystrefa szwu transeuropejskiego,będąca jeszcze jedną dużą jednostką tektoniczną.

Platforma wschodnioeuropejska obejmuje obszar odUraludo przebiegającej przez Polskęlinii Teisseyere’a-Tornquista.Fundament platformy budująprekambryjskieskały krystaliczne,które odsłaniają się w obrębietarczy fennoskandzkiejitarczy ukraińskiej.W pozostałej części platformy krystaliczne podłoże jest przykryte młodszymi osadami o różnej miąższości, które tworzą pokrywę platformową.

Paleozoicznaplatforma Europy zachodniej i środkowej obejmuje pasmahercyńskiei reliktowekaledońskieleżące na zewnątrz alpejskiej strefy fałdowej.

Alpidytworzą w południowej części Europy rozległy system górski o przebiegu generalnie równoleżnikowym. Alpidy Europy łączą się na zachodzie przezCieśninę Gibraltarskąz góramiRif(Atlas) w północnej Afryce, a na południu i na wschodzie z alpejskimi łańcuchami górskimi Azji, tworząc jeden systemorogeniczny.

Do alpidów w Europie zalicza się:

Wulkanizm

[edytuj|edytuj kod]
Etna

W minionych epokachgeologicznychna terenie kontynentu zachodziły dość intensywne procesywulkaniczne.Ich pozostałościami są stożki wygasłych wulkanów.

W czasach historycznych zjawiska wulkaniczne występują tylko na niewielkich obszarach Europy, przy czym opróczWezuwiuszawszystkie takie obiekty znajdują się na otaczających Europęwyspach,najczęściej oddalonych od głównej części kontynentu.

Wulkany w większej liczbie występują na południu Europy – we Włoszech, zarówno w kontynentalnej części tego kraju (Wezuwiusz), jak i na należących do tego państwa wyspach –Sycylii(Etna) i naWyspach Liparyjskich,gdzie do niedawna aktywnych było kilka tego typu obiektów (m.in.Vulcano), zaś od początku XX wieku czynny jest jedynieStromboli(co nie przesądza, iż pozostałe wulkany definitywnie wygasły). W czasach historycznych czynny był także wulkan zlokalizowany na południowo-wschodnim skrawku Europy – na wyspieThera(Santoryn), którego ostatni wybuch miał miejsce ok. 1600 r. p.n.e.

Aktywne wulkany istnieją na wyspach Oceanu Atlantyckiego, które ze względów politycznych i kulturowych łączone są z Europą, mimo że geologicznie nie są jej częścią (nie leżą w obrębieszelfu kontynentalnego). Największym skupiskiemwulkanówjestIslandia;na niej i otaczających wysepkach znajduje się około 20-35 czynnych wulkanów, często tworzących systemy. Spośródislandzkich wulkanównajwiększymi sąHeklaiLaki.Czynne wulkany znajdują się także w portugalskim archipelaguAzoróworaz na należącej do Norwegii arktycznej wyspieJan Mayen(wulkanBeerenberg).

Wulkany naWyspach Kanaryjskichnie zaliczają się do wulkanów europejskich, gdyż jakkolwiek archipelag ten politycznie należy do europejskiej Hiszpanii, to jednak geograficznie jest on częściąAfryki.

Ze względu na różnorodność skał, na których wykształciły się gleby oraz zróżnicowanie warunków klimatycznych układ gleb w Europie ma charakter mozaikowy, a jedynie w części wschodniej kontynentu strefowy.

Jako iż gleby formują się w wyniku oddziaływania roślinności i warunków klimatycznych na podłoże skalne, rodzaj gleby występującej na danym terenie zależy od rozkładu stref klimatycznych i występujących w nich formacji roślinnych. W związku z tym w Europie, w strefie klimatów zimnych, gdzie procesy chemiczne przebiegają powoli a powstająca gleba poddawana jesterozjimrozowej profile glebowe są słabo wykształcone, zaś gleby tam występujące należą dogleb tundrowych.W strefieklimatu umiarkowanego chłodnego(odSkandynawii,przez północną częśćNiziny Wschodnioeuropejskiej,aż doUralu) przeważajągleby bielicoweidarniowo-bielicowe(te ostatnie występują w części południowej omawianego rejonu).

W południowej części strefyklimatu umiarkowanegow Europie środkowej i wschodniej największą powierzchnię zajmujągleby darniowo-bielicowe.W Europie zachodniej i środkowej, w strefie klimatów umiarkowanych ciepłych (zwłaszcza odmiany morskiej), odWysp Brytyjskich,przez Francję, południowe Niemcy aż do Rumunii przeważajągleby brunatneipłowe,przy czym na zachodzie, gdzie poziom opadów jest wyższy są togleby brunatno-bielicowe.W strefieklimatu podzwrotnikowego(na obszarze śródziemnomorskim) najwięcej jest gleb typubrązowegoibrunatnego.W południowej częściNiziny Wschodnioeuropejskiej,na wschód odMałopolskiiKarpatciągnie się strefa bardzo urodzajnych glebczarnoziemowych,które stanowią głównieczarnoziemy stepowe,a poza nimi teżczarnoziemy leśne.W rejonieMorza Kaspijskiegodominujągleby kasztanowe,zaś na powierzchni ok. 100 tys. km², pomiędzy dolnąWołgąa rzekąUral,na terenach pustynnych warstwa gleby praktycznie nie występuje.

Niezależnie odstref klimatycznychna terenach górskich występują charakterystyczne dla tego typu obszarów typy gleb, zaś wzdłuż biegów dużych rzek (m.in. dolnejWołgi,Rodanu,środkowegoDunaju) oraz wHolandiiwystępująmadyimarsze.Na terenach o nadmiernej wilgotności leżących w strefieklimatu umiarkowanegopowstajągleby torfowe

Klimatw Europie jest znacznie łagodniejszy niż klimaty innych obszarów położonych na tej samejszerokości geograficznej.Różnica ta zauważalna jest zwłaszcza zimą, w zachodniej i północnej części kontynentu. Główną przyczyną tego zjawiska jest ciepłyprąd morskiGolfstrom(Prąd Zatokowy), opływający Europę od zachodu. Dzięki niemu nanorweskichLofotachistniejeanomalia termiczna.

Drugą przyczyną łagodnego klimatu jest przewaga wiatrów zachodnich, co w połączeniu z niemal równoleżnikowym układem najważniejszych łańcuchów górskich, powoduje, iż ciepłe masy powietrza znadOceanu Atlantyckiegodocierają głęboko na wschódkontynentu.

Strefy klimatyczne

[edytuj|edytuj kod]

Niemal cała Europa znajduje się w strefieklimatów umiarkowanych.W północno-wschodniej częścikontynentuma on charakterchłodny,zaś w pozostałej –ciepły(morski,kontynentalnyiprzejściowy). Południowe skrawki Europy (półwyspy:Iberyjski,ApenińskiiBałkańskioraz wyspyMorza Śródziemnego) znajdują się w strefieklimatów podzwrotnikowych(morskich,a w Bułgarii i środkowej Hiszpanii –kontynentalnych). Od klimatów umiarkowanych oddzielają je pasma górskie:Pireneje,AlpyiBałkan.

W północnych krańcach Europy (północna Islandia,Svalbardi północno-zachodnia Rosja) panujeklimat okołobiegunowy(subpolarny).

Niezależnie od położenia wysokie oraz średnie góry posiadają własne, odmienne od nizinnych typy klimatyczne, zaliczane doklimatów górskich.

Temperatura

[edytuj|edytuj kod]
Temperatura i opady w wybranych miastach europejskich:

Tirana

Dublin

Moskwa
Czerwonym słupkom pokazującym temperaturę, odpowiada skala po lewej stronie, niebieskim – pokazującym poziom opadów – skala po prawej stronie

Temperaturana kontynencie europejskim w okresie zimowym spada w miarę posuwania się na wschód. Zimą najcieplejszymi obszarami są krańce południowe i południowo-zachodnie kontynentu. W styczniu średnia temperatura na tych terenach to ok. +10 °C – +12 °C, np. wLizbonieśrednia wieloletnia to +11 °C, a wGibraltarze– +13 °C. Najchłodniejszymi terenami są obszary na północnym wschodzie, gdzie średnia temperatura to poniżej –15 °C, zaś na samym skraju kontynentu, naNowej Ziemi,spada poniżej –20 °C.

W okresie letnim największe różnice temperatur zaznaczają się pomiędzy północą a południem kontynentu. Najwyższą w Europie temperaturę zanotowano wSewillii było to +50 °C, natomiast najniższą 31 grudnia 1978 r. wrosyjskimUst–Czugori wynosiła ona –58,1 °C[16].

Roczne wahania temperatur największe są na wschodzie Europy. W środkowej części europejskiej Rosji różnice skrajnych temperatur w ciągu roku przekraczać mogą 70°C(wTwerzenajwyższa zanotowana temperatura to +37 °C, zaś najniższa –50 °C). Najmniejsze wahania temperatur występują na krańcach północno-zachodnich i średnio wynoszą kilkanaście, do nieco ponad 20 stopni.

Długość okresubezprzymrozkowegojest różna w różnych częściach kontynentu. Na krańcach północno-wschodnich (północnyUral,częśćNowej Ziemi) oraz wGórach Skandynawskichi środkowejIslandiiwynosi poniżej 2 miesięcy, na większości obszaru Europy środkowej i wschodniej jest to 120–180 dni, w Europie zachodniej (poza obszarami górskimi) – 180–240 dni, zaś na wyspach i położonych na południu wybrzeżachMorza Śródziemnegooraz w południowo-zachodniej częściPółwyspu Iberyjskiegoprzymrozki pojawiają się sporadycznie (nie w każdym roku).

Poziom opadów w Europie jest różny. Na znacznej część kontynentu rocznie notuje się 500–800 mm opadów. Wielkość ta ma znacznie wyższą wartość na terenach górskich (zwłaszcza po zachodniej stroniestoków), gdzie przekracza ona 2000 mm na rok (w czarnogórskiej osadzieCrkvice,wGórach Dynarskich,nadZatoką Kotorskąjest to ponad 5300 mm). Duże nasilenie opadów występuje też na wybrzeżach. Najmniej opadów (poniżej 500 mm) występuje na krańcach północno- i południowo-wschodnich, zaś na wybrzeżuMorza Kaspijskiegojest nawet mniej niż 250 mm.

Na większości obszaru Europy opady występują w ciągu całego roku, głównie jednak w półroczu ciepłym (zwłaszcza czerwcu, lipcu i sierpniu). Na terenieWysp Brytyjskich,zachodniej częściPółwyspu Skandynawskiego,naIslandiioraz większości obszaruFrancjiopady także występują w ciągu całego roku, jednak największe ich nasilenie przypada na półrocze chłodne. W Europie południowej (głównie na obszarach pokrywających się z zasięgiem klimatu podzwrotnikowego)deszcz,rzadziejśniegpada niemal wyłącznie w porze chłodnej.

Około 66% powierzchni Europy należy dozlewiskaOceanu Atlantyckiego,16% do zlewiskaOceanu Arktycznego,a wody z pozostałej części kontynentu spływają do zbiorników wewnątrzkontynentalnych, spośród których największym jestMorze Kaspijskie.

UjścieWołgi,najdłuższej rzeki Europy
Osobny artykuł:Rzeki Europy.

W Europie znajdują się licznerzeki,jednak z powodu silnie rozwiniętej linii brzegowej kontynentu i związanej z tym niewielkiej odległości do morza europejskie rzeki nie należą do najdłuższych na świecie. Najdłuższa rzeka Europy –Wołgazajmuje dopiero 15. miejsce pod względem długości wśród rzek świata. Rocznie rzeki Europy odprowadzają dooceanów2500 km³ wody.

Zasadniczo w Europie istnieje kilka typów rzek:

  • Typ wschodnioeuropejski – rzeki na terenach nizinnych, zasilane głównie przez roztopy i wiosenne opady, stąd najwyższe stany wód przypadają na wiosnę, a najniższe – latem i zimą, zlodowacone przez kilka miesięcy w roku. Należą tu m.in.Wołga,Dniepr,DoniDwina.
  • Typ północnoeuropejski – rzeki o niewielkich rocznych wahaniach wodostanu, który jest wyrównywany przez jeziora, przez które przepływają te cieki wodne. Zimą dość długo zlodowacone. Często wykorzystywane whydroenergetyce.Należą tu m.in.GlommaiTorne.
  • Typ atlantycki – rzeki o zasilaniu opadowym, wysokim i wyrównanym wodostanie, nie zamarzające zimą (np.SekwanaiTamiza).
  • Typ alpejski – rzeki tego typu w swym górnym biegu zasilane są wodą z topniejących lodowców iśniegów(stąd na tych odcinkach wysokie stany wód występują późnąwiosnąilatem), zaś w dolnym odcinku zasilane głównie dopływami; poziom wody w tej części rzeki zależy od ilości opadów i wysokości temperatur (parowanie).Rzekamitego typu są m.in.Ren,RodaniPad.
  • Typ śródziemnomorski – rzeki o zasilaniu głównie opadowym, cechują się bardzo wyraźnymi różnicami w poziomie wody w okresie zimowym (gdy przypada maksimum) i letnim. Należą do nich m.in.Gwadalkiwir,GwadianaiTag.

Do najdłuższych rzeki Europy należąWołga(3531 km),Dunaj(2888 km),Ural(2428 km),Dniepr(2285 km),Don(1870 km),Peczora(1809 km),Dniestr(1352 km),Ren(1320 km),Łaba(1091 km) iWisła(1047 km). Do rzek o największej powierzchnidorzeczaWołga (1,38 mln km²), Dunaj (817 tys. km²), Dniepr (516,3 tys. km²) i Don (425,6 tys. km²).

Dunaj
Ren
Wisław okolicachSandomierza

Najdłuższe rzeki Europy

  1. Wołga(3531 km)
  2. Dunaj(2888 km)
  3. Ural(2428 km)
  4. Dniepr(2285 km)
  5. Don(1870 km)
  6. Peczora(1809 km)
  7. Kama(1805 km)
  8. Oka(1500 km)
  9. Bieła(1430 km)
  10. Dniestr(1352 km)
  11. Ren(1320 km)
  12. Wiatka(1314 km)
  13. Desna(1130 km)
  14. Łaba(1091 km)
  15. Doniec(1053 km)
  16. Wisła(1047 km)
  17. Dźwina(1020 km)
  18. Loara(1020 km)
  19. Chopior(1010 km)
  20. Tag(1007 km)
  21. Prut(953 km)
  22. Sawa(940 km)
  23. Duero(938 km)
  24. Niemen(937 km)
  25. Moza(925 km)
  26. Ebro(910 km)
  27. Odra(854 km)

Według powierzchnidorzecza

  1. Wołga(1,38 mln km²)
  2. Dunaj(817 tys.km²)
  3. Dniepr(516,3 tys. km²)
  4. Kama(507 tys. km²)
  5. Don(425,6 tys. km²)
Wybrzeże jezioraŁadogaw okolicach miastaSortawała
JezioroDrawskowCzaplinku

Jeziora zajmują ok. 163 tys. km² (bez powierzchni tej częściMorza Kaspijskiego,która według niektórych źródeł[według kogo?]zaliczana jest do Europy), tj. ok. 1,6% powierzchni kontynentu. Największe europejskie jeziora znajdują się w zapadliskach tektonicznych. Spośród tego typu zbiorników wodnych wymienić należy m.in. jeziora:Ładoga,Onega,WeneriWetter,a takżeBalaton.

Liczne i duże jeziora (zwłaszcza naPojezierzu FińskimiBałtyckim) są pochodzenia lodowcowego, a największe z nich toSaimaa,PejpusiIlmień.Na obszarach nizinnych jeziora pochodzenia lodowcowego często łączą się z sobą. W rejonie alpejskim dość duże i bardzo głębokie jeziora, na przykładJezioro Genewskie,Jezioro Bodeńskie,ComoiGarda,mają pochodzenie tektoniczno-lodowcowe.

Poza tym na terenie Europy znajdują sięjeziora przybrzeżne(np. polskieŁebsko), jednak nie osiągają one ani dużych rozmiarów, ani znacznych głębokości. Istnieje także niewielka liczba zbiorników wodnych pochodzeniakrasowegoi wulkanicznego.

Największe jeziora Europy

Pod względem powierzchni:

  1. Ładoga18 390 km² (wraz zwyspami)
  2. Onega9616 km²
  3. Wener5650 km²
  4. Saimaa4400 km² (sieć jezior)
  5. Pejpus3555 km²
  6. Ilmień2090 km² (przy najwyższym stanie wód)
  7. Wetter1893 km²
  8. Białe1290 km²
  9. Wygoziero1250 km²
  10. Melar1140 km²

Pod względem głębokości:

  1. Hornindalsvatnet(514 m)
  2. Como(410 m)
  3. Garda(346 m)
  4. Genewskie(310 m)
  5. Bodeńskie(252 m)
AlpejskiGornergletscher

Około 1% powierzchni Europy stanowią obszary na których zalega pokrywa lodowa. Jest ona pozostałością po dawnych zlodowaceniach, kiedy tolodowcezajmowały znaczną część kontynentu, i obecnie wraz z ocieplaniem klimatu jej zasięg się zmniejsza. Obecnie lodowce znajdują się głównie na obszarach północnych oraz w wysokich partiach gór. Spośród ok. 120 tys. km² jakie zajmują lodowce (inne źródła podają obszar Europy pokryty lodowcami jako 88 tys. km²), niemal połowa (ok. 58 tys. km²) znajduje się naSpitsbergenie.Poza tym duże obszary lodowców pokrywająNową Ziemię(ponad 24 tys. km²) iIslandię(11,5 tys. km²). Na obszarze kontynentalnej Europy lodowce występują tylko na terenach górskich: największe lodowce, o łącznej powierzchni ok. 5 tys. km². istnieją wGórach Skandynawskich,a poza tym wAlpach(np. lodowiecAletschgletscher), gdzie zajmują ok. 3600 km², a także wPirenejach(ok. 30 km²).

Środowisko przyrodnicze

[edytuj|edytuj kod]

Szata roślinna

[edytuj|edytuj kod]

Europa jest tą częścią świata, w której pierwotne typy roślinności w największym stopniu zostały przekształcone w wyniku gospodarczej działalności człowieka. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w Europie Zachodniej i Środkowej, w znacznie mniejszym stopniu wystąpiło na północy i północnym wschodzie kontynentu. Na terenie Irlandii i Anglii roślinność o charakterze naturalnym pokrywa poniżej 10% powierzchni, podczas gdy w północnej Skandynawii i północnej Rosji – nawet ponad 90% terenu zachowało dawny charakter.

Formacje roślinneEuropy mają układ równoleżnikowy i są znacznie zróżnicowane. Na ich układ ma znaczący wpływ klimatu oceanicznego w zachodniej części kontynentu.

Na północnych skrajach (m.in.Islandia,Półwysep Kolski,Nowa Ziemia) znajduje się bezleśny obszar arktyczny. Charakterystyczna dla niego jest roślinność typutundrowego,złożona zmchów,porostów,rozmaitych gatunkówtraworazwrzosówi innych krzewinek.

Dalej na południe występuje strefa zarośli i rzadkich, widnychlasów,główniebrzozowych.Ten typ roślinności rozprzestrzeniony jest zwłaszcza naPółwyspie Skandynawskim,w części środkowo-północnej, znacznie słabiej wyróżnia się w Rosji, gdzie tundra stopniowo przechodzi wlasotundręi wtajgę.

Bardziej na południe znajduje się tajga złożona z drzew iglastych, głównieświerkówisosen,oraz w mniejszym stopniu –jodeł.W miarę posuwania się na południe dołączają do nich coraz częściej także gatunki liściaste:brzoza,osika,rzadziejlipa,wiąz,kloniolcha.Na obszarze tajgi występują licznebagnaitorfowiska,które porasta typowa dla tego typuekosystemówroślinność. Jeszcze dalej na południe tajga zaczyna przechodzić w lasy liściaste i mieszane. W niedawnej przeszłości to one pokrywały znaczną część Europy, obecnie zaś porastają bardzo niewielki odsetek dawnego areału.

W Europie Zachodniej nie występuje strefa tajgi – wzdłuż wybrzeżyOceanu Atlantyckiego,od zachodniego wybrzeża Norwegii, przez Wielką Brytanię i Irlandię aż do zachodniej Hiszpanii i Portugalii występuje inny typ roślinności, złożony głównie z lasów (w których dominujądąbibrzoza) iwrzosowisk.

Południowo-wschodnia Europa, na wybrzeżachMorza Czarnegoleży w strefielasostepówistepów.Ten typ roślinności sięga miejscami aż do Austrii. Obszar stepowy z rzadkimi drzewami występuje także na znacznej części Węgier i części północnej Serbii (tzw.puszta), leżących naNizinie Panońskiej.

Stepy położone w pobliżuMorza Kaspijskiegostopniowo przechodzą wpółpustynie,a nawet wpustynie(tzw.Nizina Nadkaspijska). Na wybrzeżachMorza Śródziemnego,a także w południowej i środkowej częściPółwyspu Iberyjskiegowystępuje charakterystyczny typ roślinności, określany mianemroślinności śródziemnomorskiej,powstały po zniszczeniu w wyniku gospodarki ludzkiej pierwotnej szaty roślinnej tych obszarów. Typowe dla tych rejonów są twardolistne, wieczne zielone zarośla, w zależności od rejonu złożone z różnych gatunków, noszące nazwymakia,garigifrygana.Poza tym na obszarze śródziemnomorskim występują szczątkowe lasy, zielone przez cały rok. Występują w nich m.in.dębyisosny

Niezależnie od szerokości geograficznej na obszarze całego kontynentu na terenach górskich znajdują się skupiskaroślinności alpejskiej.Największą powierzchnię pokrywa ona wGórach Skandynawskich,wAlpach,Pirenejach,naUraluoraz naIslandii.Gatunki tam występujące są zbliżone do siebie, zaś zasadniczą różnicę stanowi wysokość n.p.m., na jakiej zaczynają się bezleśne połacie ziem porośnięte roślinami zielnymi i płożącymi się krzewinkami. Wysokość ta waha się od ponad 3000 m na południu Europy, do kilkuset na północy kontynentu.

Świat zwierząt

[edytuj|edytuj kod]

ZoograficznieEuropa należy dokrainy palearktyczneji dzieli się na trzy dzielnice: europejską (obejmującą znaczną częśćkontynentu), śródziemnomorską (obejmującąPółwysep Iberyjski,Półwysep ApenińskiorazBałkany) i arktyczną (północne skrawki Europy).

Skład europejskiej fauny ostatecznie ukształtował się po zakończeniu ostatniegozlodowacenia,a ponadto został w XX w. powiększony o aklimatyzowane gatunki zAmeryki Północnej(norki amerykańskieibobry kanadyjskie,piżmakii in.) i zAzji(m.in.jenotyibażanty).

W poszczególnych strefach roślinno-klimatycznych żyją odmienne gatunki zwierząt.

Wtundrzelicznie występująssaki,m.in.renifery,lisy polarne,zające bielakiorazlemingi,a ponadto wiele gatunkówptaków(np.pardwa), spośród których większość przylatuje w te okolice w okresie lęgowym. Licznie występują ryby, zwłaszczałososiowate,natomiast bardzo mało jestgadówipłazów.

W strefietajgiżyją m.in.łosie,rosomaki,burunduki,polatuchy suberyjski,a z ptaków –cietrzewie,głuszce,jarząbkiiorzechówki.

W strefie lasów liściastych i mieszanych występujążubry,dziki,jelenie,sarny,żbiki,jeże,popieliceiorzesznice.Spośród ptaków licznie występują ptaki śpiewające, a z ryb najwięcej należy do gatunkówkarpiowatych.Występują też gady:jaszczurki,m.in.zwinka,węże – np.żmija zygzakowataorazżółwie błotne.

W strefiestepówżyją m.in.suhaki,tchórze stepowe,perewizki,susły,chomiki,bobakiiślepce.Z ptaków występują m.in.dropieiżołny,a z gadów –jaszczurki(np.jaszczurka stepowa),węże(np.połozy) iżółwiezaś z płazów –żabyiropuchy.

W obszarze śródziemnomorskim żyją m.in.ichneumony(mangusty),cywety(naPółwyspie Iberyjskim), a takżeszakale,daniele,muflony,jeżozwierzei in. Z ptaków m.in.flamingi(czerwonaki) ipelikany.Na obszarze tym żyją liczne gatunkigadówjaszczurki,żółwieiwężeorazpłazów.Na Półwyspie Iberyjskim, na terenieGibraltarużyje także niewielka populacja jedynych małp europejskichmagotów.

Niezależnie od wymienionych stref na obszarach górskich żyją odmienne gatunki zwierząt. Należą do nichkozice,koziorożce,polniki śnieżneiświstak alpejski,w niższych partiach gór – takżeniedźwiedzie brunatne,z ptaków –orłyiorłosępy,a z płazów – m.in.salamandry

Z powodu zagospodarowania rolniczego znacznej części Europy, zwłaszcza środkowej i zachodniej i wynikłym z tego zmniejszeniem poziomu lesistości, wiele z występujących niegdyś licznie gatunków (m.in.wilki,niedźwiedzieiżubry) zachowało się jedynie na terenach trudno dostępnych oraz objętych ochroną, niektóre zaś całkiem wyginęły (jak np.turyilwy). Niektóre gatunki zwierząt doskonale przystosowały się do warunków stworzonych przez człowieka, zarówno w środowisku wiejskim, jak i miejskim; należą do nich m.in.wróblowate,dzierlatki,szpakiisierpówki,a ze ssaków – przede wszystkim niektóre gatunkigryzoni– zwłaszczamyszyiszczuryoraz liczneowady.

Historia

[edytuj|edytuj kod]
Najważniejsze neolityczne kultury Europy

Archeologia i prehistoria

[edytuj|edytuj kod]
Tzw.Książę wśród lilii.FreskzpałacuwKnossos– głównego ośrodkakultury minojskiej– najstarszej rozwiniętej cywilizacji europejskiej

Pierwsze istotyczłowiekowate(z gatunkuHomo antecessor) osiedliły się w Europie ok. 800 000 lat temu. Okres ten nosi nazwęepoki kamienia,od głównego surowca służącego do wyrobu narzędzi – kamienia (krzemień). W okresie późniejszym kontynent zamieszkiwało kilka innych odmian (lub gatunków –paleoantropologianie jest w tej kwestii zgodna) ludzi, m.in.Homo heidelbergensis

Podstawą gospodarki tych ludzi byłozbieractwoiłowiectwoprowadzone z użyciem prymitywnych narzędzi.

Pierwsze ludzkie istoty wytworzyły rozmaite pierwotne kultury, których nazwy pochodzą od miejsc odkrycia pierwszych znalezisk danego typu. Do kultur tych należą m.in.kultura aszelska,abwilskailewaluaska.Te formacje kulturowe zaliczane są w obrębpaleolitu dolnego.

Prawdopodobnie ok. 200 000–100 000 lat temu w Europie pojawił sięczłowiek neandertalski(Homo neanderthalensis), który wytworzył m.in.kulturę mustierską.Okres ten określa się mianempaleolitu środkowego.W tym czasie nastąpił dalszy rozwój technik myśliwskich; znaleziska z tego okresu wskazują także na istnienie wierzeń religijnych.

Ludzie współcześni (Homo sapiens) przybyli do Europy dopiero ok. 45 000 lat temu. W dość krótkim czasie wyparli neandertalczyka (przyczyny tego zjawiska i jego tempa pozostają w kręgu hipotez – szacuje się, że zajęło to od 15 000 do 20 500 lat) i stali się jedynym gatunkiem człowiekowatych na kontynencie. Okres po przybyciu ludzi współczesnych do Europy zalicza się dopaleolitu górnego.

DziełemHomo sapiensbyły kolejne kultury, m.in.kultura oryniacka,solutrejskaimagdaleńskaorazświderskaiazylska.Techniki łowieckie zostały udoskonalone, m.in. pojawił sięłuk.W okresie tym pojawiły się pierwsze stałe siedziby łowcówmamutów(na Morawach i Ukrainie) oraz najstarsze zachowane przejawy sztuki w postaci malowideł naskalnych wewnątrz jaskiń oraz figurek kobiecych (tzw.Wenus paleolityczne); nie jest jednak jasne, na ile działania te były realizacją zamiarów artystycznych, a na ile były to działania o charakterze religijno-magicznym.

Około 10 000 lat temupaleolitprzeszedł wmezolit.W okresie tym w Europie zachodniej i środkowej rozwijała siękultura tardenuaska,a w Europie północnej –kultura maglemoska(obie wywodzące się zkultury azylskiej). Mezolit charakteryzował się dalszym rozwojem techniki i gospodarki. Wynaleziono nowe narzędzia (m.in.siekierę,czółno), pojawiła się gospodarka wytwórcza oraz przedsięwzięcia na większą skalę (kopalniekrzemienia). Głównym surowcem do produkcji narzędzi był krzemień, a oprócz niego też kości i zęby zwierzęce oraz drewno. W mezolicie udomowiono pierwsze zwierzęta.

Kolejnym etapem rozwoju cywilizacji na terenie Europy byłneolit.Jego początek wyznacza przejście od gospodarki zbieracko-łowieckiej dorolnictwa,co związane jest z napływem ludności z Bliskiego Wschodu iAnatolii.Ludność ta, jasnoskóra, ciemnooka i ciemnowłosa, przybyła do Europy 8–9 tys. lat temu i zajmowała się uprawą ziemi, hodowlą zwierząt oraz spożywała nabiał[17].Neolit w poszczególnych częściach kontynentu rozpoczął się w różnych okresach, najwcześniej – w VIII-VII tys. p.n.e. we wschodniej części europejskiej części rejonu śródziemnomorskiego. Położone bardziej na północ tereny Europy w okres neolitu wkroczyły później; np. na ziemiach polskich nastąpiło to w 2. połowie VI tys. p.n.e.

Podstawowym surowcem do produkcji narzędzi nadal pozostaje krzemień, rozwijają się nowe techniki jego obróbki, jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów. Rozpoczyna się uprawa dziko rosnących roślin, zwłaszczazbóż,co powoduje iż osadnictwo nabiera stałego charakteru. Gospodarka rolna ma charakter żarowo-kopieniaczy, zaś najważniejszymi roślinami sąpszenica,proso,jęczmień,groch,soczewicaiżyto.Udomowione zostają nowe gatunki zwierząt. Rozwija się gospodarka wytwórcza (duże znaczenie posiada m.in.ceramika). Z uwagi na szybki charakter zmian gospodarczych oraz wynikające z nich zmiany w innych dziedzinach życia, jak kultura, religia, stosunki społeczne, proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”.

W okresie tym powstały zróżnicowane kultury, spośród których wymienić można m.in. kulturęSesklo,starczewską,kulturę ceramiki wstęgowej rytej,almerską,kultury naddunajskie,pucharów lejkowych,amfor kulistych,ceramiki dołkowo-grzebykowej,ceramiki sznurowej,pucharów dzwonowatychi inne.

Neolit charakteryzował się licznymi przemieszczeniami dużych grup ludności. W wyniku tych wędrówek u schyłku neolitu wstępnie wyodrębniły się główne grupy kulturowo-językowe współczesnej Europy (aczkolwiek zwykle nie zamieszkiwały one w miejscach zajmowanych obecnie).

Około 4500 lat temu wraz z ostatnią wielką falą imigracyjną do Europy przybyła ludność pasterska z euroazjatyckich stepów. Jej przedstawiciele mieli jasną skórę, ciemne oczy oraz przewyższali wzrostem ówczesnych Europejczyków. Badania przeprowadzone przez amerykańskich i szwedzkich uczonych dowiodły, że wśród przybyłej wówczas ludności było dziesięciokrotnie więcej mężczyzn niż kobiet. Pozwoliło to wysnuć wniosek, że owa fala miała charakter najazdu, w wyniku którego zastana ludność została podbita[17].

Około 2300–1800 r. p.n.e. na terenach Europy rozpoczął się kolejny etap rozwoju nazwanyepoką brązu,od głównego surowca do produkcji narzędzi, jakim byłbrąz.Nowy materiał ułatwił wykonywanie sprzętów i uczynił je trwalszymi, co zaowocowało postępem w rolnictwie oraz umożliwiło dalszą specjalizację zajęć. Postęp ujawnił się też w zakresie komunikacji: pojawiły się wozy kołowe oraz zastosowano na większą skalę statki morskie. W Europie tamtego okresu istniało kilka centrów kulturowych, dość luźno ze sobą powiązanych (m.in.kultura unietyckaw Europie środkowej).

Od połowy III tys. p.n.e. naKrecierozwijała siękultura minojska,charakteryzująca się bardzo wysokim poziomem rozwoju, a wkrótce potem na terenie Grecji powstałakultura egejska,którą po pewnym czasie zastąpiłakultura mykeńska.

W II tys. p.n.e. ludy zamieszkujące dzisiejszą Grecję weszły w okres historyczny (rozumiany jako okres historii pisanej). Na pozostałych terenach kontynentu istniały mniej rozwinięte kultury, m.in.kultura trzciniecka.

Pod koniec II tys. p.n.e. nastąpiła kolejna fala migracji, m.in. naPółwysep BałkańskiwtargnęliDorowieorazIlirowie.

Po epoce brązu nastąpiłaepoka żelaza.Jej początek na obszarze śródziemnomorskim datuje się na ok. 700 r. p.n.e., zaś na pozostałych terenach kontynentu użycie nowego metalu rozpowszechniło się nieco później.

Około 1000 r. p.n.e. na stepach czarnomorskich osiedlili sięirańscyScytowie,wItaliirozwijała się kulturaEtrusków.Od ok. 800 r. p.n.e. najważniejszą grupą etniczną kontynentu stawali sięCeltowie.Do III w. p.n.e. opanowali oni i zasiedlili niemal całą zachodnią Europę, a także południową część Europy środkowej, tworząc organizmy wczesnopaństwowe.

Późniejsze dzieje Europy, z racji powszechnej dostępności pisanych źródeł historycznych traktuje się nie jakoprehistorię,ahistorię,której pierwszym etapem byłastarożytność.

Starożytność

[edytuj|edytuj kod]
RuinyPartenonuwAtenach
RuinyForum RomanumwRzymie
Rozwój terytorialnyCesarstwa Rzymskiego:

obszar zajmowany w133 r. p.n.e.

obszary zajęte do44 r. p.n.e.

obszary zajęte do 14 n.e.

ziemie zajęte po roku 14 n.e.

Wstarożytnościnajbardziej rozwiniętą częścią Europy był obszar śródziemnomorski. Jego kultura należała do kręgu cywilizacji śródziemnomorskiej wraz z położonymi nadMorzem Śródziemnymterenami Azji i Afryki.

Na obszarze północnym istniały mniej rozwinięte cywilizacje tworzone głównie przez ludyceltyckie,germańskieisłowiańskie.

Cywilizacja śródziemnomorska w Europie początkowo swoje centrum posiadała na terenieGrecji,stopniowo jednak rosła rola terenów obecnych Włoch, gdzie powoli rosło znaczenieRzymu.Na obszarze Grecji wytworzyła się wysoko rozwinięta kultura. Na ziemiach tych powstały organizmy państwowe o ustroju demokratycznym. W IV w. p.n.e. zostały one podbite przez pierwsze europejskie państwo o ambicjach uniwersalistycznych –Macedonię,która następnie swą ekspansję skierowała na wschód, podbijając do 323 r. p.n.e. ziemie zachodniej i południowej Azji aż po Indus.

W I w. p.n.e. cały obszar śródziemnomorski został zjednoczony pod względem politycznym przez kolejne uniwersalistyczne państwo –Cesarstwo rzymskie,którego panowanie objęło też dotychczas pozostające poza światem śródziemnomorskim ziemie Celtów w Europie zachodniej oraz Traków iIliróww Europie środkowej. Wraz z polityczną dominacją Imperium Rzymskie przejęło od terenów Grecji rolę centrum kulturowego i cywilizacyjnego.

Panowanie rzymskie umożliwiło wytworzenie pewnej jedności kulturowej na terenach znajdujących się pod władzą tego państwa. Jednym z elementów tej jedności stał się język (łacina), który jednak nie utrzymał się we wszystkich prowincjach Rzymu. Także wpływ na wytworzenie wspólnej kultury europejskiej wywarłochrześcijaństwo,które pojawiło się na kontynencie w I w. n.e. i które od roku 392 stało się religią państwową Imperium.

Pod władzą rzymską, dzięki sprawnie zorganizowanej sieci komunikacyjnej dokonany został znaczny postęp cywilizacyjny, także na tych obszarach kontynentu, które dotąd pozostawały na uboczu głównego nurtu rozwoju cywilizacji. Szybko upowszechniały się nowe idee, a także umiejętności praktyczne, jak rozwinięte techniki budowlane, umożliwiające budowanie zarówno monumentalnych pałaców, jak i innych budowli jak np.akweduktyczy mosty. Zapewnienie bezpieczeństwa i brak granic wewnętrznych umożliwiły rozwój handlu na terenie Imperium, zaś wzrost dobrobytu i popyt wewnętrzny były przyczyną rozwoju handlu z obszarami położonymi poza terytorium państwa rzymskiego.

W cesarstwie rzymskim wytworzono jednolity systemprawa cywilnego,którego podstawowe idee i pojęcia leżą u podstaw systemów prawnych po dziś dzień.

Podstawą starożytnego systemu gospodarczego w świecie śródziemnomorskim byłoniewolnictwo,zaś na terenach Europy północnej trwał system określany mianemwspólnoty pierwotnej.

Od IV w. Imperium Rzymskie przeżywało kryzys, który w 395 doprowadził do podziału państwa. Granica ta do dzisiejszego dnia stanowi linię podziału pomiędzy cywilizacją Zachodu, na której rozwój duży wpływ wywarł Starożytny Rzym, a cywilizacją wschodnioeuropejską, silnie związaną ze schrystianizowaną kulturą starożytnej Grecji.

Ostateczny cios państwu rzymskiemu zadały plemionagermańskie(Wizygoci,Ostrogoci,Frankowie,Wandalowiei inne) które pod naporemHunóww V w. wtargnęły w granice państwa i korzystając z kryzysu politycznego i gospodarczego zakładały własne organizmy państwowe na jego ziemiach.

Średniowiecze

[edytuj|edytuj kod]
Państwo bizantyńskie.Na czerwono zaznaczono obszary przejęte poCesarstwie rzymskimpo jego podziale, zaś na zielono – zdobycze terytorialne z okresu późniejszego, w czasie największej potęgi

V–X wiek

[edytuj|edytuj kod]
Karol Wielki– odnowiciel tytułucesarskiegow Europie Zachodniej (pomnikwLiègewBelgii)

Po podzialeCesarstwa Rzymskiego(395) i upadku jego zachodniej części na obszarze Europy znajdowało się kilka tworów państwowych:Cesarstwo Wschodniorzymskieoraz pewna liczba państwgermańskichpowstałych na terenie dawnegoCesarstwa Zachodniorzymskiego,m.in. państwaFranków,Wizygotów,Longobardów.Próby zjednoczenia całości ziem dawnego imperium podejmowane przez cesarzy wschodniorzymskich powiodły się jedynie częściowo.

Pod względem gospodarczym i cywilizacyjnym na ziemiach europejskich nastąpił ogromny regres. Nie są zupełnie jasne wszystkie przyczyny tego zjawiska, a proces ten był kontynuacją negatywnych zmian, jakie rozpoczęły się jeszcze za czasów Cesarstwa Rzymskiego i w znacznej mierze przyczyniły się do jego upadku. Handel zamarł, miasta znacznie podupadły, wiele wynalazków poszło w zapomnienie. Kryzys ten szczególnie silnie zaznaczył się w zachodniej części dawnego Cesarstwa, na wschodzie przebiegał on łagodniej.

W pierwszej połowie VI w. na arenę dziejów Europy wkroczyłyludy słowiańskie,które dokonały ekspansji na terenach środkowo-wschodniej Europy. Stworzyły one stałe zagrożenie dla Cesarstwa Bizantyjskiego, które wkrótce musiało także zacząć zmagać się z atakującymi jego azjatyckie posiadłościArabami.

Jednocześnie niemal cała Europa Zachodnia była terenem, na którym istniaływczesnofeudalneorganizmy państwowe, od dużych (jakPaństwo FrankówczyPaństwo Wizygotów), po małe (jak anglosaskie królestwa z okresuheptarchii).

Europa zachodnia w początkach VIII w. została zaatakowana przez Arabów, którzy podbili Półwysep Iberyjski oraz atakowali państwo Franków. Ich dalsza ekspansja na kontynencie została zatrzymana w 732, kiedy to ich wojska zostały pokonane podPoitiersprzezKarola Młota.Zwycięstwo to w połączeniu z innymi czynnikami (jak przejęcie władzy przez wywodzącą się od Karola Młota dynastięKarolingówi reformy wewnętrzne) uczyniły Państwo Franków największą potęgą polityczną Europy Zachodniej. W tej sytuacji w 800Karol Wielkikoronował się na cesarza rzymskiego.

Pod koniec VIII w. w Europie zachodniej pojawiły się oznaki stopniowego wychodzenia z kryzysu oraz początków rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego.

Państwo Franków za rządów Karola Wielkiego stało się jedyną liczącą się siłą w Europie Zachodniej, zaś jego podział w 843 doprowadził do powstania kilku ważnych krajów europejskich, m.in.FrancjiiNiemiec,przy czym jakkolwiek toFrancjaw większym stopniu była kontynuatorką tradycji Państwa Franków, to tytuł cesarski został na trwałe związany z władcami Niemiec.

IX i X wiek to czas najazdów zewnętrznych, ze stronywikingówiWęgrów(Madziarów), a także kształtowania się politycznej mapy kontynentu. Jednocześnie w Europie zachodniej umacniał się, a w Europie wschodniej kształtował sięfeudalizm.

W sferze duchowej we wczesnym średniowieczu postępowałachrystianizacjaEuropy; najpierw (ok. V w.) wiaręchrześcijańskąprzyjęły ludy germańskie osiadłe w granicach dawnego Rzymu, następnie stopniowo inne ludy germańskie (poza Skandynawią), a później także ludy słowiańskie i kraje skandynawskie. Chrześcijaństwo stało się religią większości państw Europy. Było też czynnikiem spajającym różne elementy etniczne oraz wytworzyło system wartości, który legł u podstaw kształtowania się cywilizacji europejskiej, zaś klasztory i kościoły przez długi czas były głównymi ośrodkami uczestniczącymi w przekazywaniu nauki i tradycji kulturowych okresu starożytnego.

XI–XV wiek

[edytuj|edytuj kod]

Wieki średnie były zdominowane przez dwie wyższe warstwy społeczne, szlachtę i duchowieństwo. We Francji we wczesnym średniowieczu wykształcił sięfeudalizmi wkrótce rozprzestrzenił się na całą Europę. Feudalizm oznaczał polityczne rozczłonkowanie wielu państw europejskich. Rozwój rolnictwa (trójpolówka) i miast łączy się z nasileniem walk społecznych: np. walka między szlachtą i królem w Anglii doprowadziła do wydaniaWielkiej Karty Swobódi powstania parlamentu.

W połowie średniowiecza papiestwo osiągnęło szczyt swojej potęgi. Walka dwóch uniwersalizmów, papieskiego i cesarskiego, stanowi główny konflikt ideologiczny tego okresu.Wielka schizma wschodniaw 1054 podzieliła chrześcijaństwo na prawosławie i Kościół katolicki. W 1095papież Urban IIwezwał dokrucjatyprzeciw muzułmanom okupującym Ziemię Świętą. W samej Europie Kościół powołał do istnieniainkwizycjęby zwalczać heretyków. W Hiszpaniirekonkwistazakończyła się upadkiem Grenady w 1492, zamykając ponad 700-letni okres muzułmańskich rządów na Półwyspie Iberyjskim.

We wschodniej części Europy kształtują się nowe organizmy państwowe, m.in.Czechy,Polska,Węgry,Ruś,kraje skandynawskie. Stopniowo podupada Bizancjum. Wschodnia część Europy stała się też przedmiotem najazdówMongolskich.Najeźdźcy utworzyliZłotą Ordę,które było zwierzchnikiem południowych i środkowych obszarów Rusi.

Europa w 1328 roku

Europa została spustoszona w połowie XIV stulecia przezCzarną Śmierć,jedną z najbardziej śmiercionośnychpandemiiw historii ludzkości, która tylko w Europie zabiła jedną trzecią jej populacji, co miało w niej niszczycielski wpływ na struktury społeczne.

W średniowiecznej Europie, po wiekach najazdów, nastąpił szybki rozwój ekonomiczny. Dochody z gospodarstw rosły, a kupcy bogacili się na sprzedaży wełny, tkanin i luksusowych towarów sprowadzanych z zamorskich krajów. Szlachta budowała potężne zamki i okazałe dwory. Koniunktura została zagrożona przez przerażające epidemie nieuleczalnej choroby. Przyrost ludności i zmiany klimatyczne wywołały klęski głodowe. Nieudolne rządy prowokowały bunty chłopskie, które wstrząsnęły m.in. Anglią i Niderlandami w końcu XIV w. Słabi królowie zmagali się z potężną arystokracją. poddani stawiali opór niesprawiedliwym prawom.

Koniec epoki, tzw. jesień średniowiecza, przyniosły ze sobą stopniowy koniec rozczłonkowania politycznego i kształtowanie się państw narodowych. Na skutekwielkiej schizmy zachodniejpodupada autorytet papiestwa. Dawne ideały uniwersalistyczne ustępują indywidualizmowi inominalizmowi.Francja i Anglia toczą ze sobąwojnę stuletnią.W Italii stopniowo rodzi się kultura renesansu.

XV–XVII wiek

[edytuj|edytuj kod]
Krzysztof Kolumb – obraz z XVI w.

Renesansbył okresem zmian w kulturze, mającym swoje źródło w XIV-wiecznych Włoszech. Nowe idee w kulturze przynosząhumanizm renesansowy,reformacjaireforma katolicka.Renesans rozprzestrzenił się w Europie między XIV i XVI w. Włoscy mecenasi, wśród nich rodzina florenckich bankierówMedyceuszówi rzymscy papieże wspierali finansowo artystów XV i XVI w., jakRafael,Michał AniołiLeonardo da Vinci.

Potęga Kościoła została osłabiona przezreformacjęMarcina Lutra,która była wynikiem braku reform w Kościele. Reformacja osłabiła równieżŚwięte Cesarstwo Rzymskie,gdy niemieccy książęta podzielili się na wyznawców protestanckiej i katolickiej wiary. Doprowadziło to w końcu dowojny trzydziestoletniej(1618–1648), która sparaliżowała Święte Cesarstwo Rzymskie i spustoszyła większą część Niemiec. W wynikupokoju westfalskiegodo dominacji w Europie doszła Francja. Jednym z kluczowych konflików Europy nowożytnej była stała rywalizacja habsbursko-francuska – wiązały się z niąwojny włoskie,podział Burgundii, wojny prowadzone przezLudwika XIV.

Okres renesansu był początkiem epokiWielkich Odkryć,okresu odkryć geograficznych, wynalazków i rozwoju nauki. W XV w. Portugalia i Hiszpania, dwie z największych potęg morskich tych czasów przodowały w eksploracji świata. W 1492 r.Krzysztof Kolumbdotarł do Nowego Świata, a wkrótce potem Hiszpanie i Portugalczycy zaczęli zakładać kolonialne imperia w obu Amerykach. Francja, Holandia i Anglia wkrótce podążyli ich śladem tworząc wielkie imperia kolonialne w ogromnych posiadłościach w Afryce, Amerykach i Azji.

XVIII–XIX wiek

[edytuj|edytuj kod]
Cesarstwo Francuskie w 1811

Okresoświeceniabył potężnym ruchem intelektualnym w XVIII w. Niezadowolenie z monopolu arystokracji i duchowieństwa na władzę polityczną we Francji doprowadziło doRewolucji Francuskieji utworzeniaPierwszej Republiki.Król i wiele szlachty zginęło podczas rządów terroru. Po rewolucji francuskiej do władzy doszedłNapoleon Bonapartei założył Pierwsze Cesarstwo Francuskie, które w okresiewojen napoleońskichobjęło dużą część Europy zanim upadło w 1815.

Rządy Napoleona spowodowały upowszechnienie się ideałów Rewolucji Francuskiej w tym idei państw narodowych, jak również powszechne przyjęcie francuskiego modelu administracji, prawa i edukacji. Po upadku Napoleona został zwołanykongres wiedeński,który ustalił nową równowagę sił w Europie opartą na pięciu mocarstwach: Zjednoczonym Królestwie, Francji,Prusach,Austrii Habsburgów i Rosji. Ta równowaga utrzymała się dorewolucji 1848r., kiedy to w całej Europie z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Rosji miały miejsce zrywy wolnościowe. Elementy bardziej zachowawcze nie poparły tych dążeń, dlatego ruchy te nie przyniosły zbyt radykalnych reform. W 1867 powstałyAustro-Węgry,a rok 1871 przyniósłzjednoczenie Włochorazzjednoczenie Niemiec.

Początekrewolucji przemysłowejw Europie miał miejsce w Wielkiej Brytanii pod koniec XVIII w. Wynalazki i wprowadzanie nowych technologii spowodowały szybki rozwój miast, ogromny wzrost zatrudnienia i powstanie nowej klasy społecznej robotników przemysłowych. Nastąpiły reformy gospodarcze i społeczne, w tym pierwsze akty prawne dotyczące pracy dzieci, legalizacji związków zawodowych.

Konferencja w Jałcie w 1945 r. Winston Churchill, Franklin Roosevelt i Józef Stalin

Dwie wojny światowe i depresja ekonomiczna były najważniejszymi wydarzeniami pierwszej połowy XX w.I wojna światowatoczyła się od 1914 do 1918. Zaczęła się niedługo po tym, gdy arcyksiążęFranciszek Ferdynandzostał zabity w zamachu. Większość krajów europejskich przystąpiła do wojny, która toczyła się pomiędzy państwamiententy(Francja, Belgia, Serbia, Rosja, Wlk. Brytania, a później Włochy, Rumunia i Stany Zjednoczone) ipaństwami centralnymi(Austro-Węgry, Niemcy, Bułgaria i Imperium Osmańskie). Wojna pochłonęła około 40 milionów zabitych cywilnych i wojskowych. W latach 1914–1918 zmobilizowanych zostało około 60 milionów europejskich żołnierzy.

Częściowo z powodu porażek w wojnie, w 1917 w Rosji rozgorzałarewolucja październikowa.Austro-Węgry i Imperium Osmańskie upadły i rozpadły się na odrębne narody. Wiele innych państw zmieniło dotychczasowe granice.Traktat wersalski,który oficjalnie zakończył I wojnę światową w 1919, był surowy wobec Niemiec, które obarczono pełną odpowiedzialnością za wojnę i ciężkimi sankcjami.

Niestabilność ekonomiczna częściowo spowodowana długami zaciągniętymi w czasie I wojny światowej i niespłaconymi zobowiązaniami Niemiec wstrząsała Europą z końcem lat 20. i w latach 30. To ikrach na giełdzie w Nowym Jorkuw 1929 spowodowało ogólnoświatowywielki kryzys.Dzięki kryzysom gospodarczym w Europie rozwijały się i dochodziły do władzy ruchy faszystowskie i nazistowskie.

Adolf Hitlerzaczął rozszerzać Niemcy po dojściu do władzy w 1933. Zajął kolejnokraj Saary,Austrię,Kraj Sudetów,Czechy.Atak na Polskę1 września 1939 rozpocząłII wojnę światową.Po szybkim zajęciu krajów Beneluksu, Danii i Norwegii, w czerwcu 1940 r. Niemcy zmusiły do kapitulacji Francję.Bitwa o Anglięstała się pierwszym niepowodzeniem w niemieckich operacjach wojennych. W 1941 Niemcy zwróciły się przeciw swojemu dotychczasowemu sowieckiemu sojusznikowi, dokonującataku na Związek Radziecki.7 grudnia 1941 niespodziewanyatak Japonii na Pearl Harborspowodował włączenie się Stanów Zjednoczonych do konfliktu jako sojusznika Imperium Brytyjskiego i pozostałych państw sprzymierzonych. Po wielkiej przegranejbitwie o Stalingradw 1943 niemiecka ofensywa w ZSRR zamieniła się w ciągły odwrót. W 1944 wojska brytyjskie i amerykańskie przeprowadziły operacjęD-Day,dokonując lądowania we Francji i otwierając drugi front. Upadek Berlina w 1945 zakończył wojnę w Europie. II wojna światowa była największą i najbardziej niszczycielską w dziejach ludzkości, powodując śmierć 60 milionów ludzi, w tymzagładę 5-6 milionów Żydów.

I, a zwłaszcza II wojna światowa, spowodowały spadek znaczenia Europy Zachodniej na arenie międzynarodowej. Nakonferencji w Jałciedokonano zmian na politycznej mapie Europy, dzieląc ją na dwa bloki – państwa zachodnie i komunistyczny blok wschodni, oddzielone, jak to później nazwałWinston Churchillżelazną kurtyną”.Stany Zjednoczone i państwa zachodnie utworzyły sojuszNATO,a później Związek Radziecki i państwa wschodnioeuropejskieUkład Warszawski.Dwa nowe supermocarstwa, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki zaangażowały się w 50-letniązimną wojnę,koncentrując się na zbrojeniach jądrowych. Jednocześniedekolonizacja,która zaczęła się już po I wojnie światowej, stopniowo doprowadziła do niepodległości europejskich kolonii w Azji i Afryce. ReformyMichaiła Gorbaczowaw latach 80. iruch solidarnościowy w Polsceprzyspieszyły demontaż bloku wschodniego i koniec zimnej wojny. Po upadkuMuru Berlińskiegow 1989 zakończył się podział Niemiec.

W latach powojennych nastąpił także proces integracji Europy. W 1952 rozpoczęła działalność Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Traktaty rzymskie z 1957 ustanowiły pomiędzy sześcioma państwami zachodnioeuropejskimi Europejską Wspólnotę Gospodarczą, stawiając za cel ujednolicenie polityki gospodarczej i wspólny rynek oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, z celem wspierania pokojowego wykorzystania energii jądrowej. W 1967 systemy instytucjonalne EWG, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz Euratomu ostatecznie połączono w jeden system, zaczęto używać nieformalnej nazwy Wspólnota Europejska jako łącznego kreślenia dla trzech wspólnot. W 1993 ustanowiono – obejmującą trzy wspólnoty – Unię Europejską. W ramach UE utworzono m.in. Europejski Bank Centralny (1998)i wprowadzono euro (1999) jako wspólną walutę, początkowo dla 11 państw. Od lat 90., po zakończeniu zimnej wojny, zaczął się proces, który doprowadził do przyłączenia się do UE licznej grupy krajów środkowo – i wschodnioeuropejskich.

Ludność

[edytuj|edytuj kod]
Zmiany liczby ludności Europy
Rok Ludność
(w mln)
Rok Ludność
(w mln)
Rok Ludność
(w mln)
1000 42 1900 420 2005 728
1150 50 1950 547 2010 726
1300 73 1960 604 2015 740
1400 45 1970 656 2020 746
1750 140 1980 692
1800 187 1990 721
1850 266 2000 725

Europa jest trzecią pod względem liczby ludności częścią świata z 746 milionami mieszkańców (2020), po Azji i Afryce. Udział Europejczyków wświatowej populacjisystematycznie się zmniejsza – w 2006 zaledwie 10,8%, podczas gdy od XVI wieku do lat 60. XX w. udział ten wynosił ok. 20% (maksimum – blisko 25% w 1900).

Gęstość zaludnienia

[edytuj|edytuj kod]

Największa gęstość zaludnienia występuje wMonako(16 718 os./km²),Gibraltarze(4500 os./km²), a także na wyspach:Malcie(1261 os./km²) iWyspach Normandzkich(774 os./km²). Spośród dużych krajów europejskich największą gęstość zaludnienia posiadają Holandia i Belgia, jest to odpowiednio 382 i 342 os./km². Najmniejsza gęstość zaludnienia występuje na norweskich wyspachSvalbard(0,05 os./km²), a z niepodległych krajów – na Islandii (poniżej 3 os./km²), a także w Norwegii i Finlandii.

Osobny artykuł:Języki w Europie.
Języki Europy

Zdecydowana większość ludności Europy (ok. 93%) posługuje się językami z rodzinyindoeuropejskiej.W tej rodzinie najliczniej używane sąjęzyki słowiańskie(m.in.rosyjski,polskiiukraiński),germańskie(zwłaszczaniemieckiiangielski) orazromańskie(np.francuski,włoskiihiszpański). Pozostałe grupy języków indoeuropejskich używane są przez znacznie mniejsze populacje. Taką małą grupą sąjęzyki bałtyckiew których skład wchodzijęzyk litewskiiłotewski.

Poza językami indoeuropejskimi na terenie kontynentu istnieje kilkunastomilionowa grupa ludzi mówiąca językami z rodzinyuralskiej(główniejęzyki ugrofińskiewęgierskim,estońskimorazfińskim), kilkumilionowa używająca języków z rodzinyałtajskiej(główniejęzyki tureckie– zwłaszczatureckiegoitatarskiego), kilkusettysięczna posługująca się językiem z rodzinysemickiej(język maltański) oraz około milionowa posługująca sięizolowanymjęzykiem baskijskim.

Od średniowieczachrześcijaństwobyło religią dominującą w większości krajów europejskich. W niektórych krajach jest oficjalną religią państwową (katolicyzmwLiechtensteinie,naMalcie,wMonakoiWatykanie,prawosławiewGrecji,luteranizmwDanii,IslandiiiNorwegii). Niektóre państwa w konstytucjach posiadają zapis o świeckim charakterze (Polska,Portugalia,Hiszpania,Francja,RumuniaiTurcja). W rzeczywistości nie ma większych różnic prawnych w zakresie wolności wyznania pomiędzy państwami w których jakieś wyznanie posiada status oficjalny a innymi, deklarującymi laickość oraz tymi, w których brak religii państwowej.

Religie etniczne

[edytuj|edytuj kod]

WLaponiii w położonym w granicach RosjiNienieckim Okręgu Autonomicznym,wśród rdzennej ludności część populacji wyznaje religie rodzime.

Od lat 80. XX w. w większości krajów Europy istnieją także coraz liczniejsze grupy wyznawców religii nawiązujących do przedchrześcijańskich wyznań pogańskich.

Chrześcijaństwo

[edytuj|edytuj kod]
Bazylika św. PiotrawWatykanie

Większość mieszkańców Europy jest ochrzczonych w którymś z Kościołów chrześcijańskich:Kościołach katolickich,Kościołach protestanckich(zwłaszczaewangelicko-augsburskim,anglikańskimiewangelicko-reformowanym) iKościołach prawosławnych.

Chrystianizacja Europy rozpoczęła się w I wieku n.e., do końca średniowiecza religia ta rozprzestrzeniła się na niemal cały kontynent (poza obszarami leżącymi na północno-wschodnimi krańcami kontynentuMari El,Komi,Udmurcjaitd.). W 1054 nastąpił rozłam, w wyniku którego chrześcijaństwo rozpadło się na dwie części rozwojowe:katolicyzm,który dominował na zachodzie, orazprawosławie,dominujące na wschodzie. W pierwszej połowie XVI wieku nastąpiłareformacja,w wyniku której wyodrębniły się wyznaniaprotestanckie.Wtedy też ustaliła się mapa wyznaniowa Europy, która w głównych zarysach przetrwała do dnia dzisiejszego. Po I wojnie światowej wZwiązku Radzieckimrozpoczęto prowadzić politykęateizacyjną,która po II wojnie światowej objęła także inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Również w Europie Zachodniej po II wojnie światowej pojawiła się tendencja do odchodzenia od religii w ogóle lub spłycania postaw religijnych; przyczyny tego zjawiska były jednak odmienne niż na wschodzie. Tendencje sekularyzacyjne nasiliły się w latach 60. i zjawisko to postępuje nadal.

Obecnie w większości krajówEuropy Wschodniej,a także większości krajówPółwyspu Bałkańskiegodominujeprawosławie.W Europie Północnej dominują wyznaniaprotestanckie:wSkandynawii,Łotwie,EstoniiorazNiemczech(z wyjątkiem landów południowych i zachodnich) przeważaluteranizm;wAngliiiWaliianglikanizm;zaś wHolandii(poza częścią południową), a także wSzkocji,wschodnich i zachodnich kantonachSzwajcariii wschodnich regionachWęgiernajwiększy odsetek ludności wyznaje religie wywodzące się zkalwinizmu.W pozostałej części Europy, np. wHiszpanii,Włoszech,Malcie, Polsce,LitwieczyIrlandiiprzeważakatolicyzm.

Istnieją także relatywnie niewielkie grupy wyznawców religii chrześcijańskich, głównie wywodzących się z protestantyzmu, np.zielonoświątkowcy,metodyści,adwentyści,baptyściisalwacjoniścioraz religii chrześcijańskich, które nie mieszczą się w tym tradycyjnym podziale wyznaniowym – są to m.in.Świadkowie Jehowyimormoni.

meczetwSarajewie(Bośnia i Hercegowina)

Około 52–54 mln mieszkańców kontynentu wyznajeislam,co stanowi około 7–7,5% populacji europejskiej. Religia ta pojawiła się w Europie w VIII w. n.e. wraz z inwazjąarabskąwHiszpanii,jednak od XV w. głównym skupiskiem europejskich muzułmanów byłyBałkany.

Współcześnie wyznawcy tejreligiizamieszkują głównie wRosji(ok. 25 mln), a także naBałkanach,zwłaszcza w europejskiej częściTurcji(11 mln). Spośród państw położonych w całości w Europie krajem, w którymmuzułmaniestanowią większość, jestAlbania,z około 55–60% wszystkich wierzących[18].Ponadto wyznawcyislamustanowią większość w częściach niektórych innych krajów:Bośni i Hercegowiny,gdzie stanowią 51% ogółu populacji[19],95% populacji częściowo uznawanegoKosowa[20].Stanowią też większość ludności kilku rosyjskich republik autonomicznych takich jak:Czeczenia,Dagestan,Inguszetia,Kabardo-Bałkaria,Karaczajo-Czerkiesja,BaszkiriaorazTatarstan[21].Poza tym w dużych miastach na terenie państwEuropy Zachodniejżyje liczna diaspora muzułmańska, wywodząca się z krajów pozaeuropejskich. Spośród tych państw najwięcej wyznawców islamu żyje zwłaszcza weFrancji(5,5–6 mln),Niemczech(3,3–3,5 mln),Wielkiej Brytanii(1,6–1,8 mln),Hiszpanii(1,3–1,5 mln),Włoszech(0,9–1 mln) iHolandii(0,8–1 mln).

SynagogawPilźnie(Czechy)

Blisko 2 mln mieszkańców Europy wyznajejudaizm.Religia ta pojawiła się w Europie już w I w. n.e. Obecnie najwięcej spośród wyznawców judaizmu, bo ok. 600 tys. mieszka weFrancji.Do II wojny światowej liczba żyjących na kontynencie europejskim żydów była znacznie wyższa i ok. 1939 r. wynosiła ok. 10–12 mln, a głównym skupiskiem wyznawców judaizmu byłyPolska,CzechosłowacjaiWęgry.W wynikuholocaustuliczebność populacji żydowskiej spadła o ponad połowę, a w latach następnych zmniejszyła się jeszcze na skutek emigracji doIzraela.

NaLitwie(m.in. w okolicachTrok),Ukrainie(głównie naKrymie), a także wPolsceżyje w sumie kilka tysięcy wyznawców innej starej religii wywodzącej się zjudaizmuKaraimów.

Pozostałe wyznania

[edytuj|edytuj kod]
Kapliczka z posągiemBuddywEliście(rosyjskaKałmucja)

W dużych miastach Europy Zachodniej żyją także wyznawcy innych religii:buddyzmu,hinduizmu,sikhizmu,voodoo,rodzimych religii afrykańskich i innych. Wywodzą się oni głównie z imigrantów spoza Europy, aczkolwiek pewną część tej grupy ludności stanowią konwertyci europejskiego pochodzenia. Buddyzm występuje także wKałmucji(blisko 52% populacji).

Bezwyznaniowość

[edytuj|edytuj kod]

Formalnie 17–18% Europejczyków nie należy do żadnego z Kościołów i innych związków wyznaniowych, choć odrzucających wiarę w Boga i deklarującychateizm,agnostycyzmlub po prostu bezwyznaniowość jest około 1/3 populacji Europy. Najwięcej w Estonii (75%), na obszarze dawnej NRD (71–75%), w Czechach (68%), Szwecji (63–85%), Danii (53–69%), Norwegii (48–68%), Albanii (58–62%), Białorusi (45–49%), Rosji (39–48%), na Ukrainie (37–47%), na Łotwie (44%), w Holandii (42–46%), Belgii (39–45%), Luksemburgu (38–41%), Wielkiej Brytanii (35–44%), na Węgrzech (35–44%), w Finlandii (30–43%), Islandii (30–43%), Francji (32–42%), Bułgarii (34–40%) oraz w Słowenii (35–39%).

Podział polityczny Europy

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Państwa Europy.

Polityczny podział Europy zmieniał się wielokrotnie w ciągu wieków. Także w wieku XX następowały w tym zakresie kilkukrotnie zmiany; największe ich nasilenie nastąpiło w latach 1918–1920, 1939–1945 oraz 1989–1992. Obecnie w Europie w całości lub częściowo leży 47 państw oraz 2 państwa de facto niepodległe. Od 1989 liczba państw wzrosła o 14.

Państwa niepodległe
Państwo Powierzchnia
(w tys. km²)
Ludność
(w tys.)
(2008 r.)
Stolica
Albania 28,7 3620 Tirana
Andora 0,468 83 Andora
Austria 83,9 8206 Wiedeń
Belgia 30,5 10404 Bruksela
Białoruś 207,6 9686 Mińsk
Bośnia i Hercegowina 51,2 4590 Sarajewo
Bułgaria 110,9 7263 Sofia
Chorwacja 56,5 4492 Zagrzeb
Czarnogóra 14,0 678 Podgorica
Czechy 78,9 10221 Praga
Dania 43,1 5485 Kopenhaga
Estonia 45,2 1308 Tallinn
Finlandia 338,1 5245 Helsinki
Francja 547,0 62151 Paryż
Grecja1) 131,9 10723 Ateny
Hiszpania2) 504,8 40491 Madryt
Holandia 41,5 16645 Amsterdam3)
Irlandia 70,3 4156 Dublin
Islandia 103,0 304 Reykjavík
Kazachstan4)
(tylko część europejska)
370,4 1300 Astana
Liechtenstein 0,2 34 Vaduz
Litwa 65,3 3565 Wilno
Luksemburg 2,6 486 Luksemburg
Łotwa 64,6 2245 Ryga
Macedonia Północna 25,3 2061 Skopje
Malta 0,316 404 Valletta
Mołdawia5) 33,8 4324 Kiszyniów
Monako 0,002 33 Monako
Niemcy 357,0 82370 Berlin
Norwegia 323,8 4644 Oslo
Polska 312,7 38501 Warszawa
Portugalia6) 92,4 10677 Lizbona
Rosja7)
(tylko część europejska)
4425,4 103200 Moskwa
Rumunia 237,5 22247 Bukareszt
San Marino 0,061 30 San Marino
Serbia8) 88,9 10179 Belgrad
Słowacja 48,8 5455 Bratysława
Słowenia 20,3 2007 Lublana
Szwajcaria 41,3 7582 Berno
Szwecja 450,0 9045 Sztokholm
Turcja9)
(tylko część europejska)
23,6 12500 Ankara
Ukraina 603,7 45994 Kijów
Watykan 0,0004 0,8 Watykan
Węgry 93,0 9931 Budapeszt
Wielka Brytania 244,8 60944 Londyn
Włochy 301,2 58145 Rzym
Państwa de facto niepodległe
Terytorium Powierzchnia
(w tys. km²)
Ludność
(w tys.)
Stolica Status
Kosowo 10,9 2100 Prisztina Państwo częściowo uznane na arenie międzynarodowej, pod protektoratem ONZ,
według prawa międzynarodowego część Serbii
Naddniestrze 4,1 555,5 Tyraspol Państwo nieuznawane na arenie międzynarodowej, de facto kontrolujące swoje terytorium,
według prawa międzynarodowego część Mołdawii
Terytoria autonomiczne i zależne
Terytorium Powierzchnia
(w tys. km²)
Ludność
(w tys.)
(2005 r.)
Ośrodek
administracyjny
Status
Gibraltar 0,006 28 nie posiada terytorium zamorskieWlk. Brytanii
Guernsey 0,08 65 Saint Peter Port dependencje Korony brytyjskiej
Jan Mayen 0,4 0 brak częśćNorwegii
Jersey 0,12 90 Saint Helier dependencje Korony brytyjskiej
Svalbard 62,0 2 Longyearbyen autonomiczna częśćNorwegii
Wyspa Man 0,6 76 Douglas dependencja Korony brytyjskiej
Wyspy Owcze 1,4 48 Thorshavn autonomicznaczęśćDanii
Gagauzja 18,3 157,2 Komrat autonomiczna część Mołdawii

1) Wraz ze wschodnim skrawkiem kraju leżącym wAzji
2) Wraz zWyspami Kanaryjskimiiposiadłościami afrykańskimi
3) Siedzibą rządu jestHaga
4) Wraz z częścią azjatycką – 2717,3 tys. km² i 14 758 tys. mieszkańców
5) Wraz zNaddniestrzem,de facto niepodległym
6) Wraz zMaderąiAzorami
7) Wraz z częścią azjatycką – 17 075,4 tys. km² i 144 003 tys. mieszkańców
8) Wraz zKosowem,de facto niepodległym
9) Wraz z częścią azjatycką – 779,4 tys. km² i 70 780 tys. mieszkańców

Niekiedy za częściowo leżące na kontynencie europejskim uważa się też państwa kaukaskie[7],GruzjęiAzerbejdżan.

Wyspa Cyprnie należy do Europy pod względem geograficznym. Określaniepaństwa Cyprmianem kraju europejskiego może być uzasadnione jedynie względami politycznymi, np. jego przynależnością doUnii Europejskiej.

Struktury polityczne

[edytuj|edytuj kod]
Wielkie regiony Europy, według klasyfikacji statystycznej ONZ:

Europa Północna

Europa Wschodnia

Europa Zachodnia

Europa Południowa

Osobny artykuł:Unia Europejska.

Największą strukturą polityczną na terenie Europy jestUnia Europejska,w skład której wchodzi 27 państw europejskich[potrzebny przypis].

Prawie wszystkie kraje europejskie są członkamiRady Europy[potrzebny przypis].

Kultura w Europie rozwijała się niezależnie od siebie w poszczególnych rejonach kontynentu, jednak w starożytności najwyższy poziom (włącznie z zastosowaniem pisma) osiągnęła ona w rejonieMorza Śródziemnego.

W średniowieczu, wraz z postępami chrześcijaństwa rodzime kultury ludówgermańskichisłowiańskichprzyswajały sobie liczne elementy kultury śródziemnomorskiej, co wytworzyło pewne poczucie wspólnoty kulturowej państw chrześcijańskich, której głównymi elementami jednoczącymi były religia i język literacki (łacina).

Kultura poszczególnych krajów składa się z licznych elementów nakładających się na siebie, które w konsekwencji wytworzyły różniące się między sobą kultury poszczególnych krajów, a nawet ich części. Na rodzimą kulturę plemion zamieszkujących dany obszar w minionych epokach historycznych, w starożytności i wczesnym średniowieczu nałożyły się wpływy rzymskie i greckie oraz hebrajskie (po przetworzeniu ich w duchu rzymskim i greckim). W wiekach następnych kultury poszczególnych krajów wpływały na siebie (silny wpływ w Europie środkowej wywarła zwłaszcza kultura niemiecka); poza tym na niektóre części kontynentu wpływ miały kultury krajów pozaeuropejskich (kultura arabska i islamska na Półwyspie Iberyjskim i Bałkanach).

Wzajemne różnice powodują, iż kulturze europejskiej jako o pewnej jedności można mówić jedynie w opozycji do innych kultur (np. kultury muzułmańskiej, chińskiej lub indyjskiej), gdyż często różnice w tym zakresie pomiędzy poszczególnymi częściami kontynentu są duże, i w konsekwencji kulturze angielskiej bliżej do kultury amerykańskiej niż hiszpańskiej, którą z kolei liczne więzi łączą z kulturą Ameryki Łacińskiej.

Jednocześnie kultura europejska, jakkolwiek niejednolita, stanowi pewien punkt odniesienia dla badania całości dziejów kultury: to w Europie wytworzyły się stosowane obecnie podziały dziejów literatury czy architektury na poszczególne epoki np.średniowieczeczyrenesans.

Malowidło naskalne w jaskiniAltamira– przykładsztuki prehistorycznej

Najstarsze znalezione w Europie ślady działalności człowieka określane mianem sztuki mają kilkadziesiąt tysięcy lat i są nimi rzeźby odkryte w pobliżu dawnych obozowisk ludzkich, a także młodsze, bo sprzed kilkunastu tysięcy lat, malowidła naskalne wjaskiniach(m.in. wSalèveiChaffaundweFrancji,ThayngenwSzwajcarii,AltamirawHiszpanii,wLascauxwe Francji). Najstarsze malowidła są przedstawieniami zoomorficznymi, a przyczyna ich powstania jest nieznana. Znaleziska te określa się zbiorczym mianemsztuki prehistorycznej.

Wenus z Milo– przykładsztuki starożytnej Grecji
Chrystusdobry pasterz – malowidło wRawennie– przykładsztuki starochrześcijańskiej

Od III tys. p.n.e. w poszczególnych częściachkontynentuzaczęła pojawiać się sztuka w postaci znacznie bardziej rozwiniętej, zaś najwcześniej (ok. 3000 r. p.n.e.) nastąpiło to na wyspachMorza Egejskiego(kultura i sztuka minojska). W wiekach następnych, częściowo pod jej wpływem rozwinęły się inne kultury, które z powodu niskiego poziomu wzajemnych kontaktów wytworzyły odrębne style w sztuce (m.in.kultura mykeńska). Od 2. poł. II tys. p.n.e. można jednak mówić o wspólnym dla całego obszarustarożytnej Grecjikierunku sztuki.W okresie późniejszym nastąpił też rozwój sztuki w innych częściach kontynentu położonych na wybrzeżuMorza Śródziemnego,m.in.sztuki etruskiejnaPółwyspie Apenińskim.Od V wieku rozwijała sięsztuka starożytnego Rzymu,która na początku naszej ery dominowała już w całym obszarze śródziemnomorskim, zarówno w Europie, jak wAzjii wAfryce.W tym samym czasie w Europie północnej i wschodniej zamieszkujące ten obszar ludy wytworzyły własną sztukę, stojącą jednak na znacznie niższym poziomie.

Miniaturakarolińska

W latach następnych, w wyniku postępującejchrystianizacjikontynentu, stopniowo cała Europa zaczęła tworzyć pewną jedność kulturową, stąd powstające nowe style wsztucerozpowszechniały się stopniowo na całym niemal kontynencie, przy czym regułą było, iż kolejno następujące po sobie style w sztuce rodziły się na zachodzie, zaś do Europy Środkowej i Wschodniej docierały z opóźnieniem, początkowo kilkusetletnim, potem kilkudziesięcioletnim.

Poniżej wymieniono poszczególne, następujące po sobie style w sztuce europejskiej, bez ich omawiania. Należy pamiętać, iż daty graniczne dominowania danego kierunku są płynne i orientacyjne, i gdy w jednych krajach obowiązywał już nowy styl, inne tworzyły według reguł z poprzedniej epoki (np. wAngliibardzo długo utrzymywały się tradycjegotyku). Ponadto należy pamiętać, iż w ramach jednego stylu istniały odrębności pomiędzy poszczególnymi krajami. Niektóre kraje wytworzyły własne style w sztuce, nie wymienione tutaj, gdyż obowiązywały jedynie lokalnie (np.sztuka mozarabskanaPółwyspie Iberyjskim).
Wymienione niżej style w sztuce nie dotyczą obszarów Europy południowo-wschodniej, tam bowiem od końca IV w. do XV w. obowiązywałasztuka bizantyjska.

Przykład malarstwaimpresjonistycznego(obrazClaude’a Moneta)

Główne kierunki w sztuce europejskiej V–XIX w.:

sztuka wczesnochrześcijańska– IV–VII w.
sztuka karolińska– IX–X w.
sztuka przedromańska– X w.
sztuka romańska– X–XIII w.
gotyk– XII–XIII w. (wAngliido XVII w.)
renesans– XV–XVI w.
manieryzm– 2. poł. XVI w.
barok– ok. 1600-1770
rokoko– ok. 1720-1770
klasycyzm– ok. 1760-1830
romantyzm– ok. 1790-1840
historyzm– ok. 1750-1850
realizm– ok. 1830-1870
impresjonizm– ok. 1860-1900
neoimpresjonizm– ok. 1885-1900
postimpresjonizm– ok. 1886-1905

W okresie późniejszym (XX wiek) następujące po sobie zmiany kierunków w sztuce były tak częste, a zarazem liczba jednocześnie obowiązujących stylów tak duża i tak powiązana z kierunkami preferowanymi w innych częściach świata (głównie wAmeryce), iż trudno mówić o jakichś konkretnych kierunkach w sztuce europejskiej (zjawisko to można zaobserwować już pod koniec XIX wieku), stąd wymienienie XX-wiecznych trendów w sztuce znajduje się w innych artykułach (m.in.historia sztuki)

Niezależnie od ogólnych trendów występujących na kontynencie,muzykaposzczególnych krajów rozwijała się odrębnymi drogami, ulegając wpływom ludów sąsiednich, zarówno europejskich, jak i pochodzących z innych kręgów kulturowych (zwłaszczaBliskiego Wschodu), zaś opisany podział na epoki i ich charakterystyka dotyczy spraw ogólnych. Należy także pamiętać, że obok głównego nurtu, popularnego w kręgach dworskich i kościelnych, szerokie masy społeczeństwa tworzyłymuzykę ludową,która tylko w niewielkim stopniu da się sklasyfikować w poniższym podziale.

Muzyka starożytna znana jest słabo. Źródła archeologiczne wskazują na znajomość przez ówczesne społeczeństwa licznych rodzajów instrumentów muzycznych. Wstarożytnościmuzykę europejską charakteryzowałamonodyczność.Wykształciły sięsystemy tonalneinotacje muzyczne.Ważną cechą było współgranie śpiewu, słowa i tańca. Muzyka odgrywała istotną rolę w obrzędach religijnych.

Od ok. 300 r. zasadniczy nurt muzyki na kontynencie związany był zliturgiąchrześcijańską. Wykształcił się jednogłosowychorał gregoriański.Od wczesnegośredniowieczaw muzyce europejskiej istniałypsalmy,hymnykościelne. Z czasem pojawiła sięwielogłosowość.Od pełnego średniowiecza istniały także jednogłosowe (rzadziej wielogłosowe) pieśni świeckie, często o charakterze dworskim, śpiewanie m.in. przeztrubadurów,truwerówiminnesingerów;z tym typem muzyki wiążą się takie rodzaje utworów jakballada,rondo,virelai,madrygał,caccia.
Do zapisu utworów stosowana byłanotacja neumatyczna,orazmodalnaimenzuralna.
Twórcami z tego okresu byli m.in.Notker Balbulus,Alfons X Mądry,Adam de la Halle

O okresierenesansu,od połowy XV wieku, rozwijała siępolifonia.Częstymi typami utworów były religijne utwory jakmszeimotety,oraz świeckie:madrygał,frottola,canzona,chansonitd. Rozkwit muzyki wokalnej (w dużej częścia capella) trwał przez cały wiek XVI. Przykładowymi twórcami z tego okresu byli m.in.Adrianus Petit Coclico,Giovanni Pierluigi da Palestrina,Orlando di Lasso,Josquin des Prés.Nastąpił także rozwójmuzyki instrumentalnej,której formami były m.in.preludium,toccata,ricercar,canzona,wariacje,suity.

Wbarokunastąpił rozwójmonodii.Rozwijała sięopera,system tonalnydur-moll;pojawiły i rozwinęły się:belcanto,oratorium,kantata.W okresie późniejszym opera podzieliła się naoperę seriaioperę buffa.Rozwijała się muzyka instrumentalna. Ważnymi rodzajami ówczesnej muzyki były m.in.preludium,ricercar,toccata,fuga,suita.W końcowym okresie barok wykształcił się tzw. styl koncertujący, reprezentowany np. przezconcerto grossoikoncert solowy.Najbardziej znanym twórcami barokowymi są m.in.Jean-Baptiste Lully,Antonio Vivaldi,J.S. Bach,G.F. Händel,Giovanni Battista Pergolesiitd.

Kolejną epoką byłklasycyzm,który rozpoczął się na początku XVIII wieku. W okresie tym nastąpił dalszy rozwój znanych już odmian muzycznych, a także wykształciło się kilka nowych. Ugruntowała sięhomofonia,rozwój przeżywała muzyka instrumentalna. Najbardziej znanymi twórcami byli m.in.Carl Maria von Weber,Gaetano Donizettioraz tzw. klasycy wiedeńscy:Wolfgang Amadeus Mozart,Franz Joseph HaydniLudwig van Beethoven.

Romantyzmistniejący w pierwszej połowie XIX wieku inspirował się w dużej mierze tematyką ludową, baśniową i mitologiczną. W zakresie formy istniały bardzo różne typy utworów, pojawiły się także nowe, jakpieśń,miniatura instrumentalna.Kompozytorzy owego okresu to m.in.Franz Schubert,Robert Schumann,Michaił Glinka,Johann Strauss (ojciec),Felix Mendelssohn-Bartholdy, Fryderyk Chopin.Do mistrzostwa doszła wirtuozeria instrumentalna, w której to dziedzinie zasłynęło zwłaszcza nazwiskoNiccolò Paganiniego.

Po romantyzmie nastąpiłneoromantyzm.Zasadniczo był on kontynuacją poprzedniej epoki. Istniało wiele form muzycznych, a także pojawiły się nowe kierunki, spośród których największą popularność zdobyłdramat muzyczny.W okresie tym tworzyli m.in.Modest Musorgski,Piotr Czajkowski,Antonín Dvořák,Edvard Grieg,Stanisław Moniuszko,Ferenc Liszt,Giuseppe Verdi,Richard Wagner,Johann Strauss (syn),Henryk Wieniawski,Georges Bizet,Nikołaj Rimski-Korsakow,Bedřich Smetana.

Okres XX wieku, aż do teraz można określić mianem rozwoju muzyki współczesnej, przez muzykologów określanej jako muzyka „modernistyczna” lub „nowoczesna”. W drugiej połowie XX wieku rozwój technologii spowodował powstanie muzyki elektronicznej, a także innych form muzycznych obecnych do dzisiaj. Do najbardziej znanych współczesnych artystów muzycznych można zaliczyć takie zespoły jakThe Beatles,szczególnie popularny w latach 60. XX wieku, a takżeABBA,Boney M.,Eurythmics,Duran Duran,Modern Talking,Bad Boys BlueczyDepeche Mode.Najbardziej znanymi oraz wpływowymi artystami reprezentującymi szeroko pojęty rock sąThe Rolling Stones,The Who,Pink Floyd,Genesis,Queen,Eric Clapton,David Bowie,Elton John,Rod Steward,U2,Dire Straits,The Policeczy reprezentujący cięższe oblicze gatunkuLed Zeppelin,Black Sabbath,Deep Purple,Iron Maiden,Def Leppard,The ScorpionsorazRammstein.

Główne okręgi przemysłowe Europy

[edytuj|edytuj kod]

Okręg Północny weFrancji

  • obejmuje: aglomeracjęLille-Roubaix-Tourcoingoraz miejscowości przyległe
  • utworzony na bazie:węgla kamiennegoorazlnu
  • główne gałęzieprzemysłu:przemysł wydobywczy,metalurgiczny, elektromaszynowy – metalowy i maszynowy (maszyn włókienniczych oraz górniczych), włókienniczy, chemiczny (w tym petrochemiczny, farmaceutyczny, włókien syntetycznych), spożywczy

OkręgNadreniiPółnocnej-WestfaliiwNiemczech

Górnośląski Okręg Przemysłowy

Donieckie Zagłębie WęglowenaUkrainie

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Demographia World Urban Areas (May 2014)Demographia(ang.)[dostęp 2014-11-04].
  2. Europe,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2021-01-21](ang.).
  3. continent,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2021-01-21](ang.).
  4. continent[online], National Geographic Society, 16 lipca 2019 [zarchiwizowane zadresu2019-07-16](ang.).
  5. Eurazja,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2021-01-22].
  6. Lech Leciejewicz:Nowa postać świata. Narodziny średniowiecznej cywilizacji europejskiej.Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2007, s. 9–10.ISBN978-83-229-2810-3.
  7. abcEuropa,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2016-05-20].
  8. Europe,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2016-05-20](ang.).
  9. abEuropa,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2015-12-18].
  10. North America,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2022-09-30](ang.).
  11. Continent Map | Map of Continents | Continent Size, Populations, Number of Countries – Worldatlas[online], 2016 [zarchiwizowane zadresu2016-03-04].
  12. European Continent/Map of Europe – Map Universal[online], 2018 [zarchiwizowane zadresu2019-02-12].
  13. Największe półwyspy i przesmyki – WIEM, darmowa encyklopedia[online], portalwiedzy.onet.pl[dostęp 2015-12-11][zarchiwizowane zadresu2015-12-13].
  14. Morze Peczorskie to nazwa zatokiMorza Barentsależącej na wschód od wyspyKołgujew.Pochodzi od uchodzącej do niego rzekiPeczory.
  15. Śródziemne, Morze,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2015-12-11].
  16. Rekordy meteorologiczne Polski i świata[online][dostęp 2011-02-04][zarchiwizowane zadresu2010-09-09].
  17. abTomasz Ulanowski.Czy jesteśmy potomkami najeźdźców.„Gazeta Wyborcza”.55 (8967), s. 19, 2017-03-07. Roman Imielski. Warszawa:Agora S.A..ISSN0860-908X.OCLC225759598.[dostęp 2017-03-06].
  18. Technical Difficulties[online], state.gov[dostęp 2024-06-19](ang.).
  19. Technical Difficulties[online], state.gov[dostęp 2024-06-19](ang.).
  20. Technical Difficulties[online], state.gov[dostęp 2024-06-19](ang.).
  21. Main page project «Arena»: Non-profit research based consulting "Sreda"[online][dostęp 2023-11-11](ang.).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]