Przejdź do zawartości

Fernando Pessoa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fernando Pessoa
Ilustracja
Imię i nazwisko

Fernando António Nogueira Pessoa

Data i miejsce urodzenia

13 czerwca1888
Lizbona

Data i miejsce śmierci

30 listopada1935
Lizbona

Narodowość

portugalska

Język

portugalski

Dziedzina sztuki

poezja,esej,dziennik

Ważne dzieła
podpis
Strona internetowa

Fernando António Nogueira Pessoa[1](ur.13 czerwca1888wLizbonie,zm.30 listopada1935tamże)[2]– portugalski poeta, prozaik oraz tłumacz, przedstawicielmodernizmu,uważany za najwybitniejszego portugalskiego poetę XX wieku[3].

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

W wieku pięciu lat został osierocony przez ojca, a jego matka wyszła ponownie za mąż[4].Jego ojczymem został portugalski konsul wDurbanie[4].WPołudniowej AfrycePessoa mieszkał do 17. roku życia. Uczył się w angielskiej szkole, z której wyniósł głębokie zainteresowanie literaturą angielską i znajomość języka[5].W 1905 wrócił do Lizbony i przez 30 lat rzadko ją opuszczał. Do końca życia nie miał stałego miejsca zamieszkania; wynajmował pokoje, utrzymując się z prostej pracy biurowej oraz tłumaczeń.

Widywano go w towarzystwieokultystyAleistera Crowleya,z którym prowadził korespondencję[6].W roku 1935 Pessoa określił się mianem„chrześcijanina gnostyckiego”,sprzeciwiając się Kościołowi instytucjonalnemu i ostatecznie skłaniając się ku ezoterycznej reinterpretacji chrześcijaństwa[7].

Śmierć

[edytuj|edytuj kod]

Pessoa zmarł w wieku 47 lat z powodumarskości wątroby.Większość biografów wiąże przyczynę śmierci zalkoholizmem.Według biografów, kiedy Pessoa trafił do szpitala, napisał po angielsku: „Nie wiem, co przyniesie jutro”. Nazajutrz zmarł[8].

W 1988 roku prochy pisarza przeniesiono doklasztoru hieronimitów[9]wBelém.

Twórczość

[edytuj|edytuj kod]

Uważany za jedną z najbardziej znaczących osobowości literackich XX wieku i jednego z największych poetów języka portugalskiego Pisał także wjęzyku angielskimi francuskim. Publikował wiersze pod własnym nazwiskiem oraz kilkunastomaheteronimami,m.in.Alberto Caeiro,Ricardo Reis,Álvaro de Campos,Bernardo Soares.

Razem z Almedą Negreirosem i Mário de Sá Carneiro założył, ważne dla współczesnej literatury portugalskiej, pismo literackie „Orpheu”[5].Tworzył poezję w stylu i manierze wielu fikcyjnych, stworzonych przez siebie, poetów, których nazywałheteronimami.Z każdym nazwiskiem, którymi sygnował publikacje, skojarzone były cechy konkretnej osoby z przypisaną jej datą urodzin, wyglądem, temperamentem, poglądami literackimi i wyznawaną filozofią[5].I tak,Álvaro de Camposbył inżynierem i nihilistą,Ricardo Reis– lekarzem i monarchistą,Alberto Caeiro– obserwatorem natury,Bernard Soares– księgowym – introwertykiem. Niezależnie od heteronimów, Pessoa publikował wiersze również pod własnym nazwiskiem. Na jego twórczość duży wpływ miała znajomość zAleisterem Crowleyem[10].

Pomnik Pessoi przed kawiarniąA Brasileiraw dzielnicy Chiado,Lizbona.
Nagrobek Fernanda Pessoi w klasztorze hieronimitów

Wiele jego prac zostało opublikowanych w czasopismach literackich, m.in. w redagowanym przez samego Pessoę piśmie literackim „Athena”, „Contemporanea” i w wydawanym wCoimbrzemagazynie „Presença”. Jedyną publikacją książkową wydaną za życia poety byłoMensagem(Przesłanie). Dzieło, które wielu krytyków uważa zaopus magnumpisarza, opublikowane pod heteronimemBernardo Soares,Livro do Desassossego(Księga Niepokoju) zostało wydane dopiero w roku 1982, prawie 50 lat po śmierci autora. Pessoa znany jest przede wszystkim jako poeta. Wiersze każdego z heteronimów mają różnorodną poetykę i krytycy nie są zgodni, które z nich należy uznać za najwybitniejsze.

Wybrane dzieła

[edytuj|edytuj kod]

Fernando Pessoa

Alberto Caeiro

  • Ficções do Interlúdio

Bernardo Soares

Pessoa w kulturze

[edytuj|edytuj kod]

Portugalski noblistaJosé Saramagopoświęcił Pessoi powieśćRok śmierci Ricardo Reisa.Z kolei bohater powieściNocny pociąg do Lizbonyautorstwa Paula Merciera czyta w trakcie podróży do PortugaliiKsięgę niepokoju.

Pessoa w Polsce

[edytuj|edytuj kod]

Jego książki na język polski tłumaczyli m.in.Janina Z. Klawe,Wojciech Charchalis,Michał LipszyciHenryk Siewierski.Na temat pisarza i jego dzieł wielokrotnie pisaliUrszula KoziołiJanusz Drzewucki.W 2013 roku „Literatura na Świecie”poświęciła twórczości Pessoi cały numer (nr 03-04/2013 (500-501)).

Konrad Ludwickiwydał książkęPisanie jako egzystencja(lizm) Refleksja autotematyczna na marginesie „Księgi niepokoju” Fernanda Pessoi,Warszawa Wydawnictwo Semper 2011,ISBN978-83-7507-147-4.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Fernando Pessoa,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2016-10-29](ang.).
  2. Pessoa Fernando António,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2022-09-11].
  3. Portugalia. Literatura,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2018-05-06].
  4. abFernando Pessoa.poets.org. [dostęp 2018-05-06].(ang.).
  5. abcFernando Pessoa.famousauthors.org. [dostęp 2018-05-06].(ang.).
  6. Aleister Crowley and Fernando Pessoa - 50 Watts[online], 50watts[dostęp 2024-04-23].
  7. Fernando Pessoa – ikona portugalskiego modernizmu[online], doPortugalii.pl, 4 listopada 2020[dostęp 2023-05-18](pol.).
  8. https:// discoverwalks /blog/lisbon/top-10-facts-about-fernando-pessoa/.
  9. Cloister.mosteirojeronimos.gov.pt. [dostęp 2018-05-06]. [zarchiwizowane ztego adresu(2018-05-06)].(ang.).
  10. PASI, Marco (2002), „The Influence of Aleister Crowley on Fernando Pessoa’s Esoteric Writings”, The Magical Link 9 (5): 4–11.