Przejdź do zawartości

Film fantastycznonaukowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kadr z filmuDzień, w którym zatrzymała się Ziemia(1951)

Film fantastycznonaukowy(ang.science fiction film;sci-fi), in. film SF – zaliczany dofantastykigatunek filmowy,który używa motywów opierających się bezpośrednio na dorobkunauki(choć niekoniecznie jej głównego nurtu), lecz często rozwija je w kierunkach nieortodoksyjnych. Najczęściej pojawiające się tematy tożycie na innych planetach,podróże w czasie,nadnaturalne zdolności ludzkiego ciała i umysłu i wiele innych. Często łączą się z elementami futurystycznymi, takimi jakroboty,cyborgi,statki kosmiczne,podróże międzygwiezdnei wysoko rozwinięta technologia, a także z problemami społecznymi i politycznymi. Rozwijana bywa również filozoficzna refleksja nad istotą człowieczeństwa.

Źródła gatunku związane są z samymi początkamikina niemegoi filmemPodróż na Księżyc(1902)Georges’a Mélièsa,twórcy słynącego z manipulowania taśmą filmową, pionieraefektów specjalnych.Kamieniem milowym było niemieckieMetropolis(1927)Fritza Langa,ekspresjonistycznadystopiao mieście przyszłości. Aż do lat 60. produkcje filmowe ograniczały się do niskobudżetowychfilmów klasy B,aż wreszcie w 1968 rokuStanley KubrickOdyseją kosmiczną 2001wprowadził film SF na nowy tor. Od lat 70., dzięki rozwojowi techniki filmowej, wysokobudżetowe produkcje pełne najnowocześniejszychefektów specjalnychzyskiwały coraz wielką popularność, zwłaszcza po sukcesieGwiezdnych wojenw 1977 roku. Film fantastycznonaukowy jest jednym z gatunków przyciągających do kin rekordową liczbę widzów.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

1900–1930

[edytuj|edytuj kod]

Pierwsze filmy SF pojawiły się już w epocekina niemego– były to dzieła krótkometrażowe, zazwyczaj czarno-białe, rzadko kolorowane, jak większość filmów tego czasu. Cechowały je tematy związane z techniką, często miały też zabarwienie humorystyczne. Za pierwszy film tego gatunku uważa sięPodróż na KsiężycGeorges’a Mélièsaz 1902 roku. Za pomocą manipulacji taśmą filmową zdołano przedstawić lot wystrzelonego z działa statku kosmicznego. Kolejne filmy często łączyły motywy fantastycznonaukowe zhorrorem,jakFrankenstein(1910) na podstawie powieściMary ShelleyczyDr Jekyll and Mr Hyde,ekranizacja książkiRoberta Louisa Stevensona.Kierunek bardziej przygodowy reprezentuje20 000 mil podwodnej żeglugi(1916) na podstawie powieściJ. Verne’a.Lata 20. to początek używania wątków fantastycznonaukowych jako komentarza do sytuacji społecznej lub jej przewidywania. Przykładem jest niemieckieMetropolis(1927) iKobieta na Księżycu(1929). Inne wybitne dzieła epoki kina niemego to m.in.Gabinet doktora Caligari(1920),Aelita(1924),Promień śmierci(1925) iZaginiony świat(1925).

1931–1960

[edytuj|edytuj kod]

W latach 30. powstało kilka wysokobudżetowych filmów, m.in.Just Imagine(1930),King Kong(1933),Rzeczy, które nadejdą(1936) iLost Horizon(1937). W tym czasie pojawiły się również pierwsze ekranizacje komiksów (Flash Gordon,Buck Rogers), które zyskały ogromną popularność. Inne znane dzieła toFrankenstein(1931),Narzeczona Frankensteina(1935),Doctor X(1932),Doktor Jekyll i pan Hyde(1931),Island of Lost Souls(1932),Niewidzialny człowiek(1933),The Man Who Changed His Mind(1936),The Walking Dead(1936). Szczytowe osiągnięcia lat 40. toBlack Friday(1940),Dr. Cyclops(1940),Dr. Jekyll and Mr. Hyde(1941),Zdarzyło się to jutro(1944) orazThe Perfect Woman(1949). Utorowały drogę temu, co później nazwano Złotym Wiekiem filmu SF.

Lata 50. cechował ogromny wzrost zainteresowania nowymi technologiami, zwłaszcza kosmicznymi. Większość produkcji była niskobudżetowa, pojawiały się jednak dzieła lepiej finansowane i o budzących podziw efektach specjalnych. Jeden z najbardziej wpływowych filmów lat 50. toKierunek Księżyc– opowieść o podróży na Księżyc z konfliktem z Sowietami w tle. Sukces filmu spowodował wzrost chęci inwestowania w kolejne produkcje gatunku. Inne wyróżniające się produkcje tej dekady toDzień, w którym zatrzymała się Ziemia(1951),The Thing from Another World(1951),Wojna światów(1952),20 000 mil podmorskiej żeglugi(1954),Zakazana planeta(1956),Inwazja porywaczy ciał(1956),Przekleństwo Frankensteina(1957),Ostatni brzeg(1959),Journey to the Center of the Earth(1959). Rozwijał się również pokrewny gatunek filmów o potworach:One!(1954),The Beast From 20,000 Fathoms(1953) iBlob, zabójca z kosmosu(1958). Koniec lat 50. to również pojawienie się animacji poklatkowej do tworzenia efektów specjalnych między innymi wTo przyszło z głębin morza(1955),Earth vs. the Flying Saucers(1956) i20 Million Miles to Earth(1957).

Międzynarodowa popularność kina fantastycznonaukowego narastała i dotarła nawet do Indii – kino bengalskie wydało w 1958 roku dwa filmy –Parash Pathar(Kamień filozoficzny) iAjantriktraktujący o relacji człowiek-maszyna.

1961–1970

[edytuj|edytuj kod]

Lata 60. to okres zastoju w rozwoju filmu fantastycznonaukowego, ale zarazem czas powstania dzieł, które odmieniły oblicze gatunku.2001: Odyseja kosmiczna (film)Stanleya Kubrickaz 1968 roku skierowała gatunek na nowy tor, stosując nieznany dotychczas realizm w przedstawianiu podróży kosmicznej i najnowocześniejsze efekty specjalne. Rozmach opowiedzianej historii i poruszone kwestie filozoficzne wywarły ogromny wpływ na rozwój kina. Inne wybitne filmy tej dekady toPlaneta małp(1968) i451 stopni Fanhrenheita(1966) na podstawie książkiRaya Bradbury’ego.Z drugiej stronykampowaBarbarellarozwinęła mniej poważną stronę gatunku.AlphavilleJean-Luca Godarda,dzieło francuskiejnowej fali,ukazało futurystyczny Paryż opanowany przez sztuczną inteligencję, która zakazała wszelkich emocji.

1971–1990

[edytuj|edytuj kod]
Planeta Małp(1974)

Film lat 70. odzwierciedlał dwie tendencje. Z jednej strony zakończone sukcesemlądowanie na Księżycuzaowocowało wzrostem fascynacji kosmosem – przykładem jestSolarisAndrieja Tarkowskiego(1972). Z drugiej – fantastyka naukowa skupiła się na ludzkich lękach przed zagrożeniem własną działalnością (Niemy wyścig– ekologia,Świat Dzikiego Zachodu– starcie człowieka z robotami,THX 1138– starcie człowieka z nowoczesnym państwem,Mechaniczna pomarańcza– manipulowanie ludzkim umysłem,Mad Maxwojna jądrowa). Pojawiały się jednak również komedie – jakŚpiochWoody’ego AllenaczyCiemna gwiazdaJohna Carpentera.

SukcesGwiezdnych wojen(1977) iBliskich spotkań trzeciego stopnia(1978) to moment przełomowy. FilmowyStar Trek(1979) był precedensowym przeniesieniem telewizyjnego serialu na wielki ekran. RównocześnieDisneypostanowił zainwestować w fantastycznonaukowe kino familijne: powstały filmy takie jakUcieczka na Górę Czarownic,Czarna dziura,Ucieczka nawigatoraiKochanie, zmniejszyłem dzieciaki.Przeciwną stronę spektrum reprezentowaliRidley ScottiJames Cameron.Obcy – ósmy pasażer Nostromo,Łowca androidówiTerminatorukazują mroczną wizję przyszłości pełnej chaosu, zagrożenia, wrogich i niebezpiecznychobcychiandroidów.Dla kontrastuSteven SpielbergwE.T.,jednym z kasowych przebojów dekady, przedstawił kosmitę łagodnego i przyjaznego.

Finansowe porażkiDiunyna podstawie powieściFranka Herberta,Flasha Gordonaczy2010: Odysei kosmicznej,kontynuacji arcydziełaStanleya Kubricka,doprowadziły do spadku popularności gatunku i zniechęciły producentów do inwestowania w prawa autorskie kolejnych książkowych bestsellerów. disneyowskiTronrównież nie odniósł wielkiego sukcesu. Druga połowa lat 80. należała jednak do seriiTerminatoriRoboCop.FilmyRoberta Zemeckisaz seriiPowrót do przyszłościspotkały się z entuzjazmem krytyków i widowni i urosły do rangi fenomenu. SequelObcego: ósmego pasażera Nostromo,Obcy – decydujące starciez 1986 roku, odmienny w nastroju od części pierwszej, także odniósł ogromny sukces, a odtwórczyni głównej roli,Sigourney Weaver,została nominowana doOscara.Z drugiej strony globu japońska animacjaAkira(1988) zyskała ogromną popularność także poza Krajem Kwitnącej Wiśni.

1991–2010

[edytuj|edytuj kod]

Lata 90. to rozwój internetu – w filmie SF znalazł odbicie wcyberpunku,podgatunku zajmującym się relacją człowieka i maszyny. Najważniejsze z nich toPamięć absolutna(1990),Kosiarz umysłów(1992),Ghost in the Shell(1995),Matrix(1999). Wzrastała popularność filmu katastroficznego (Armageddon), filmów o inwazji obcych (Dzień niepodległości) czy eksperymentach genetycznych (Park Jurajski,Gattaca – szok przyszłości). Kolejne filmy przyczyniały się do rozwoju technik komputerowych, które używane były w następnych produkcjach – efekty specjalne swój rozwój zawdzięczają m.in. pracom nadParkiem JurajskimiTerminator 2: Dzień sądu.Pierwsze dekada XXI wieku to epoka filmów osuperbohaterach(filmy z seriiX-Men,trylogiaSpider-Man,Hulk,Iron Man,Watchmen: Strażnicy) i SF przywiązanego do Ziemi: począwszy odMatrixa(1999) i jego kolejnych części,A.I. Sztuczna inteligencja,Raport mniejszości,W stronę słońca,Dystrykt 9,Ludzkie dzieci,Equilibrium.Wyjątek stanowi trzeci epizodGwiezdnych wojen(2005),Serenity,Moon,Avatar.

Początek drugiej dekady wieku kontynuuje tendencje poprzedniej – największą popularnością cieszy się kino superbohaterskie i ekranizacje komiksów (Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie,Thor,Avengers,Niesamowity Spider-Man), kontynuacje lub nawiązania do kasowych przebojów (Geneza planety małp,Prometeusz,Tron: Dziedzictwo), pojedyncze filmy badające nieeksploatowane dotychczas tereny (jakIncepcja– temat postrzegania rzeczywistości i snu,Melancholia– połączenie filmu katastroficznego z refleksją nad ludzkim umysłem,Looper – Pętla czasu– połączenie podróży w czasie z filmem gangsterskim,Iron Sky– komedia o nazistowskiej kolonii na Księżycu, wielopłaszczyznowyAtlas chmur), bijące rekordy finansowe i przyciągające do kin ogromną widownię.

Fantastyka naukowajest z definicji spekulatywna i poświęca wiele miejsca nauce i technice. Często jednak science-fiction, zwłaszcza w wydaniu hollywoodzkim, oddala się od głównego nurtu nauki, stawiając raczej na atmosferę i efekty artystyczne, odrzucając naukowe fakty na rzecz spektakularnej scenografii i wciągającej akcji.

Wiele filmów tego gatunku zawiera elementy mistyczne, okultystyczne, magiczne i nadnaturalne, zgodnie z definicjami przynależące raczej dofantasyczy gatunków powiązanych z religią. Zabieg taki zbliża dzieło raczej do „fantazji naukowej” opartej na quasi-religijnej filozofii. Do tego podgatunku zalicza się dzieła takie jakGwiezdne wojny,Źródło,Atlas chmur,Thor.

Kinematografia często zaciera granice między gatunkami – do tego rodzaju należy przede wszystkim kinosuperbohaterskie,opowiadające o zwykłych ludziach, którzy nabywają nadludzkie zdolności. Wyjaśnienie tej przemiany często można uznać za raczej pseudonaukowe –Bruce Bannerzmieniający się w olbrzymiego Hulka jest ofiarą promieniowania,Spider-Manzostał ugryziony przez genetycznie zmodyfikowanego pająka,Fantastyczna Czwórkarównież została napromieniowana.

Motywy pojawiające się w kinie fantastycznonaukowym różnią się częstością występowania.Horrorw scenerii science-fiction ispace operato dwa z najpopularniejszych. Często futurystyczna sceneria służy tylko jako tło opowieści, która mogłaby rozgrywać się również w innym kontekście, np. wojennym czy westernowym. Częste są kosmiczne ekspedycje i wyprawy na odległe planety orazantyutopie.

Obce cywilizacje

[edytuj|edytuj kod]

Życie pozaziemskieto sztandarowy motyw gatunku. Początkowo obce cywilizacje przedstawiane były jako zagrożenie dla rasy ludzkiej. Często stanowiły alegorię realnego, ziemskiego zagrożenia, przede wszystkim w czasachzimnej wojny.Z czasem obcy zaczęli być przedstawiani również pozytywnie, jak wE.T.czyBliskich spotkań trzeciego stopnia.By ułatwić widzowi identyfikację z oglądanymi postaciami, zdecydowana większość filmowych obcych przedstawiana była jako istoty humanoidalne, obdarzone ludzkimi emocjami i motywacjami. W filmach takich jakStar Trek,KontaktczyDzień, w którym zatrzymała się ziemiaobcy bardzo przypominają ludzi i są w stanie się z nimi komunikować. Czasem obcy bardziej są podobni do zwierząt z ziemi, najczęściej do owadów, na przykładObcyczyŻołnierze kosmosu.Postać kosmity ma wówczas przerazić widza, lęk przed insektami jest jedną z najczęściej spotykanych wśród ludzi fobii. Podobne pozytywne skojarzenia mają wywołać futrzaste, przypominające niedźwiedzieEwokiczyChewbaccazGwiezdnych wojena negatywneJabbaprzypominający wyglądem gigantycznego ślimaka bez muszli. Nieliczne filmy próbowały przedstawić pozaziemskie istoty jako całkowicie odmienne od ludzi czy jakichkolwiek ziemskich organizmów, czego przykładem jestSolaris,Blob,CośiCiemna gwiazda.

Potworywpisane są w tradycję gatunku. Od potworów występujących whorrorachlubfantasyróżnia się tym, że ich powstanie zazwyczaj jest skutkiem naukowego eksperymentu lub błędu (Park Jurajski,Mucha) lub też są biologicznymi organizmami który wyewoluowały na odległej planecie (Obcy,Predator,Gwiezdne wojny,Avatar,Coś) – nie mają więc nadnaturalnej czy magicznej genezy. Jeśli potwór rodzi się w laboratorium, film najczęściej przedstawia również postać szalonego naukowca.

Katastrofy

[edytuj|edytuj kod]

Częstym motywem w filmie fantastycznonaukowym jest ogromny kataklizm. Często służy jako ostrzeżenie, że zbyt szybki i bezrefleksyjny rozwój cywilizacyjny zniszczy Ziemię (Terminator,Matrix),lub po prostu w spektakularny sposób przedstawiona zostaje naturalna katastrofa (Wodny świat,Pojutrze), epidemia na globalną skalę (Tajemnica Andromedy,12 małp) lub inwazja obcych (Wojna światów,Dzień niepodległości,Znaki). Często też sceneria katastroficzna jest zarazem tłem dla postapokaliptycznejdystopii(Doktor Strangelove,Planeta małp,Mad Max,Księga ocalenia,Chłopiec i jego pies,Igrzyska śmierci).

Umysł i tożsamość

[edytuj|edytuj kod]

Co jest istotą człowieczeństwa? Odpowiedzi na to pytanie szuka także fantastycznonaukowa kinematografia.Łowca androidówszuka granicy międzysztuczną inteligencjąa człowiekiem,RoboCopprzedstawiacyborgówhybrydyludzi irobotów.Tradycja łączenia ludzkiego umysłu ze sztucznie stworzonym ciałem sięgaFrankensteina.

Problem manipulacji ludzkim mózgiem pojawia się wPamięci absolutnej,Mechanicznej pomarańczyiKandydacie– to skutek realnego zagrożenia, jakim były prace nad amerykańskim rządowymprojektem MKUltra.Blisko z tym związane są tematy manipulowania ludzką pamięcią i jej wymazywania – przykładem jestZakochany bez pamięciczyZapłata. Podłączenie ludzkiego mózgu do komputera, zatarcie granicy między umysłem a oprogramowaniem, tworzenie wirtualnej rzeczywistości – to oś fabułyTronu,Ghost in the Shell,Matriksa,Avatara.

T-800

Od stworzenia terminurobotprzezKarela Čapkaw 1921 roku, są one integralnym elementem fantastyki. Początkowo grane przez ludzi w metalowych strojach, bardziej wyrafinowaną formę zyskały wDniu, w którym zatrzymała się Ziemia.Pojawiają się bardzo często i odgrywają całą gamę różnorodnych ról, bywają świadome lub wręcz sentymentalne, bywają tłem nadającym scenerii futurystycznego wyglądu lub samodzielnymi bohaterami (jakR2-D2iC-3POwGwiezdnych wojnach). Bywają pozytywnym pomocnikiem bohatera lub jego wrogiem (np. wUcieczce Logana), lub są głównymi bohaterami(Łowca androidów). Filmy takie jakCzłowiek przyszłościczyA.I. Sztuczna inteligencjazagłębiają się w problematykę emocjonalności robotów obdarzonych samoświadomością. Popularnym motywem jest wizja, że w przyszłości inteligentnerobotyzastąpią człowieka (Ja, robot) lub szukanie odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest, że sztuczna inteligencja byłaby w stanie zniszczyć ludzką rasę (Terminator).

Podróże w czasie

[edytuj|edytuj kod]

Koncepcjapodróży w przyszłość lub przeszłośćjest jednym z motywów w fantastyce, które zawsze cieszyły się popularnością. Zazwyczaj konieczna jest zaawansowana technologia (Wehikuł czasu,Powrót do przyszłości), teoria bazująca na nauce (Planeta małp) lub wrodzonych możliwościach ludzkiego umysłu (Donnie Darko,Mr Nobody). Typowe użycie motywu podróży w czasie wiąże się najczęściej z cofnięciem się do historii.

Paradoks,jaki jest integralną częścią podróży w czasie, również jest tematem filmowym: francuski filmFilar(1962) ukazuje fakt, że poznanie własnej przyszłości doprowadzi do jej wypełnienia się. Film ten był inspiracją dla12 małpTerry’ego Gilliama,opowieści o podróżach w czasie, pamięci i szaleństwie. TrylogiaPowrót do przyszłościidzie o krok dalej i rozważa konsekwencje zmieniania przeszłości, podobnie jakStar Trek: Pierwszy kontakt(1996) orazStar Trek(2009) opowiadające o skutkach manipulowania historią.

SF a nauka

[edytuj|edytuj kod]

Jakkolwieknaukajest podstawą gatunku, to jednak często do wiedzy naukowej twórcy filmowi podchodzą bardzo liberalnie. Widoczne jest to zwłaszcza w filmach osadzonych wprzestrzeni kosmicznej,gdzie czasami pomija się fakt, że wpróżninie rozchodzi się dźwięk, a wyposażanie pojazdów w opływowe kształty i skrzydła nie ma żadnego uzasadnienia. Twórcy filmowi od realizmu wolą budujące atmosferę dźwięki i elementy znajome z ziemskich pojazdów.

Postać naukowca jest integralną częścią gatunku od samego jego początku, przyjmuje on jednak różnorodne role, w zależności od postrzegania nauki w danym okresie. Od szalonego doktoraFrankensteinapochodzi motyw uczonego, który jest zagrożeniem dla ludzkości. Jego następca, doktorStrangelove,stał się swego rodzaju ikoną. W filmie lat 50. uczony często był bohaterem, który ratował świat przed potworem dzięki swojej unikalnej wiedzy. Od lat 60. uczony często przyjmuje rolę mitologicznej Kasandry, przewidując nadchodzące zagrożenia.

SF a kwestie społeczne

[edytuj|edytuj kod]

Pod przykrywką fantastycznonaukowej otoczki od dziesiątek lat kryła się platforma dyskusji na tematy polityczne i społeczne, dostarczając często celnych obserwacji i trafnych przewidywań. Tematy, których poruszanie wprost nie było mile widziane, przedstawione w fantastycznej formie stawały się łatwiejsze do zaakceptowania. Zmiana kontekstu pozwala na głębszą analizę i spojrzenie z dystansu na problematyczną kwestię.

Poruszane przez SF tematy społeczno-polityczne można podzielić nautopijneiantyutopijne.Wizja przyszłości zawiera albo społeczeństwo doskonałe, albo pod jakimś względem upadłe. A jako że poruszana tematyka zazwyczaj była problematyczna i kontrowersyjna, wśród dzieł filmowych antyutopie mają ogromną przewagę liczebną.

Poruszane tematy są najczęściej odbiciem problemów najsilniej nękających zachodnie społeczeństwa w danym okresie. Na początku swojej historii, kino fantastycznonaukowe poruszało najczęściej temat dehumanizacji, automatów zastępujących człowieka, upadek społeczeństwa za sprawą rozwoju nauki i techniki.The Man in the White Suit(1951) jest przykładem sparodiowania przez fantastykę powojennego brytyjskiego konserwatyzmu, industrialnego kapitalizmu, związków zawodowych.

Później wiodącym tematem stała się ekologia, wizje katastrof naturalnych lub wywołanych przed nadmierną eksploatację środowiska przez człowieka, oraz ich wpływ na społeczeństwo i jednostkę (Zielona pożywka). Popularne w latach 50. filmy o potworach są odbiciem lęku epokizimnej wojny– przedwojną nuklearnąikomunizmem.Przykładem jestGodzilla.W późniejszych dekadach science-fiction przedstawiało również ruchy młodzieżowe –Ciemna gwiazdaczyNiemy wyścigprzeciwstawiają ruch hippisowski kultowi armii, aMechaniczna pomarańczaopowiada o młodzieżowym gangu, popełnianych przez niego zbrodniach i próbach resocjalizacji przez manipulację umysłem.Żony ze Stepfordsą natomiast odpowiedzią naruchy feministyczne.Z kolei seriaObcyiRoboCopobnażają wadykapitalizmu.

Współcześnie fantastyka naukowa ciągle bywa społecznie zaangażowana.Raport mniejszości(2002) traktuje o wolnościach obywatelskich w USA niedalekiej przyszłości,Never Let Me Gorozważa problemy związane z klonowaniem. Kwestie takie jakstabilizacja Iraku,terroryzm,epidemie grypy, amerykańska polityka antyimigracyjna znajdują odbicie w kinematografii:V jak vendetta(2006) nawiązuje do kontrowersyjnego amerykańskiegoPatriot Act(prawa zatrzymania na czas nieokreślony obywateli nie-amerykańskich uznanych za zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa) i politycznej doktryny walki z terroryzmem.Ludzkie dzieci(2006) iDystrykt 9natomiast stanowią komentarze na tematksenofobii,propagandy idysonansu poznawczego.Avatar(2009) wprost odnosi się zarówno dokolonializmu,jak i obecnejsytuacji panującej w Iraku.Innym filmem przedstawiającym rasizm pod kostiumem spotkania z obcą cywilizacją jestMój własny wróg.

Powiązania z literaturą fantastycznonaukową

[edytuj|edytuj kod]

W porównaniu z literaturą, kino fantastycznonaukowe polega bardziej na efektach wizualnych niż pobudzaniu wyobraźni. Od lat 70. widownia oczekuje od kina SF przede wszystkim najwyższej jakościefektów specjalnych;stąd tendencja umieszczania niefantastycznych fabuł w futurystycznej lub obcej scenerii, jest ona bowiem atrakcyjniejsza dla widza. Jednak ciągle niektóre filmy SF podążają drogą wyznaczoną przez literaturę, używając fantastycznej historii jako pretekstu do snucia abstrakcyjnej refleksji.

Wojna światów

Pierwszym pisarzem, którego dzieło zostało zekranizowane w konwencji fantastycznonaukowej, byłJ. Verne:pierwszy film SF,Podróż na Księżyc,inspirowany był jedną z jego książek. PowieściHerberta G. Wellsa(1866-1943) były ekranizowane jeszcze za życia autora,Wojna światówtakże w 1953 i 2005, aWehikuł czasuw 1961 i 2002.

TwórczośćIsaaca Asimovawywarła wpływ na światyStar TrekaiGwiezdnych wojen,jednak bezpośredniej ekranizacji jego tekst doczekał się dopiero w 1988 roku (Nightfall), a następnie w 1999 (Człowiek przyszłości), jednak dopieroJa, robotprzyciągnął uwagę widowni, choć nie odniósł spektakularnego sukcesu.

Filmowa adaptacjaOdysei kosmicznejArthura C. Clarke’azdobyłaOskaraza efekty wizualne. Druga część,2010: Odyseja kosmicznanie została już tak doceniona przez krytyków. Silnie związana z aktualnymi w danych czasach problemami powieściRaya Bradbury’egoiKurta Vonnegutarównież doczekały się ekranizacji:451 stopni FahrenheitaiCzłowiek ilustrowanyw latach 60.,Rzeźnia numer 5w 1971,Śniadanie mistrzóww 1998.

PowieściPhilipa K. Dickabyły popularne wśród twórców filmowych, w dużej mierze dzięki ich nastrojowi, który odpowiadał potrzebom filmowego medium. Na prozie tego autora opierają się filmy takie jakŁowca androidów(1982),Pamięć absolutna(1990),Impostor(2001),Raport mniejszości(2002),Zapłata(2003),Przez ciemne zwierciadło(2006),Władcy umysłów(2011). Zazwyczaj były jednak luźnymi adaptacjami literackich pierwowzorów.

Inne filmy na podstawie literatury fantastycznonaukowej to m.in.Diuna(1984) na podstawie prozyFranka Herberta,Solaris(1972) na podstawie powieściStanisława Lema,Park Jurajski(1993) na podstawie książkiMichaela Crichtona,Mój własny wróg(1985) na podstawie Barry’ego B. Longyeara i obie ekranizacje noweliJohna W. Campbella,Istota z innego świata(1951) iCoś(1982).

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Luca Bandirali and Enrico Terrone,Nell’occhio, nel cielo. Teoria e storia del cinema di fantascienza,Lindau, Torino, 2008,ISBN978-88-7180-716-4.
  • Welch Everman,Cult Science Fiction Films,Citadel Press, 1995,ISBN0-8065-1602-X.
  • PeterGuttmacher,Legendary Sci-Fi Movies,New York: MetroBooks, 1997,ISBN1-56799-490-3,OCLC36430681.
  • Phil Hardy,The Overlook Film Encyclopedia, Science Fiction.William Morrow and Company, New York, 1995,ISBN0-87951-626-7.
  • Richard S. Myers,S-F 2: A pictorial history of science fiction from 1975 to the present,1984, Citadel Press,ISBN0-8065-0875-2.
  • The Science Fiction Film Reader,GreggRickman,wyd. 1st Limelight ed, New York: Limelight Editions, 2004,ISBN0-87910-994-7,OCLC53030288.
  • Dave Saunders,Arnold: Schwarzenegger and the Movies,2009, London, I. B. Tauris.
  • Errol Vieth,Screening Science: Context, Text and Science in Fifties Science Fiction Film,Lanham, MD and London: Scarecrow Press, 2001.ISBN0-8108-4023-5.