Przejdź do zawartości

Geb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
G39bA40
Gebwhieroglifach
Geb
bógZiemi
Ilustracja
Występowanie

mitologia egipska

Atrybuty

gęś białoczelna

Teren kultu

starożytny Egipt

Rodzina
Ojciec

Szu

Matka

Tefnut

Żona

Nut

Rodzeństwo

Nut

Dzieci

Ozyrys,Set,Izyda,Neftyda,Horus(?)

Geb– wmitologii egipskiejbógZiemi,brat i mąż nieba – boginiNut,syn bogapowietrzaSzui bogini uosabiającejwilgoćTefnut;jeden z bogówWielkiej Enneady.Atrybutemboga jestgęś białoczelna.Reprezentującym Gebahieroglifemjest gęś.

Ożenił się ze swoją siostrą Nut, z którą miał pięcioro dzieci, symbolizującychdniegipskiegotygodnia:

BoginiNutotrzymała od swojego ojca zakaz łączenia się ze swoim bratem, Gebem, we wszystkie dniroku egipskiego(360 dni), jednakThot,pokonując w kolejnych walkachChonsu(księżyc), stworzył pięć dodatkowych dni, w trakcie których bogini poczęła swoje dzieci.

Geb jako bóg ziemi był patronem roślinności i gwarantem płodności egipskiej ziemi. Był też dawcą minerałów zwanychdarami Geba.Uważano go też za pana węży i skorpionów. W czasieSądu Ozyrysapełnił rolę przewodniczącego "ławy przysięgłych". Jako ojciecOzyrysastał się automatycznie praprzodkiemfaraonówi patronem władzy królewskiej. Mimo tak ważnych funkcji boga długo nie miał własnego miejsca kultu. Pojawiał się jednak w przedstawieniach na ścianach innych świątyń. Dopiero faraonAmazis(Ahmose II) zXXVI dynastiiwzniósł wDżedeciekaplicę dla Geba.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Pavan, Ada Russo w przekł. Agnieszki Michalskiej-RajchTajemna Wiedza Egiptu,Wydawnictwo Ravi, Łódź 2002 r., s. 29,ISBN83-7229-038-5