Przejdź do zawartości

Graal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Damsel of the Sanct Grael,Dante Gabriel Rossetti,1874

Graal(takżeŚwięty Graal) – tajemniczy przedmiot (najczęściej kielich lub misa) występujący wlegendach arturiańskich.W niektórych ich wersjach jest to kielich, którym posłużył sięJezus Chrystusw czasieOstatniej Wieczerzy[a],a później użyty przezJózefa z Arymateido zebrania krwi Jezusa po ukrzyżowaniu[2].

W legendach arturiańskich

[edytuj|edytuj kod]

Legendy arturiańskiefunkcjonowały w postaci pieśni i przekazów ustnych, natomiast pierwsze wzmianki pisemne oKrólu Arturzepochodzą z VIII w. Motyw Graala po raz pierwszy pojawia się kilkaset lat później[1],około 1180 roku, wPercevalu,w cyklu legend arturiańskich, spisanych przezChrétiena de Troyes.Jego opiekunem byłKról Rybak[3].Chrétien de Troyes nie określił, czym jest Graal, używał formyun graal[3],z czego wynika, że autor uważał, że Graal jest jednym z przedmiotów należących do większego zbioru graali. Nie łączył go z osobą Jezusa.Wolfram von Eschenbachprzedstawił Graal jako kamień,Lapsit Excillis.Około 1199Robert de BoronwJoseph d’Arimathiepo raz pierwszy przedstawił Graala jako kielich użyty podczas Ostatniej Wieczerzy, który następnie został wykorzystany przezJózefa z Arymateido zebrania krwi Jezusa[1].

Nawiązania w kulturze współczesnej

[edytuj|edytuj kod]
  1. Kielich zkatedry w Walencji,który według tradycji kościelnej był używany podczas Ostatniej Wieczerzy, nie jest w Kościele nazywany Graalem[1].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abcWojciechGórczyk,Demitologizacja i remitologizacja Graala w kulturze masowej XX w.,„Kultura i Historia”, 18, Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej, 2010,ISSN1642-9826.
  2. Graal,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2019-07-31].
  3. abThe Sources of the Grail Romances,[w:]JulietteWood,The Holy Grail: History and Legend,University of Wales Press, 2012, s. 7–20,ISBN978-0-7083-2524-7.