Przejdź do zawartości

Groteska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Groteska(zfr.grotesque– „dziwaczny”[1]) – kategoriaestetyczna,charakteryzująca się połączeniem w jednym dziele (literackim, plastycznym, muzycznym, tanecznym, dramatycznym itp.) jednocześnie występujących pierwiastków przeciwstawnych, takich jak m.in.tragizmikomizm,fantastykairealizm,pięknoibrzydota.Utwory groteskowe charakteryzują się najczęściej niejednorodnością stylistyczną, obecnością kategoriiabsurdu,elementówkarnawalizacjii atmosferą dziwności. W przypadkukrojów pism,groteska lubgroteskoznacza szczególny rodzajantykw.

Pochodzenie i historia terminu

[edytuj|edytuj kod]
Freski wDomus Aurea

Termin groteska pochodzi od włoskiego słowala grottesca,wywodzącego się od wyrazula grotta,oznaczającego jaskinię lub piwnicę. Pojawił się we Włoszech na przełomie XV i XVI w., kiedy to w podziemiach odkryto malowidła ściennezłotego domu Nerona.Owe późnoantycznefreskicharakteryzowały się występowaniemhybrydzwierzęcych i roślinnych. Wówczas nie zdawano sobie sprawy z odkrytego pałacu, dlatego nazwa malowideł o wymienionych cechach wzięła się od groty w której je znaleziono. W epoceRenesansutyp tego malarstwa zaczął być naśladowany, początkowo we Włoszech (m.in. wkaplicy Strozzich), a następnie we Francji (m.in. w pałacach wFontainebleau), Niemczech i Anglii. Naśladownictwa te nazywano „groteskami”, terminu zaczęto również używać na określenie nieregularnych ornamentów i fantastycznych malowideł, w tym przedstawiających diabły imaszkaryśredniowieczne.

Pojęcie groteski spopularyzowało się w XVII wieku za sprawąrycinJacques’a Callota,przedstawiających m.in. wizerunki kalek, karnawały i monstra. Określane jako „groteski”, były reprodukowane i rozprowadzane w całej Europie, znacząco przyczyniając się do popularyzacji terminu, jak i jego skojarzenia z dziwacznością, śmiesznością, fantastyką i karykaturą. Skojarzenie to utrwalił również rozwój humorystycznych gatunków literackich, takich jakpoemat heroikomicznyczysatyra.

Groteska popularna była również w okresieromantyzmu,kiedy to odgrywała rolę opozycyjną wobec estetykiklasycyzmu.Jednak, chociaż w pismach teoretycznych pojawiały się postulaty łączenia brzydoty z pięknem i grozy z komizmem, sam termin „groteska” pojawiał się rzadko[2].

W XIX wieku termin został wprowadzony do badań nad poezją przezWaltera Bagehotaw studium dotyczącymRoberta Browninga.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. groteska,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2023-06-26].
  2. Groteska, groteskowość.W:Słownik literatury polskiej XX wieku.Alina Brodzka (red.). Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1992, s. 349.ISBN83-04-03942-7.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Lech SokółGroteska.W:Słownik literatury polskiej XIX wieku.Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, 2002.ISBN83-04-04616-4.
  • Groteska, groteskowość.W:Słownik literatury polskiej XX wieku.Alina Brodzka (red.). Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1992.ISBN83-04-03942-7.