Przejdź do zawartości

Gustav Klimt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gustav Klimt
Ilustracja
Gustav Klimt w 1914
Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1862
Baumgarten

Data i miejsce śmierci

6 lutego 1918
Wiedeń

Narodowość

austriacka

Dziedzina sztuki

malarstwo, grafika

Epoka

secesja

podpis
Judyta z głową Holofernesa(1901)

Gustav Klimt(ur.14 lipca1862w Baumgarten, dziś wPenzing, 14 dzielnicy Wiednia,zm.6 lutego1918w Wiedniu) –austriackimalarz i grafik,symbolista.Jeden z najwybitniejszych przedstawicielisecesji,przedstawicielwiedeńskiegomodernizmu.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Ojciec malarza Ernst (starszy) był złotnikiem-grawerem. Bracia Klimta mieli również zajęcia twórcze: Ernst (młodszy) zajmował sięmalarstwem historycznymoraz dekoracyjnym, Georg byłcyzelatorem.Gustaw był drugim z siedmiorga rodzeństwa.

Klimt studiował w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule (Szkole Sztuki Stosowanej). Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobył wykonując różne prace dekoracyjne. Zajęcie to wraz z klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty. Klimt stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w1897oficjalnie odrzuciłkanonyakademickiei wspólnie z innymi artystami założyłStowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję,z którą był związany do1905.

Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Jego prace stały się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.

Portret „Adela Bloch-Bauer I”, zwanyZłotą Adelą(1907), obraz, przy wykonaniu którego artysta zastosował złoto i srebro w płatkach[1],został sprzedany w 2006 roku spadkobiercy imperium kosmetycznegoRonaldowi S. Lauderowiza 135 mln $ – była to wówczas najwyższa kwota, jaką uzyskano za obraz[2].Zanim został sprzedany przez krewną Adeli, Marię Altmann, prawowita właścicielka toczyła wieloletni proces o jego odzyskanie z rządem Republiki Austrii. Jak ustalił w 1998 roku dziennikarz śledczy Hubertus Czernin, dzieło to, zrabowane rodzinie Bloch Bauerów przez nazistów w 1941, wraz z wieloma innymi wisiało w Galerii Belvedere. Rząd Republiki Austrii odmówił oddania własności, co skutkowało procesem w amerykańskim Sądzie Najwyższym. Dzięki jego decyzji Maria Altmann odzyskała kilka obrazów Klimta[3].Historia obrazu – która odbiła się szerokim echem w kręgach międzynarodowych, aktualizując nierozliczone zbrodnie nazizmu – została opisana przez amerykańską dziennikarkę Anne Marie O'Connor w książceZłota dama(polski przekład Tomasz Pichór, Wyd. W.A.B.[4]), a następnie zekranizowana pod tym samym tytułem przez Simona Curtisa[5].

W 2021 roku Francja zwraca spadkobiercom obraz „Krzewy różane pod drzewami”. Jak przekazała na konferencji francuska minister kultury Roselyne Bachelot, pierwotna właścicielka dzieła austriackiego artysty Gustava Klimta - Nora Stiasny, pochodząca ze znanej austriackiej rodziny żydowskiej - po aneksji Austrii przez nazistów w 1938 roku została zmuszona, by sprzedać obraz „Krzewy różane pod drzewami” po zaniżonej cenie. W 1942 roku Stiasny trafiła do obozu koncentracyjnego i zmarła. Obraz nabył sympatyzujący z nazistami handlarz dziełami sztuki i trzymał go aż do swojej śmierci. Francja, nieświadoma historii tego dzieła, ostatecznie kupiła go na aukcji dla swojego paryskiego Musée d’Orsay w 1980 roku - wyjaśniała minister. Teraz płótno zostanie zwrócone spadkobiercom[6].

Wybrane prace artysty

[edytuj|edytuj kod]

Galeria prac

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Czy Gustav Klimt bał się "Złotej Adeli"?,polskieradio.pl, 7 czerwca 2015 [dostęp 7 czerwca 2015]. (Audycja z cykluJest taki obraz).
  2. Złota Adelazdetronizowała wtedyChłopca z fajką(1905)Pabla Picassa,obraz, który 5 maja 2004 roku został kupiony za 104 mln dolarów.
  3. PatriciaCohen,The Story Behind ‘Woman in Gold’: Nazi Art Thieves and One Painting’s Return (Published 2015),„The New York Times”,30 marca 2015,ISSN0362-4331[dostęp 2021-02-04](ang.).
  4. Złota dama: niezwykła opowieść o arcydziele Gustawa Klimta, portrecie Adeli Bloch-Bauer - Katalog Bibliotek Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - Prolib Integro[online], integro.ciniba.edu.pl[dostęp 2021-02-04].
  5. Złota dama / Woman in Gold.[dostęp 2021-02-04].
  6. Po ponad 80 latach Francja zwróci rodzinie ofiary Holokaustu obraz Klimta.2021-03-16. [dostęp 2021-04-18].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]