Przejdź do zawartości

Hoplici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walka hoplitów – fragment sceny naczarnofigurowejwaziez połowy VI w. p.n.e. (widoczne zamocowania tarczy hoplity i jego koryncki hełm)

Hoplici(stgr.ὁπλῖταιhoplitai,lpὁπλίτηςhoplites) – ciężkozbrojnipiechurzygreccywalczący w zwartym szyku, zwanymfalangą.

Hoplici stali się powszechnym zjawiskiem na polach bitew wstarożytnej Grecjiw połowie VII wieku p.n.e.[1]Ich oddziały tworzyli wolni, zamożniejsi obywatele miast greckich (poleis) oraz wiejscy chłopi będący (wedługcenzusu) posiadaczami zaprzęgu wołów[2].Ich sukcesy w walkach z wojskamiperskimispowodowały, że powojnach perskichwładcy tego kraju chętnie najmowaliGrekówdo swoich armii (w wojskach perskich walczących zAleksandrem Wielkimmiało uczestniczyć do 30 tys. najemnych Greków). W ten sposób zapoczątkowano proces przechodzenia od armii obywatelskich donajemnych,które w świeciehellenistycznymrozpowszechniły się za panowaniadiadochów[3].

Zaczątki formacji należy jednak odnosić do procesu powstawania w IX-VIII wieku p.n.e. greckich państw-miast, gdy 17-latkowie wstępowali ochotniczo do oddziałów (agelai) i przechodzili intensywne ćwiczenia w zakresie wychowania fizycznego,myśliwstwai pozorowanych działań zbrojnych, po dwóch latach osiągając status wartościowych wojowników[4].

Uzbrojenie

[edytuj|edytuj kod]
Typowe uzbrojenie hoplity

Powstanie szyku falangi było możliwe dzięki wynalezieniu „argiwskiej” tarczyhoplon[a]z podwójnym uchwytem. Wcześniej, w okresie zwanym „heroicznym”, wojownicyhelleńscyposługiwali się tarczami osłaniającymi wprawdzie niemal całe ciało, lecz wyposażonymi w jeden miejscowy, środkowo położony uchwyt, co powodowało szybkie zmęczenie nadgarstka i przedramienia[5].W następstwie tego, uchwyt dla ręki przesunięto ku krawędzi tarczy, a pas umacniający przedramię żołnierza przemieszczono na środek, tuż poniżej łokcia. Drugie ważne udoskonalenie zabezpieczające stanowiłhełm koryncki,pozostawiający niechronione jedynie oczy i usta[6].

Rozmiar tarczy (średnica około 100 cm) oraz fakt, że nie chroniła ona już całego ciała, spowodował, że żołnierze stawali w zwartej formacji, ramię przy ramieniu. tak aby własna tarcza zachodziła za tarczę osłaniającą postać z prawej. Formację taką zaczęto nazywać falangą[7].

Uzbrojenie ówczesnego hoplity[8]stanowiły:

  • włócznia (około 2 m długości)[8],
  • miecz[8],
  • okrągła lub owalna tarcza[8],
  • hełm[8],
  • pancerz[8],
  • nagolenice[8].

Pełne jego wyposażenie osiągało masę około 30–35 kg[9].

Falanga hoplitów (rekonstrukcja)

Początkowo falanga była formacją o głębokości od czterech do ośmiu szeregów, przy czym walczyły jedynie dwa pierwsze (zadając ciosy 2,3–2,5 metrowymiwłóczniamiz góry skośnie w dół, mierząc w twarze i ramiona przeciwników). Dodatkową broń stanowił krótkimiecz,a wyposażenie ochronnenapierśnikinagolenniki.Wraz z ubożeniem społeczeństw poleis, metalowy napierśnik zastąpił przeszywany kaftan płócienny (linothorax), niekiedy też hoplici walczyli w samychchlamidach,a nawet nago[10].

W okresie późniejszym do taktyki frontalnej dodano dwa dodatkowe manewry:kontrmarszlakoński (wykorzystywany przy przechodzeniu z szyku marszowego w czołowy i odwrotnie, jak i przy zmianie frontu całości lub części falangi, gdy nieprzyjaciel uderzał z kierunku innego niż czołowy) ianastrofę(polegającą na kontrmarszowym wycofaniu jednego ze skrzydeł i ustawieniu go za plecami innej części formacji dla przydania falandze ciężaru). W IV wieku p.n.e. liczba szeregów wahała się od ośmiu do nawet (wyjątkowo) trzydziestu sześciu[11](bitwapodLeuktrami).

Hoplici w bitwie

[edytuj|edytuj kod]
Dawniejsza rekonstrukcja wyposażenia spartańskiego hoplity (1910)

Pierwszą znaną bitwą hoplitów było starcie podHysiajw roku 669 p.n.e., kiedyArgiwowieprzy użyciu falangi hoplitów po raz ostatni pokonaliSpartan.Ich poetaTyrtajoszaczął opiewać czyny falangi około roku 650 p.n.e.[12]

Falanga przystępowała do walki wznosząc okrzyki bojowe lub skandując powszechnie znane poetyckie strofy (przede wszystkim poezjiTyrtajosa)[13],uderzając też drzewcami włóczni o tarcze w celu zastraszenia przeciwnika. Hoplici atakowali biegiem (jak podMaratonemlubDelion) bądź też powoli, krokiem mierzonym, do wtóru piszczałek (np. podMantineją). Następnie szeregi falang zderzały się tarczami i następowało spychanie (othismos), w którym decydowała masa formacji napierającej kolejnymi szeregami. Żołnierze pierwszego szeregu postępowali naprzód bądź cofali się, a wspomóc ich mogli jedynie hoplici z następnego szeregu, bowiem tylko ich włócznie mogły dosięgnąć wroga. Poległego zastępował natychmiast postępujący za nim, a na jego miejsce wchodził kolejny, z dalszego szeregu[14].

Falandze jako formacji ciężkiej i w starciu rozstrzygającej, towarzyszyła lekka piechotapeltastóworaz pododdziały strzeleckie –procarzy,rzadziejłuczników.Sporadycznie pojawiała się na polach bitew konnica hippeis,wykonująca przeważnie (wskutek upośledzającego brakusiodłaistrzemion) jedynie pomocnicze zadania zwiadowcze albo pościgowe. Dopiero za czasów Aleksandra Wielkiego ciężka konnica (hetajrowie) zaczęła w starciu odgrywać rolę formacji przełamującej[15].

Wyszkolenie

[edytuj|edytuj kod]

Do IV wieku p.n.e. szkolenie wojskowe rozpoczynało się od 7 roku życia. Hoplita potrafił doskonale władać bronią, znał swe miejsce w szeregu i musztrę pododdziału, dostatecznie wiele wiedział też o taktyce. Zmilitaryzowana cywilizacja wprowadzała do obiegutaktykęjako element wiedzy i kultury. Podobnie działo się w sferze dowodzenia:strategamizostawali ludzie o odpowiednim doświadczeniu, zdobytym w walce i popartym sukcesami, lub też o odpowiednim statusie społecznym, co wiązało się ze szczególnym dostępem do wiedzy o taktyce ze względu na elitarne pochodzenie. W Sparcie naczelne dowództwo z racji urodzenia przypadało jednemu z dwóch królów, którzy podlegali zwykłemu wyszkoleniu wojskowemu, jakiemu poddawano wszystkichSpartiatówod 7 roku życia[16].

Podobne uwarunkowania dotyczyły obchodzenia się z bronią. Hoplita potrafił posługiwać się nie tylko tarczą i włócznią oraz mieczem, lecz także (w ograniczonym zakresie) procą lub łukiem. Przewaga formacji hoplitów nad innymi ich rodzajami w tamtym okresie tkwiła głównie w perfekcyjnym wyszkoleniu i w umiejętności polowego (taktycznego) wykorzystywania tej formacji.

Kres formacji

[edytuj|edytuj kod]

Początek zmierzchu tej formacji nastąpił po roku 338 p.n.e.pod Cheroneją,gdy sprzymierzone armie greckie zostały rozgromione przez uzbrojonych w długiesarisyMacedończykówFilipa IIi jego syna Aleksandra Macedońskiego. W tym starciu hoplici odsłonili swe prawe (nie osłonięte) skrzydło w wyniku skośnego manewru Macedończyków, a w powstałą lukę włamała się konnica Aleksandra, dokonując pogromu piechoty[17].

Przez ponad 100 lat na polach bitew państw hellenistycznych dominowała falanga macedońska, której hoplici mieli dłuższe włócznie i lżejsze tarcze. Ostateczny kres tej falangi jako szyku bojowego nastąpił w początkach II wieku p.n.e., gdy zniknęły ostatnie państwa helleńskie, a świat grecki znalazł się pod dominacjąrepubliki rzymskiej.Pierwszą poważną klęskę w starciu z rzymskimilegionamiponieśli macedońscy falangiści wbitwie pod Kynoskefalaj.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]
  1. Nazwa wtórnie utworzona od słowahoplita,oni sami określali swe tarcze mianemaspis[potrzebny przypis].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Bravo i Wipszycka 1988 ↓,s. 189.
  2. Renata Antosik, Edyta Pustuła, Cezary Tulin:Historia. Vademecum maturalne 2009.Gdynia: wydawca?, rok?, s. 169.
  3. Bravo i Wipszycka 1988 ↓,s. 193–194.
  4. Hammond 1973 ↓,s. 139.
  5. Warry 1993 ↓,s. 34.
  6. Hammond 1973 ↓,s. 151–152.
  7. Warry 1993 ↓,s. 35.
  8. abcdefghoplici,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2021-11-04].
  9. Warry 1993 ↓,s. 46–47.
  10. Hammond 1973 ↓,s. 183.
  11. Warry 1993 ↓,s. 64.
  12. Hammond 1973 ↓,s. 179, 185.
  13. Hammond 1973 ↓,s. 181.
  14. Warry 1993 ↓,s. 65.
  15. Worley 1994 ↓,s. 59.
  16. Warry 1993 ↓,s. 47–48.
  17. Hammond 1973 ↓,s. 662–663.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]