Przejdź do zawartości

Horia Sima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Horia Sima
ilustracja
Data urodzenia

3 lipca1906

Data i miejsce śmierci

25 maja1993
Madryt

Zawód, zajęcie

polityk, dziennikarz

Horia Sima(ur.3 lipca1906kołoFogaraszu,zm.25 maja1993wMadrycie) – rumuński działaczfaszystowski,przywódcaŻelaznej GwardiiikolaboracyjnegomarionetkowegoRumuńskiego Rządu Narodowegopod koniecII wojny światowej,emigracyjny publicysta.

Okres przedwojenny

[edytuj|edytuj kod]

W latach 1926–1932 studiował filozofię na uniwersytecie wBukareszcie.Jednocześnie w październiku 1927 wstąpił do nowo utworzonej Żelaznej Gwardii i został szefem jej struktur wBanacie.Po ukończeniu studiów podjął pracę nauczyciela logiki i filozofii w szkole średniej. Kiedy 16 kwietnia 1938 przywódcaLegionu Michała ArchaniołaCorneliu Zelea Codreanuzostał aresztowany przez władze, stanął na czele Żelaznej Gwardii. Postawił on na nogi zdziesiątkowaną organizację. Był to okres prześladowań i zabójstw członków Gwardii, w tym Codreanu. Wielu uciekło do innych krajów, podobnie H. Sima na początku 1939 r. przedostał się doJugosławii,a następnie doIII Rzeszy.

II wojna światowa

[edytuj|edytuj kod]

Latem 1939 r. powrócił doRumuniiw celu przygotowania i nadzorowania zabójstwa profrancuskiego premieraArmanda Călinescu,do czego doszło 21 września tego roku. Wkrótce królKarol II,znajdujący się w kleszczach pomiędzy Niemcami i ich rumuńskimi sojusznikami, postanowił zawrzeć porozumienie z Simą. Ostatecznie powołał proniemiecko nastawiony rząd, w którym Sima objął stanowisko ministra oświaty i nauki. Część korpusu oficerskiego skupionego wokół gen.Iona Antonescuskontaktowała się z przywódcą Żelaznej Gwardii w celu zorganizowania przewrotu wojskowego i obalenia króla. Przyparty do muru Karol II mianował premierem gen. I. Antonescu i ostatecznieabdykowałwe wrześniu 1940. Rumunię proklamowano Narodowym Państwem Legionowym. Sima zawarł tym razem sojusz z gen. I. Antonescu, zostając wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych oraz przywódcą ruchu legionowego. Starał się wówczas rozbudzić wśród Rumunówantysemickieiksenofobicznenastroje. Wykorzystując swoje rządowe stanowisko i ufny w poparcie hitlerowców, zainicjował serię pogromów, zabójstw i zajmowania majątków ludności żydowskiej, a także opozycyjnych polityków posądzanych o doprowadzenie do śmierci C.Z. Codreanu.

W tej sytuacji doszło do rozdźwięku między polityką prowadzoną przez gen. I. Antonescu a działaniami legionistów. Przywódca Rumunii nie mógł dłużej tego tolerować i usunął legionistów ze stanowisk w ministerstwie spraw wewnętrznych oraz policji. Coraz częściej dochodziło do zbrojnych starć legionistów z armią.

W styczniu 1941 gen. I. Antonescu, po wysondowaniu stanowiska Niemiec, które szykowały się dowojny z ZSRRi potrzebowały sojuszniczej armii rumuńskiej, podjął decyzję o ostatecznym rozprawieniu się z Simą. Usunął go i pozostałych legionistów z rządu i administracji państwowej. W odpowiedzi w kraju doszło dopuczu legionowego,podczas którego członkowie Legionu Michała Archanioła i Żelaznej Gwardii oraz ich zwolennicy próbowali przejąć władzę. Jednakże zamach stanu został stłumiony, a setki legionistów schroniło się poza granicami Rumunii. Pod wpływem naciskuAdolfa HitleraSima mógł pod opieką niemieckich służb specjalnych bez przeszkód wyjechać do Niemiec, gdzie wraz z innymi działaczami Gwardii został osadzony w specjalnej części obozu koncentracyjnego wBuchenwaldzie.Natomiast w kraju zaocznie skazano go na karę śmierci. W 1942 r. próbował dostać się doWłoch,ale został złapany.

Po zerwaniu przez Rumunię sojuszu z Niemcami i przyłączeniu się dokoalicji antyhitlerowskiejw sierpniu 1944, Sima został przez Niemców wypuszczony na wolność i stworzył wWiedniumarionetkowyRumuński Rząd Narodowy (24 sierpnia 1944). Pod jego auspicjami sformowano teżWaffen-Grenadier-Regiment der SS (rumänisches Nr 1).

Okres powojenny

[edytuj|edytuj kod]

Pod koniec wojny Sima zbiegł doAlt-Ausseepod fikcyjnym nazwiskiem Josef Weber. Następnie przedostał się doParyża,stamtąd do Włoch i ostatecznie do frankistowskiejHiszpanii.W międzyczasie w 1946 r. został w kraju skazany zaocznie na karę śmierci. Na emigracji nawiązał liczne kontakty z działaczamiantykomunistycznymiz różnych zajętych przez Sowietów państw. Prowadził także działalność informującą o prawdziwych realiach życia wkomunistycznejRumunii, chociaż nigdy nie stał się poważnym przedstawicielem rumuńskiej diaspory na Zachodzie. Zmarł 25 maja 1993 w Madrycie, a pochowany został w miejscowościTorre d'EmbarakołoBarcelony.

Napisał m.in. „Articole politice” (1950–1963, 1967), „Ce este comunismul?”, Madryt 1972, „Histoire du Mouvement Légionnaire”, Rio de Janeiro 1972.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]