Przejdź do zawartości

Igo Sym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Igo Sym
Ilustracja
Imię i nazwisko

Karol Antoni Juliusz Sym

Data i miejsce urodzenia

3 lipca 1896
Innsbruck,Austro-Węgry

Data i miejsce śmierci

7 marca 1941
Warszawa,PolskapodokupacjąIII Rzeszy

Zawód

aktor

Współmałżonek

Helena Fałat

Lata aktywności

1925–1941

Jerzy Leszczyńskii Igo Sym (z prawej) w scenie filmuSzpieg w masce(1933)
Ekipa filmuHeimkehr(1941)
Ulica Mazowiecka,przy której mieszkał i zginął Igo Sym
Obwieszczenie SS-Gruppenführera Paula Modera z 11 marca 1941 informujące o straceniu „pewnej liczby aresztowanych” w odwecie za śmierć Igo Syma
List gończyza małżeństwem Damięckich, wydany tydzień po zamachu

Igo Sym,właśc.Karol Antoni Juliusz Sym(ur.3 lipca1896wInnsbrucku,zm.7 marca1941wWarszawie) – polski, austriacki i niemieckiaktor,kolaborujący podczas II wojny światowejznazistami,zastrzelony z wyrokuZwiązku Walki Zbrojnej.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Był synemPolaka,leśnikaAntoniego Syma,iAustriaczki,Julianny Anny Seppi. Brat biochemikaErnestaiAlfreda(1894–1973) – również aktora i kompozytora muzyki poważnej.

WI wojnie światowejwalczył cztery lata w szeregachArmii Austro-Węgier,dosłużył się stopniaporucznika.Po odzyskaniu przezPolskęniepodległości służył wpiechociedo 1921. Następnie pracował jako urzędnik. 20 czerwca 1920 wWarszawieożenił się z Heleną Ritą Zdzisławą Fałatówną, córkąJuliana,z którą miał syna, Juliana Piotra. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1923. Julian Piotr Sym zmarł na zapalenie opon mózgowych w wieku siedmiu lat w 1929, a dwa lata później matka chłopca Helena Niemczewska (po rozwodzie z Symem wyszła za mąż za adwokata Mariana Niemczewskiego) popełniła samobójstwo[1][2].

Okres międzywojenny

[edytuj|edytuj kod]

Sym był absolwentem Instytutu Filmowego, prywatnej szkoły aktorstwa filmowegoWiktora Biegańskiego[3].Debiut w filmie –Wampiry Warszawyz 1925 – umożliwiły Symowiuroda[4]i wyniesiona z wojska sprawność fizyczna. Grywał głównie eleganckich mężczyzn, arystokratów i wojskowych. Dwa lata po debiucie aktorskim wyjechał doWiednia.Podpisał tamkontraktna wyłączność ze studiem „Sascha-Filmindustrie AG”, gdzie potem przez rok sprawował funkcję prezesa. Od 1929 pracował głównie wNiemczech,na ekranie partnerował m.in.Marlenie Dietrichi Lilian Harvey. Z tą pierwszą łączył go ponoć przelotny romans[5].

Na początkulat 30.,po zdaniu egzaminu aktorskiego w Polsce, zaangażował się w warszawskich teatrach rewiowych „Banda” i „Hollywood”. Od tego czasu rzadko, jak na wcześniejszą sławę filmowegoamanta,występował na dużym ekranie. Pojawiał się głównie w drugoplanowych rolach, prawdopodobnie z powodu kłopotów z bezbłędnym opanowaniemjęzyka polskiego,co w epoce kina dźwiękowego stało się dla aktorów koniecznym wymogiem[3].Skupił się na karierze estradowej, celując wsztuki muzycznez lżejszegorepertuaru,śpiewałrecitale,a jego popisowym numerem było akompaniowanie sobie grą na pile[6].W rozmowach nie akceptował atmosfery nazistowskich Niemiec, cały czas pracując w Polsce[7].Jednakże w 1937 zagrał w niemieckim filmieSerenade,gdzie odtwarzał rolę Ferdinanda Lohnera.

II wojna światowa

[edytuj|edytuj kod]

Po wybuchuII wojny światowejSym pozostał w Warszawie. Podczasobrony miastapracował w Straży Obywatelskiej: kopał rowy przeciwlotnicze, wydobywał rannych spod gruzów. Pokapitulacji stolicyi rozpoczęciu działańwładz okupacyjnychna początku pracował w magistracie jako tłumacz i w wojskowej komendanturze rejestrującej pojazdy[8].

Jeszcze przed wojną sądzono, że Sym był agentemAbwehry,ale do kwietnia 1940 wywiad ZWZ nie znalazł na to dowodów[9].Dopiero 12 lipca 1940, po czwartym zbadaniu sprawy Syma, stwierdzono niezbicie jego współpracę z Niemcami[10].Śledztwo w tej sprawie, na zlecenie „dwójki”, prowadziłRoman Niewiarowicz,reżyserTeatru Komedia,potem w podziemiu oficer wywiadu ofensywnego WW-72 (Wywiad Wschód), noszący pseudonim „Łada”[11].Zadanie obserwacji Syma oficerowie „dwójki” powierzyli Niewiarowiczowi jeszcze w 1939, w konsulacie polskim w Budapeszcie, w czasie ewakuacji polskich władz[12].

Pod koniec 1939 Sym rozpoczął współpracę z okupantem, proponując odbudowę środowiska teatralnego w Warszawie.Propagandaabteilung(urząd propagandowyGeneralnego Gubernatorstwa) powierzył mu stanowisko dyrektoraTheater der Stadt Warschau(exTeatr Polski) oraz zarządzanie kinemnur für Deutsche„Helgoland” (przedwojenne„Palladium”przy ul. Złotej 7/9). Otrzymał też koncesję na prowadzenie Teatru Komedia przyul. Kredytowej 14[13].W 1940 organizował werbunek polskich aktorów do antypolskiego filmuHeimkehr[14].Chociaż Sym często posuwał się w swojej działalności do gróźb i szantaży, aktorzy, którzy odmówili gry w tym filmie, nie ponieśli z tego tytułu żadnych represji ze strony Niemców[15].W okupowanej stolicy doradzał w sprawach imprez kulturalnych i środowiska artystycznego gubernatorowi dystryktu warszawskiego Generalnego GubernatorstwaLudwigowi Fischerowi[16].

Wbrew opinii z okresu wojny, nie przyczynił się do aresztowania ukrywającej sięHanki Ordonówny,ale też odmówił pomocy w jej uwolnieniu[17].Udało mu się uzyskać zwolnienie z obozu niemieckiego dla jego brataAlfreda,powołując się na jego austriackie pochodzenie[11].

Wyrok na Syma

[edytuj|edytuj kod]

W dniu 5 marca 1941 z oskarżenia prokuratoraTadeusza Dyzmańskiegoza współpracę z okupantemWojskowy Sąd SpecjalnyZWZ wydał wyrok śmierci na Syma. Dokument wyroku nie zawierał opisu materiału dowodowego, uzasadnienia wyroku oraz składu orzekającego[2].Zamach (tzw. akcję wyrokową) przeprowadził 7 marca 1941 zespół bojowy „ZOM” kontrwywiadu Okręgu Warszawa-Miasto ZWZ, w składzie[1]:

  • ppor. Bohdan Rogoliński, ps. „Szary”, dowódca grupy
  • ppor.Roman Rozmiłowski,ps. „Zawada”
  • kpr. Wiktor Klimaszewski, ps. „Mały”

Porucznik „Zawada” tak opisywał zamach w wywiadzie dla konspiracyjnego pisma „Demokrata” w sierpniu 1944[13]:

[Sym] mieszkał na czwartym piętrze przyul. Mazowieckiej10. O godzinie 7.10 zapukaliśmy do drzwi.
Otworzyła służąca. – Czy pana dyrektora Syma możemy prosić?” – W tej chwili ukazał się Sym. – Czy pan Igo Sym?” – Tak. Czym mogę panom służyć?”
W tej chwili wystrzeliłem, mierząc zVisaprosto w serce. Strzał był celny. Szpicel upadł na twarz bez jęku. Ze schodów zbiegliśmy pędem. Później spokojnie rozeszliśmy się do domów[a].

Więcej informacji na temat okoliczności śmierci Igo Syma przekazała sąsiadka Symów Aniela Lawińska, żona aktora i reżyseraLudwika Lawińskiego.Kiedy wykonawcy wyroku udali się do mieszkania Syma, znajdowali się w nim, oprócz aktora, jego matka Julianna oraz brat Fred z żoną. Kilka godzin przed śmiercią Igo Sym odebrał z dworca kolejowego swojego starszego brata, którego udało mu się uwolnić zOflagu.To właśnie bratowa Syma, a nie służąca, otworzyła drzwi wykonawcom wyroku[18][11].Igo Sym został z honorami niemieckimi pochowany 12 marca 1941 nacmentarzu Powązkowskim[19].

Represje niemieckie

[edytuj|edytuj kod]

Zamach wywarł bardzo duże wrażenie w środowisku niemieckim. Niemcy wykorzystali go jednak również jako uzasadnienie rozpoczęcia represji wobec polskiej ludności cywilnej, a szczególnie środowiska artystycznego. W odwecie aresztowali 18 kobiet i ok. 100 mężczyzn[20].Wśród nich znaleźli się m.in.Stefan Jaracz,Leon Schiller,Zbigniew Sawan,Janusz Warnecki,Elżbieta BarszczewskaiZofia Małynicz.Większość z nich została wywieziona doKL Auschwitz,wszyscy z wymienionych przeżyli[21][20].11 marca 1941 wPalmirachrozstrzelano 21 osób[22].

Tuż po zamachu rozplakatowanolisty gończeza aktorami podejrzewanymi o udział w akcji – małżeństwemIreną GórskąiDobiesławem Damięckim,gdyż ktoś doniósł specjalnej grupie dochodzeniowej „Mordkommision Igo Sym”, że Damięcki w barze aktorów w podziemiachTeatru Polskiegoopowiadał w niewybredny sposób, co Polacy myślą o obnoszącym się ze swoją pozycją Symie. Na tej podstawie gestapo powiązało ich z zamachem i aktorska para do końca wojny musiała się ukrywać[21].

Przygotowując wykonanie wyroku, Roman Niewiarowicz proponował otruć Igo Syma, motywując to obawą przed niemieckim odwetem. Komenda Główna ZWZ ponowiła rozkaz zastrzelenia, zaznaczając, że w tym wypadku właśnie chodzi o silny wstrząs dla społeczeństwa i danie dowodu, że polskie władze podziemne działają[13][2].

GenerałKazimierz Sosnkowski21 marca 1941 napisał z Londynu list do generałaStefana Grota-Roweckiegoz żądaniem wyjaśnień, czyorganizacja wojskowa ma coś wspólnego z tym faktemi przypomniał, żewyroki śmierci wydane przez sądy kapturowe związku podlegają zatwierdzeniu przez Delegata Rządu.Zwrócił też uwagę na to, aby przy każdej tego typu akcji…rozważyć, czy nie lepiej poniechać tego rodzaju aktów terroru, jak zabójstwo Igo Syma, ze względu na ofiary, jakie za sobą pociągają[23].

Opinia aktorki Marii Malickiej o Igo Symie przedstawiona w 1986[24]:

Sym to był sfrustrowany człowiek. Przed wojną próbował w kilku filmach, w teatrze, ale jakoś mu nie szło. Tyle tylko, że był to naprawdę ładny chłopak. Miał serię niepowodzeń, a był niesłychanie ambitny. I gdy Niemcy zaproponowali mu dyrekcję wielkiego teatru, przewróciło mu się w głowie. Ale do obozu chyba nie wysyłał.

Filmografia

[edytuj|edytuj kod]
  • 1925:Wampiry Warszawyjako adwokat Tadeusz Wyzewicz
  • 1926:O czym się nie myślijako kompozytor Orlicz
  • 1926:Die Pratermizzi
  • 1927:Sąd polowy w Sanoku[25]tyt. oryg.Das Feldgericht von Sanok,reż.Hans Otto Löwenstein,produkcji Sascha Film (Wien)
  • 1927:Kochanka Szamotyjako Jerzy Szamota
  • 1927:Die Beichte des Feldkuraten / Das Feldgericht von Gorlice
  • 1927:Tingel-Tangel / Das Mädchen vom Tingel-Tangel
  • 1927:Café Elektric
  • 1928:Die Kaiserjäger
  • 1928:Spitzenhöschen und Schusterpech / Lotte, das Warenhausmädchen
  • 1928:Dorine und der Zufall
  • 1928:Modellhaus Crevette
  • 1928:Spelunke
  • 1928:Liebe im Mai
  • 1928:Erzherzog Johann / Herzog Hansl
  • 1928:Die Frau von gestern und morgen / Der Scheidungsanwalt
  • 1929:Die Dame auf der Banknote
  • 1929:Der Dieb im Schlafcoupée
  • 1929:Adieu, Mascotte
  • 1929:Meine Schwester und ich
  • 1929:Wenn Du einmal Dein Herz verschenkst
  • 1929:Das Recht auf Liebe
  • 1929:Die Herrin und ihr Knecht
  • 1929:Stud. chem. Helene Willfüer
  • 1929:Das Erlebnis einer Nacht
  • 1930:Wien, Du Stadt der Lieder
  • 1930:Das Wolgamädchen
  • 1930:Was kostet Liebe?
  • 1930:Gigolo
  • 1930:Nur am Rhein…
  • 1930:Kasernenzauber
  • 1930:Das alte Lied
  • 1930:Moritz macht sein Glück / Meier und Co.
  • 1931:Das Lied der Nationen
  • 1931:Ich heirate meinen Mann
  • 1931:Ein Auto und kein Geld
  • 1932:Pałac na kółkachjako dyrektor Eugeniusz Rańcewicz
  • 1933:Szpieg w mascejako szef kontrwywiadu polskiego
  • 1934:Przebudzeniejako nauczyciel muzyki
  • 1937:Serenade
  • 1937:Dyplomatyczna żonajako tenor
  • 1939/1940:Złota Maskajako architekt Raszewski
  • 1939/1941:Żona i nie żonajako Duval

Odniesienia w kulturze masowej

[edytuj|edytuj kod]
  • Igo Sym jako symbol amanta pojawia się w piosenceCo temu winien Zygmuś, że jest taki śliczny?z rewii pt.Pieniądze dla wszystkich[26].

Co temu winien Zygmuś, że jest taki śliczny?
On jest, jak Igo Sym, Nowarro, Chevalier
A że w kobietach wzbudza zapał erotyczny
Co temu winien jest nasz Zygmuś, pytam się!

  • Podobny wydźwięk ma tekst piosenkiMoja gwiazdaz rewiiParada gwiazd(1930)[27].

Jak Chaplin krok
Jak Mozżuchin wzrok
A tors, jak Rod La Rocque
Lub Igo Sym

  • Aktor został uwieczniony jako symbol uwodziciela w przedwojennej piosenceCzy umiesz gwizdać Joanno?[28]wykonywanej m.in. przezChór Dana.

Nie ma takiej rzeczy, której ty nie znałabyś:
umiesz czyścić, prać, pływać, w golfa grać,
szyć sukienki, konno jeździć, nosem puszczać dym
i uwodzić tak, jak Igo Sym.

Nikodem, Nikodem
Nie równaj nawet się z Bodem
Przy tobie Bodo i Igo Sym
Też są byle kim

  1. Rozmowę z „Zawadą” przeprowadził dziennikarzpowstańczejgazety „Demokrata” 26 sierpnia 1944 w Warszawie. Cztery dni po opublikowaniu rozmowy ppor. Rozmiłowski został ciężko ranny na posterunku obserwacyjnym w gmachuPAST-yprzyul. Zielnej37/39 i zmarł z ran 3 września 1944.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abRoman Włodek i: Igo Sym (1896-1941) ↓.
  2. abcKunach 2003 ↓.
  3. abTadeusz Lubelski 2008 ↓.
  4. Wyrok na „Kanalii” – Igo Symie w 1941 roku,wiadomosci24.pl, dostęp: 2011-07-06.
  5. Mateusz Zimmerman:Masz, łotrze, za Polskę!.onet.pl, 2020-08-03. [dostęp 2021-01-10].
  6. Thomas Staedeli:Portrait of the actor Igo Sym.(ang.).
  7. Tadeusz Wittlin i:Pieśniarka Warszawy.
  8. Górska-Damięcka 1997 ↓.
  9. Janina Hera i:Losy aktorów w Generalnym Gubernatorstwie.
  10. Mirosław Derecki i:Roman Niewiarowicz contra Igo Sym.
  11. abcNiewiarowicz 1946a ↓.
  12. Janina Hera i:Losy artystów polskich w czasach niewoli 1939-1954.
  13. abcAndrzej K. Kunert:Likwidacja Igo Syma.
  14. Ostatnia rola Syma – egzekucja szpiega,e-teatr.pl, dostęp 18 lutego 2012.
  15. Trojanowski 2018 ↓.
  16. Andrzej Zasieczny:Zdrajcy, donosiciele i konfidenci w okupowanej Polsce 1939–1945.Warszawa: Bellona, 2022, s. 223–224.ISBN978-83-11-15726-2.
  17. Anna Mieszkowska i:Hanka Ordonówna.
  18. L. Lawiński,Aczkolwiek,Londyn 1963, s. 87–89.
  19. Władysław Bartoszewski 2008 ↓.
  20. abKronika wydarzeń w Warszawie 1939–1949.
  21. abStanisław Marczak-Oborski:Egzekucja Igo Syma,[w:]Teatr czasów wojny,„Kalendarz Teatralny”, 1991.
  22. Krzeysztof Dunin-Wąsowicz i:Warszawa w latach 1939–1945.
  23. Armia Krajowa w dokumentach 1939–1945 ↓.
  24. Maciej Nowak i:Po tylu latach wszystko wraca.
  25. Artykuł filmowy.„Głos Drohobycko-Borysławsko-Samborski”,s. 5, nr 43 z 22 października 1927.
  26. Co temu winien Zygmuś, że jest taki śliczny?.StareMelodie.pl. [dostęp 2021-01-18].
  27. Moja gwiazda.StareMelodie.pl. [dostęp 2021-01-18].
  28. Czy umiesz gwizdać Joanno?.StareMelodie.pl. [dostęp 2021-01-18].
  29. Nikodem.StareMelodie.pl. [dostęp 2021-01-18].
  30. TajnyDetektyw!,Tajny Detektyw!: Nikodem, czyli przedwojenne afery filmowe. Vol. I: Vita-Film[online], Tajny Detektyw!, 12 lipca 2016[dostęp 2023-09-15].
  31. Miłość ci wszystko wybaczy.filmpolski.pl. [dostęp 2021-01-10].
  32. Oszołomienie.filmpolski.pl. [dostęp 2021-01-10].
  33. Ludzie i bogowie.filmpolski.pl. [dostęp 2021-01-10].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]