Przejdź do zawartości

Ilya Prigogine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilya Prigogine
Ilustracja
Ilya Prigogine (1977)
Państwo działania

Belgia

Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1917
Moskwa

Data i miejsce śmierci

28 maja 2003
Zurych

profesor
Specjalność:chemia,fizyka
Uczelnia

Uniwersytet w Brukseli

Odznaczenia
Order Przyjaźni
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii

Ilya Prigogine,ros.Илья Романович Пригожин, Ilja Romanowicz Prigożin (ur.12 stycznia?/25 stycznia1917wMoskwie,zm.28 maja2003wBrukseli[1]) – belgijskifizyki fizykochemik pochodzenia rosyjskiego, arystokrata, laureatNagrody Noblaz dziedzinychemiiw roku 1977 za wkład w rozwójtermodynamikinierównowagowejprocesów nieodwracalnych,a w szczególności za teorięstruktur dyssypatywnych.

Życiorys

[edytuj|edytuj kod]

Jego ojciec, Roman Prigożin, był inżynierem chemikiem na Politechnice Moskiewskiej. Rodzina opuściła Rosję w 1921 r. i wyemigrowała najpierw doNiemiec,a w 1929 r. osiadła na stałe wBrukseli.Prigogine studia wyższe ukończył w 1939 na Université Libre de Bruxelles, uzyskując licencjat z nauk chemicznych. Stopień doktora nauk chemicznych uzyskał w roku 1941, stopień Agregé de l'Enseignement Supérieur z chemii fizycznej w 1945 roku. Od 1947 nauczał chemii na Uniwersytecie w Brukseli (Universite Libre de Bruxelles), a później inżynierii chemicznej wUniwersytecie Teksaskim w Austin.W 1961 r. poślubił Polkę, Marynę Prokopowicz, która wspierała go w jego pracy do końca życia.

W 1967 założyłCenter for Statistical Mechanics,później przemianowany naIlya Prigogine Center for Studies in Statistical Mechanics and Complex Systems.Od 1962 był dyrektoremMiędzynarodowego Instytutu Solvaya Fizyki i Chemiiw Brukseli. W 1989 Prigogine otrzymał tytułhrabiegonadany przez króla BelgiiBaldwina I.Członek 64 akademii naukowych i innych organizacji, między innymi Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuk Pięknych, członek honorowyPolskiego Towarzystwa Chemicznego.Otrzymał 53 honorowych stopni (honoris causa,w tym takżePolitechniki Wrocławskiej[2]iUniwersytetu Jagiellońskiego), a także wiele odznaczeń, między innymiMedal RumfordaodRoyal Societyof London, Imperial Order of the Rising Sun (Gold & Silver Medals), Japan; Medal Kartezjusza, Paryż.

Działalność naukowa

[edytuj|edytuj kod]

Ilya Prigogine otrzymałNagrodę Noblaw dziedzinie chemii w 1977 za pracę na temat termodynamiki układów działających dynamicznie w warunkach nierównowagowych. Argumentował on (matematycznie, nie eksperymentalnie), że układy dalekie od równowagi, z dużym przepływem energii, mogą produkować wyższy stopień porządku. Badania Prigogine doprowadziły do podważenia modelu nauki klasycznej, koncentrującej się na badaniuprocesów deterministycznychi do odejścia od deterministycznego modelu rzeczywistości na rzecz modelu świata, w którym regułą jestprzypadkowośći nieodwracalność. Prigiogine sformułował jedną z podstawowych teorii procesów nierównowagowych. Jego prace dały podstawy do nauki ochaosie.

Wiodącym zagadnieniem pracy naukowej Ilya Prigogine była rolaczasuw naukach fizycznych i wbiologii.Przyczynił się znacząco do zrozumieniaprocesów nieodwracalnych,szczególnie w systemach dalekich odrównowagi.Skutki jego prac nad strukturami rozpraszającymi pobudziły wielu naukowców na świecie i miały duże konsekwencje dla współczesnego zrozumienia systemów biologicznych. Prigogine był współtwórcąteorii chaosu.

W klasycznejtermodynamicedyssypacjaenergii przy przepływieciepła,tarciui podobnych procesach zawsze powiązana była ze stratą. Pojęciestruktury dyssypatywnejPrigogine'a wprowadziło radykalną zmianę w tym ujęciu pokazując, że wotwartych systemachdyssypacja może stać się źródłem porządku. W chaotycznym zachowaniu się układu, w którym ma miejsce bardzo wielka dyssypacja energii kształtują się pewne tymczasowe struktury i wkrótce zanikają. Nigdy natomiast nie wykazał – nawet matematycznie – że struktury te powielają się lub generują jeszcze wyższe stopnie porządku. Użył on przykładu niewielkich wirów w filiżance gorącej kawy. Podobnym przykładem byłby dużo większy "wir" w trakcietornadaczyhuraganu.Można je postrzegać jako "struktury" i wyglądają jak "uporządkowane", ale szybko zanikają ostatecznie zwiększając a nie zmniejszającentropięukładu rozpatrywanego jako całość.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Prigogine Ilia,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2021-12-20].
  2. Tytuły doktora honoris causa nadane przez Politechnikę Wrocławską.portal.pwr.wroc.pl. [dostęp 2011-02-23].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]