Przejdź do zawartości

Instrument pochodny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Instrument pochodny,derywat(ang.derivative) – rodzajinstrumentu finansowego,niebędącegopapierem wartościowym,którego wartość uzależniona jest odinstrumentu bazowego,np.kursów akcji,rentownościobligacji,wysokościstopy procentowej,wartościindeksu giełdowego,a także tak nietypowych wskaźników, jak liczba dni słonecznych, wielkość opadu śniegu czy deszczu –derywatów pogodowych.

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

Instrumenty pochodne dzieli się na dwie grupy[1]:

Otwarcie pozycji w instrumencie symetrycznym, czyli zakupienie instrumentu przez jedną stronę transakcji i jego sprzedaż przez drugą stronę, rodzi dla obu stron obowiązek zawarcia umówionej transakcji, której przedmiotem jest instrument bazowy, na warunkach i w terminie wynikających z parametrów instrumentu pochodnego. Na przykład w wyniku zawarcia umowy FX-forward na parzeEUR/USD,jedna strona transakcji musi zakupić ustaloną liczbę dolarów za euro w ustalonym dniu po ustalonymkursie,a druga strona musi tę samą ilość dolarów w tymże dniu po tymże ustalonym kursie sprzedać. Występuje wtedy symetria zobowiązań obu stron.

Otwarcie pozycji w instrumencie niesymetrycznym dla jednej ze stron transakcji rodzi obowiązek, a dla drugiej daje prawo do zawarcia ustalonej transakcji, której przedmiotem jestinstrument bazowy,na warunkach i w terminie wynikających z parametrów instrumentu pochodnego. Przykładowo w wyniku zawarcia umowyopcji europejskiejna kurs EUR/USD, nabywca opcji zyskuje prawo do zakupu ustalonej liczby dolarów za euro w ustalonym dniu, po ustalonym kursie (nabywca może z tego prawa skorzystać lub nie), zaś wystawca opcji ma obowiązek sprzedaży tej samej ilość dolarów w tymże dniu, po tymże ustalonym kursie. Występuje wtedy asymetria sytuacji stron transakcji – nabywca ma prawo, wystawca ma obowiązek[2].

Rynek instrumentów pochodnych powstał w odpowiedzi na potrzeby uczestnikówrynków finansowychzabezpieczenia się przed ryzykiem. Obok transakcji zabezpieczających (ang.hedging) zawierane są również transakcje o charakterzespekulacyjnym,mające na celu uzyskanie zysków w zamian za przyjęcie na siebie ryzyka. Dzięki zjawiskudźwigni finansowejwykorzystanie instrumentów pochodnych pozwala osiągnąć duży zysk, przy znacznie mniejszym zaangażowaniu środków własnych, niż w przypadku klasycznych instrumentów finansowych.

Tworzeniem nowych instrumentów finansowych i strategii zawierania transakcji z ich zastosowaniem zajmuje się dziedzina finansów nazywanainżynierią finansową.

Transakcje pochodne mogą być zawierane albo na zorganizowanych platformach obrotu (np.giełdach), albo w postaci umów zawieranych bezpośrednio między dwoma podmiotami (ang.over-the-counter,OTC). Niektóre instrumenty pochodne funkcjonują praktycznie tylko narynkach pozagiełdowych(np. forwardy).

Przykłady instrumentów pochodnych

[edytuj|edytuj kod]

Do najpopularniejszych instrumentów pochodnych należą:

Wielkość rynku instrumentów pochodnych

[edytuj|edytuj kod]

Zgodnie z szacunkamiBanku Rozliczeń Międzynarodowych w Bazylei,wartość nominalna instrumentów pochodnych zawartych na rynkach OTC osiągnęła w 2013 r. poziom 700–800 bilionów dolarów[3],co jest wartością znacznie większą niż rocznePKBcałego świata. Dzienne obroty na rynkach pochodnych stóp procentowych na świecie osiągnęły ok. 2 biliony dolarów.

Kierunek zmian regulacyjnych

[edytuj|edytuj kod]

Brak przejrzystości rynku instrumentów pochodnych OTC, wynikający głównie z jego zdecentralizowanego charakteru, skutkował niewłaściwą oceną ekspozycji na ryzyko kontrahentów i przyczynił się do pogłębieniazaburzeń na rynkach finansowych w latach 2008–2009.

Jednym z postanowień szczytu G20 w Pittsburghu we wrześniu 2009 r. było wprowadzenie obowiązku przekazywania szczegółowych danych o transakcjach instrumentami pochodnymi OTC do repozytoriów transakcji. Dostęp do tych danych ma zapewnić odpowiednim instytucjom (tj. organy nadzoru ibanki centralne) możliwość monitorowania ekspozycji poszczególnych uczestników rynku tych instrumentów, powiązania między nimi i możliwość analizy koncentracji ryzyka.

WUnii Europejskiejwspomniane postanowienie, rozszerzone o raportowanie transakcji instrumentami pochodnymi zawieranymi na rynku regulowanym, jest wprowadzane poprzez uchwalone w 2012 r. rozporządzenie EMIR.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Sławiński 2006 ↓,s. 64.
  2. XBinOp:Charakterystyka opcji.xbinop /pl/. [dostęp 2017-07-03].
  3. Triennial Central Bank Survey of foreign exchange and derivatives market activity in 2013.bis.org, 2013-12-08. [dostęp 2014-07-20].(ang.).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Janusz Kudła:Instrumenty finansowe i ich zastosowania.Warszawa: Wydawnictwo Key Text, 2009.ISBN978-83-87251-56-7.
  • John C. Hull:Options, Futures and Other Derivatives.Prentice Hall.ISBN978-0132777421.
  • Andrzej Sławiński:Rynki finansowe.Warszawa: PWE, 2006.ISBN83-208-1634-3.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]