Przejdź do zawartości

Joual

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Joualsocjolektrobotniczych warstw społecznych w prowincjiQuébec.Różni się odstandardowej formyjęzyka francuskiego (dawna norma paryska) wykorzystaniem znacznej ilościanglicyzmów(przede wszystkim dot. terminologii technicznej, rozluźnionej wymowy oraz specyficznych przekleństw czerpiących z języka kościelnego (sacres). W okresiespokojnej rewolucjistał się środkiem artystycznym m.in. w twórczościMichela Tremblaya.Dzisiaj często jest mylony z językiem mówionymQuebekczyków.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Joual powstał w związku z niekorzystną dla języka francuskiego polityką językową Kanady wobec Québecu.Język angielskibył faworyzowany w życiu publicznym, językiem sukcesu, podczas gdy zubożały w terminologię dot. realiów północnoamerykańskichjęzyk francuskizostał zepchnięty do roli języka drugorzędnego. Ludność francuskojęzyczna pracowała głównie w anglojęzycznych fabrykach, toteż jej język zaadaptował się do rzeczywistości pozajęzykowej przyjmując wiele anglicyzmów.

Terminjoualpochodzi odfr.cheval(koń), gdyż zdaniem narzekającego na ten nowy sposób mówienia duchowieństwa był to język bydła. W okresiespokojnej rewolucjiodbywała się debata na temat joualu, która podzieliła społeczeństwo québeckie napurystówegzaltujących językLudwika XIV,językoznawców żądających powstania nowej normy języka francuskiego i młodych ludzi, którzy uważali joual za swój język i byli z niego dumni. Jednym z przedstawicieli ostatniej grupy byłMichel Tremblay,który w1965roku dał wyraz swojemu zainteresowaniu joualem jako środkiem ekspresji artystycznej w sztuce teatralnej„Siostrzyczki”(Les belles-sœurs)

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Chantal Bouchard,La langue et le nombril,Fides, Montréal, 1996
  • Histoire du français au Québec.tlfq.ulaval.ca. [zarchiwizowane ztego adresu(2004-08-03)].
  • Maciej Abramowicz,Le Québec au cœur de la francophonie,UMCKS, Lublin, 1999
  • Henri Wittmann, «Le joual, c'est-tu un créole?»,La Linguistique1973, 9:2.83-93.[1].

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]