Przejdź do zawartości

Kaganat Chazarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kaganat Chazarski, Chazaria– państwochazarskiepowstałe w wyniku rozpadu kaganatu zachodniotureckiego w II połowie VII wieku nadWołgąiDonem.Panując nad tymi rzekamiChazarowiei innikoczownicywchodzący w skład federacji plemion kontrolowali ważne szlaki handlowe. W okresie największego rozkwitu państwa w VIII wieku kaganowi chazarskiemu trybut płaciło 25 plemion i księstw, w tym władcaKijowa.

Rozwój terytorialny Kaganatu Chazarskiego w latach 650–850
Osobny artykuł:Chazarowie.

Wyprawa księcianowogrodzkiegoOlega Mądregona Kaganat Chazarski iKijów(882) doprowadziła do zjednoczenia północnych i południowych księstwruskich(wareskich). Oleg Mądry z przyczyn geopolitycznych przeniósł wkrótce stolicę swego państwa zNowogrodu Wielkiego(Holmgardu) do Kijowa (Kaenugard) co dało początek Rusi Kijowskiej, normańskiej nowejGardariki. Decydujący cios kaganatowi, po którym już nie wrócił do dawnej potęgi, zadał w 965/966 roku władcaRusi KijowskiejŚwiatosław I.W czasie ruskiej wyprawy zbrojnej zniszczył najważniejsze ośrodki chazarskie:Itil,SamandariSerkelco położyło kres państwowości chazarskiej.

Władcą kaganatu, czyli federacji koczowniczych plemion byłkagan– zwierzchnik arystokracji i ludu. Władcy uzależnionych plemion kaganowi płacilitrybuti dostarczali potrzebne kontyngenty wojskowe. Gdy wymagała tego potrzeba, kagan wysyłał w newralgiczne miejsca swojego namiestnikatuduna.Kronikarze arabscy:Ibn FadlāniAl-Masudipiszą odualizmienajwyższej władzy chazarskiej.Wielki kagan,który pokazywał się poddanym jedynie cztery razy w roku, miał swojego zastępcę,kagan-bega,malika,który dowodził wojskiem i kierował sprawami państwa, czyli posiadał rzeczywistą władzę. W administrowaniu państwem kagan-begowi pomagalikundur-kagana,dżawszygyraoraztarchanowie.

Wielki kagan, który pochodził zazwyczaj z rodziny dynastycznej, a od IX wieku musiał być wyznawcąjudaizmu,władał państwem przez okres czterdziestu lat, po którym był zwalniany bądź zabijany. Jako posiadacz boskiej siły był gwarantem pomyślności poddanych.

W grodzieItil– stolicy kaganatu – rezydowało siedmiu sędziów: po dwóch dla wyznawcówislamu,chrześcijaństwaijudaizmuoraz jeden dla pogan.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]