Przejdź do zawartości

Koło podbiegunowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa świata z zaznaczonymi kołami podbiegunowymi
MapaArktyki(niebieska linia przerywana – koło podbiegunowe północne)
MapaAntarktyki(niebieska linia przerywana –koło podbiegunowe południowe)

Koło podbiegunowe,krąg polarnyrównoleżnikziemski oszerokości geograficznej66°33'39 "N (napółkuli północnej) lub 66°33'39 "S (napółkuli południowej)[a].

Koło podbiegunowe jest nieustannie w ruchu i zmienia nieznacznie swoją szerokość geograficzną. Przez ostatni milion lat granica ta zmieniała się o blisko 250 km (65,5°–67,7°N i S). Obecnie (do roku 2015) północne koło podbiegunowe przesuwa się na północ a południowe na południe. 1 grudnia 2013 roku znajdowało się na szerokości odpowiednio 66°33'45,066 "N i 66°33'45,066" S (według wzoru astronomaJacques’a Laskara).

Na kole podbiegunowym Słońce powinno znajdować się na horyzoncie, gdy nadzwrotnikiemRaka lub Koziorożca znajduje się ono wzenicie.W rzeczywistości Słońce jest widoczne wówczas trochę wyżej z powodurefrakcji.Odległość koła podbiegunowego od bieguna wynika z nachyleniaosi obrotuZiemi do płaszczyznyekliptyki.Gdyby to nachylenie było większe niż 45°, koła podbiegunowe znajdowałyby się bliżej równika niżzwrotniki– taka konfiguracja istnieje naUranie.

Na wyższych szerokościach geograficznych w dniachprzesilenia letniegolubzimowegoSłońce przez całą dobę znajduje się pod horyzontem – odpowiednio na półkuli północnej na przełomie czwartego kwartału i pierwszego kwartału następnego roku, na południowej – na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, gdy panuje tam zima. Występuje tam wówczasnoc polarna.Sytuacja odwrotna, kiedy Słońce znajduje się cały czas ponad horyzontem, todzień polarny.

Ze względu na zjawiskorefrakcji atmosferycznejobszary występowania nocy polarnych i dni polarnych nie pokrywają się ze sobą. Obszar występowania dni polarnych jest nieco większy niż obszar zawarty wewnątrz koła podbiegunowego i zaczyna się od 65°42', zaś obszar nocy polarnych jest nieco mniejszy i zaczyna się od 67°24'.

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Uwagi[edytuj|edytuj kod]

  1. stan na 1 stycznia 2000 roku według wzoruJacques’a Laskara