Przejdź do zawartości

Koniec 3′

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Koniec 3′(czytaj: „koniec trzy prim” ) – koniec nicikwasu nukleinowego(DNAlubRNA), jeden z jej skrajnychnukleotydów.

Koniec 3′ jest zarównonukleotydemskrajnym, jak i ostatnim, ponieważ zgodnie z przyjętą konwencją kolejność nukleotydów wcząsteczcepodaje się poczynając od jej końca (krańca, nukleotydu)5′do 3′. Za koniec 3′ uważa się ten spośród skrajnych nukleotydów nici DNA lub RNA, który z nukleotydem sąsiednim łączy sięwiązaniem fosfodiestrowymprzez piąty atomwęglaswojejpentozy,za to do trzeciego węgla tej pentozy nie przyłącza się już żaden inny nukleotyd. Atom węgla 3′, a właściwie występująca przy nimgrupa hydroksylowajest więc wolny i to do niego mogą się ewentualnie przyłączyć nowe nukleotydy.

Przy oznaczeniachatomówwchodzących w skład nukleotydów stosuje się symbolprim() bo mowa tu o atomach występującego w nukleotydziewęglowodanu,a niezasady azotowej.Do oznaczania atomów zasad azotowych stosuje się proste oznaczenia cyfrowe, ale nie trzeba ich rozpatrywać, żeby oznaczyć końce kwasu nukleinowego.

Liniowa jednoniciowa cząsteczka kwasu nukleinowego ma jeden koniec 5′ i jeden 3′; dwuniciowa – dwa końce 5′ (po jednym na każdej nici) i dwa końce 3′. Cząsteczka kolista (obojętnie jedno- czy dwuniciowa) nie ma żadnych wolnych końców.