Przejdź do zawartości

Kutia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kutia z orzechami i rodzynkami

Kutia– tradycyjna potrawa kuchniukraińskiej,białoruskiej,rosyjskiej,litewskiejipolskiej kuchnikresowej.Obecnie jest przyrządzana na Białostocczyźnie,Lubelszczyźnie,przygranicznych powiatach województwapodkarpackiego,a także przezKresowiani ich potomków w różnych częściach Polski.

Nazwa pochodzi od słowaukraińskiego(z greki)kókkos– pestka, ziarno, chociaż ludowaetymologiawskazuje na słowokut– kąt. Jest jedną z 12 potraw tradycyjnie wchodzących w skład wschodniosłowiańskiej wieczerzywigilijnej.Jada się ją głównie w okresie świątBożego Narodzeniai Nowego Roku.

Zwyczajowo robiona jest z obtłuczonejpszenicy,ziarenmaku,słodu,miodu,bakalii:różnorakich orzechów,rodzyneki innych dodatków. W wielu przepisach uwzględnia sięmlekolubśmietankędo polania. Współcześnie używa się też składników, które niegdyś nie były tak popularne i dostępne, takich jak kawałkikandyzowanejskórkipomarańczowejczymigdały.

NaBiałorusioprócz pszenicy kutię gotuje się zkaszy jęczmiennej(pęczak), ale czasami także zryżu[1].Szeroko rozpowszechniona jest kutia na słono z samych ziaren bądź z dodatkiem maku, ale bezmioduibakalii.Oprócz okresu noworocznego, kutię spożywano naDziadyorazstypę.Uważana była także za ulubioną potrawęZiuzi– białoruskiejpersonifikacjizimy i chłodu.Substytutemkutii są łamańce z makiem.

Przygotowanie pszenicy

[edytuj|edytuj kod]

Ziarna pszenicy otoczone są twardą łuską. Przed gotowaniem należy ją usunąć, co jest czynnością dość długą i trudną, tradycyjnie wykonywaną jednak na wsiach ręcznie. Ziarna, po lekkim zwilżeniu, wsypuje się do woreczka zlnianego płótnai zawiązuje. Drewnianą pałką tłucze się worek na twardym podłożu. Co kilka minut worek należy rozwiązać i zawartość skropić lekko zimną wodą, co sprawia, że łuski łatwiej odchodzą od ziaren. Ręczna obróbka ok. 1 kg zajmuje 15–30 minut. Po czym ziarna przepłukuje się wodą na rzadkimsicie,by oddzielić oderwane łuski.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Alaksandr Hiełahajeu:Kutia jedności narodowej. Przepis na Święta po białorusku.belsat.eu, 2017-12-22. [dostęp 2023-12-12].(pol.).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]