Przejdź do zawartości

Lasostep

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ekoregion lasostepu środkowo- i wschodnioeuropejskiego

Lasostepformacja roślinnastanowiąca wEurazjistrefę przejściową międzystepamina południu alasami liściastymina północy. Ma charakter makromozaiki tworzonej przez przemieszane wzajemnie płaty zbiorowisk stepowych i leśnych. W części północnej lasostepu przeważają powierzchniowo lasy, a w południowej – stepy. Ze względu na oddziaływanie człowieka obszary roślinności stepowej w ogromnej części zamienione zostały napola uprawne[1].

Obszar formowania się formacji w Europie Środkowej i Wschodniej wyróżniany jest jakoekoregionPA0419 („lasostepy wschodnioeuropejskie” )[2].Obejmuje on tereny w północno-wschodniejBułgarii,wschodniejRumuniioraz na rozległych obszarachMołdawii,UkrainyiRosji.W sumie obszar występowania lasostepu to 72,7 tys. km²[3].

Odpowiedniki tej formacji, czasem także określane mianem lasostepów, występują w Azji i Ameryce Północnej. Na wschód odUralupodobny charakter mają tzw.kołki(lasy drobnolistne) występujące międzytajgąi stepami[4][5].W Azji południowo-zachodniej i środkowej (IraniTurkmenistan) wyróżniane są lasostepy na terenach górskich (pasmaZagros,Elburs,Kopet-dagiKuh-e Rud), występują one także we wschodniejAnatolii[6].W Ameryce Północnej odpowiednikiem jest ekoregionprerie północne z laskami osikowymi[7]orazcentralna strefa przejściowa między lasami a preriąz różnymi gatunkami dębów[8].

Warunki geograficzno-klimatyczne i edaficzne

[edytuj|edytuj kod]
Lasostep wobwodzie niżnonowogrodzkim,Rosja
Lasostep w pobliżu rzekiTykicz Gniły,Obwód kijowski,Ukraina
Step ostnicowy na pierwszym planie i w tle lasy – lasostep w pobliżuSaratowa,Rosja

Warunki klimatyczne mają charakter pośredni między właściwą strefą stepową i strefą lasów. Opady roczne wynoszą 400–450 mm (w strefie stepowej poniżej 300 mm)[9].Mimo że brak w strefie lasostepu okresu corocznej suszy, typowej dla stepów, występuje tu okres suchy[1].Średnia temperatura lipca jest nieco niższa w lasostepie (ok. 20 °C) niż we właściwej strefie stepowej (ok. 23 °C). Wśródglebdominujągleby bielicowenalessie,poza tymczarnoziemy,gleby torfoweisłone[9].Warunki glebowe irzeźba terenudecydują o występowaniu zbiorowisk leśnych i stepowych w obrębie lasostepu. Lasy kształtują się na wzniesieniach, stokach dolin, na glebach przepuszczalnych. Roślinność stepowa wykształca się zaś na glebach ciężkich, trudno przepuszczalnych, na terenach równinnych[1].Rozwojowi roślinności stepowej sprzyjają też pożary (powstające naturalnie odpiorunów) oraz wypas zwierząt[1].

W zależności od kształtowania się warunków klimatycznych w przeszłości zasięg strefy lasostepu oraz kompozycja w jego obrębie płatów leśnych i stepowych ulegała zmianie[1].W Ameryce Północnej naŚrodkowym Zachodziew czasach, gdy pożary prerii nie były gaszone, obszar bezleśny tworzył w głębi strefy leśnej „półwysep preriowy”[10].

Szata roślinna

[edytuj|edytuj kod]

Z powodu suboptymalnej dla lasów ilości opadówdrzewostanzużywa w ciągu lata zapas dostępnej w glebie wody, co sprawia, że w zbiorowiskach leśnych lasostepu praktycznie brak gatunkówkrzewiastychwpodszycie.Zbiorowiska zaroślowe w obrębie formacji tworzą zwykle tylko niskie krzewy z rodzajówtawułaSpiraea,karaganaCaraganaimigdałowiecAmygdalus,rozwijające się w miejscach skalistych. Zaroślowy pokrój mają najbardziej na południe wysunięte płaty gajów dębowych, ze względu na skrajnie trudne warunki do rozwoju drzew. Płaty lasów są zwykle wyraźnie wyodrębnione od zbiorowisk stepowych – niemal brak w lasostepie drzew pojedynczo rosnących, ponieważ drzewa liściaste nie są w stanie konkurować z trawami rosnąc w dużym rozproszeniu[1].Ograniczają występowanie drzew również niedobory wilgoci i pożary. W efekcie granica między zwartymi lasami a zbiorowiskami trawiastymi w naturalnych warunkach jest zwykle ostra[10].

Ze względu na zróżnicowanie roślinności w obrębie lasostepów wschodnioeuropejskich wyróżnia się[9]:

  • bałkańsko-mezjacką prowincję lasostepową,
  • wschodnioeuropejską prowincję lasostepową.

W bałkańsko-mezjackiej prowincji lasostepowej na obszarze Rumunii, Bułgarii i Mołdawii występują tzw. „lasy stepowe” zaliczane wsyntaksonomiido związkuAceri tatarici-Quercion(rządQuercetalia pubescentis,klasaQuerco-Fagetea). Zasięg występowania tych lasów jest szerszy niż samej formacji lasostepów, ponieważ występują dalej na zachód po obszar Węgier i krajów byłejJugosławii.W ich drzewostanach rosną takie gatunki jak:dąb omszonyQuercus pubescens,dąb szypułkowyQ. robur,dąb bezszypułkowyQ. petraea,klon tatarskiAcer tataricumiklon polnyA. campestre,grusza polnaPyrus pyraster.Z gatunków krzewiastych w lasach tych spotykane są:śliwa tarninaPrunus spinosa,migdałowiec karłowyPrunus tenella,wiśnia karłowataPrunus fruticosa,róża gęstokolczastaRosa pimpinellifolia.Wrunieliczne są gatunki stepowe, takie jak:kostrzewa walezyjskaFestuca valesiaca,barwinek zielnyVinca herbacea,rutewka mniejszaThalictrum minus,wiązówka bulwkowaFilipendula vulgaris,czyściec prostyStachys recta,przetacznik kłosowyVeronica spicata,perłówka orzęsionaMelica ciliatai in.[9]

W lasostepach prowincji wschodnioeuropejskiej lasy zmieniają się wraz z zanikiem cech oceanicznych klimatu i z nasilaniem się cechkontynentalnych.W drzewostanach lasów w zachodniej części prowincji (w obrębie Ukrainy) rosną takie gatunki zachodnie jakgrab pospolityCarpinus betulusijesion wyniosłyFraxinus excelsior.W części środkoworosyjskiej utrzymuje się jeszcze jesion, ale graba brak, pojawiają się tu też gatunki typowe dla klimatu kontynentalnego i stepów południowosyberyjskich. W części wschodniej prowincji (dorzeczeWołgi) brak graba i jesiona, duży udział ma natomiastlipa drobnolistnaTilia cordata.W runie zanikają też zachodnie gatunki ciepłolubne takie jakszałwia łąkowaSalvia pratensisiożota zwyczajnaGalatella linosyris[9].

W obrębie lasostepu zbiorowiska trawiaste praktycznie przestały istnieć z powodu zajęcia ich siedlisk pod pola uprawne. Niewielkie ich pozostałości spotyka się w obszarach chronionych, na przydrożach i obrzeżach lasów. W odróżnieniu od zbiorowisk położonych dalej na południu stepów właściwych, zbiorowiska trawiaste lasostepu określane są mianem „stepu łąkowego”. Cechuje się on wielkim bogactwem florystycznym (do 80 gatunków roślin na 1 m²) oraz stosunkowo znacznym udziałem roślindwuliściennych[4].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abcdefHeinrich Walter:Strefy roślinności a klimat.Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1976, s. 168-170.
  2. Eastern Europe: Bulgaria, Moldova, Romania, Russia, and Ukraine.World Wildlife Fund. [dostęp 2016-05-03].
  3. East European forest steppe.World Wide Fund For Nature (WWF). [dostęp 2016-05-03]. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-04-09)].
  4. abZbigniew Podbielkowski:Szata roślinna Ziemi. Tom VII.Poznań: Wydawnictwo Kurpisz SC, 1997, s. 282, seria: Wielka encyklopedia geografii świata.ISBN83-86600-87-X.
  5. Asian Palearctic: Russia, Kazakhstan.World Wildlife Fund. [dostęp 2016-05-02].
  6. Asia: Iran, Turkey, and Armenia.World Wildlife Fund. [dostęp 2016-05-02].
  7. Canadian Aspen forests and parklands.World Wildlife Fund. [dostęp 2016-05-02].
  8. Central forest-grasslands transition.World Wildlife Fund. [dostęp 2016-05-07].(ang.).
  9. abcdeZbigniew Podbielkowski:Fitogeografia części świata. Europa, Azja, Afryka.Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995, s. 88–93.ISBN83-01-07584-8.
  10. abCharles Krebs:Ekologia. Eksperymentalna analiza rozmieszczenia i liczebności.Warszawa:Wydawnictwo Naukowe PWN,1997, s. 125-128.ISBN83-01-12041-X.(pol.).