Przejdź do zawartości

Luzhou Faru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Luzhou Faru
Ilustracja
Mistrz chan Luzhou Faru
Data i miejsce urodzenia

638
Shangtang,Shanxi

Data i miejsce śmierci

15 sierpnia689
klasztor Shaolin

Szkoła

chan

Nauczyciel

Daman Hongren

Zakon

mahajana

Luzhou Faru(chiń. trad.Lộ Châu pháp như;pinyinLùzhōu Fǎrú;ur.638,zm.15 sierpnia689) – wybitny mnich buddyjski okresuTang,jeden z pierwszych znanych mistrzówchan.

Życiorys[edytuj|edytuj kod]

Pochodził zShangtangw prowincjiShanxi.

Pierwotnie był uczniem mnicha Huiminga, jednak po pewnym czasie jego nauczyciel wysłał go na Wschodnią Górę (chin. Dong shan), aby studiował chan uDamana Hongrena.Faru przebywał u Hongrena przez 16 lat. Uważa się, że otrzymałprzekaz Dharmywłaśnie od niego[1].

Następnie Faru udał się na południe Chin, jednak wkrótce udał się na północ i pojawił się wLuoyangu.Wiadomo, że przebywał wklasztorze Shaolin,przyczyniając się do przywrócenia mu dawnej świetności. Za jego krótkiego pobytu Shaolin stał się centrum młodego ruchu chan[1].

Przez niektórych badaczy uważany jest za właściwego twórcęPółnocnej szkoły chanoraz ogólnie traktowany jest jako jeden z pierwszych pionierów chanu[1].

Właściwie był pierwszym, który zaczął nazywać Hongrena „patriarchą”, tworząc pierwsze wyraźnie rozpoznanie pokoleniowejlinii przekazuchanu Bodhidharmy. Niektóre z ówczesnych tekstów traktują Faru jako 6 patriarchę, aShenxiujako siódmego[1].

W planach cesarzowejWu Zetianmiał odgrywać wielką rolę, jednak jego przedwczesna śmierć pokrzyżowała jej plany. Zamiast więc niego wybrała Shenxiu, który dzięki temu stał się najsłynniejszym mistrzem chan tego okresu[2].

WSutrze Szóstego Patriarchy HuinengaFaru znajduje się na liście dziesięciu jego głównych uczniów[3],podobnie jak wLidai fabao ji[4].

W jegoepitafiumzatytułowanymTang zhongyue shamen Shi Faru chanshi xing zhuang(chin. Đường trung nhạc sa môn thích pháp như thiền sư hành trạng,pinyinTáng zhōngyuè shāmén Shì Fǎrú chánshī xíngzhuàng;pol.Epitafium dlaśramany[dynastii] Tang z Głównego Szczytu, mistrza chan Shi Faru) znajduje się najstarsze opisanieliniiprzekazu chan i można przypuszczać, że taka idea powstała w kręgu Faru lub jego najbliższych uczniów. Od Bodhidharmy linia przekazu biegła doHuike,od niego doSengcana,potem doDaoxina,wreszcie doHongrenai nieoczekiwanie do samego Faru. Jego pozycja została jednak podważona przezLao’ana Hui’anai Shenxiu, który w swoim epitafium figuruje jako szósty patriarcha, a Faru w ogóle nie jest wspomniany[5][6].

Mistrz chan Luzhou Faru zmarł 15 sierpnia 689 r. w klasztorze Shaolin.

Linia przekazu Dharmy zen[edytuj|edytuj kod]

Pierwsza liczba oznacza liczbę pokoleń mistrzów od 1 Patriarchy indyjskiegoMahakaśjapy.

Druga liczba oznacza liczbę pokoleń od 28/1Bodhidharmy,28 Patriarchy Indii i 1 Patriarchy Chin.

Trzecia liczba oznacza początek nowej linii przekazu w danym kraju.

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. abcdHeinrich Dumoulin.Zen Buddhism: A History.s. 108.
  2. Antonino Forte. On the Origins of the Great Fuxian Monastery đại phúc trước chùa in Luoyang. s. 46–49.
  3. Heinrich Dumoulin.Zen Buddhism: A History.s. 135.
  4. Wendi L. Adamek.The Mystique of Transmission.s. 165.
  5. Wendi L. Adamek.The Mystique of Transmission.s. 161.
  6. Morten Schlütter.How Zen Became Zen.s. 18.
  7. Zutang jiumiejscawia go w linii przekazu patriarchów jako ucznia Piątego Patriarchy Damana Hongrena. Inne teksty podają, że był uczniem Drugiego PatriarchyHuike.Najpewniej jednak nie był związany w ogóle z Patriarchami. Jego chan był zupełnie niezależną linią przekazu Dharmy.

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

  • Wendi L. Adamek.The Mystique of Transmission. On an Early Chan History and Its Context.Columbia University Press. New York. 2007. s. 578.ISBN978-0-231-13664-8.
  • Morten Schlütter.How Zen Became Zen. The Dispute over Enlightenment and the Formation of Chan Buddhism in Song-Dynasty China.University of Hawai’i Press. Honolulu. 2008. s. 289.ISBN978-0-8248-3255-1.
  • Heinrich Dumoulin.Zen Buddhism: A History. India and China.Macmillan Publishing Company. New York. 1988. s. 349.ISBN0-02-908270-6.
  • Studies in Chinese Religions, Volume 1, 2015, Issue 1. Antonino Forte. On the Origins of the Great Fuxian Monastery đại phúc trước chùa in Luoyang. s. 46–49