Przejdź do zawartości

Majorka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Majorka
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne wyspy
Kontynent

Europa

Państwo

Hiszpania

Akwen

Morze Śródziemne

Powierzchnia

3640 km²

Populacja(2015)
• liczba ludności
• gęstość


859 289[1]
238 os./km²

Położenie na mapie Balearów
Mapa konturowa Balearów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Majorka”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Majorka”
Ziemia39°37′N2°59′E/39,6166672,983333
Mapa wyspy
Flaga Majorki

Majorka(hiszp.ikat.Mallorca) – największa warchipelaguBalearówwyspahiszpańskanaMorzu Śródziemnymo długości około 100 km i powierzchni 3640 km². Zamieszkuje ją 859 289 mieszkańców[potrzebny przypis].Głównym miastem i stolicą wyspy jestPalma.

Geografia

[edytuj|edytuj kod]

Południowo-wschodnią część wyspy zajmuje wyżyna z rozwiniętą rzeźbą krasową, część centralna natomiast ma charakter nizinny. Leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego z suchym latem i opadami w zimie, sięgającymi 650 mm rocznie.

Wyspa jest zbudowana głównie z wapieni mezozoicznych. Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy rozciąga się skrasowiałe pasmo górskieSerra de Tramuntana,z najwyższym szczytemPuig Major,wznoszącym się na wysokość 1445 mn.p.m.Drugim co do wysokości szczytem jestPuig de Massanella– 1367 m n.p.m.

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Jako pierwsi około 1000 r. p.n.e. zajęli jąFenicjanie,następnie przez kilka wieków na wyspie panowaliGrecy,którzy nadali Balearom nazwę od słowaballein,czyli strzelać z procy. Z wyspy wywodzili się procarze, którzy brali udział wwojnach punickich. W starożytności należała doKartaginyiRzymu(przez 5 wieków), którzy założyli na Majorce miastaPollentia(obecnieAlcúdia) iPalmaria(obecniePalma de Mallorca), przejściowo była podbita przezWandalówiWizygotów(V i VI wiek n.e), a później przezArabów,którzy ostatecznie zdobyli Majorkę w 902 r. n.e. W wynikurekonkwistyod 12 września 1229 w posiadaniuAragonii.W latach 1276–1349 stanowiła część samodzielnegoKrólestwa Majorki.Później znowu aragońska i hiszpańska.

W swojej historii Majorka była też wielokrotnie obiektem atakówpiratów.U jej zachodniego brzegu, na wysepceSa Dragonera,Barbarossamiał swoją bazę. Wiele miast w tych czasach powstawało w oddaleniu od brzegu, aby uniknąć złupienia przez piratów.

W latach 1838–1839 przez jakiś czas gościł na niejFryderyk Chopin,co upamiętnia otwarte w 1929 muzeum kompozytora w miejscowościValldemossa.W czasach dyktaturygenerała Francozakazano używania na wyspie innego języka niżjęzyk hiszpański,choć obecnie na wyspie status języka urzędowego ma zarówno język hiszpański, jak ijęzyk kataloński. Od lat 50. XX wieku na Majorce doszło do burzliwego i niekontrolowanego rozwoju turystyki. Początkowo budowano gigantyczne betonowe hotele, które znacznie szpeciły naturalny krajobraz. W latach 90. XX wieku jednak wyburzono wiele betonowych molochów i obecnie powstające hotele mają bardziej kameralny charakter i muszą spełniać warunki ochrony środowiska naturalnego. W roku 1999 wprowadzono na wyspiepodatek ekologicznywynoszący 1eurodziennie od przebywającego turysty, co spotkało się jednak z negatywną reakcją i doprowadziło do spadku liczby turystów. W 2003 wycofano się z tego podatku.

W roku 2004 33 plaże Majorki uzyskałyBłękitną Flagę. Obecnie 90% dochodu wyspy pochodzi zturystyki.

Ludność

[edytuj|edytuj kod]
Valldemossa, Mallorca, Spain

Na wyspie używany jestdialekt majorkański(inne języki)języka katalońskiego(zob.dialekty balearskie).

21,2% mieszkańców wyspy stanowią obcokrajowcy. Dominują wśród nichNiemcy(3,54%); inne liczne grupy toBrytyjczycy,MarokańczycyiBułgarzy[2].

Gospodarka

[edytuj|edytuj kod]

W środkowej części wyspy, gdzie znajduje się urodzajna nizina, uprawia sięwinorośla,oliwki,truskawki,figi,cytrusyiwarzywa.W górach prowadzi się wypas owiec. Na wyspie przeważa przemysł spożywczy i rzemiosło artystyczne (biżuteria, ceramika), nastawione na obsługę licznych turystów. Wyspa słynie ze swych kąpielisk i salin morskich.

Podział administracyjny

[edytuj|edytuj kod]

Wyspa dzieli się na następujące gminy:

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Cifras de población resultantes de la revisión del Padrón municipal referidas al 1-1-15,Boletín Oficial del Estado.
  2. Viele Marokkaner auf dem Land.Mallorca Magazin, 2013-03-16. [dostęp 2019-01-21].(niem.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]