Przejdź do zawartości

Mosad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mosad
Logo
Logo
Państwo

Izrael

Data utworzenia

13 grudnia 1949

Dyrektor

Josi Kohen

brak współrzędnych
Strona internetowa

Mosad,właśc.Instytut do spraw Wywiadu i Zadań Specjalnych(hebr.המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים,Ha-Mosad le-Modi’in u-le-Tafkidim Mejuchadim) –izraelskaagencja wywiadowcza odpowiedzialna m.in. za gromadzenie politycznych, technicznych, gospodarczych danych wywiadowczych poza granicami kraju, formalnie utworzona 1 kwietnia 1951 jako Instytut Koordynacji. Obecną nazwę nadano w 1963.

Utworzenie służb specjalnych w Izraelu

[edytuj|edytuj kod]

Po uzyskaniu niepodległości przezIzraelw maju 1948 ciągłe niebezpieczeństwo ze strony sąsiednich wrogich państw arabskich zmusiło przywódców żydowskich do szybkiego utworzeniasłużb specjalnych.W maju 1948 utworzony został wywiad wojskowy – Departament Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego nazwany w 1951Aman,zaś w następnym miesiącu utworzono Służbę Bezpieczeństwa Wewnętrznego znaną pod nazwąSzin Betlub Szabek. Wywiad cywilny powstał w maju 1948. Wydział Polityczny przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych zajmował się gromadzeniem danych wywiadowczych poza granicamiIzraelado 1951.

Utworzenie Mosadu

[edytuj|edytuj kod]

W wyniku sporów odnośnie celu, w jakim Wydział Polityczny powinien być wykorzystywany, oraz interwencji ówczesnego szefa wydziału politycznego, Borysa Guriela, u premieraDawida Ben-Guriona,który następnie zażądał generalnej reorganizacji struktur wywiadu, wydział polityczny został wyjęty ze struktury ministerstwa spraw zagranicznych i przemianowany na Instytut Koordynacji (Ha-Mosad le-te’um) i oddany pod kontrolę premierowi. Początki działalności Mosadu ograniczały się głównie do działań wywiadowczych za pomocą poszczególnych agentów działających przykonsulatachiambasadachIzraelaw głównych państwach świata. Zadaniami specjalnymi zajmowała się Jednostka 131, podlegająca jeszcze wtedy wywiadowi wojskowemu, a dokładnie Sztabowi GłównemuSił Obronnych Izraela.

W następnych latach działalności, dzięki swym dokonaniom, Mosad uzyskał pozycję najbardziej efektywnej i znanej, obokKGBiCIA,służby wywiadowczej na świecie.

Sukcesy Mosadu

[edytuj|edytuj kod]

Zdobycie tajnego referatu Nikity Chruszczowa, wygłoszonego naXX Zjeździe Komunistycznej Partii Związku Radzieckiegow lutym 1956 roku, przypisywane jest Mosadowi. Niektórzy autorzy wskazują jednak, że dokonał tego Szin Bet (izraelska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego), a Mosad próbował jedynie przywłaszczyć sobie ten sukces. W rzeczywistości referat Chruszczowa do ambasady izraelskiej w Warszawie przyniósł w połowie marca 1956 rokuWiktor Grajewski,który dokument ten z klauzulą „ściśle tajne” pożyczył na kilka godzin od sekretarkiEdwarda Ochaba– Łucji Baranowskiej.

Uprowadzenie Adolfa Eichmanna

[edytuj|edytuj kod]
Adolf Eichmann przed sądem izraelskim

Kolejnym sukcesem Mosadu okazało się porwanie zArgentynySS-ObersturmbannführeraKarla Adolfa Eichmanna.Adolf Eichmann, były oficer SS, pod koniecII wojny światowejdostał się doamerykańskiegoobozu, z którego wkrótce zbiegł i następnie przedostał się doArgentyny,żyjąc tam pod fałszywym nazwiskiem jako Ricardo Klement. Po długim poszukiwaniu został wytropiony przez agentów Mosadu.Operacja Eichmannbyła tak ważna dla kierownictwa Mosadu (i nie tylko), że sam ówczesny szef MosaduIsser Harelosobiście wybrał ponad 30 agentów do wykonania akcji oraz przybył doArgentyny,by ją na miejscu nadzorować.

Adolfa Eichmannaporwano 11 maja 1960 spod jego domu w jednej z dzielnicBuenos Aires.Następnie 20 maja 1960 Eichmann w przebraniu pracownika izraelskich linii lotniczychEl-Ali pod wpływemnarkotykówzostał przewieziony specjalnym samolotem doIzraela,gdzie stanął przed sądem za zbrodnie (Holocaust) dokonane na narodzieżydowskim(i nie tylko) podczasII wojny światowej.

Mosad w wojnie sześciodniowej

[edytuj|edytuj kod]

W 1963 kierownictwo nad Mosadem przejąłMe’ir Amit,który dążył do przekształcenia organizacji w nowoczesną agencję wywiadowczą. Nowy szef postanowił, że główne wysiłki Mosadu skoncentrują się na rzeczy, którą uważał za najważniejszą, tj. na pozyskiwaniu danych wojskowych i politycznych o krajach arabskich, m.in.Egipcie,Syrii,JordaniiiIraku.Okazało się to bardzo trafną decyzją. Mosad i wywiad wojskowyAmankierowane podczas wojny przez Amita oraz zbierane dane wywiadowcze na temat ruchów i poczynań wojsk arabskich przed wojną i podczas jej trwania były najważniejszymi czynnikami sprawczymi przygniatającego zwycięstwa Izraela wwojnie sześciodniowejw 1967. Porzucenie tej koncepcji przez następcę Me’ira Amita,Cewiego Zamira,okazało się fatalne w skutkach dla całego Izraela, Mosadu orazAmanupodczaswojny Jom Kipur.Służby wywiadowcze nie wykryły przygotowańArabówdo ataku, Mosad nie potrafił przewidzieć, że Egipcjanie sforsująKanał Sueski,ani ocenić wartości ich siły bojowej.

Operacja Plumbat

[edytuj|edytuj kod]

Na szczególną uwagę zasługuje akcja Mosadu pod kryptonimemoperacja Plumbat(inne języki)(1968), której celem było zdobycieuranupotrzebnego do produkcji izraelskiejbomby atomowej.Akcja polegała na przejęciu ładunku 200 ton tlenku uranu przewożonego statkiem towarowym „Scheersberg A” zAntwerpiidoPalermoi zakończyła się całkowitym sukcesem. Cała historia akcji kradzieży uranu przez Mosad wyszła na jaw po aresztowaniu jednego z agentów Mosadu wNorwegii.Ta nielegalna, niezgodna z prawem międzynarodowym akcja, pozwoliłaIzraelowiuzyskać miano nuklearnego mocarstwa światowego.

Operacja Thunderbolt

[edytuj|edytuj kod]

Przeprowadzona w 1976 przez Mosadoperacja Thunderbolt,zwana równieżoperacją Entebbe,polegająca na uwolnieniu zakładników z rąkterrorystów,pokazała, jak profesjonalnie działa izraelski wywiad. Mosad zgromadził dane poprzez niezwykłe rozpoznanie taktyczne, przesłuchując kilku zakładników zwolnionych przez terrorystów, a użycie takiego samego samochodu, jakim jeździł prezydentUgandy,okazało się całkowitym zaskoczeniem. Podczas ataku grupy specjalnejSajjeret Matkalw nocy z 3 na 4 lipca 1976 zginęło 4 z 94 zakładników. Izraelczycy stracili jednego człowieka, dowódcę oddziału szturmowego (płk.Jonatana Netanjahu– starszego brataBinjamina), śmierć poniosło 6 terrorystów i 20 żołnierzy ugandyjskich. Cała operacja została wykonana 3200 km od granic Izraela.

Mosad kontra Czarny Wrzesień

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Operacja Gniew Boży.

Pozamordowaniu izraelskich sportowcówpodczasolimpiady w Monachium w 1972ówczesnapremier IzraelaGolda Meirpostanowiła, że każdyterrorystaodpowiedzialny zamasakrę w Monachiummusi zostać zlikwidowany. Wkrótce skład egzekucyjny (nazwany później „szwadronem śmierci” ) z Mosadu objeżdżałEuropę,zabijając terrorystów zCzarnego Września– organizatorów zamachu na izraelskich sportowców. Przeżył tylko jeden –Abu Daoud(postrzelony w Warszawie), który osiadł w stolicySyriiDamaszku.

Porażki Mosadu

[edytuj|edytuj kod]

Szwadron śmierci

[edytuj|edytuj kod]

Sukces, jakim był odwet za masakrę monachijską, okazał się także katastrofą dla Mosadu i prestiżu całegoIzraela.

21 lipca 1973 w miasteczkuLillehammerwNorwegiigrupa likwidacyjna Mosadu poszukującaAlego Hasana Salamy(ps. „Czerwony Książę” ), głównego wykonawcy masakry monachijskiej, zabiła kelnera lokalnej restauracji,MarokańczykaAhmeda Boushiki,myśląc, że to Salama. Zamachu dokonano mimo sprzeciwu agentki Mosadu, która jako jedyna miała wątpliwość co do tożsamości celu. Zamachowcy pozostawili wiele śladów, tak że policja norweska nie miała żadnych kłopotów ze znalezieniem sprawców. Jeden z zamachowców, agent Mosadu, przywódcaszwadronu śmierciDan Aerbel,w zamian za zmniejszenie wyroku powiedział oficerom norweskiegokontrwywiaduwszystko o działalności oddziału.

Mosad kontra Hamas

[edytuj|edytuj kod]

W 1997 po dokonaniu zamachu (przy pomocy trucizny) na przywódcę ammańskiego oddziałuHamasu,szejkaChalida Maszala,dwóch agentów Mosadu zostało aresztowanych wJordanii.Izrael musiał przekazać Jordanii antidotum, które umożliwiło uratowanie życia Maszala[1].Agenci zostali wymienieni za militarnego przywódcęHamasuszejkaAhmeda Jasina.Wydarzenie to spowodowało również incydentdyplomatycznyzKanadą,ponieważ agenci używalipaszportówkanadyjskich.

Struktura organizacyjna Mosadu z siedzibą w Tel Awiwie

[edytuj|edytuj kod]
  • Wydział Wywiadowczy
  • Wydział Polityczny i Współpracy
  • Wydział Operacji Specjalnych
  • Wydział LAP
  • Wydział Badań
  • Wydział Technologiczny

Dalsze działania

[edytuj|edytuj kod]

Dwóch z najskuteczniejszych agentówIzraelaEli CoheniWolfgang Lotz,mimo że zostali zwerbowani przez wywiad wojskowyAman,swoje sukcesy odniosło pracując dla Mosadu. Porażką Mosadu była zdrada Davida Magena, byłego oficera armii izraelskiej, który pracę w wywiadzie izraelskim rozpoczął w 1949, jeszcze w wydziale politycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, poprzednika Mosadu. Wykrycie go przez kontrwywiad izraelskiSzin Betznanego również jakoSzabek,zajęło ponad 5 lat, za szpiegostwo na rzeczEgiptuzostał skazany na 15 lat więzienia. Na wolność wyszedł w 1959.

Mosad znakomicie opanował technikę gromadzenia precyzyjnych danych wywiadowczych na temat nieprzyjacielskich celów taktycznych bardzo odległych od granic państwa. OpróczoperacjiThunderboltprzykładem takiej działalności był atak lotnictwa Izraela na siedzibę dowództwaOrganizacji Wyzwolenia PalestynywTunisie(operacja Drewniana Noga), 2400 km od Izraela, oraz akcje zniszczenia irackiego oraz syryjskiegoreaktora atomowego(operacja Opera,operacja Orchard), w tych operacjach rozpoznania dokonali agenci Mosadu iAmanu.

Dotychczasowi dyrektorzy Mosadu

[edytuj|edytuj kod]
Imię i nazwisko Okres urzędowania
Reuwen Sziloah 13 grudnia 1949 – 12 września 1952
Isser Harel 13 września 1952 – 26 marca 1963
Me’ir Amit 27 marca 1963 – początek 1968
Cewi Zamir 1968 – 1974
Icchak Hofi 1974 – 26 czerwca 1982
Nahum Admoni(inne języki) 27 czerwca 1982 – 1989
Szabbetaj Szawit 1989 – 1996
Dani Jatom 1996 – 24 lutego 1998
Efraim Halewi 25 lutego 1998 – 1 października 2002
Meir Dagan 2 października 2002 – 5 stycznia 2011
Tamir Pardo(inne języki) 6 stycznia 2011 – 5 stycznia 2016
Jossi Meir Cohen 6 stycznia 2016 – 1 czerwca 2021
Dawid Barnea 2 czerwca 2021 – nadal

Obraz w kulturze

[edytuj|edytuj kod]

Działania Mosadu związane z pojmaniemAdolfa Eichmannaprzedstawiono w filmach fabularnychFritz Bauer kontra państwo(2015)[2]orazOstateczna operacja(2018)[3].Działania Mosadu mające na celu likwidację przywódcówCzarnego Wrześniapo zamachu na olimpiadzie w Monachium (Operacja Gniew Boży) przedstawiono w książceMonachium. ZemstaGeorge’a Jonasa oraz w dwóch filmach fabularnych:Miecz Gideona[4](1986) w reżyseriiMichaela AndersonaorazMonachium[5](2005) w reżyseriiStevena Spielberga.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. J. Jarząbek,Palestyńczycy na drodze do niepodległości. Rozwój, przemiany i kryzys ruchu narodowego,TRIO, Warszawa 2012, s. 110.
  2. Fritz Bauer kontra państwo (2015).filmweb.pl. [dostęp 2017-04-11].
  3. Ostateczna operacja (2018).filmweb.pl. [dostęp 2018-12-13].
  4. Miecz Gideona / Sword of Gideon.[dostęp 2021-10-29].
  5. Monachium / Munich.[dostęp 2021-10-29].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Christopher Andrew, Wasylij Mitrochin:Archiwum Mitrochina,Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, Warszawa 2001.
  • Norman Polmar, Thomas B. Allen:Księga szpiegów. Encyklopedia.Warszawa: Wydawnictwo Magnum sp. z o.o., 2000.ISBN83-85852-27-1.
  • Nigel West Oleg Tsarev:Klejnoty Koronne: Brytyjskie tajemnice archiwów KGB,wyd. Magnum 2000.
  • Ernest Volkman:Największe Operacje Szpiegowskie XX Wieku,Książka i Wiedza Warszawa 1997, 1998.
  • Gordon Thomas:Szpiedzy Gideona: Tajna Historia Mossadu.Wydawnictwo Magnum 2000.
  • Dan Raviv, Yossi Melman:...A każdy szpieg to książę, pełna historia wywiadu izraelskiego,Książka i Wiedza, Warszawa 1993.
  • C. Hoy, V. Ostrovsky:Wyznania Szpiega. Z tajemnic izraelskiego wywiadu,Wydawnictwo Polus, Warszawa 1991.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]