Przejdź do zawartości

naszej ery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
„Taśma czasu” z umownym podziałem na lata p.n.e. i n.e.

naszej ery(n.e.)[1]– wyrażenie iskrótstosowane wjęzyku polskim,oznaczający datę od początkuerychrześcijańskiej, której początek wiązany jest zdatą narodzenia Jezusa Chrystusawg obliczeńDionizjusza Małego[2].Odpowiada łacińskiemu skrótowi AD (łac.anno Domini– „roku Pańskiego” ) i angielskiemu CE (ang.Common Era„ery powszechnej” ).

Początek ery

[edytuj|edytuj kod]

Przed wyznaczeniem początkuerychrześcijańskiej lata liczonood założenia Rzymu.Dopiero po prawie 500 latach od śmierci Chrystusa papieżJan Ipostanowił wprowadzić sposób liczenia lat od daty narodzin Jezusa.

Obliczenia wykonał w roku 525 n.e. mnichDionizjusz Małypochodzący zeScytii Mniejszej,który określił datę narodzin Chrystusa na 753 rokod założenia Rzymui pierwszy rok po narodzinach (754 od założenia Rzymu) przyjął za1ery chrześcijańskiej. Późniejsze badania wykazały, że pomylił się o kilka lat[2].Brak jest ponadto roku zerowego, dlatego rok 753 od założenia Rzymu stał się rokiem 1 p.n.e. Przyjęty przez Dionizego sposób liczenia lat stał się na tyle powszechny, że jest używany do dnia dzisiejszego.

Współcześniedatę narodzin Chrystusaszacuje się na rok 5 p.n.e.[3],stąd stopniowo odchodzi się od terminu „roku pańskiego” na rzecz neutralnej „naszej ery” lub „ery powszechnej”. Najstarszy znany przykład użycia wyrażenia „naszej ery” pochodzi z książkiJohannesa Kepleraz 1615 roku[4][5].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • JózefSzymański,Nauki pomocnicze historii,Warszawa: PWN, 1983, s. 133,ISBN83-01-02673-1[dostęp 2022-01-30].