Przejdź do zawartości

Naukratis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plan miasta Naukratis

Naukratis– jedyna grecka kolonia wEgipciefaraonów.

Miasto założono w końcuVIIlub na początkuVI wieku p.n.e.,wdelcieNilu,nad jego zachodnią odnogą, ok. 70 km od wybrzeża morza. Założycielami miasta, a w początkowym okresie istnienia –emporium handlowego,byli koloniści z greckiegoMiletu,którzy uzyskali pozwolenie i przywileje odPsametyka II[1]iAhmose II.Naukratis było zamieszkane wyłącznie przez Greków i pełniło funkcję pośrednika między Egiptem a światem helleńskim. Grekom mieszkającym w Naukratis nie wolno było zawierać małżeństw z Egipcjankami. Faraon Ahmose II (570–526 p.n.e.) w560 p.n.e.[1]wydał rozporządzenie, na mocy którego wszelki handel między Grekami a Egipcjanami mógł się odbywać wyłącznie w Naukratis. Monopol na handel posiadało zapewne do okresu perskiego, a prawdopodobnie nawet do założeniaAleksandrii,kiedy to straciło na znaczeniu i upadło. Greccy kupcy nabywali od Egipcjan głównie biżuterię, wonności, luksusowe lniane tkaniny, lekarstwa, papirus i pszenicę.

W mieście powstały świątynie poświęcone greckim bogom:Zeusowi,Herze,Apollinowi,Afrodyciei najważniejszesanktuariumHellenion.Hellenion zostało zbudowane przy pomocy greckichpolis– m.in.Rodosu,Halikarnasu,Knidos,Chios,Teos,Fokai.W Naukratis, w czasie swojej podróży po Egipcie, przebywałHerodot,który wspomina o nim w swoichDziejach,i zapewne grecki prawodawcaSolon.W Naukratis urodził sięAtenajos.

Miasto zostało odkryte w1884przez archeologaW.M. Flindersa Petrie.W toku wykopalisk archeologicznych odkryto resztki kilku świątyń, domów, rzeźby z okresu faraonów XXVI dyn. (VII–VI w. p.n.e.) oraz wiele ceramiki, z wyrobu której Naukratis był słynny.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abPraca zbiorowa:Egipt. Świat faraonów.Firma Księgarska Jacek Olesiejuk sp. z o.o., 2008, s. 313.ISBN978-83-7512-989-2.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Benedetto Bravo, Ewa WipszyckaHistoria starożytnych Greków,t. 1, PWN Warszawa 1988, s. 173–174.