Przejdź do zawartości

Nikud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
FragmentKsięgi Rodzaju(Rdz 1, 1) oznaczający:Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.Wersja bez nikudu oraz z nikudem.

Nikud(hebr.‏נִקּוּד‎,trb.nīqqūd,dosł. „kropkowanie” lubhebr.‏נְקֻדּוֹת‎,trb.nəqudōt,dosł. „kropki” ) – systemznaków diakrytycznychużywany do reprezentowaniasamogłosek[1][2][3]lub rozróżniania alternatywnych wymów literalfabetu hebrajskiego.We wczesnymśredniowieczu(VI–VIII w.) opracowano kilka takich systemów diakrytycznych, jednak nikud jest najbardziej rozpowszechnionym oraz jedynym, który do dziś jest stosowany; początkowo był używany przez syryjskich chrześcijańskich gramatyków orazmasoretów.Powodem opracowania takiego systemu było zachowanie tradycji wymowy treści świętych ksiąg (w tymBiblii), która dotychczasowo była przekazywana ustnie[4][5].

FragmentKsięgi Rodzaju(Rdz 1, 9) oznaczający:A potem Bóg rzekł: „Niechaj zbiorą się wody”.Na czerwono zaznaczono nikud, natomiast na niebieskokantylację
Wybrane przykłady użycia nikudu
FragmentKsięgi Jeremiasza(Jr 27) pochodzący z hebrajskojęzycznego egzemplarza Biblii z 1886 roku
Fragment manuskryptu z zapisaną treściąKsięgi Ezechiela(Ez 34, 22–25) wbabilońskim zapisie języka hebrajskiego.Manuskrypt znajdował się do 1913 roku wgenizie kairskiej

We współczesnejortografiijęzyka hebrajskiego nikud jest używany głównie w słownikach, poezji, utworach literatury dziecięcej lub w tekstach przeznaczonych dla imigrantów do Izraela[6][7][8].W celu ujednoznacznienia rozwinął się także system pisowni bez nikudu, znany w języku hebrajskim jakoktiw maleh(כְּתִיב מָלֵא; dosł. „pełna pisownia” ). Zasady pisowni zostały formalnie ujednolicone wZasadach pisowni bez nikudu(כְּלָלֵי הַכְּתִיב חֲסַר הַנִּקּוּד) uchwalonych przezAkademię Języka Hebrajskiego;dokument uchwalono w roku 1996, a zaktualizowano w 2017 roku. Celem używania nikudu jest zapobieganie dwuznaczności i błędnej wymowie określonych słów. Tekst napisany z nikudem nazywa sięktiw menukad(כתיב מנוקד).

Fragment jednego z wierszy odkrytych wgenizie kairskiej

Współcześnie system ten nie jest zazwyczaj używany, czego jednym z powodów jest fakt, że nie odzwierciedla on aktualnej wymowy; wewspółczesnym hebrajskimcerewymawia się tak samo jaksegol(nie dotyczytyberyjskiej odmiany), apatachtak samo jakkamac.Młode pokolenie rodzimych użytkowników języka hebrajskiego uważa dane różnice za pozbawione znaczenia, natomiastpuryściodrzucają koncept dostosowania nikudu do współczesnej wymowy, co w konsekwencji sprawia, że nikud coraz częściej wychodzi z użycia.

Według językoznawcyGilada Zuckermannabrak używania nikudu we współczesnym języku hebrajskim często powoduje błędną wymowę[9].Przykładowo wyraz מתאבנים jest często wymawiany jakomitabnim(dosł. "skamieniali" w rodzaju męskim i liczbie mnogiej) zamiastmetaavnim(dosł. „przekąski” )[9].Innym przykładem błędnej wymowy jesttoponimמעלה אדומים (Ma’ale Adummim), który jest często wymawiany jakoMaale EdomimzamiastMaale Adumim;właściwy wariant wymowy pojawia się wKsiędze Jozuego(Joz 15, 7[a];Joz 18, 17[b])[9].Inny toponim יטבתה (Jotwata) jest błędnie wypowiadany jakoJotwetazamiastJotwata;wKsiędze Powtórzonego Prawamiejscowość ta jest wymieniona jako Jotbat (Pwt 10, 7[c])[9].Z kolei nazwisko amerykańskiej aktorkiFarrah Fawcett,zapisane po hebrajsku jako פארה פוסט, jest często wymawiane jakofostzamiastfoset[9].

Znaki nikudu oznaczające samogłoski

[edytuj|edytuj kod]
Znaki oznaczające samogłoskęa
Znak Nazwa Przykład

(hebrajski)

Przykład

(transkrypcja)

Przykład

(polski)

Uwagi
בָ kamac gadol פָּרָה para krowa
בַ patach מַחַט machat igła
כֹּחַ koach siła Jeśli patach występuje pod jedną z liter:החע,gdy któraś z nich jest ostatnią w wyrazie, to samogłoskaawymawiana jest wyjątkowo przed spółgłoską, nie po niej (koach,a nie: kocha).
אֲ chataf-patach חֲלוֹם chalom marzenie Może pojawić się wyłącznie pod literami:אהחעi tylko w sylabie otwartej (zakończonej samogłoską).
Znaki oznaczające samogłoskęe
Znak Nazwa Przykład

(hebrajski)

Przykład

(transkrypcja)

Przykład

(polski)

Uwagi
בֵי cere male מֵידָע mejda informacja Cere male składa się z 2 kropek pod literą oraz dodatkowej literyjod,która w tym przypadku pełni funkcję samogłoski.

W zależności od wyrazu lub akcentu mówiącego, cere male może brzmieć jakej,elub jak coś pośredniego. W pisowni pełnej cere male zawsze pozostaje jakojod.

בֵ cere חֵץ chec strzała Cere może być w pisowni pełnej oznaczane jakojod.
בֶ segol חֶדֶר cheder pokój
אֱ chataf-segol אֱמוּנָה emuna wiara Może pojawić się wyłącznie pod literami:אהחעi tylko w sylabie otwartej (zakończonej samogłoską).
Znaki oznaczające samogłoskęi
Znak Nazwa Przykład

(hebrajski)

Przykład

(transkrypcja)

Przykład

(polski)

Uwagi
בִי chirik male גִיס gis szwagier Składa się z jednej kropki pod literą oraz literyjod,która w tym przypadku pełni funkcję samogłoski.

W pisowni pełnej chirik male zawsze pozostaje jako jod.

בִ chirik אִם im jeżeli W pisowni pełnej cere nie zawsze jest pisane jako jod.
Znaki oznaczające samogłoskęo
Znak Nazwa Przykład

(hebrajski)

Przykład

(transkrypcja)

Przykład

(polski)

Uwagi
בוֹ cholam male קוֹף kof małpa Cholam male składa się z literywaw,która w tym przypadku pełni funkcję samogłoski i kropki na górze.

W pisowni pełnej cholam male zawsze pozostaje jako waw.

בֹ cholam בֹּקֶר boker ranek W pisowni pełnej w miejscu holam zawsze pojawia się waw (בֹּקֶר = בוקר).
בָ kamac katan תָּכְנִית tochnit program Kamac katan wygląda jak kamac gadol, ale występuje w nieakcentowanych sylabach zamkniętych (zakończonych spółgłoską) oraz przed chataf kamac.

W pisowni pełnej w miejscu kamac katan literawawpojawia się często, ale nie zawsze.

צָהֳרַיִם cohorajim południe
אֳ chataf-kamac אֳנִיָּה onija okręt Może pojawić się wyłącznie pod literami:אהחעi tylko w sylabach otwartych (zakończonych samogłoską).

W pisowni pełnej w miejscu chataf-kamac litera waw pojawia się często, ale nie zawsze.

Znaki oznaczające samogłoskęu
Znak Nazwa Przykład

(hebrajski)

Przykład

(transkrypcja)

Przykład

(polski)

Uwagi
בוּ szuruk סוּס sus koń Szuruk składa się z literywaw,która w tym przypadku pełni funkcję samogłoski i kropki po jej lewej stronie.

W pisowni pełnej szuruk zawsze pozostaje jako waw.

בֻ kubuc תֻּכִּי tuki papuga W pisowni pełnej w miejscu kubuc pojawia się waw (תֻּכִּי = תוכי).
Znakiszwa
Znak Nazwa Przykład

(hebrajski)

Przykład

(transkrypcja)

Przykład

(polski)

Uwagi
בְ szwa na לְאַט le'at pomału Występuje tylko w sylabach otwartych (zakończonych samogłoską). Nie może pojawić się pod literami:אהחע,w zamian pojawia się chataf.

W klasycznej wymowie szwa na jest zawsze wymawiane jako krótkiee,zazwyczaj jednak jest wymawiane jakoe(jak wle'at) lub jest redukowane (jak wptuchim).

פְּתוּחִים ptuchim otwarte
בְ szwa nach מַלְכָּה malka królowa Szwa nach jest zawsze nieme, ponieważ oznacza brak samogłoski pod daną spółgłoską, jednocześnie zamyka sylabę.

Na podstawie:[10][11][12][13][14][15]

Nikud w informatyce

[edytuj|edytuj kod]

Microsoft Windows

[edytuj|edytuj kod]
Sposoby zapisywania nikudu w systemach operacyjnychWindows 8i nowszych[16]
Znak AltGr+ znak na hebrajskiej klawiaturze Uwagi
אָ AltGr +קdlaקָמץ (kamac)
אַ AltGr +פdlaפַתח (patach)
בְ AltGr +שdlaשְׁווא (szwa)
בּ וּ הּ AltGr +דdlaדּגש (dagesz)
אִ AltGr +חdlaחִירִיק (chirik)
אֶ AltGr +סdlaסֶגול (segol)
אֵ AltGr +צdlaצֵירֵי (cere)
אֹ AltGr +וdla חׂולם (cholam) Klawisz waw występuje jako samogłoskao,ponieważ klawiszchetjest już używana w chirik.
אֻ AltGr +\dla קֻבּוּץ (kubuc) Znak \ wizualnie przypomina ֻ
אֲ AltGr +[dla chataf-patachפַתח klawisz po prawej stronie od znakuפ
אֳ AltGr +רdla chataf-kamacקָמץ klawisz po prawej stronie od znakuק
אֱ AltGr +בdla chataf-segolסֶגול klawisz po prawej stronie od znakuס
שׁ AltGr +Wdla szin klawisz po prawej stronie nad znakiem ש
שׂ AltGr +Qdla sin klawisz po lewej stronie nad znakiem ש
אֿ AltGr +]dla רפֿה (rafe)

Nikud może być wprowadzony także poprzez wciśnięcie klawiszaCaps Lock,następnie trzymając kursor ustawiony za literą, wciska się klawiszShiftoraz jeden z danych klawiszy: ~ (szwa), 1 (chataf-segol), 2 (chataf-patach), 3 (chataf-kamac), 4 (chirik), 5 (cere), 6 (segol), 7 (patach), 8 (kamac), 9 (sin), 0 (szin), – (cholam), = (dagesz,mapiklub szuruk), \ (kubuc)[17][7].

Mac OS X

[edytuj|edytuj kod]

W celu wprowadzenia nikudu w systemieMac OS X,wciska się klawisz Option wraz z jednym z danych klawiszy: 0 (szwa), 1 (chataf-patach), 2 (chataf-kamac), 3 (chataf-segol), 4 (chirik), 5 (cere), 6 (patach), 7 (kamac), 8 (kubuc), 9 (segol), A (sin), M (szin), U (szuruk),,(dagsz lub mapik), = (cholam)[18].

Zapisy znaków nikudu w Unicode

[edytuj|edytuj kod]
Na podstawie:[19][20]
Znak Nazwa Unicode
בְ szwa U+05B0
אֱ chataf-segol U+05B1
אֲ chataf-patach U+05B2
אֳ chataf-kamac U+05B3
בִ chirik U+05B4
בֵ cere U+05B5
בֶ segol U+05B6
בַ patach U+05B7
בָ kamac gadol U+05B8
בֹ cholam U+05B9
בֻ kubuc U+05BB
בּ dagesz U+05BC
בֿ rafe U+05BF
שׁ szin U+05C1
שׂ sin U+05C2
בָ kamac katan U+05C7
בוּ szuruk U+05D5

U+05BC

  1. Następnie granica biegła w górę do Debiru od doliny Akor i zwracała się ku północy do Gilgal, naprzeciw wyżyny Adummim, położonej na południe od strumienia; dalej granica dochodziła do wód En-Szemesz i kończyła się przy źródle En-Rogel.
  2. Dalej kierowała się ku północy, dochodziła do En-Szemesz i do Gelilot, które wznosi się naprzeciw Adummim, wreszcie zstępowała do Kamienia Bohana, potomka Rubena.
  3. Stamtąd wyruszyli do Gudgoda, a z Gudgoda do Jotbata, kraju obfitującego w potoki.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Unit Two – Learning The Vowels.hebrew4christians.(ang.).
  2. Paulo Correia, Jorge Madeira Mendes:Letras do alfabeto hebraico e meses do calendário judaico.ec.europa.eu, 2017. s. 28–31.(port.).
  3. vowel point.thefreedictionary.(ang.).
  4. Tow 1974 ↓,s. 37–45.
  5. Deiana i Spreafico 2018 ↓.
  6. Aharoni 2013 ↓,s. 947.
  7. abDaniel Petri:Typing Hebrew Niqqud (Voweling Points) in Windows 8.petri, 2013-07-23. [dostęp 2020-08-06].(ang.).
  8. Introduction.pollylingu.al.(ang.).
  9. abcdeZuckermann 2020 ↓.
  10. Znaki diakrytyczne.iwrit.pl.(pol.).
  11. Akademia Języka Hebrajskiego:כללי הכתיב חסר הניקוד.hebrew-academy.huji.ac.il. [dostęp 2009-02-27].(hebr.).
  12. Akademia Języka Hebrajskiego:הכתיב המלא.hebrew-academy.org.il.(hebr.).
  13. Akademia Języka Hebrajskiego:תעתיק פשוט לצורכי שילוט ומיפוי.hebrew-academy.huji.ac.il, 2006. [dostęp 2014-07-03].(hebr.).
  14. The SBL Handbook of Style for Ancient Near Eastern, Biblical, and Early Christian Studies 1999 ↓,s. 26.
  15. Michaił Nosonowski (Михаил Носоновский):ГЛАСНЫЕ В ИВРИТЕ: ФОНОЛОГИЧЕСКИЙ АНАЛИЗ РАЗЛИЧНЫХ ТРАДИЦИЙ ПРОИЗНОШЕНИЯ.israel-globe.org, 2001. [dostęp 2007-10-09].(ros.).
  16. כיצד לנקד בחלונות 10.safa-ivrit.org.(hebr.).
  17. כיצד לנקד במקלדת.safa-ivrit.org.(hebr.).
  18. Macintosh Hebrew Language Kit.download.info.apple.(ang.).
  19. Hebrew.unicode.org.(ang.).
  20. The Masoretes and the Punctuation of Biblical Hebrew.lc.bfbs.org.uk, 2002-05-02.(ang.).

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]