Przejdź do zawartości

Okolniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Okolniczyt.okolnik[1](ros.окольничий) – ranga i urząd dworski wpaństwie rosyjskimw XIII–pocz. XVIII wieku.

W słownikuWładimira Dala(Tołkowyj słowar´ żywogo wielikorusskogo jazyka) to urzędnik, stojący w hierarchii dworskiej na drugiej pozycji, pobojarze[2][3].Od połowy XVI wieku plasował się na drugim miejscu po bojarze wdumie bojarskiej.Okolniczy stali na czeleprikazów,pułków,byli wyznaczani domisji dyplomatycznychitd. WedługWasilija Tatiszczewatermin „okolniczy” jest związany z okolicznością (околичность) i okólny (окольный), co tłumaczy w pewnym sensie występowanie w dawnych aktach wyrazu „okolicznik” (околичники)[4]używanego zamiast okolniczego.

Termin najwcześniej został poświadczony w źródłach z XIV wieku (gramotakontraktowa wielkiego księciaSiemiona Dumnegoorazgramotawielkiego księcia riazańskiegoOlega Iwanowicza,uposażająca Uspieński Monaster weLgowie). Z badań nad moskiewskimi źródłami pisanymi z XVI–XVII wieku wynika, że okolniczym powierzano takie same sprawy zarządzania, co bojarom, z tą różnicą, że ranga okolniczego była niższa. Okolniczy zasiadali wprikazach,byli wyznaczani jako namiestnicy,wojewodowie,posłowie i członkowie dumy. Początkowo, co widać z ksiąg wypisowych, ich służba polegała na organizowaniu podróży książąt i carów, a także na prezentowaniu władcom obcych posłów i organizowaniu ich pobytu podczas misji dyplomatycznych[5].

Liczba okolniczych początkowo była niewielka. Po śmierciWasyla II Ślepegoprzy dworze służył jeden okolniczy. Za jego następcy,Iwana III Srogiego,przez dłuższy czas przy władcy było nie więcej niż trzech okolniczych (Afanasij Jerokin i in.). Pod koniec jego rządów liczba okolniczych zaczęła rosnąć, także na początku panowaniaWasyla IIIw tej randze służyło sześć osób. ZaIwana IV Groźnegona urzędzie jednocześnie było od czterech do sześciu okolniczych, zaDymitra Samozwańca– czternastu, zaWasyla Szujskiego– siedemnastu, zaMichała Fiodorowicza– od dziewięciu do siedemnastu, na początku panowaniaAleksego Michajłowicza– dwunastu. Ostatnimi mianowanymi okolniczymi byli książęta M.F. Szachowski, M.M. Żyrowoj-Zasiekin i P.W. Buturlin – w 1712 roku.

Wraz z powiększeniem liczby okolniczych ich obowiązki rozszerzały się. Wedługsudiebnikówokolniczy miał za zadanie pilnowania „prawa pola”, tj.pojedynku sądowego.Okolniczym mógł zostać członek rodziny drobnoszlacheckiej, często też na urząd mianowano osoby nienobilitowane, którym nadawano w związku z tym szlachectwo (np.Aleksiej Adaszew,Artamon Matwiejew,członkowie rodzin Basmanowych, Godunowych, Streszniewych, Naryszkinych, Chitrowów). W XVII wieku urząd zaczął się różnicować, pojawili się okolniczy bliscy – pokojowi, którzy mieli wyższą rangę niż dalsi bojarze.

Wynagrodzenie okolniczego zależało od cara. Początkowo wynosiło około 300rubli,pod koniec XVII wieku sięgało nawet 800 rubli.Ułożeniewydane przez Aleksego Michajłowicza wyznaczało wysokość wynagrodzenia okolniczego w ujeździe moskiewskim na 150 ćwierci (четь), jednak takie wynagrodzenie było wypłacane tylko na polecenie cara. Zdarzały się przypadki odmowy objęcia urzędu – np. P.P. Gołowin.

W wojsku według nowego systemu istniał urząd wielkiego pułkowego okolniczego (большой полковой окольничий) – odpowiednikkwatermistrza[6].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. AleksanderZdanowicz,Słownik języka polskiego,1861[dostęp 2023-05-08](pol.).
  2. В. Даль,Около,w: В. Даль, Толковый словарь живaго великорусского языка.
  3. Чины в Московском государстве,w: Энциклопедический Словарь Ф.А.Брокгауза и И.А.Ефрона (В 86 томах с иллюстрациями и дополнительными материалами).
  4. В.Е. Рудаков,Окольничий,w: Энциклопедический Словарь Ф.А.Брокгауза и И.А.Ефрона (В 86 томах с иллюстрациями и дополнительными материалами).
  5. В.Е. Рудаков,Окольничий,Ф.А. Брокгауз, И.А. Ефрон, Малый энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона.
  6. Окольничий,w: Новый энциклопедический словарь, T. 29, Ньюфаундлен – Отто.