Przejdź do zawartości

Oulu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oulu
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

Finlandia

Region

Ostrobotnia Północna

Prowincja (stara)

Oulu

Burmistrz

Päivi Laajala

Powierzchnia

3817 km²

Populacja(2022)
• liczba ludności
• gęstość


211 848
55,5 os./km²

Nr kierunkowy

08

Kod pocztowy

FIN-90015

Tablice rejestracyjne

O

Położenie na mapie Finlandii
Mapa konturowa Finlandii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Oulu”
Ziemia65°03′N25°28′E/65,05000025,466667
Strona internetowa
Panorama Oulu z 1840 roku -litografiaJ. Boströma
Przystań w Toppili w latach 40.
Elektrownia Toppila– widok zToppilansaari
Zaporaelektrowni wodnej Merikoskizimą
Katedra w Oulu
Dworzec kolejowy w Oulu

Oulu(szw.Uleåborg) – miasto w zachodniejFinlandii,od 1776 do 2009 stolica prowincjiOulu.Leży nadZatoką Botnickąprzy ujściu rzekiOulujoki.Największe miasto leżące pozaFinlandią Południową,centrum regionalne o dużym znaczeniu, szóste pod względem liczby ludności miastoFinlandii.Liczba ludności wynosi 211 848 osób[1].Miasto zajmuje powierzchnię 3 817 km², z czego 2 972 km² to ląd, a 845 km² woda[2].

Oulu jest ważnym portemZatoki Botnickiej,zamarzającym przez zimę. Jest też miastem uniwersyteckim, a ze względu na niezwykle efektywną współpracę uniwersytetu, ośrodków badawczych i parku technologicznego zwanym „Doliną KrzemowąPółnocy”[3].Centrum nowych technologii, w tym uniwersytet, centrum badań w dziedzinie technologii oraz park technologiczny Technopolis, mieści się w północnej części miasta zwanej Linnanmaa. Rozwinięty przemysł chemiczny i drzewny, skórzany i spożywczy. Ważny węzeł kolejowy, ze stacjąOului drogowy. Jest to również port handlowy i lotniczy. Miłośnicy sportu znają miasto m.in. dzięki drużynie hokejowej –Kärpät.

Historia[edytuj|edytuj kod]

SłowoOulupochodzi najprawdopodobniej zjęzyków saamskichi oznaczapowódź,jednakże istnieją też inne teorie o pochodzeniu nazwy[4].

UjścieOulujokidoZatoki Botnickiejbyło jednym z głównych terytoriów spornych pomiędzykrólestwem SzwecjiiNowogrodem Wielkim.Pierwszą próbą wyznaczenia granic pomiędzy dwoma państwami podjęto w 1323 roku wtraktacie z Pähkinäsaari.Oulujoki wraz zOulujärviznalazły się wówczas na północ od niej, na terytoriach należących do Nowogrodu. Nie powstrzymało to szwedzkich osadników, którzy często osiedlali się poza granicą swojego państwa. W 1375 roku u ujścia Oulujoki powstał zamekKastelli,umacniający pozycję Szwedów w regionie. W 1590Pietari Baggezbudowałzamek Ouluna dzisiejszej wyspie Linnansaari. Jednak dopiero w 1595 roku, popokoju w Tayssina,granica została przesunięta na północ, przyznając Oulujoki Szwecji.

Prawa miejskie Oulu otrzymało w 1605 roku i szybko stało się ważnym miejscem handlowym. Do tego miasta sprowadzano futra zLaponii.W XVIII wieku ulegało licznym pożarom (m.in. w 1654, kiedy spłonął ratusz), więc zachowało się niewiele starych obiektów. W latach 1714–21, podczas tzw. Wielkiego Gniewu, Oulu znajdowało się w pasie ziemi, gdzie toczyły się szczególnie zażarte walki pomiędzy wojskami szwedzkimi i rosyjskimi. Miasto było wielokrotnie plądrowane i palone przezKozaków.Populacja spadła o prawię połowę (do 400 osób).

Po powodzi w 1724 roku Oulujoki znalazła nowe ujście do morza, odcinając częśćToppiliod stałego lądu (dziśToppilansaari). Wyspa była doskonałym miejscem na nowy port i rzeczywiście wkrótce powstała tam przystań, przejmując rolę głównego portu od dotychczasowej przystani Hahtiperä w dzisiejszym centrum miasta. W 1737 roku miasto miało już około 1000 mieszkańców. W 1765 miasto uzyskało prawo do handlu międzynarodowego, choć zagraniczne statki nie mogły zawijać do portu w Oulu. W 1776 roku miasto stało się stolicą prowincji Oulu, aKarl Magnus Jögerhornjej pierwszym zarządcą.

W 1809 roku, popokoju w Hamina,kończącym kolejną wojnę rosyjsko-szwedzką, Oulu zostało włączone doWielkiego Księstwa Finlandii,będącego protektoratem imperium rosyjskiego. W 1822 miasto strawił kolejny wielki pożar. Źródła podają, że spłonęło 330 domów, a tylko 65 uratowało się od ognia. W 1854 w ramachwojny krymskiejw porcie w Oulu stanęła, po ostrzelaniu statków handlowych, brytyjska flota. Miasto nie stawiło oporu, dzięki czemu nie zostało spalone.

W połowie XIX wieku miasto stało się największym na świecie ośrodkiem produkcji smoły. Wtedy też zaczął się rozwijać w mieście przemysł. W 1886 otwartolinię kolejową z Seinäjoki.

W 1917 roku Finlandia ogłosiła niepodległość. Wkrótce potem wybuchła wojna domowa pomiędzy Czerwonymi i Białymi. Walki w Oulu toczyły się w styczniu i lutym 1918 roku. Po zwycięstwie Białych, naRaatinsaaripowstał obóz więzienny, w którym zginęły 23 osoby; zamknięto go w sierpniu 1918. Ogólnie w walkach zginęło 90 osób.

Podczaswojny zimowejOulu również zostało oszczędzone – zostało zbombardowane dwukrotnie, 1 i 21 stycznia 1940, co kosztowało życie 5 osób. W czasiewojny kontynuacyjnejmiasto stanowiło jeden z ważniejszych garnizonów armii niemieckiej. Zbombardowane przez lotnictwo radzieckie w lutym 1944.

W 1959 roku założony zostałuniwersytet.W latach 80. Oulu stało się ważnym ośrodkiem wysokich technologii, w tym przemysłu informatycznego, telekomunikacyjnego, optoelektroniki i zastosowań nowoczesnych technologii w medycynie. W 1990 populacja miasta przekroczyła 100 000. 1 stycznia 2013 roku granice miasta rozszerzyły się: włączono w jego obszar dawne gminyKiiminki,Haukipudas,OulunsaloorazYli-Ii[5].Powierzchnia miasta wzrosła wówczas z 1 511,3 km² do 3 113,04 km², a liczba ludności z około 150 tysięcy do 191 tysięcy.

Podział administracyjny[edytuj|edytuj kod]

Oulu podzielone jest na 23 duże dzielnice (fiń.suuralue), które dzielą się w sumie na 106 mniejszych dzielnic (fiń.kaupungiosa). Największe spośród nich (pod względem liczby mieszkańców) toKeskusta,Kaijonharju,KaakkuriiKoskela[6].

Lista dzielnic (w nawiasie podano numer porządkowy)[6]:

Gospodarka[edytuj|edytuj kod]

W średniowieczu i czasach nowożytnych miasto znane było z handludziegciem,śledziami, futrami i produktami ze skóry. W XIX wieku było obokArchangielskanajważniejszym północnoeuropejskim portem handlującym dziegciem. Jego produkcja kwitła w głębi kraju, następnie transportowano go w beczkach rzekami na wybrzeże. Beczki ładowano w Oulu na statki i stamtąd płynęły do całej Europy, a często po przeładunku w portach, głównie angielskich, do Ameryki Północnej.

Oprócz tego miasto ma długą tradycję produkcji papieru i przetwórstwa drzewnego. Finlandia jest światowym potentatem w produkcji papieru, największe na świecie fabryki znajdują się właśnie nad Zatoką Botnicką.

Zapotrzebowanie miasta na energię jest pokrywane za pomocąelektrowni Toppila,jednej z największych elektrowni torfowych na świecie, na rzece Oulujoki znajduje się teżelektrownia wodna Merikoski(ponad 39 MW). Po południowej stronieHierasaarii na wszystkich wyspach archipelagu jest wiele nowoczesnychelektrowni wiatrowych.

Obecnie Oulu to miasto uniwersyteckie i centrum technologii informacyjnych. Znajduje się tam wiele drobnych firm informatycznych, a także duży ośrodek badań firmyNokia.Uniwersytet znajduje się około 6 km od centrum Oulu, w dzielnicyLinnanmaa,gdzie tworzy drugie mniejsze centrum miasta.

Praca[edytuj|edytuj kod]

Ponad 55% zatrudnionych w Oulu pracuje w sektorze usług. Na drugim miejscu znajduje się przemysł, w którym zatrudnione jest 16%[7](2007).

Najważniejsi pracodawcy w roku 2009[7]:

Religia[edytuj|edytuj kod]

Ewangelicko-Luterańskakatedra(Oulun tuomiokirkko) znajduje się w centrum miasta. Została wybudowana w 1777 roku[8].Jest siedzibądiecezji Oulu.W mieście znajduje się teżprawosławnakatedra Świętej Trójcy(Pyhän Kolminaisuuden katedraali), w dzielnicyHollihakaokoło 1 km na południe od centrum[9].

Do Oulu została skierowana przez Jana Pawła II jedna z pierwszychrodzin w misjach[10].Znajduje się tu katolicki kościół Świętej Rodziny, założony w 1992 roku. Parafia Świętej Rodziny (fiń.Nasaretin Pyhän Perheen Seurakunta) jest najbardziej wysuniętą na północ w Finlandii[11].

Zabytki[edytuj|edytuj kod]

Transport[edytuj|edytuj kod]

Oulu jest ważnym węzłem drogowym. Przez miasto przebiegadroga krajowa nr 4,będąca w tym miejscu również elementem tras europejskichE8(TromsøTurku) orazE75(VardøSitía). W Oulu rozpoczyna się równieżdroga krajowa nr 20doKuusamooraznr 22doKajaani.

Stacja kolejowa Oululeży na zbiegupohjanmaan ratazSeinäjoki,liniiOulu – TornioiOulu – Kontiomäki.Najkrótszy czas przejazdu pociągiem z Oulu do Helsinek wynosi 5 godzin 44 minuty. Poza stacją główną w mieście znajdowały się jeszcze dwie inne –Oulu Toppilana odgałęzieniu obecnie rozebranej linii na Vihreäsaari orazOulu Tuirana linii doTornio.Od 2013 roku, w wyniku włączenia gminyHaukipudasw granice Oulu, w mieście znalazła się równieżstacja Haukipudas.

Port Oulujest najbardziej ruchliwym portem wBotniku Północnym.Składa się z trzech części[12]:

  • Przystani Oritkari, przeładowującej głównie kontenery
  • Terminala paliwowego oraz suchych ładunków masowych naVihreäsaari
  • Doków Nuottasaari w bezpośrednim sąsiedztwiepapierniStora Enso

Przystań Toppila, znajdująca się znacznie bliżej centrum miasta, jest obecnie praktycznie nieużywana.

Port lotniczy Oulujest drugim w Finlandii poHelsinki-Vantaapod względem liczby pasażerów. Znajduje się on wOulunsalo,około 15 km na południe od centrum miasta.

Autobusowy transport miejski obsługujeKoskilinjat Oy[13].

Sport[edytuj|edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj|edytuj kod]

Oulu posiada 13 miast partnerskich[14]:


Współpraca z dwoma rosyjskimi miastami została zawieszona w związku zinwazją Rosji na Ukrainę[14]:

Odległość od innych fińskich miast[edytuj|edytuj kod]

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. Tilastokeskus,Statistics Finland[online], stat.fi[dostęp 2023-08-03](ang.).
  2. Tilastoja Oulusta[online], Oulun kaupunki - ouka.fi, 20 kwietnia 2017[dostęp 2023-08-05](fiń.).
  3. Hope perseveres in Oulu(ang.)
  4. Janne Saarikivi:Oulu-nimen etymologia.[dostęp 2011-04-13].(fiń.).
  5. Oulu 1960-2013(ang.)
  6. abIkäluokkatilasto suuralueittain[PDF], Oulun kaupunki, 31 grudnia 2022[dostęp 2023-08-05].
  7. abBusiness and Industry
  8. Oulun tuomiokirkko
  9. Oulun ortodoksinen suerakunta
  10. Rodzina w misji
  11. Nasaretin Pyhän Perheen Seurakunta.perhe.katolinen.fi. [zarchiwizowane ztego adresu(2016-03-04)].(ang.fiń.)
  12. Port of Oulu:Parts of the port / Technical information
  13. Koskilinjat: Briefly in English
  14. abYstävyyskaupungit[online], Oulun kaupunki - ouka.fi, 26 kwietnia 2022[dostęp 2023-08-06](fiń.).

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]

Zobacz też[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]