Przejdź do zawartości

Pioneer 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pioneer 2
Ilustracja
Inne nazwy

Able 3

Indeks COSPAR

1958-F19

Państwo

Stany Zjednoczone

Zaangażowani

NASA,USAF

Rakieta nośna

Thor Able I

Miejsce startu

Cape Canaveral Space Force Station

Orbita (docelowa, początkowa)
Apogeum

1550 km

Czas trwania
Początek misji

8 listopada 1958 07:30:21 UTC

Powrót do atmosfery

8 listopada 1958

Wymiary
Kształt

podwójny ścięty stożek

Wymiary

dł. całkowita 0,76 m
śr. maks. 0,74 m

Masa całkowita

39,5 kg

Masa ładunku użytecznego

15,6 kg

Pioneer 2– niedoszłasondaKsiężyca.Ostatni ze statków serii Able mających wejść naorbitęKsiężyca. Wystrzelony przy udzialeUS Air Force.Misja nie powiodła się w całości. Statek nie osiągnął docelowej orbity z powodu nie włączenia się trzeciego stopniarakiety nośnej.Pioneer 2 osiągnął trajektorię balistyczną z maksymalną wysokością 1550 km. Wrócił do atmosfery po 6 godzinach i 52 minutach, nad północno-zachodnią Afryką (28,7° N; 1,9° E). Statek pozyskał małą ilość danych naukowych świadczących o wyższym niż wcześniej zakładano promieniowaniu nad równikowymi szerokościami geograficznymi i o tym, że bliżej Ziemi gęstość występowaniamikrometeoroidówjest wyższa niż w odleglejszej przestrzeni kosmicznej.

Budowa i działanie

[edytuj|edytuj kod]

Pioneer 2 był bardzo podobny doPioneera 1.Składał się z dwóch sekcji w kształcie ściętych stożków stykających się szerszą podstawą z płaską sekcją cylindryczną. Cylinder miał średnicę 74 cm. Całkowita wysokość kadłuba sondy wynosiła 76 cm. Wzdłuż osi statku umieszczonosilnik rakietowyz 11 kg stałego materiału pędnego. Górna sekcja stożkowa posiadała osiem małych silniczków odrzutowych, które po wyczerpaniu paliwa mogły zostać odrzucone od sondy. Układy napędu zasilałybaterie niklowo-kadmowe,bateriesrebrowe zasilały system telewizyjny, a pozostałe obwody były zasilane z baterii rtęciowych. Statek byłstabilizowanyobrotowo (1,8 obr./s).

Ładunek

[edytuj|edytuj kod]

Całkowita masa aparatury naukowej Pioneera 2 wynosiła 15,6 kg.

Do łączności służyły:

  • Nadajnikradiowy 108,06 MHz do nadawania danych (dipolelektryczny –telemetria,300 mW,dipolmagnetyczny – dane z systemu TV; 50 W)
  • Odbiornik radiowy 115 MHz do odbioru komend z Ziemi (dipolelektryczny)

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]