Przejdź do zawartości

Pisanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Serbołużyckiepisanki
Dekorowanie pisanek w Czechach (Morawy).
Pisanki na wystawie wMuzeum Pisanekw Kołomyi

Pisanka– ogólna, zwyczajowa nazwajaja(zwyklekurzego,ale takżegęsiegoczykaczego) zdobionego różnymi technikami.

Historia

[edytuj|edytuj kod]
Jajka wielkanocne

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów TemerskiejMezopotamii.Zwyczaj malowania jajek znany był w czasachcesarstwa rzymskiego,wspominają o nimOwidiusz,Pliniusz MłodszyiJuwenalis[1][2].Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone boginiOsterze[3].

Na ziemiach polskich najstarsze pisanki[4],pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu naopolskiejwyspie Ostrówek[5].Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupincebulilubochry,które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesiechrystianizacjipisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się w trakcie kilkudniowego cyklu obrzędowegoJarych Godów[6]oraz przedWielkanocą.Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a wchrześcijaństwiedodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanieChrystusa.

Rodzaje pisanek

[edytuj|edytuj kod]
Pisanki ażurowe
Pisanki współczesne

W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają w Polsce różne nazwy:

  • Drapanki[7]powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka, technika spotykana głównie w Polsce i Austrii
  • Kraszanki(zwane teżmalowankamilubbyczkami) powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używanoroślin,które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów:
    brązowy(rudy): łupinycebuli
    czarny:koradębu,olchylub łupinyorzecha włoskiego
    żółtozłocisty:kora młodejjabłonilub kwiatnagietka
    niebieski:płatki kwiatubławatka[8]
    fioletowy:płatki kwiatu ciemnejmalwy
    zielony:pędy młodegożytalub listkibarwinka
    różowy:sok zburaka
  • Pisankimają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej:pisanie) na skorupce gorącym roztopionymwoskiem,a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. Pisanki wykonywane w regionie Białegostoku wykonywane były albo bez narzędzi, poprzez nakrapianie wosku na jaja albo poprzez nanoszenie prostych elementów graficznych rozgrzanym końcem świecy. Zdarzały się też przypadki używania narzędzi takich jak słomki, patyki, czydętkiz opon rowerowych[9].
  • Oklejanki(naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkamibzu,skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp.
  • Nalepianki– popularne zwłaszcza w dawnymwojewództwie krakowskimi w okolicachŁowicza.Powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.
  • Ażurki – pisanki ażurowe– są wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła, miniszlifierki, piaskarki, turbiny dentystycznej, frezarki CNC. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową.

W okolicachKoźla(Śląsk Opolski), pisanki wypiekano z ciastapiernikowegoi przyozdabianolukrem[10].

Tradycje z wykorzystaniem pisanek

[edytuj|edytuj kod]

Dawniej zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety, mężczyźnie wówczas nie wolno było wchodzić do izby. Jeśliby się tak zdarzyło, odczyniano urok, który intruz mógł rzucić na pisanki.

W latach 80. XX wieku w rejonie uroczyskaPiatienkaw pobliżu wsiFolwarki Tylwickiezaobserwowano jeszcze zwyczaj składania pisanek w okresie wiosennym na grobach przez ludność wyznaniaprawosławnego[9].

Z tradycyjnych rosyjskich pisanek wywodzą się słynnejaja wielkanocne,wykonywane w końcuXIXw. przezpetersburskiegojubileraPetera Carla Fabergé.Jajka wykonywane zkamieni półszlachetnych,łączonymi z metalami szlachetnymi, zdobione technikami jubilerskimi były wykonywane początkowo wyłącznie dlarodziny carskiej.Później wykonywano je również dla innych dostojników, a także powstawały imitacje, wykonywane przez inne firmy.

Innymi znanymi dziełami sztuki rosyjskiej wywodzącymi się z ludowych pisanek, są jajka, lub częściej ich drewniane imitacje, pokryte czarnąlakąi zdobioneminiaturowymmalarstwem temperowym. Tak zdobione jajka wykonywano początkowo wPaliechu,miejscowości o starych tradycjach pisaniaikon,obecnie wzorują się na nich twórcy ludowi i profesjonalni artyści z różnych regionów.

Obecnie uroczyste śniadanie w niedzielę wielkanocną poprzedza dzielenie się poświęconym jajkiem. Podobnie jakbożonarodzeniowyzwyczaj łamania się opłatkiem, jest wyrazem przyjaźni.

Muzeumpoświęcone wyłącznie pisankom istnieje wKołomyi[11].W 2004 wMuzeum RolnictwawCiechanowcuotwarto stałą ekspozycję ponad 1000 pisanek pochodzących z prywatnej donacji[12].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Jadwiga Komorowska:Świąteczne zwyczaje domowe w wielkim mieście: studium na przykładzie Warszawy.Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1984, s. 126.ISBN978-83-01-04023-9.
  2. W Europie były natomiast symbolem wiosennego odrodzenia przyrody, o czym świadczy składanie ich w ofierze bogom przez Celtów i Germanów w czasie świąt przypadających w tej porze roku oraz zwyczaj ich malowania i ozdabiania przez Słowian (pisanka), który został następnie zaadaptowany w chrześcijańskiej Wielkanocy. [w:] Tadeusz Gadacz, Bogusław Milerski Religia: encyklopedia PWN – Tom 5, 2002 str. 127.
  3. Oskar Kolberg. Mazowsze, cz. 1-5 1885. s. 338.
  4. „Od... słowa huculskiego „pysaty” – to znaczy „zdobić” (stąd „pisanki” ), [w:] Płaj: zeszyt krajoznawczy Towarzystwa Karpackiego, Tomy 35-37. 2007, s. 151.
  5. Maria Ziółkowska:Szczodry wieczór, szczodry dzień.Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1989, s. 37.ISBN978-83-205-3885-4.
  6. Święta,Jare Gody[online], Rodzimy Kościół Polski[dostęp 2023-04-09].
  7. Kurpiowska, tradycyjna drapanka....Gazeta.pl,2005-03-20. [dostęp 2013-06-26].
  8. Danuta Horoszko,Pisanka wielkanocna,MNR Szreniawa, folder okolicznościowy.
  9. abJerzy Cetera: Pisanki z prawosławnego ośrodka kultowego w Piatience. W:Rocznik białostocki.T. XVIII. Warszawa: PWN, 1993, s. 449–451.ISBN83-01-10616-6.
  10. Wera Sztabowa,Krupnioki i moczka, czyli gawędy o kuchni śląskiej,Wydawnictwo Śląsk, Katowice, 1990, s. 91,ISBN83-216-0935-X.
  11. Jacek Wnuk:Pisanki w pisance.KarpatyWschodnie.pl, 12 kwietnia 2009. [dostęp 2011-05-03]. [zarchiwizowane ztego adresu(2011-10-01)].
  12. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.[dostęp 2008-06-22].